✨ NOWOŚĆ! KOLAGEN OLINI ✨ Wybierz najlepszy suplement dla Twojej skóry!
Tłoczony zawsze na zimno
Bezpieczna dostawa od 7,49 zł
Darmowa dostawa od 199 zł
Świeże oleje z rodzinnej olejarni
kolagen-na-zmarszczki

Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

mgr inż. Anna Sobol 
14 kwi 2025

  • Kolagen rybi typu I VERISOL® 12 000 mg
    Z liposomalną witaminą C, kwasem hialuronowym, biotyną i astaksantyną
    Zawiera bioaktywne peptydy kolagenowe (BCP®) o niskiej masie cząsteczkowej 2 kDa
    Ilość składników potwierdzona laboratoryjnie
    Kolagen rybi Olini
Produkty w tym artykule
  • Kolagen rybi typu I VERISOL® 12 000 mg
    Z liposomalną witaminą C, kwasem hialuronowym, biotyną i astaksantyną
    Zawiera bioaktywne peptydy kolagenowe (BCP®) o niskiej masie cząsteczkowej 2 kDa
    Ilość składników potwierdzona laboratoryjnie
    Kolagen rybi Olini

Produkcja naturalnego kolagenu zanika wraz z wiekiem, przyczyniając się do powstawania zmarszczek. Skóra staje się cieńsza, bardziej wiotka, odwodniona i mniej odporna na urazy mechaniczne. Korzystne dla skóry efekty stosowania kolagenu w formie preparatów doustnych potwierdzone zostały przez badania naukowe. (7, 11, 16) Jaki kolagen wybrać na zmarszczki? Czy poza nim warto postawić także na suplementację konkretnych witamin? Dowiedz się razem z nami czym się kierować przy wyborze najlepszego suplementu diety z kolagenem.

Czym jest kolagen i dlaczego jest ważny dla skóry?

Kolagen jest najpowszechniej występującym białkiem w naszym organizmie i równocześnie głównym białkiem budulcowym naszej skóry. Właściwości kolagenu zapewniają jej:

  • sprężystość,

  • nawilżenie,

  • odporność na urazy,

  • elastyczność,

  • zdrowy wygląd,

  • odnowę komórkową,

  • jędrność.

Ma on postać potrójnej helisy i zbudowany jest z aminokwasów, wśród których możemy wyróżnić przede wszystkim prolinę, hydroksyprolinę oraz glicynę, a także hydroksylizynę. (10, 11)


Rola kolagenu w strukturze skóry

W naszej skórze kolagen wpływa na poprawne funkcjonowanie tego organu i odgrywa przede wszystkim rolę organizacyjną: nadaje strukturę niczym rusztowanie,  zapewnia elastyczność, a jego włókna są bardzo sprężyste. Dzięki niemu skóra jest wytrzymała i dobrze napięta. (11)

Kolagen pomaga zachować skórze młody, promienny i jędrny wygląd, ale poza estetyką pełni również kluczową rolę ochronną dla naszego organizmu. Skóra jest największym organem naszego ciała, którego zadaniem jest ochrona ludzkiego wnętrza przed czynnikami zewnętrznymi. Musi zatem działać prawidłowo - a do tego potrzebuje kolagenu! (9, 13)

Proces starzenia skóry a utrata kolagenu

Wraz z wiekiem zanika naturalna produkcja kolagenu, a po 60 roku życia ustaje całkowicie. Starzenie się skóry to proces, który jest przyspieszany przez czynniki niszczące kolagen lub zaburzające jego syntezę:

  • promieniowanie UV,

  • stres oksydacyjny,

  • dieta bogata w cukier.

Im jesteśmy starsi, tym mniejsza jest ilość fibroblastów, czyli komórek biorących udział w wytwarzaniu kolagenu. Większe jest za to stężenie metaloproteinaz, które biorą udział w degradacji tego białka. 

Promieniowanie UV jeszcze bardziej podsyca działanie tych enzymów, a dodatkowo wzmaga stres oksydacyjny, czyli zwiększa ilość wolnych rodników tlenu, które uszkadzają kolagen i komórki go produkujące. 

Negatywne działanie względem kolagenu wykazuje również dieta bogata w cukier.

