Olej lniany to jeden z najzdrowszych olejów roślinnych. Ze względu na niepowtarzalną i bardzo korzystną dla organizmu proporcję kwasów omega 3 i 6 jest nieocenionym elementem zdrowej diety Zastanawiasz się, na co pomaga? Olej lniany tłoczony na zimno, z dobrej jakości nasion lnu, jest cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6. Wykazuje również działanie antyoksydacyjne, wspiera trawienie, metabolizm i przyczynia się do obniżenia poziomu złego cholesterolu. Liczne właściwości oleju lnianego sprawiają, że może on znaleźć zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również… w naszej kosmetyczce! Przeczytaj nasz artykuł „Olej lniany właściwości” i dowiedz się, kiedy i jak warto go stosować.
Spis treści:
- Olej lniany do czego?
- Olej lniany tłoczony na zimno
- Olej lniany budwigowy
- Olej lniany jak stosować?
- Olej lniany właściwości
- Olej z lniany Olini właściwości- opinia Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
- Olej lniany - właściwości lecznicze w chorobach układu krążenia
- Olej lniany na skórę
- Olej lniany do włosów
- Olej lniany na odchudzanie
- Olej lniany gdzie kupić

Olej lniany do czego?
Olej lniany to produkt, który skradł serca wielu osób. Zarówno tych, którzy dbają o swoje samopoczucie i zdrowie, jak i tych, którzy cenią sobie dobrą kondycję skóry, paznokci czy włosów.
Olej lniany tłoczony na zimno jest świetnym dodatkiem kulinarnym, stanowiąc uzupełnienie wielu potraw, a także coraz częściej stanowi element naturalnej pielęgnacji.
Zimnotłoczony olej lniany to jeden z olejów spożywczych niezwykle ceniony przez kosmetologów i chętnie wykorzystywany w pielęgnacji. Nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), w które bogaty jest olej lniany, wpływają na prawidłowe funkcjonowanie skóry.
Sprawdzą się szczególnie do pielęgnacji skóry dojrzałej, suchej lub zwiotczałej. Wspomagają jej odnowę, przywracają odpowiedni poziom nawilżenia i elastyczność, działają także wzmacniająco, dzięki czemu skóra jest mniej podatna na czynniki zewnętrzne. Z dodatkiem olejku eterycznego olej lniany świetnie sprawdzi się w masażu. Dodany do kremu lub serum może być stosowany do pielęgnacji twarzy, jak i całego ciała. Jest niezastąpiony w pielęgnacji włosów i skóry głowy. Działa wzmacniająco na włosy suche i zniszczone – przywracając im blask.
Oczywiście olej lniany to przede wszystkim niezastąpiony produkt w każdej kuchni. Dzięki neutralnemu lekko orzechowemu aromatowi może stanowić zdrowy dodatek do większości potraw. Ważne jednak, żeby był spożywany na zimno i surowo. Potraw z jego dodatkiem nie należy smażyć, gotować i podgrzewać, olej lniany poddany obróbce termicznej traci bowiem część swoich właściwości.
Olej lniany tłoczony na zimno
Technika otrzymywania oleju lnianego nie zmieniła się od tysięcy lat. Co prawda w dzisiejszych czasach stosowany jest inny sprzęt, ale sam mechanizm pozostał bez zmian. Tajemnica produkcji tego oleju to wyciskanie nasion lnu, które odbywa się na zimno, bo tylko to gwarantuje otrzymanie oleju o najwyższej wartości. Najbardziej wartościowy olej ma taki sam skład biochemiczny jak nasiona, z których został wytłoczony – taki olej zwany jest dziewiczym (extra vergine). Sekret wartościowego i smacznego oleju lnianego tkwi w jego produkcji, jego tłoczenie powinno odbywać się na zimno, w prasach ślimakowych, w których temperatura wyciskania nie przekracza 40°C. Ważne, żeby nie pozbawiać oleju wartości poprzez oczyszczanie, filtrowanie i rafinowanie.
