• Tłoczony zawsze na świeżo
    Oleje Olini tłoczymy zawsze na świeżo, na zamówienie – nie stoją na półce czekając na zakup – dzięki temu zachowują maksimum zdrowych właściwości i smaku.
  • Bezpieczna dostawa
    Oleje wysyłamy w ciemnych butelkach, w styropianowych opakowaniach, w bezpiecznej temperaturze i chroniąc przed światłem.
  • Hand made with
    Jesteśmy małą rodzinną firmą, wszystko robimy sami, ręcznie, dbając o jakość każdej butelki oleju.

Olej z pestek dyni - właściwości zdrowotne

Choć jest popularna głównie ze względu na swoje walory smakowe, dynia jest rośliną o wielu korzystnych właściwościach leczniczych. Najwięcej składników odżywczych, które nie tylko wzmacniają ciało, ale pomagają również w profilaktyce różnych chorób czy walce z niektórymi dolegliwościami, znajdziemy w pestkach.

Jakie wartości kryją w sobie pestki dyni i dlaczego warto sięgnąć po nie oraz po wytłoczony z nich olej?

Źródło minerałów i witamin

Nierafinowany, wyciskany tradycyjnymi metodami na zimno olej z pestek dyni jest przede wszystkim źródłem witamin A, E, D i tych z grupy B. W swoim składzie zawiera pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, takie jak selen, potas czy cynk. W oleju tym znajdziemy również skwalen i fitosterole. Nie brakuje w nich także kwasów tłuszczowych wielonienasyconych omega-6 (jednak ze względu na znikomą zawartość kwasów omega-3 należy pamiętać o ich osobnym dostarczaniu do organizmu, np. przez spożywanie oleju lnianego lub tłustych ryb morskich).

Korzystny wpływ na serce i układ nerwowy

Bogactwo wielu składników zdrowotnych pozwala zapobiegać chorobom układu krążenia. Nienasycone kwasy tłuszczowe skutecznie redukują poziom LDL, co przyczynia się do zmniejszenia prawdopodobieństwa chorób wieńcowych. Z drugiej strony ten sam składnik oleju korzystnie wpływa również na układ nerwowy - poprawia pamięć i zdolność koncentracji, a także ogólne samopoczucie.

Skuteczny na choroby układu pokarmowego i pasożyty

Olej z pestek dyni może być pomocny przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Dzięki zawartej w pestkach kukurbitacynie ma właściwości przeciwwrzodowe i przeciwzapalne. Dlatego też warto sięgnąć po niego przy chorobie wrzodowej żołądka. Olej wpływa regulująco na perystaltykę jelit oraz pracę wątroby (m.in. przez unormowanie poziomu wydzielania żółci) dlatego powinny sięgnąć po niego osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego oraz te, które chcą przyspieszyć przemianę materii.

Jedną z głównych właściwości oleju z pestek dyni, za którą ceniony jest szczególnie w medycynie ludowej, jest jego działanie przeciwpasożytnicze. Wykazuje on zdolność porażania układu nerwowego m.in. tasiemca, glisty ludzkiej czy owsików, o czym więcej na stronie https://olini.pl/blog/baza-wiedzy/antypasozytnicze-wlasciwosci-oleju-z-pestek-dyni .

Działanie przeciwnowotworowe

Znane jest działanie oleju z pestek dyni w profilaktyce raka prostaty. Dzięki wysokiej zawartości cynku olej korzystnie wpływa na pracę gruczołu krokowego, zapobiegając jego przerostowi. Istotną rolę odgrywają również wcześniej wspomniane kukurbitacyny, które hamują konwersję testosteronu w dihydrotestosteron, który jest odpowiedzialny za rozrost prostaty.

Jakie jeszcze właściwości ma olej z pestek dyni?

Poza wyżej wymienionymi cechami prozdrowotnymi olej ten doskonale łagodzi stany zapalne skóry oraz bóle reumatyczne. Ponadto pozytywnie oddziałuje na funkcjonowanie układu nerwowego – wspomaga leczenie depresji i korzystnie wpływa na koncentrację oraz pamięć.

Zawarte w pestkach dyni fitosterole regulują gospodarkę hormonalną organizmu. Dzięki temu olej z pestek dyni jest skutecznym środkiem regulującym prawidłowe funkcjonowanie gruczołu krokowego - poprawia płodność, wpływając korzystnie na spermatogenezę. Jego zażywanie jest zalecane przy problemach z potencją, wypadaniu włosów (szczególnie u panów) oraz zaburzeniach oddawania moczu.

Należy jednak pamiętać, że olej zachowuje swoje właściwości wyłącznie, gdy jest wyciskany na zimno (w temperaturze do 40°C) i nierafinowany. W olejarni Olini do jego produkcji wykorzystujemy jedynie pestki niełuskane i nie poddawane obróbce termicznej, ponieważ tylko takie gwarantują uzyskanie najbardziej wartościowego oleju.

Mazurek Pawel

Co mówią o nas klienci?

Opineo.pl

Opinie o nas

Nick: Super szybka dostawa. Bezpiecznie zapakowane., dodano: 23 maja 2019 | 22:51
sklep internetowy: Olini.pl
Produkty bardzo dobrej jakości. Zamówiłam oliwę z oliwek, olej lniany i olej ...
Przeczytaj opinię
Nick: Agnieszka, dodano: 23 maja 2019 | 21:12
sklep internetowy: Olini.pl
Olini poznałam w grudniu 2018 szukając prezentów pod choinkę i od tego czasu kupuje w nim ...
Przeczytaj opinię