Ocet z truskawek – ulubieniec smakoszy. To wyjątkowo pyszna sprawa i prosty, naturalny sposób na zdrowie. Truskawka to nasz polski skarb narodowy: lokalny superfood, słodki, soczysty i aromatyczny owoc. Wprost idealny do wszelkich domowych przetworów, w tym także do octów. Ocet truskawkowy będzie zdrowym i smacznym dodatkiem do codziennej diety, który przywoła wspomnienie lata nawet w najbardziej pochmurny, czy mroźny dzień!
Spis treści:
Ocet truskawkowy – właściwości
Ocet truskawkowy jest produktem na bazie zdrowych owoców. Truskawki stanowią cenne źródło antyoksydantów, błonnika, a także witamin.
Garść truskawek (ok. 100 g owoców) może zaspokoić dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej na witaminę C. Uważa się, że dojrzałe, soczyste truskawki mogą pomóc obniżyć markery stanu zapalnego, wspierać układ trawienny i krążeniowym, a także pomóc szybciej zregenerować się po dużym wysiłku.
Octy owocowe przejmują cenne właściwości owoców, z których są wykonywane, jednak proces fermentacji octowej dodatkowo wzbogaca skład mikstury. Jak wszystkie octy, także i te z truskawek stanowią cenne źródło odmładzających przeciwutleniaczy i kwasów organicznych (m.in. kwas octowy, kwas mlekowy). To składniki, które badane są przez naukowców pod kątem ich skuteczności w regulacji glikemii poposiłkowej i związanych z jej przebiegiem zjawisk: uczucia sytości lub ataków wilczego głodu. Mówi się także sporo o wpływie octów owocowych na redukcję wysokiego cholesterolu.
Ocet truskawkowy – zastosowanie
Zdrowy tryb życia i urozmaicona dieta to sposoby wprowadzania naturalnych produktów, które zawsze polecamy Wam w pierwszej kolejności.
Octy owocowe nadają się do sałat i sałatek, wypieku wegańskiego biszkoptu, marynat, past kanapkowych. Ocet truskawkowy nie jest jeszcze bardzo popularnym produktem, dlatego może być Wam trudno odszukać dedykowane mu receptury. Możecie jednak spokojnie eksperymentować, zastępując octem truskawkowym ocet jabłkowy. To produkt lepiej rozpoznany, a przejrzenie pomysłów na dania z octem jabłkowym może okazać się bardzo inspirujące.
Ocet truskawkowy – do czego nam się przyda?
Jednym z pyszniejszych produktów z zastosowaniem octu truskawkowego jest sos winegret z 3 składników: octu truskawkowego, oliwy i miodu. To wprost idealny dressing do sałaty z wątróbką lub wakacyjnego przepisu na sałatkę z arbuza i fety.
Zaskoczy Cię długa lista produktów, które świetnie łączą się z truskawkowymi aromatami tego owocowego octu. Poza wspomnianym już arbuzem i wątróbką są to m.in.: parmezan, pleśniowe sery dojrzewające: camembert, brie, gorgonzola, mango oraz mięta i kolendra!
Oto prosty przepis na dressing z octem truskawkowym, który możesz wykorzystać do sałatek lub jako sos do mięsa:
Składniki:
- 2 łyżki octu truskawkowego
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- 1 łyżeczka miodu
- sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania:
- W misce lub słoiku z ciasnym zamknięciem wymieszaj ocet jabłkowy, oliwę z oliwek, miód, sól i pieprz.
- Dokładnie wymieszaj składniki, aż dressing będzie gładki i jednolity.
- Możesz dodać inne ulubione przyprawy, takie jak cukier, papryka, cebula, czosnek lub koperek, aby nadać dressingowi wyjątkowy smak.
- Dressing jest gotowy do użycia. Możesz go przechowywać w lodówce przez kilka dni. Przed użyciem wstrząśnij dokładnie słoik, aby składniki dobrze się połączyły.
Jak zrobić ocet truskawkowy?
Przygotowanie octu truskawkowego, tradycyjną, rzemieślniczą metodą wymaga kilku sprawności:
- wyczucia czasu – owoce truskawek dostępne są krótko i sezonowo. Trzeba uważać, by nie przegapić okresu, kiedy dobre, dojrzałe truskawki są dostępne.
- cierpliwości – ocet powstaje przez długi czas – im dłużej, tym jego smak jest bardziej bogaty i esencjonalny.
- systematyczności – ocet trzeba co jakiś czas przemieszać, doglądać warunki, w jakich dojrzewa. Czy w pomieszczeniu nie jest zbyt ciepło? Czy pracujący ocet nie wylewa się z naczynia górą? Ocet truskawkowy to produkt, który powstaje niejako sam, ale wymaga z naszej strony sporo troski.