Olej lniany jest pozyskiwany podczas tłoczenia nasion lnu – rośliny, którą możemy kojarzyć z pól dzięki intensywnej, niebieskiej barwie. Olej lniany zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i kwasy tłuszczowe omega 6, wykazujące nawet właściwości lecznicze. To właśnie one świadczą o właściwościach oleju lnianego.
Dlaczego olej lniany jest tak ważny w naszej diecie i dlaczego powinni go spożywać głównie wegetarianie? Otóż wielonienasycone kwasy tłuszczowe: alfa-linolenowy (Omega 3) i linolowy (Omega 6) muszą być dostarczane naszemu organizmowi właśnie z pożywieniem, a dostępne są w olejach roślinnych i rybach.
W przypadku diety wegetariańskiej ryby odpadają, dlatego warto sięgać po produkty roślinne, które zawierają wysoki poziom kwasów omega 3, takie jak właśnie olej lniany.
Warto podkreślić, że na szczególne uznanie zasługuje Olej lniany tłoczony na zimno. Tłoczenie na zimno sprawia, że olej lniany właściwości swoje zawdzięcza samej naturze.
Dzięki temu, że w procesie pozyskiwania oleju lnianego nie jest przekroczona temperatura 40 stopni, Olej lniany może zachować wszystkie swoje najważniejsze wartości odżywcze. Należy zauważyć, że produkt ten bywa mętny, ponadto jest bardzo wrażliwy na ciepło i promienie słoneczne (a najbardziej wrażliwe są nienasycone kwasy tłuszczowe).
Dlatego tak ważne jest jego umiejętne i rozsądne przechowywanie – tylko wtedy właściwości oleju lnianego i wszystko, co najcenniejsze w oleju lnianym (głównie nienasycone kwas tłuszczowe), mogą być zachowane. Najlepiej do tego celu sprawdzą się miejsca chłodne, jak np. domowa spiżarka, piwnica czy lodówka, natomiast z pewnością nie możemy przechowywać olej lniany tłoczony na zimno w nasłonecznionych miejscach czy nagrzanych pomieszczeniach.
Olej lniany najlepiej przechowywać w lodówce. Ważne jest również, aby olej znajdował się w butelce z ciemnego szkła, które będzie chroniło zawartość przed słońcem i temperaturą i utlenianiem kwasów tłuszczowych — zachowując cenne właściwości oleju lnianego.

Olej lniany budwigowy
Inną często spotykaną nazwą jest tzw. Olej lniany budwigowy. Pochodzi ona od niemieckiej uczonej, dr Budwig, autorki tezy o niedoborze kwasów omega 3, kilkukrotnie nominowanej za swoje osiągnięcia do otrzymania nagrody Nobla.
Dr Budwig zauważyła, że niedobór nienasyconych kwasów tłuszczowych (głównie kwasów omega 3) może prowadzić do rozwijania się chorób cywilizacyjnych oraz opracowała specjalną dietę (dieta dr budwig), powszechnie uznawaną za wsparcie w wielu chorobach (m.in. obniżenie poziomu cholesterolu we krwi).
Aby o oleju lnianym móc mówić „budwigowy”, muszą być spełnione dwa najważniejsze warunki:
- olej lniany musi być tłoczony na zimno
- olej lniany nie może być poddany rafinowaniu (czyli procesowi polegającemu na oddziaływaniu na olej temperaturą czy środkami chemicznymi).
Olej lniany jak stosować?
Zastanawiasz się, jak stosować olej lniany budwigowy, aby móc w pełni skorzystać ze wszystkich jego prozdrowotnych właściwości?
Przede wszystkim, pamiętaj o jego odpowiednim używaniu. O przechowywaniu w zimnym miejscu już wspominaliśmy, ale warto również podkreślić, że olej lniany budwigowy nie nadaje się do smażenia. Stosować olej lniany powinniśmy jedynie jako surowy dodatek do sałatek, warzyw, twarożku, koktajli i innych potraw.
