Pistacje Olini
- Łuskane, delikatnie prażone
- Bez dodatku soli
- Pełnia pistacjowego smaku
bogactwo błonnika i białka
delikatnie prażone, niesolone, bez żadnych dodatków
Lekko prażone pistacje Olini
Pistacje, czyli orzechy pistacjowe, to owoce rośliny, okryte twardą skorupką. Pistacje należą do pestkowców. Łatwo poznać, gdy orzechy pistacjowe są gotowe do jedzenia – ich skorupka zaczyna pękać, ukazując zielonkawe, jadalne nasiono.
Dawniej, zanim pistacje stały się powszechną przekąską, jadali je wyłącznie wybrani, dlatego nazywane były królewskim przysmakiem. Jedzenie pistacji było zalecane przy bólach zębów oraz w dolegliwościach wątrobowych.
Poznajcie właściwości pistacji i przekonajcie się, ile dobra kryje się w tych małych orzeszkach.
Warto wiedzieć
Kraj pochodzenia: Iran
Wyprodukowano w: Polska
Dla kogo: Dla wszystkich miłośników zdrowych przekąsek. To doskonały produkt, gdy jesteśmy narażeni na stres i wytężoną pracę umysłową. Chętnie sięgają po nie przyszłe mamy. Z dodatkiem owoców, mogą służyć za świetną alternatywę na drugie śniadanie.
Smak: Świeży pistacjowy smak i aromat. To 100% pistacjowego smaku w chrupiącej odsłonie
Termin przydatności do spożycia: Termin przydatności do spożycia to 12 miesięcy od daty zbioru ziaren (znajdziesz ją na tylnej etykiecie). Nasze ziarna pakujemy na świeżo, co sprawia, że po wyjęciu z paczki są aromatyczne i chrupiące.
Informacje dla alergików: Produkt zawiera pistacje. Może zawierać śladowe ilości orzechów (arachidowych, włoskich, nerkowca, migdałów, laskowych), sezam i gorczycę. Nie zawiera glutenu.
Przechowywanie: Pistacje najlepiej przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Chronić od światła.
Zastosowanie: Warto po nie sięgnąć, gdy nachodzi ochota na coś słodkiego. Można je wykorzystać do masła lub kremu pistacjowego. Sproszkowane lub posiekane będą pysznym dodatkiem do potraw - dodane do sosu, jogurtu, koktajlu nadadzą ciekawy pistacjowy posmak.
Skład
100% pistacje, niesolone, delikatnie prażone
Wartości odżywcze
Wartości odżywcze | w 100g |
Wartość energetyczna | 2576 kJ / 621 kcal |
tłuszcz | 56 g |
węglowodany | 14 g |
białko | 24 g |
Pistacje – właściwości
Jakie właściwości mają pistacje? Jakie mają wartości odżywcze? Pistacje są jednymi z najbardziej bogatych w przeciwutleniacze orzechów. Są źródłem białka, zdrowego tłuszczu (nienasycone kwasy tłuszczowe), minerałów i witamin.
Orzechy pistacjowe jako jedyne zawierają karotenoidy: luteinę i zeaksantynę, które są składnikami plamki żółtej i jednocześnie antyoksydantami, które chronią siatkówkę oka.
Pistacje mają także całkiem sporą zawartość gamma-tokoferolu, czyli witaminy E. W pistacjach znajdziecie także wapń oraz fosfor, odpowiedzialne za mocne kości.
Pistacje na odchudzanie? Czemu nie! Warto włączyć je do diety, gdyż zawierają mniej kalorii (100 gram pistacji to 550 kalorii) niż pozostałe orzechy i są źródłem błonnika, który sprzyja odchudzaniu. Pistacje to także dobre źródło sycącego białka, które stanowi około 20 procent ich masy (są na drugim miejscu po migdałach, jeśli chodzi o zawartość białka).
Pistacje posiadają niski indeks glikemiczny. Są dobrą przekąską dla osób, które zmagają się z wysokim poziomem cukru we krwi. Niektóre badania wskazują na pozytywne działanie pistacji na stabilizację poziomu glukozy i ciśnienia.
Pistacje warto spożywać, ponieważ mogą także wspierać walkę z anemią, dzięki zawartości żelaza. Mają także cynk i witaminę E, które pozytywnie wpływają na zdrowe paznokcie i włosy. Z kolei witaminy z grupy B i magnez wspierają funkcjonowanie układu nerwowego i zwiększają odporność na stres.
Podsumowując, warto włączyć pistacje do codziennej diety i spożywać nie więcej niż jedną garść (30 g). Tym bardziej, że orzechy te są bogate w wartości odżywcze – pistacje zawierają m.in.:
- luteinę,
- żelazo,
- wapń,
- magnez,
- mangan,
- fosfor,
- potas,
- cynk,
- witaminę C,
- witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B9).
Pistacje jak jeść?
Pistacje możecie jeść prosto z paczki, ale ostrzegamy, że na garści się nie skończy. Tym bardziej że mocno ułatwiliśmy wam ten proces, pozbywając się skorupek. Zatem miseczka, odsypujemy i wcinamy. Pamiętajcie także, że pistacje zachowują wszystkie wartości odżywcze także po zmieleniu, jako masło pistacjowe.
Pistacje możecie używać jako:
- dodatek do ciast i deserów
- dodatek do lodów (w formie posypki)
- nadzienie do ciasta (baklawa – posiekane pistacje i migdały z miodem)
- lody
- krem do naleśników (pistacje, zmieszane z miodem)
- dodatek do sałatek
5 powodów, dla których warto nam zaufać
Wierzymy, że można jeść zdrowo, naturalnie i smacznie, a produkty tworzyć z troską o ludzi i środowisko.
Świeżość
Nasze produkty powstają w małych, rzemieślniczych partiach. Krótka droga, bezpośrednio z naszej olejarni do Twoich rąk, daje gwarancję świeżości.
Natura i nauka
Natura idzie u nas w parze z nauką. Nasze produkty regularnie trafiają pod lupę badaczy. Część receptur tworzymy wraz z naukowcami. Nasze produkty polecają specjaliści: dietetycy, farmaceuci oraz lekarze. I tysiące klientów!
Dobry skład
Składniki naszych produktów pochodzą z czystych regionów Polski i świata. Współpracujemy z małymi, lokalnymi dostawcami i rodzinnymi firmami, którym bliskie są nasze wartości.
Jak od babci
Jesteśmy rzemieślnikami i tradycyjne receptury odtwarzamy z sercem. Dzięki temu nasze produkty smakują jak domowe. Są świeże, naturalne, z prostym składem, co czuć w każdym kęsie i łyku.
Bezpieczna dostawa
Każdy wysyłany produkt przechodzi przez nasze ręce. Z troską o cenny skład na czas transportu nasze produkty chronimy przed światłem słonecznym za pomocą wytrzymałego opakowania.
Przeczytaj więcej w Bazie Wiedzy Olini
Opinie ekspertów
Karolina Czyżowska Trycholog