- rygoru sanitarnego – naczynie, w którym będzie dochodzić do fermentacji octowej, powinno być czyste i wyparzone. W trakcie fermentacji należy obserwować, czy na powierzchni octu nie wytwarza się biała piana, mogąca świadczyć o tym, że ocet się psuje.
Aby zrobić ocet truskawkowy, potrzebujesz tak naprawdę tylko dwóch składników:
- 1 kg truskawek
- 1 litr czystej wody
w składzie truskawek znajdują się już niezbędne do fermentacji cukry i drożdże. Mimo to, wiele osób decyduje się na ich dodatek.
- 1 szklanka cukru
- 1 łyżeczka drożdży winnych
Aby przygotować ocet z truskawek, możecie postępować według poniższych kroków:
- Umyć truskawki
- Pokroić je na ćwiartki lub zmiksować.
- Wrzucić owoce do dużego naczynia: szklanego słoja lub kamionkowego garnka.
- Zalać owoce wodą.
- Naczynie nakryć gazą lub ściereczką i odstawić – na 7-10 dni w ciepłe miejsce, a następnie w chłodne i zacienione.
- Co kilka dni mieszać składniki.
Ocet truskawkowy będzie gotowy do spożycia po około 2 tygodniach, jednak warto zaczekać znacznie dłużej. Octy owocowe mogą fermentować nawet 2 lata. Po około 6 miesiącach warto odcedzić i zabutelkować ocet. W szczelnie zamkniętym naczyniu można przechowywać ocet przez długi czas.
Ocet truskawkowy w kosmetyce
Mówi się, że ocet jabłkowy leczy, a ocet truskawkowy odmładza.
Zachowujące młodość właściwości octu z truskawek mają swoje źródło w sporej ilości przeciwutleniaczy, o których pisaliśmy już Wam na początku. Wysoka zawartość antyoksydantów sprawia, że ocet truskawkowy można znaleźć w składzie niektórych kosmetyków, a także w sklepach ze składnikami produktów DIY, nie są to jednak octy nadające się do picia (nie mają przeznaczenia spożywczego).
Mówi się, że ocet truskawkowy regeneruje, nawilża i odżywia cerę – na zewnątrz i od środka. Ocet truskawkowy może również służyć jako naturalny kosmetyk do pielęgnacji skóry i włosów, np. jako tonik do twarzy lub jako składnik maseczek i odżywek do włosów.
Ocet truskawkowy Olini jest produktem uniwersalnym - nadaje się zarówno do kosmetycznego, jak i dietetycznego zastosowania).
Dlaczego warto pić ocet z truskawek?
Ocet truskawkowy jest także dobrym składnikiem do przygotowania pysznego napoju, który nazywamy w Olini „bezalkoholowym prosecco”.
Do jego przygotowania przyda Wam się butelka wody gazowanej (może być to także woda z syfonu) oraz 2 duże łyżki octu truskawkowego. Ich połączenie pozwoli Wam uzyskać smaczny i zdrowy napój, który szczególnie warto podawać do głównego, największego posiłku w ciągu dnia.
Dodatek octu może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi po posiłku. Zmniejsza też wyrzut insuliny, pomagając w schorzeniach takich jak insulinooporność, hiperinsulinemia i cukrzyca.
Jak dawkować ocet truskawkowy?
W przypadku wszystkich produktów octowych obowiązują dwie ważne zasady.
- Pierwsza dotyczy dawkowania – zdrowa ilość dla osoby dorosłej to ok. 2 dużych łyżek octu dziennie. Ilość ta wystarczy do przygotowania jednego octowego napoju, marynaty do porcji mięsa, dressingu do jednej lub dwóch porcji sałaty.
- Druga zasada mówi, by unikać octów w przypadku jednoznacznie stwierdzonej nadkwaśności żołądka.
Ocet truskawkowy gdzie kupić?
Ocet truskawkowy Olini to produkt przygotowywany tradycyjnymi, rzemieślniczymi metodami. Naturę i soczyste, czerwcowe truskawki czuć w jego smaku wyjątkowo wyraźnie.
Domowy ocet truskawkowy Olini powstaje z owoców od zaprzyjaźnionego dostawcy z Lubelszczyzny. Zadbaliśmy o to, by były z czystego regionu, w którym od lat uprawiane są owoce wolne od GMO. Na powierzchni takiego naturalnego, żywego biologicznie octu może pojawić się tzw. „matka octowa”, czyli rodzaj galaretowatego korka, który świadczy o bogactwie produktów octowych.
W sklepie Olini znajdziecie ocet truskawkowy w kilku praktycznych pojemnościach. od 250 ml – idealnych na początek, po litrową butelkę przydatną, jeśli precyzyjnie odmierzacie dzienne dawki stosowanego profilaktycznie octu truskawkowego.