Znalezienie odpowiedniego zastosowania oleju lnianego w kuchni nie będzie trudne, ponieważ olej lniany ma lekko orzechowy aromat, który stanowi wspaniałe uzupełnienie wielu smaków, chociażby słodkich deserów.
Olej lniany do picia! To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy stosują się do diety dr Budwig, zgodnie z którą należy pić olej lniany budwigowy codziennie, po 4-8 łyżek. (Po więcej przydatnych informacji odsyłamy do naszego artykułu: Jak spożywać olej lniany?).
Kolejnym wartym uwagi faktem jest to, że olej lniany zastosowanie ma nie tylko wewnętrzne, ale i zewnętrzne – może być nakładany bezpośrednio na skórę, nawet w przypadku alergików, ponieważ jest on produktem całkowicie bezpiecznym.
Olej lniany sprawdza się także jako kosmetyk do pielęgnacji włosów. Stosowany jest głównie do metody olejowania włosów. Możesz go także stosować bezpośrednio na końcówki.
Olej lniany nie obciąża włosów, a dzięki zawartości witaminy E wręcz potrafi je nawilżyć. Olej lniany to idealny ratunek dla włosów suchych, zniszczonych np. słońcem.
Olej lniany właściwości
Co wyróżnia Olej lniany? Ma on przede wszystkim wiele zalet prozdrowotnych i profilaktycznych, za które cenią go nasi Klienci. Jest to możliwe dzięki jego właściwościom antyoksydacyjnym: antyoksydanty ochraniają organizm przed wirusami i bakteriami oraz spowalniają reakcje utleniania, przeciwdziałając namnażaniu się wolnych rodników.
Olej lniany charakteryzuje się wysoką zawartością kwasów tłuszczowych Omega 3, z czego 54,956% stanowi kwas alfa-linolenowy (ALA. Optymalna dawka ALA to 2g dziennie. Olej lniany to także kwas linolowy LA 15,559% kwasów w oleju lnianym. Optymalna dawka LA to 10g dziennie.
Dodatkowo Olej lniany tłoczony na zimno wpływa na regulację poziomu cholesterolu we krwi, a także może wspierać leczenie chorób układu krążenia. Ten rodzaj oleju ceniony jest za to, że:
- wzmacnia naczynia krwionośne,
- chroni je przed miażdżycą,
- wspiera unikaniu chorób układu krążenia,
- chroni organizm przed rozwinięciem się choroby wieńcowej.
Olej lniany budwigowy skutecznie przyspiesza metabolizm. Dzięki włączeniu go do codziennej diety możemy wspomóc nasze trawienie i usunąć zbędne elementy przemiany materii z organizmu. Takie właściwości oleju lnianego pomagają utrzymać również prawidłową masę ciała.
Regularne picie oleju lnianego wzmacnia także nasz układ nerwowy oraz wspiera procesy uczenia się i zapamiętywania, a także koncentrację, co ma szczególne znaczenie dla osób uczących się lub pracujących umysłowo.
Jak pokazują różne badania, stosowanie produktów z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi omega 3 wzmacnia pozytywne zachowania, a w dodatku wzmaga samokontrolę u dzieci ze zdiagnozowanym ADHD.
Olej lniany budwigowy jest również wykorzystywany w kosmetyce, stanowiąc doskonałe uzupełnienie naturalnej pielęgnacji skóry czy włosów. Jest także świetnym dodatkiem do przygotowywanych posiłków, ponieważ ma doskonały smak i aromat, i stanowi dobre uzupełnienie różnych potraw.
Olej z lniany Olini - opinia Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Powszechnie uważa się, że za prozdrowotne właściwości oleju lnianego odpowiada obecność tzw. niezbędnych (wielo)nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), które muszą być dostarczane organizmowi człowieka z pożywieniem (organizm nie ma możliwości ich syntezy).