Wszystkie te działania przyczyniają się do utraty kolagenu, a w konsekwencji do powstawania zmarszczek i odwodnienia skóry. (2, 4, 9, 11, 14, 17) Dzięki suplementacji kolagenem można jednak zredukować te efekty. 


Zmarszczki jako efekt niedoboru kolagenu

Kolagen oraz elastyna wypełniają przestrzeń między komórkami skóry — macierz pozakomórkową. Gdy białek tych zaczyna brakować, skóra traci na objętości, staje się:

  • mniej jędrna,

  • cieńsza,

  • odwodniona,

  • sztywniejsza.

W konsekwencji pojawiają się na niej zmarszczki. Przyjmowanie kolagenu pomoże spowolnić ten proces, wpływając pozytywnie na wygląd naszej skóry.


Rodzaje kolagenu – który najlepiej działa na zmarszczki?

W naszym organizmie występują różne typy kolagenu. Jest ich naprawdę sporo, źródła naukowe wyróżniają ich aż 28. Najczęściej spotykany w naszym organizmie jest kolagen typu I, który buduje naszą skórę, otacza narządy, występuje w kościach oraz mięśniach. (12) Elastyczność i jędrność skóry zawdzięczamy również kolagenowi typu III. Ta podstawowa wiedza pomoże Ci wybrać najlepszy kolagen do picia na zmarszczki.

Kolagen typu I – kluczowy dla jędrności i elastyczności skóry

Kolagen typu I zajmuje aż 80-90% zawartości białka w naszej skórze, jest jej głównym budulcem, który zapewnia jej elastyczność oraz jędrność. W badaniach wykazano, że suplementacja peptydów kolagenowych pochodzących z kolagenu typu I wspiera produkcję elastyny, fibryny i prokolagenu typu I. (15)

Kolagen typu III – wsparcie dla młodej i elastycznej skóry

Kolagen typu III w większej ilości występuje w skórze w życiu płodowym. Później jest go znacznie mniej, ale wciąż jest drugim najważniejszym kolagenem występującym w skórze. Uczestniczy również w procesie regeneracji tkanek. (7)

Kolagen typu II – dlaczego nie jest odpowiedni na zmarszczki?

Kolagen typu II buduje w naszym ciele głównie stawy, dlatego nie będzie dobrym rozwiązaniem na zmarszczki. Jego suplementację warto rozważyć wtedy, kiedy borykamy się z problemami stawowymi.

Źródła kolagenu – co wybrać?

Wpływ suplementacji kolagenu na zdrowy wygląd skóry to fakt, a dostępne suplementy z kolagenem możemy sklasyfikować ze względu na jego pochodzenie.

Kolagen rybi (morski) – najwyższa biodostępność

Kolagen rybi (morski), czyli pozyskiwany z morskich ryb, charakteryzuje się wśród suplementów kolagenowych najlepszą przyswajalnością i biokompatybilnością. Jego struktura jest homologiczna w stosunku do budowy ludzkiego kolagenu, a peptydy kolagenu pozyskane z tego źródła bardzo dobrze się wchłaniają. (5, 7) To kolagen typu I, czyli zasadniczy składnik naszej skóry.

Kolagen wołowy – popularny, ale mniej przyswajalny

Kolagen pozyskiwany z krów jest również kolagenem typu I oraz III, jednak trudniej się trawi, a dodatkowo istnieje ryzyko zarażenia się prionami z żelatyny z zanieczyszczonego źródła. (7)

Kolagen wieprzowy i drobiowy – czy warto je rozważyć?

Kolagen wieprzowy jest bezpieczniejszy od kolagenu wołowego — niestety, w ogóle się nie trawi, a obróbka cieplna sprawia, że przyswaja się jedynie odrobinę lepiej.

Natomiast kolagen drobiowy to głównie kolagen typu II, więc warto rozważyć go głównie nie w przypadku zmarszczek, a dolegliwości stawowych. 

Istnieją jednak badania, które potwierdzają skuteczność stosowania kolagenu typu II pochodzącego z chrząstek kurczaków wraz z kwasem hialuronowym i siarczanem chondroityny na zmarszczki. (8)


Formy kolagenu – jak najlepiej go przyjmować?

Doustne przyjmowanie kolagenu jest najbardziej efektywne, kiedy jest on dobrze przyswajalny i dobrze się trawi. Musi być biokompatybilny i bezpieczny. Jakie są najlepsze formy kolagenu?

