Coraz więcej i coraz głośniej słyszy się, o dobroczynnym zastosowaniu, różnego rodzaju olei w trychologii (nauce poświęconej higienie włosów i skóry głowy). Fantastycznie sprawdzają się przy wypadaniu włosów, nadprodukcji łoju, łupieżu i wielu innych schorzeniach. W aptekach znajdziemy przeróżne suplementy, gwarantujące jak najlepsze efekty. Większość z nich oparta jest właśnie, o substancje występujące w przyrodzie. Czy wiedzieliście, że nie tylko człowiek może odnieść korzyści z takiej naturalnej terapii? Również nasz czworonóg może skorzystać na takim rozwiązaniu. Nie ma jednak potrzeby siłować się z podawaniem tabletek, wystarczy wzbogacić dietę pupila w odpowiednie kwasy tłuszczowe i obserwować efekty. Jaki olej dla psa na sierść będzie najlepszy? Czy mamy jakiś olej na wypadanie sierści dla kota? Zapraszam do lektury!
Spis treści:
Jaki olej dla psa na sierść warto podawać?
Każdy z nas na pewno słyszał już, że w wielu kulturach stosuje się różne oleje, aby poprawić kondycję skóry i włosów. Nierzadko czytamy o zastosowaniu oleju kokosowego, lnianego czy rzepakowego. Jaka stoi za tym nauka? Czy faktycznie poprawiają one zdrowie włosów i skóry? Wiele badań naukowych potwierdza poprawność tych stwierdzeń. Oleje mogą wpływać na połysk, miękkość, intensywność koloru, poprawiać tempo wzrostu włosów, a możemy nawet znaleźć oleje na wypadanie sierści. Oto oleje, które warto poznać!
Oleje rybne dla psa na sierść
Pamiętajmy, że ochrona skóry i włosów, to nie tylko nakładanie produktu bezpośrednio na skórę. Ważne jest również odżywienie, pochodzące z wewnątrz organizmu. Dajemy w ten sposób możliwość zwierzakowi, by wykorzystał dostarczane mu jakościowe kwasy tłuszczowe, do wytworzenia własnych białek i innych niezbędnych dla zdrowego funkcjonowania skóry i sierści substancji. Do takich substancji zaliczamy DHA (kwas dokozaheksaenowy), EPA (kwas eikozapentaenowy), LA (kwas linolowy) oraz ALA (kwas alfa-liponowy)
Olej z łososia dla psa na sierść
Dzięki zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych - olej z łososia pozwala ograniczyć utratę wody przez naskórek, co prowadzi do utrzymania zdrowej, nawilżonej skóry. Dzięki temu ograniczamy złuszczanie się naskórka, a co za tym idzie, kontrolujemy takie schorzenia jak łupież. Ponadto pomaga on ograniczyć świąd, który jest jednym z powodów wypadania włosów (podczas intensywnego drapania się lub wylizywania przez zwierzę). Olej ten promuje również prawidłowy skład bariery ochronnej skóry i dobry skład łoju, który wydzielany jest przez odpowiednie gruczoły, w celu ochrony powierzchni skóry i sierści. (1)
Olej z dorsza dla psa na sierść
Różnica między olejem z dorsza a olejem z łososia wynika ze środowiska, w jakim żyją obie ryby. Dorsz jest rybą słonowodną, podczas gdy łosoś jest dwuśrodowiskowy. Olej pochodzący od ryby słonowodnej zawiera więcej długołańcuchowych kwasów tłuszczowych, podczas gdy ryby słodkowodne mają więcej kwasów tłuszczowych o krótszych łańcuchach. Oznacza to, że olej z łososia i tran dla psów wzajemnie się uzupełniają, ponieważ poszczególne składniki wykorzystywane są w różnych procesach metabolicznych organizmu psa. (2)
Oleje roślinne dla psa na sierść
W tej kategorii mamy wiele różnych olejów, które mają zastosowanie nie tylko w diecie pupila, ale również zewnętrznie, nakładane bezpośrednio na włosie i wmasowywane w skórę.
Olej kokosowy na sierść psa
Olej kokosowy na sierść psa ma działanie antybakteryjne i antygrzybicze, zwłaszcza na organizmy, które mogą występować na skórze. Dzięki temu ułatwia gojenie się ran i zapobiega wnikaniu tych bakterii ze skóry do wnętrza organizmu, gdzie mogłyby spowodować większe zniszczenia. Ponadto działa tak samo, jak emolienty, czyli pokrywa i nawilża włosy i skórę. Zmniejszają utratę wody przez naskórek, dają uczucie gładkości i piękny połysk. Ponadto proteiny z oleju kokosowego są w stanie wnikać wewnątrz łodygi włosa co wzmacnia jego strukturę. (3)
Olej lniany na sierść psa
Olej lniany na sierść psa ma wspaniały skład kwasów tłuszczowych, pod względem łagodzenia podrażnień i stanów zapalnych skóry. Ogranicza utratę wody oraz pokrywa łodygę włosa zatrzymując w niej wilgoć co daje zdrowy połysk i miękkość sierści. (4,5)
Olej rzepakowy na sierść psa
Olej rzepakowy zawiera dużo LA i ALA oraz dodatkowo tokoferol, czyli witaminę E. Jest to witamina rozpuszczalna właśnie w tłuszczach, więc dodanie tego oleju do diety zwierzęcia, pozwala na łatwe przyswojenie tej witaminy. Odpowiada ona za prawidłowy skład olejów produkowanych przez gruczoły łojowe, a także poprawia krążenie krwi w naskórku, co sprzyja porostowi włosów. (6)
Olej dla kota na sierść - dlaczego warto podawać?