Zgodnie z badaniami, roślinny olej lniany z nasion lnu zwyczajnego (Linum usitatissimum L.) o kolorze brązowym (lnu brązowego):
- tłoczony na zimno - w temperaturze nieprzekraczającej 35oC,
- o potwierdzonej badaniami, wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które stanowią około 90% wszystkich kwasów tłuszczowych obecnych w tym oleju,
- w tym wysokiej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, a zwłaszcza kwasu alfa-linolenowego (ALA) z tej grupy,
- o odpowiedniej proporcji kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, jest cennym składnikiem odżywczym o udowodnionych naukowo właściwościach prozdrowotnych, bezpiecznym w stosowaniu.
Uwaga! Olej lniany powinien być także świeży - ze względu na dużą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 oleju nie można długo przechowywać.
Olej lniany - opinie lekarzy i naukowców z zespołu UM w Łodzi:
Jakie badania to potwierdzają?
-
Olej lniany Olini zawiera wysoką zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych - stanowią one 90% wszystkich kwasów tłuszczowych w oleju.
Według literatury naukowej zawartość kwasów tłuszczowych w oleju zależy od odmiany lnu [5]. Różnią się one proporcją jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Ich zawartość w oleju lnianym może wahać się bardzo znacznie (od około 20 do 70% dla obu rodzajów kwasów). Od niej/od nich zależą właściwości prozdrowotne oleju.
Jak wynika z badań, które UMED przeprowadził w latach 2019-2020, zawartość kwasów tłuszczowych jednonienasyconych w oleju lnianym Olini wynosi: 16,1-21,2%, a wielonienasyconych: 68,9 - 74,7%. Razem to ponad 90% wszystkich kwasów tłuszczowych w oleju.
-
Olej lniany Olini ma potwierdzoną badaniami, wysoką zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, zwłaszcza kwasu alfa-linolenowego (ALA) z tej grupy. Jest zatem olejem lnianym wysokolinolenowym.
Oleje lniane można podzielić na dwa podtypy – oleje o wysokiej zawartości ALA – wysokolinolenowe oraz niskiej zawartości ALA – niskolinolenowe [7]. Podtyp wysokolinolenowy można określić mianem bardziej prozdrowotnego. Zgodnie z literaturą fachową, w oleju lnianym może być od 20-73% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym ALA – 3,61 - 57,41%.
-
Proporcja kwasów omega-3 i omega-6 w oleju lnianym Olini jest bardzo korzystna.
W literaturze naukowej od pewnego czasu podkreśla się istotność właściwej proporcji kwasów omega-3 i omega-6. W przypadku prozdrowotnych, wysokolinolenowych typów oleju lnianego, stosunek kwasu α-linolenowego (n-3) do linolowego (n-6) w oleju wynosi ok. 3,8:1, co jest wartością bardzo korzystną.
Z badań, które pochodzą z badań oleju Olini wykonanych w roku 2019 przez UMED wynika, że proporcja kwasów omega-3 i omega-6 wynosi dokładnie 3,8:1,09.
Dlaczego warto rozważyć zastosowanie oleju lnianego Olini?
Olej lniany właściwości lecznicze w chorobach układu krążenia
Liczne badania wskazują, iż kwasy tłuszczowe z grupy n-3 wykazują silne działanie kardioprotekcyjne, szczególnie dotyczy to zapobiegania występowania choroby wieńcowej. Uwaga! Większość badań dotyczy olejów pochodzenia zwierzęcego, głównie olejów rybich. Mimo to warto rozważyć zastosowanie oleju lnianego, w tym oleju lnianego marki Olini, w profilaktyce chorób układu krążenia. Dlaczego?
Nasiona lnu i uzyskiwany z nich olej lniany wykazują szereg korzystnych właściwości, między innymi działanie:
- przeciwzapalne,
- antyoksydacyjne,
- ograniczające stres oksydacyjny,
- poprawiające profil lipidowy (przeciwdziałające dyslipidemii),
- a także korzystne działanie w cukrzycy typu 2 (obniżanie insulinooporności i glikemii) [2, 4, 14, 15].