Hydrolizowany kolagen – co to jest i dlaczego jest skuteczny?

Aby suplementacja kolagenu była skuteczna, musi dobrze wchłaniać się z przewodu pokarmowego do krwiobiegu. Z tego powodu to białko o dużym rozmiarze cząsteczkowym zostaje poddane hydrolizie — najprościej mówiąc, jest on po prostu pocięty na mniejsze, lepiej przyswajalne kawałki.

Peptydy kolagenowe – szybka przyswajalność i efekty

Gdy kolagen zostanie „pocięty” na mniejsze kawałki w procesie hydrolizy, powstają peptydy, zbudowane z aminokwasów. Peptydy kolagenu są szybko przyswajalne, dlatego ich suplementacja daje najlepszy efekt. Najczęściej, gdy mowa o peptydach kolagenowych, chodzi o dipeptydy lub tripeptydy, czyli dwa lub trzy aminokwasy połączone wiązaniem peptydowym.

Kolagen w proszku, płynie czy tabletkach – co wybrać?

To, jaką formę kolagenu wybierzemy, zależy przede wszystkim od naszych preferencji — wolimy wypić płyn, czy połknąć tabletkę?

  • Kolagen w płynie jest najłatwiejszy do spożycia — od razu gotowy do picia, to będzie na przykład wygodny kolagen w shotach.

  • Hydrolizowany kolagen w proszku musimy wymieszać z napojem, jednak nie zajmuje to zbyt wiele czasu, prawda?

Najmniejsze dawki tego białka znajdują się w tabletkach, dodatkowo niektóre osoby czują dyskomfort podczas przełykania kapsułek, więc kolagen w tabletkach nie będzie dla nich zbyt wygodny.

Składniki wspierające działanie kolagenu

Działanie kolagenu, który suplementujemy, może być wzmocnione, gdy dostarczymy do organizmu substancje, które stymulują produkcję kolagenu i są niezbędne do jego powstawania i prawidłowego funkcjonowania. Pomocna może okazać się dieta zawierająca kolagen, ale przede wszystkim także wymienione składniki aktywne.

Witamina C – niezbędna do syntezy kolagenu

Kwas askorbinowy odgrywa kluczową rolę w biosyntezie kolagenu, biorąc udział w produkcji jego włókien i wspomagając  proliferację komórek, które go wytwarzają — fibroblastów. (1, 16)

Kwas hialuronowy – nawilżenie i wygładzenie zmarszczek

Nasza skóra zawdzięcza nawilżenie przede wszystkim dzięki obecności kwasu hialuronowego w macierzy zewnątrzkomórkowej, który posiada nadzwyczajną zdolność do wiązania wody — w stężeniu 0,1 mg/ml jego jedna cząstka może związać aż litr wody! (3) 

Warto przyjmować kwas hialuronowy ze względu na działanie synergiczne z kolagenem dla poprawy wyglądy skóry, a także ze względu na to, że substancja ta bierze udział w biosyntezie tego białka budulcowego, podobnie jak witamina C. (6)


Inne składniki aktywne wspierające przyjmowanie kolagenu

Inne składniki, które warto stosować podczas suplementacji kolagenu, to:

  • Koenzym Q10, (9, 18)

  • Witamina E,

  • Witamina A,

  • miedź, cynk.

Jak stosować kolagen, aby zobaczyć efekty?

Badania wykazują, że najkorzystniejsze jest długotrwałe przyjmowanie hydrolizowanego kolagenu. Warto zatem suplementować peptydy kolagenowe konsekwentnie i cierpliwie, nawet jeśli początkowo nie widać poprawy w elastyczności skóry.

Jak długo trzeba stosować kolagen na zmarszczki?

Efekty stosowania kolagenu widoczne są po 8 tygodni wzwyż. Poprawa elastyczności skóry zauważalna jest po około 12 tygodniach doustnej suplementacji kolagenu, więc warto przyjmować go przez przynajmniej 3 miesiące. (1, 11)

Optymalne dawki kolagenu w suplementacji

Skóra, a kolagen przyjmowany doustnie — jakie dawki brać pod uwagę? W badaniach naukowych pojawiają się różne ilości, poczynając od 1 g tripeptydów tego białka przez 12 tygodni (8), warto jednak zapoznać się z zaleceniami dostępnymi na opakowaniu produktu, ponieważ mogą różnić się w zależności od formy podania (shoty, tabletki, proszek).

