Orzechy ziemne Olini
- Bogate w błonnik i białko
- Bez dodatku soli, delikatnie podprażane
- Solo do chrupania lub dodatek do dań
źródło kwasów tłuszczowych, błonnika i białka
delikatnie prażone, niesolone
Orzechy ziemne/orzechy arachidowe
Orzeszki ziemne zawdzięczają swoją nazwę „ziemne” dojrzewaniu pod ziemią (na głębokości ok. 5 cm). Słowo orzeszki natomiast jest w ich przypadku lekkim nadużyciem, bowiem bliżej im do grochu z rodziny bobowatych, głównie ze względu na znaczną zawartość białka.
Fistaszki zawierają także duże ilości zdrowych tłuszczów i potasu oraz są źródłem składników mineralnych, błonnika i witaminy E. Jeśli szukacie zdrowej przekąski, orzeszki ziemne prażone będą dobrym wyborem, który szybko zlikwiduje ochotę na słodkie i niezdrowe produkty.
Jak już wiecie, orzeszki ziemne mają najwięcej białka ze wszystkich orzechów. W 100 g orzeszków znajdziecie ponad 25 g białka i około 40 g tłuszczy, całkiem pokaźną ilość błonnika i tylko 4 g cukru. Do tego dodajcie dużą zawartość potasu i magnezu. Orzechy ziemne prażone to przekąska idealna, po którą chętnie i często sięgamy.
Warto wiedzieć
Kraj pochodzenia: Argentyna
Wyprodukowano w: Polska
Dla kogo: Dla wszystkich miłośników zdrowych przekąsek. To doskonały produkt, gdy jesteśmy narażeni na stres i wytężoną pracę umysłową. Chętnie sięgają po nie przyszłe mamy. Z dodatkiem owoców, mogą służyć za świetną alternatywę na drugie śniadanie.
Smak: Świeży orzechowy smak i aromat.
Termin przydatności do spożycia: Termin przydatności do spożycia to 12 miesięcy od daty zbioru ziaren (znajdziesz ją na tylnej etykiecie). Nasze ziarna pakujemy na świeżo, co sprawia, że po wyjęciu z paczki są aromatyczne i chrupiące.
Informacje dla alergików: Produkt zawiera orzechy arachidowe. Może zawierać śladowe ilości orzechów (włoskich, laskowych, nerkowców, migdałów, pistacji), sezam i gorczycę. Nie zawiera glutenu.
Przechowywanie: Orzechy ziemne najlepiej przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Chronić od światła.
Zastosowanie: Warto po nie sięgnąć, gdy nachodzi ochota na coś słodkiego. Można je wykorzystać do zrobienia masła lub kremu o smaku orzechowym. Sproszkowane lub posiekane będą pysznym dodatkiem do potraw - dodane do sosu, jogurtu, koktajlu nadadzą ciekawy orzechowy posmak.
Skład
100% orzechy ziemne, niesolone, delikatnie prażone
Wartości odżywcze
Wartości odżywcze | w 100g |
Wartość energetyczna | 2466 kJ / 595 kcal |
tłuszcz | 43 g |
węglowodany | 23 g |
białko | 27 g |
Orzeszki ziemne właściwości
Orzeszki ziemne na odchudzanie? Dlaczego nie! Wiele badań porównuje redukcję kilogramów w diecie bez orzechów ziemnych oraz z nimi. Wyniki oczywiście na korzyść orzechów ziemnych! Fistaszki mają wysoki wskaźnik sytości (znów białko górą) oraz są bogate w błonnik. Dzięki orzeszkom ziemnym mniej podjadamy. Orzeszki ziemne są także bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mogą mieć wpływ na poprawę poziomu glukozy i insuliny w organizmie.
Orzechy ziemne to „paliwo dla mózgu”, dzięki obecności witamin z grupy B i magnezu, które mają pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację. W związku z tym są polecane wszystkim, którzy intensywnie pracują umysłem.
W orzechach ziemnych znajduje się także aminokwas arginina, która odpowiada za przyrost masy mięśniowej. Z tego powodu po garść orzechów arachidowych sięgają miłośnicy sportu.
Orzeszki ziemne to także największe spośród wszystkich orzechów źródło niacyny (witaminy B3 lub witaminy PP) – 12 mg/100 g. Oznacza to, że 100 g orzeszków ziemnych pokrywa ponad 85 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę B3.
Badania przeprowadzone w 2015 roku dowiodły, że podawanie niemowlętom przetworów z orzeszków ziemnych znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia u nich alergii na ten składnik diety.
Podsumowując, orzechy ziemne to także źródło:
- witaminy z grupy B,
- magnezu
- NNKT
- witaminy E,
- potasu,
- magnezu,
- manganu,
- cynku,
- miedzi
- żelaza
- flawonoidów,
- kwasów fenolowych
- koenzymu Q10.
Orzechy ziemne jak jeść?
Jeśli na dźwięk otwieranej paczki i przesypywanych do miseczki orzechów arachidowych cieknie wam ślinka, to chyba wiecie jak jeść orzechy ziemne. Garść zdrowia, aminokwasów i białka. Jedzcie ze smakiem!
Chociaż niektórzy wolą inaczej. Orzechy ziemne możecie spotkać w postaci: prażonej, solonej, masła orzechowego oraz oleju arachidowego. Na przykład w Stanach Zjednoczonych ponad 60% wyprodukowanych orzechów (ze względu na wysoką zawartość oleju) to baza pod produkcję masła orzechowego. Jedynie 20% orzechów ziemnych jest prażonych, a 19% to główny składnik słodyczy.
Podsumowując, orzechy ziemne możecie jeść w formie:
- garści zdrowia,
- masła orzechowego,
- pasty orzechowej,
- sosu np. do kurczaka,
- dodatku do sałatek,
- posypki do lodów,
- czekolady z orzechami,
- dodatku do jogurtu i owsianki,
- kanapek peanut butter and jelly (or jam) sandwich (PB & J).
5 powodów, dla których warto nam zaufać
Wierzymy, że można jeść zdrowo, naturalnie i smacznie, a produkty tworzyć z troską o ludzi i środowisko.
Świeżość
Nasze produkty powstają w małych, rzemieślniczych partiach. Krótka droga, bezpośrednio z naszej olejarni do Twoich rąk, daje gwarancję świeżości.
Natura i nauka
Natura idzie u nas w parze z nauką. Nasze produkty regularnie trafiają pod lupę badaczy. Część receptur tworzymy wraz z naukowcami. Nasze produkty polecają specjaliści: dietetycy, farmaceuci oraz lekarze. I tysiące klientów!
Dobry skład
Składniki naszych produktów pochodzą z czystych regionów Polski i świata. Współpracujemy z małymi, lokalnymi dostawcami i rodzinnymi firmami, którym bliskie są nasze wartości.
Jak od babci
Jesteśmy rzemieślnikami i tradycyjne receptury odtwarzamy z sercem. Dzięki temu nasze produkty smakują jak domowe. Są świeże, naturalne, z prostym składem, co czuć w każdym kęsie i łyku.
Bezpieczna dostawa
Każdy wysyłany produkt przechodzi przez nasze ręce. Z troską o cenny skład na czas transportu nasze produkty chronimy przed światłem słonecznym za pomocą wytrzymałego opakowania.