Stany zapalne, stres oksydacyjny, nadciśnienie, dyslipidemia i cukrzyca bardzo często współwystępują u pacjenta, będąc istotnymi czynnikami ryzyka w chorobach układu krążenia. Wydaje się zatem, że prozdrowotne działanie oleju lnianego w chorobach sercowo-naczyniowych należy w tych chorobach rozpatrywać kompleksowo.
Stosowanie oleju lnianego można zalecić:
- osobom zdrowym,
- a także pacjentom z grupy ryzyka
- lub chorym na choroby układu krążenia i/lub cukrzycę typu 2
- oraz - jako alternatywne źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 - wegetarianom i weganom.

Olej lniany zastosowanie na skórę
Warto pamiętać o oleju lnianym także w kwestii pielęgnacji, nawet jeśli Twoja skóra jest zadbana i zdrowa, to w utrzymaniu tego stanu kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja (głównie stosowanie witaminy E). Czy Olej lniany to dobry dodatek w naturalnej pielęgnacji? Oczywiście, że tak! Jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy dbają o piękną skórę i włosy, a przy tym zwracają uwagę na naturalne składy kosmetyków i szukają ekologicznych rozwiązań.
Picie oleju lnianego wzmacnia organizm i dostarcza mu wielu kluczowych i potrzebnych składników odżywczych. Dzięki tym składnikom (kwasy tłuszczowe omega 3) możliwe jest wzmocnienie skóry nie tylko z zewnątrz, ale i od wewnątrz.
Warto jednak zaznaczyć, że olej lniany doskonale nadaje się również do stosowania zewnętrznego. Olej lniany na skórę czy twarz to świetny naturalny kosmetyk, z całkiem fajną zawartością witaminy E.
Można stosować go tak samo, jak krem lub balsam – po zaaplikowaniu na skórę odpowiedniej ilości, należy delikatnie wklepać go, aby produkt się wchłonął. Olej lniany można również dodać do kremu i przed zaaplikowaniem na skórę, dokładnie wymieszać.
Olej lniany do włosów
Podobnie jak w przypadku skóry, tak samo możesz zadbać o swoje włosy – sięgając po produkt do pielęgnacji, nie na drogeryjną półkę, ale do własnej lodówki.
Dlaczego olej lniany jest tak ważny w pielęgnacji włosów? Dieta ze zbyt małą ilością kwasów omega 3 i omega 6 (kwas linolowy) sprawia, że włosy łamią się i mogą zacząć wypadać. Spożywanie oleju lnianego jest ważne także dla naszych włosów. Wystarczą dwie łyżki oleju lnianego dziennie, by zatrzymać proces nadmiernego wypadania włosów.
Olej lniany budwigowy, poza nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, zawiera także lignany – naturalne związki estrogenopodobne, które mają właściwości antyoksydacyjne oraz regulują gospodarkę hormonalną.
Olej lniany to również istotna dla pielęgnacji witamina E, która jest przeciwutleniaczem, a także zawartość kwasu alfa linolenowego regulujący gospodarkę lipidową naskórka i wykazujący silne działanie przeciwstarzeniowe (tzw. anti-aging). To wszystko właśnie sprawia, że olej lniany do włosów to genialny i naturalny kosmetyk.
Jednym ze sposobów używania, po który sięga coraz więcej kobiet, jest tzw. olejowanie włosów. Ten zabieg pielęgnacyjny doskonale wpływa zarówno na wygląd zewnętrzny włosów, jak i na ich wewnętrzną kondycję, a olej lniany jest do tego wręcz idealny, głównie ze względu na zawartość Witaminy E.
Regularne olejowanie włosów olejem lnianym pomoże we wzmocnieniu włosów oraz nadaniu im sprężystości i połysku.