Czy kolagen w kremach działa na zmarszczki?

Kolagen w kremach nie jest tak skuteczny, jak hydrolizat kolagenu spożywany doustnie. To dlatego, że skóra nie ma zdolności do wchłonięcia tak dużej cząsteczki białka do skóry właściwej. Kremy z kolagenem działają tylko na powierzchni skóry. (19) Dlatego chcąc podjąć skuteczną walkę ze zmarszczkami, warto zadziałać od środka.

W pracy Górskiej i in. [2023]  czytamy jednak, że hydrolizowany kolagen rybi ma mniejsze cząsteczki niż kolagen z innych źródeł i może przenikać do niżej położonych warstw skóry, gdy jest stosowany np. w żelach. (7)


Efekty stosowania kolagenu na zmarszczki

Badania naukowe wskazują, że stosowanie peptydów kolagenowych ma wpływ na poprawę napięcia skóry, nawilżenia, redukcję zmarszczek i oznak starzenia.

Redukcja zmarszczek – co mówią badania?

W analizie de Miranda i in. [2021] polegającej na przeglądzie licznych artykułów naukowych wykazano, że suplementy z hydrolizowanym kolagenem oraz peptydy kolagenowe mają wpływ na redukcję zmarszczek. Podkreślono, że niezbędna jest konsekwentna suplementacja, ponieważ efekty zaobserwowano w większości badań po około 90 dniach przyjmowania kolagenu. (6)

Poprawa jędrności i elastyczności skóry

Wyżej wspomniana szczegółowa analiza potwierdza również efekty działania kolagenu na poprawę elastyczności skóry. Do podobnych wniosków doszedł również zespół Pu Szu-Yu i in., [2023] takie informacje zostały zawarte także w analizie Górskiej i in. [2023]. Szereg badań klinicznych oraz analiza prac naukowych potwierdzają, że suplementacja hydrolizowanego kolagenu poprawia jakość skóry w wielu aspektach. (6, 7, 11)

Nawilżenie i regeneracja skóry

Badania kliniczne kolagenu przyjmowanego doustnie przeprowadzone przez Addor FAS i in. [2018] wykazały, że 8 tygodni przyjmowania peptydów kolagenowych zwiększyło nawilżenie skóry, po 12 tygodniach suplementacji efekt wciąż się utrzymywał, co pozwoliło naukowcom wykazać, skuteczność suplementacji kolagenem na poprawę stanu skóry względem oznak starzenia. (1)

Najlepszy kolagen na zmarszczki – ranking i porady

Hydrolizowany kolagen rybi cieszy się dużym uznaniem swojej skuteczności w pracach naukowych, będąc równocześnie najbezpieczniejszym i najlepiej przyswajalnym kolagenem. Nie oznacza to jednak braku skuteczności innych form tego białka.

Kolagen rybi vs. wołowy – który wybrać?

Zdecydowanie lepiej wybrać najłatwiej przyswajalny i bezpieczny kolagen morski, czyli rybi. Lepiej się trawi  w przeciwieństwie do kolagenu wołowego. Jest też bezpieczniejszy — istnieje ryzyko zarażenia się chorobą przenoszoną przez priony podczas spożywania zanieczyszczonej żelatyny wołowej. (7)

Na co zwracać uwagę przy wyborze kolagenu?

Przy wyborze kolagenu warto zwrócić uwagę na to, czy preparat zawiera jakieś dodatki i konserwanty. Optymalnie, najlepszym wyborem jest czysty kolagen hydrolizowany, bez konserwantów, w formie di lub tripeptydów. Ważne jest również jego źródło — najlepiej przyswajalny kolagen to ten pochodzący z ryb morskich, który nie powoduje ryzyka zakażenia chorobami odzwierzęcymi.

Źródła
  1. Addor FAS, Cotta Vieira J, Abreu Melo CS. Improvement of dermal parameters in aged skin after oral use of a nutrient supplement. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2018;11:195-201

  2. Buszka, Agata. "Molekularny mechanizm glikacji. Szkodliwe oddziaływania zaawansowanych produktów końcowych glikacji (AGEs) na skórę."