Wszyscy znamy kocią przypadłość, polegającą na odkrztuszaniu „kłaczków”.
Niestety, im więcej sierści gubi zwierzę, tym więcej będzie jej również połykać, podczas wielokrotnej toalety, polegającej na przeczesywaniu futra językiem. Dodatek olejów do diety kota może nie tylko wspomóc pasaż włosów przez przewód pokarmowy, ale również ograniczyć utratę włosia, jeśli wynika ona z niedoborów dietetycznych. Dobrym wyborem będą oleje zawierające witaminę E w swoim składzie, która poprawia ukrwienie skóry, co odżywia cebulki włosów. Olej dla kota na sierść? Takim olejem jest na przykład olej rzepakowy. Innym, dobrym wyborem będzie olej kokosowy dla kota, który ułatwia rozczesywanie futra, jeśli zaaplikujemy niewielką ilość bezpośrednio na włosy. Możemy zapobiec dzięki temu tworzeniu się zmatowiałych kłębów sierści i uczynić wyczesywanie miłym elementem dnia dla kota.
Olej dla psa na wypadanie sierści - wszystko co musisz wiedzieć
Wypadanie sierści u psów jest zjawiskiem naturalnym, podobnie jak wypadanie naszych włosów, podczas czesania ich lub mycia. Czasami jednak, pewne uwarunkowania wewnętrzne organizmu powodują, że staje się ono bardziej intensywne (nie mówimy tu o sezonowym linieniu). Może to wynikać z niedoborów żywnościowych lub chorób.
Pamiętajmy, że jeśli mamy do czynienia z przypadłościami dermatologicznymi, to w pierwszej kolejności konsultujemy się z weterynarzem, który zidentyfikuje przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie. Jeśli jednak zwierzę jest zdrowe, a chcemy poprawić nawilżenie skóry i wzmocnić budowę włosa, to śmiało możemy wprowadzić do diety odpowiednie oleje zwierzęce lub roślinne.
Oleje rybne odżywiają organizm zwierzęcia od środka, dostarczając wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które organizm czworonoga wykorzysta do wzmocnienia skóry i sierści. Oleje roślinne natomiast ograniczają utratę wody przez naskórek, promują krążenie krwi w okolicy cebulek włosowych oraz wzmacniają strukturę włosa.
Olej na sierść psa – gdzie kupić?
Kupując olej dla naszego pupila, chcemy by był on najwyższej jakości. Należy zatem wybrać oleje zimnotłoczone dla psa i kota, nazywane również nierafinowanymi. Najlepiej zamawiać jest od producentów, którzy skupiają się na jakości przetwarzanego surowca, czyli na przykład zdrowych nasion roślin oleistych. Takie oleje, ze względu na wysoką jakość, będą miały krótszy czas przydatności do spożycia, więc dobrze, gdy są produkowane bezpośrednio na zamówienie klienta, zamiast w wielkich partiach. Ważne jest również opakowanie z ciemnego szkła, które chroni przed dostępem słońca. Takie właśnie oleje można zamówić na naszej stronie!
Źródła:
- Huang TH, Wang PW, Yang SC, Chou WL, Fang JY. Cosmetic and Therapeutic Applications of Fish Oil's Fatty Acids on the Skin. Mar Drugs. 2018 Jul 30;16(8):256. doi: 10.3390/md16080256. PMID: 30061538; PMCID: PMC6117694.
- Saify Z.S., Akhtar S., Hassan S., Arif M., Ahmed F., Siddiqui S. A study on fatty acid composition of fish oil from two marine fish, Eusphyra blochii and Carcharhinus bleekeri.Pak. J. Pharm. Sci. 2000;13:5–12.
- Mysore V, Arghya A. Hair Oils: Indigenous Knowledge Revisited. Int J Trichology. 2022 May-Jun;14(3):84-90. doi: 10.4103/ijt.ijt_189_20. Epub 2022 May 24. PMID: 35755964; PMCID: PMC9231528.
- Gour, Nikita & Shrikant, Samiksha & Kandasamy, Ravikumar & There, Uma & Choudhary, Vikas. (2023). Development of skincare formulations using flaxseed oil and mucilage. Research Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry. 12. 33-39. 10.22271/phyto.2023.v12.i2a.14624.
- Richards T, Burron S, McCorkell TC, Trevizan L, Patterson K, Minikhiem D, Ma DWL, Pearson W, Shoveller AK. Effects of dietary camelina, flaxseed, and canola oil supplementation on transepidermal water loss, skin and coat health parameters, and plasma prostaglandin E2, glycosaminoglycan, and nitric oxide concentrations in healthy adult horses. J Anim Sci. 2023 Jan 3;101:skad373. doi: 10.1093/jas/skad373. PMID: 37935917; PMCID: PMC10721441.
- Sarkar, Rashmi & Podder, Indrashis & Gokhale, Narendra & Jagadeesan, Soumya & Garg, Vijay. (2017). Use of vegetable oils in dermatology: An overview. International Journal of Dermatology. 56. 10.1111/ijd.13623.