Olej lniany do włosów doskonale wzmacnia cebulki, odżywia je, a także pobudza do wzrostu i dba o ich odpowiedni poziom nawilżenia. Ponadto olejowanie włosów olejem lnianym pomaga zabezpieczyć włosy przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych.

Olej lniany na odchudzanie
Włącz Olej lniany do codziennej diety! Olej, podobnie jak siemię lniane, jest świetnym dodatkiem do wielu potraw, wspierającym metabolizm. Choć mało osób o tym wie, wykazuje również pozytywne działanie w procesach odchudzania. Olej lniany na odchudzanie? Jak to możliwe?
Nasiona lnu, które są wykorzystywane do produkcji oleju lnianego, zawierają bardzo duże ilości błonnika, który pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit i jest kluczowy z punktu widzenia przemiany materii, może więc wspierać organizm w trakcie diety odchudzającej.
Olej lniany oczyszcza organizm, a także wspiera wątrobę i pomaga w produkowaniu kwasów żółciowych. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy w zdrowy i mądry sposób chcą zgubić kilka nadprogramowych kilogramów, a jednocześnie zadbać o swoje odżywienie i zdrowie.
Szerokie zastosowanie oleju lnianego sprawiło, że produkt ten na stałe zagościł w wielu domach. Warto włączyć olej lniany do codziennej diety. Jeśli i Ty chcesz skorzystać z dobroczynnych właściwości oleju lnianego, zapraszamy do naszego sklepu, w którym znajdziesz oleje tłoczone wyłącznie na Twoje zamówienie, z nasion lnu najlepszej jakości! Świeże tłoczenie, sprawi, że spożywanie oleju lnianego będzie łatwe i przyjemne.
Olej lniany gdzie kupić
Wiesz już, że Olej lniany ma mnóstwo dobroczynnych właściwości dla Twojego organizmu, który i włosów. Wiesz, także jak ważne jest:
- tłoczenie oleju lnianego w odpowiednich warunkach
- tłoczenie oleju lnianego na zimno
- niedodawanie do oleju żadnych dodatków
- tłoczenie oleju lnianego na świeżo
- odpowiedni transport
- ochrona przed światłem i skokami temperatury
- butelka z ciemnego szkła
- przechowywanie w lodówce
Taki właśnie Olej lniany kupisz w Olini. Świeży, tłoczony dopiero na twoje zamówienie.

Źródła:
- Zuk M, Szperlik J, Szopa J. Linseed Silesia, Diverse Crops for Diverse Diets. New Solutions to Increase Dietary Lipids in Crop Species. Foods. 2021; 10: 2675. https://www.mdpi.com/2304-8158/10/11/2675 https://www.mdpi.com/2304-8158/10/11/2675
- Gromek M, Banach J, Czarnecka G, et al. Zimnotłoczone oleje: lniany (wysoko-i niskolinolenowy) i rzepakowy. Który wybrać? Herbalism. 2015; 1: 39-65. https://apcz.umk.pl/HERB/article/view/HERB.2015.003">https://apcz.umk.pl/HERB/article/view/HERB.2015.003
- Shayan M, Kamalian S, Sahebkar A, et al. Flaxseed for Health and Disease: Review of Clinical Trials. Comb Chem High Throughput Screen. 2020; 23: 699-722. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32436825/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32436825/
- Ganguly S, Panjagari NR, Raman RK. Flaxseed (Linum usitatissimum). Oilseeds: Health Attributes and Food Applications: Springer; 2021. p. 253-83.
- Tang Z, Ying R-F, Lv B-F, et al. Flaxseed oil: Extraction, health benefits and products. Quality Assurance and Safety of Crops & Foods. 2021; 13: 1-19. https://qascf.com/index.php/qas/article/view/783, https://qascf.com/index.php/qas/article/view/783
- Musazadeh V, Jafarzadeh J, Keramati M, et al. Flaxseed Oil Supplementation Augments Antioxidant Capacity and Alleviates Oxidative Stress: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. 2021; 4438613. https://www.hindawi.com/journals/ecam/2021/4438613/