  3. Czajkowska, Danuta, Małgorzata Milner-Krawczyk, and Marta Kazanecka. "Kwas hialuronowy–charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie." Biotechnology and Food Science 76.2 (2011): 55-70.

  4. Calleja-Agius, Jean, Yves Muscat-Baron, and Mark P. Brincat. "Skin ageing." Menopause international 13.2 (2007): 60-64.

  5. De Luca, Chiara, et al. "Skin antiageing and systemic redox effects of supplementation with marine collagen peptides and plant‐derived antioxidants: a single‐blind case‐control clinical study." Oxidative medicine and cellular longevity 2016.1 (2016): 4389410.

  6. de Miranda, Roseane B., Patrícia Weimer, and Rochele C. Rossi. "Effects of hydrolyzed collagen supplementation on skin aging: a systematic review and meta‐analysis." International journal of dermatology 60.12 (2021): 1449-1461.

  7. Górska, Magdalena, Martyna Ziaja, and Klaudia Drab. "Wpływ suplementacji kolagenu na jakość skóry, włosów i paznokci." Polish Journal of Cosmetology 26.4 (2023): 187-195.

  8. Kaziród, Karolina, et al. "Suplementacja kolagenem–czy przynosi realne korzyści." Quality in Sport 13.1 (2023): 88-107.

  9. Liu, Helei et al. “Collagen study advances for photoaging skin.” Photodermatology, photoimmunology & photomedicine vol. 40,1 (2024): e12931. doi:10.1111/phpp.12931

  10. Morąg, Monika, and Agnieszka Burza. "Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze Structure, Properties and Functions of Elastin and Collagen in the Skin."

  11. Pu, Szu-Yu et al. “Effects of Oral Collagen for Skin Anti-Aging: A Systematic Review and Meta-Analysis.” Nutrients vol. 15,9 2080. 26 Apr. 2023, doi:10.3390/nu15092080

  12. Naomi, Ruth, Pauzi Muhd Ridzuan, and Hasnah Bahari. "Current insights into collagen type I." Polymers 13.16 (2021): 2642.

  13. Quan, Taihao. “Molecular insights of human skin epidermal and dermal aging.” Journal of dermatological science vol. 112,2 (2023): 48-53.

  14. Sionkowska, A., et al. “The Effect Fo UV Radiation on the Structure and Properties of Collagen”. Polimery, vol. 46, no. 6, Sept. 2022, pp. 379-8, 

  15. Zhao, Xiaocao, Xuejiao Zhang, and Dengyong Liu. "Collagen peptides and the related synthetic peptides: A review on improving skin health." Journal of Functional Foods 86 (2021): 104680.

  16. Zuchowski, Aleksander, and Anna Nowicka-Zuchowska. "Kolagen–rola w organizmie i skutki niedoboru." (2019).

  17. Żelaszczyk, Dorota, Anna Waszkielewicz, and Henryk Marona. "Kolagen–struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej." Estetol. Med. Kosmetol 2.1 (2012): 14-20.

  18. Žmitek, Katja, et al. "Effects of a combination of water-soluble coenzyme Q10 and collagen on skin parameters and condition: Results of a randomised, placebo-controlled, double-blind study." Nutrients 12.3 (2020): 618.

  19. https://age-less.pl/obalamy-mity-kolagen-w-kremach/

Przeczytaj również

  • Kolagen a starzenie się skóry
    Kolagen a starzenie się skóry
    mgr inż. Anna Sobol 
    1 kwi 2025
    Kolagen a starzenie się skóry
    Kolagen jest głównym białkiem budulcowym naszej skóry. To właśnie temu białku nasz największy organ zawdzięcza zdrowy wygląd, odpowiednie nawilżenie i prawidłowe funkcjonowanie.tt
    Czytaj
Dbamy o Twoją prywatność
Pliki cookies i pokrewne im technologie umożliwiają poprawne działanie strony oraz pomagają nam zapamiętać Twoje ustawienia i dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Wykorzystujemy je również do mierzenia ruchu i analizowania sposobu korzystania z naszej strony internetowej. Możesz zaakceptować wykorzystanie przez nas wszystkich tych plików, odmówić ich używania (z wyjątkiem niezbędnych) lub dostosować użycie plików do swoich preferencji, wybierając opcję "Dostosuj zgody".

Szczegóły o używanych przez nas plikach cookie oraz zasadach przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.