Kremowanie miodu pozwala na uzyskanie specyficznej, maślanej gładkiej konsystencji. Taki miód jest łatwy do smarowania, a w dodatku długo utrzymuje swoją postać. Ma także inne zalety. Czym różni się miód kremowany od tradycyjnego? Na czym polega kremowanie miodu?
Spis treści:
Proces produkcji miodu kremowanego
Miód kremowany rzepakowy – jak powstaje? Taki miód jest uzyskiwany na kilka sposobów, przy czym jedną z najpopularniejszych metod jest intensywne mieszanie. Trwa zwykle od dwóch dni do tygodnia. Przeprowadza się je w momencie, gdy produkt pszczeli zaczyna krystalizować (w zasadzie „kryształy” powinny zajmować 1/3 naczynia). Właściwy moment sprawia, że miód nabiera optymalnej konsystencji i gładkości.
Zbyt wczesne rozpoczęcie procesu nie ma sensu, gdyż później trzeba powtarzać prace wielokrotnie. Spóźnione kremowanie może wiązać się z dostaniem bąbelków powietrza i wzburzeniem miodu. Taki produkt jest bardziej podatny na fermentację (może zepsuć się). Do kremowania miodu można wykorzystać proces dekrystalizacji. Miód poddaje się obróbce termicznej (ale w temp. nie przekraczającej 40°C), w przeciwnym wypadku traci cenne właściwości). Inną metodą jest umieszczanie w zamrażarce, np. na tydzień.
Zalety miodu kremowanego
Miód kremowany ma wiele zalet, z czego największa to przystępniejsza konsystencja w porównaniu z miodami płynnymi (zwłaszcza rzadkimi, np. akacjowym), a także skrystalizowanymi. Na tym jednak nie kończą się jego „przewagi”:
Delikatna konsystencja i łatwość rozsmarowywania
Kremowanie miodu poprawia konsystencję, która staje się „maślana”. Jest zbliżona do margaryny do smarowania czy masła znajdującego się w temperaturze pokojowej. Łatwo rozsmarowuje się na chlebie. Jednocześnie nie „ucieka” z kromek tak jak miód w formie ciekłej. Nie brudzi rąk. W trakcie kremowania eliminuje się grubsze kryształki cukru, dzięki czemu smak wydaje się bardziej jednorodny i delikatny.
Dłuższy okres ważności
Czas krystalizacji u tradycyjnych miodów znacznie różni się, zależnie od gatunku. Jest to związane z proporcjami cukrów (zwłaszcza glukozy i fruktozy). Niektóre miody szybko krystalizują, np. rzepakowy. Proces kremowania sprawia, że miodu nie trzeba roztapiać czy poddawać obróbce, przez którą traci część właściwości. Dlatego nawet miód rzepakowy kremowany długo zachowuje swoją formę. Jednocześnie kremowanie miodu poprawia trwałość – wydłuża okres ważności. Prawidłowo wykonana czynność sprawia, że produkt pszczeli nie jest narażony na fermentację. Nie ulega również rozwarstwieniu.
Możliwość dodawania różnych smaków i aromatów
Miody kremowane często miesza się z cennymi dodatkami, które poprawiają smak, aromat, a także właściwości. Przykłady to m.in. miód kremowany rzepakowy z kakao, borówką, maliną lub pyłkiem pszczelim.
Miód kremowany - wady?
Miód kremowany jest pozbawiony poważniejszych wad. Jako drobny mankament można wymienić barwę – jest nieco jaśniejszy od miodu tradycyjnego. Oczywiście maślana konsystencja nie musi odpowiadać każdemu. To kwestia indywidualna. Pod względem chemicznym miody kremowane są równie wartościowe co miody niepoddawane temu procesowi. Nic nie zmienia się pod tym względem. Dla producenta wadą jest konieczność dodatkowych nakładów pracy i inwestycji. Dla konsumenta – smakosza nie ma to aż tak dużego znaczenia.
Sposoby wykorzystania miodu kremowanego
Miód kremowany jest najczęściej wykorzystywany na kanapki. Ze względu na bogactwo dodatków, które poprawiają smak i aromat, nie nudzi się – jest dostępny w wielu „wariantach”. Może być także używany do wypieków, deserów czy słodzenia napojów. Łatwo sporządza się z niego naturalne kosmetyki, gdyż nie klei się jak miód ciekły, a jednocześnie łatwiej od miodu skrystalizowanego miesza się z innymi składnikami. W praktyce zastosowanie powyższych miodów jest podobne.
Korzyści zdrowotne miód kremowanego
Miód kremowany spożywa się nie tylko dla smaku, ale także dla zdrowia. Produkt pszczeli ma szereg cennych właściwości prozdrowotnych. Najważniejsze z nich:
- To poniekąd naturalny antybiotyk, zapobiegający bądź łagodzący przebieg infekcji.
- Poprawia ogólną kondycję organizmu.
- Łagodzi bóle gardła i schorzenia układu oddechowego.
- Poprawia przemianę materii i ułatwia trawienie. Działa oczyszczająco na organizm.
- Zewnętrznie stosowany przyspiesza gojenie się rani i zwalcza wiele schorzeń dermatologicznych.
- Poprawia wydolność mięśnia sercowego.
- Likwiduje zaparcia.
Dokładne właściwości zależą od gatunku miodu, który został poddany kremowaniu. Przykładowo miód rzepakowy kremowany ma właściwości cenne dla osób stosujących dietę. Jest niskokaloryczny – nadaje się jako zamiennik dla cukru. Jednocześnie jest zastrzykiem energii. Dlatego jest także polecany sportowcom.
Miody kremowane z unikalnymi smakami i dodatkami
Miody kremowane bardzo często miesza się z owocami bądź innymi produktami pszczelimi. Rynek jest bogaty w różnorodne rodzaje.
Miód rzepakowy kremowany
Miód rzepakowy należy do względnie tanich miodów ze względu na dużą dostępność surowca roślinnego w Polsce. Jednocześnie jednak proces krystalizacji przebiega u niego szybko. Aby zniwelować tę właściwość często poddaje się go kremowaniu. Jednocześnie ze względu na dość łagodny smak jest bardzo dobrą „bazą” do tworzenia „mieszanek”.
Miód wielokwiatowy kremowany
Sytuacja jest podobna jak powyżej – miód jest łatwo dostępny, często kremowany, czasem sprzedawany z dodatkami. W odróżnieniu od miodu rzepakowego jego właściwości (smak, aromat, barwa, właściwości) nie są tak jednorodne, gdyż zależą od składu roślin miododajnych (proporcji gatunków), na bazie których został przez pszczoły wyprodukowany.
Miód kremowany z pyłkiem
Miód kremowany z pyłkiem można traktować jak przysmak lub po prostu bardzo przystępną formę przyswajania pyłku. Taki produkt ma znacznie szersze właściwości lecznicze w porównaniu z samym, jednorodnym miodem. Pyłek zawiera więcej białka niż produkty pochodzenia zwierzęcego, a poza tym jest skarbnicą witamin, soli mineralnych i innych związków aktywnie czynnych.
Miód kremowany z kakao
Miód kremowany z kakao jest smaczny, zdrowy, a oprócz tego atrakcyjnie wygląda. To przysmak dla dzieci. Można smarować nim kanapki lub aromatyzować i słodzić desery. Surowe, organiczne kakao jest bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, a także sole mineralne.
Miód kremowany z owocami - miód kremowany z malinami
Miód kremowany z malinami jest smaczniejszy, ma bardziej wyrazisty smak i aromat. W szczególności zaleca się go spożywać na infekcje, gorączkę, ból gardła i na poprawę trawienia. Ma ciemnoróżową barwę.
Miód kremowany cena i gdzie kupić dobrej jakości?
Miody kremowane najlepiej kupować w sklepach ze zdrową żywnością (stacjonarnych lub online) lub u pszczelarzy. Raczej nie jest to produkt, który jest szeroko dostępny na targach czy u drobnych handlarzy wystawiających się przy sklepach i w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Cena miodu kremowanego jest zazwyczaj nieco wyższa w porównaniu z tradycyjnymi miodami. Wpływa na to m.in. droższy proces produkcji. Miód kremowany rzepakowy czy wielokwiatowy są ogólnie tanie. Wyższe ceny mają miody z dodatkami, np. owoców. Wciąż są to koszty, które warto ponieść, by cieszyć się darami natury.
Źródła:
- portalpszczelarski.pl
- Mazik; Dary pszczół, Egros, 2019