Zimnotłoczona Oliwa z Oliwek to wyjątkowo smaczny sposób na zdrowie. Świat pokochał jej świeży, oliwkowy, lekko pikantny smak. Skład świeżej, właściwie przechowywanej oliwy z Oliwek zachwyca bogactwem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i antyoksydantów. Jeśli chcecie, aby Wasza oliwa z oliwek zachowała swoje wyjątkowe cechy na dłużej, to trafiliście we właściwe miejsce: W rodzinie Olini o oliwach wiemy wszystko!
Spis treści:
Czym jest oliwa z oliwek?
Oliwę extra virgin wykorzystacie do przygotowywania pysznych sałatek i dań kuchni śródziemnomorskiej, zastosujecie ją do chleba zamiast masła, stanie się Waszym ulubionym sosem do pizzy.
Oliwa z oliwek wytłaczana jest z owoców drzewa oliwnego (Olea europaea). Oliwa jest bogatym źródłem tłuszczów jednonienasyconych, zwłaszcza kwasu oleinowego, który jest uważany za wyjątkowo korzystny dla zdrowia serca.
Tradycyjny, rzemieślniczy proces tłoczenia oliwy z oliwek jest uważany za jeden z najstarszych i najzdrowszych sposobów ekstrakcji oleju roślinnego.
Różnice między oliwą extra virgin a zwykłą oliwą
Oliwa extra virgin pochodzi z pierwszego tłoczenia owoców oliwkowych, co zapewnia jej najwyższą jakość, czysty smak i bogactwo składników odżywczych. Oliwę z oliwek extra virgin tłoczy się metodami mechanicznymi — w niskiej, ochronnej temperaturze.
Zwykła oliwa nie posiada na swojej etykiecie jasno podanej informacji o pochodzeniu z pierwszego tłoczenia. Faktycznie może pochodzić z wielu źródeł, a proces produkcji może obejmować nie tylko mieszanie oliwy z pierwszego i kolejnych tłoczeń, ale także rafinację. Proces rafinacji to działanie bardzo wysoką temperaturą, która wpływa osłabiająco na smak i zawartość składników odżywczych w oliwie.
Jak przechowywać oliwę z oliwek, aby zachować jej trwałość?
Oliwa z oliwek to naturalny skarb, z którego będziecie czerpać wiele korzyści. Wystarczy, że otoczycie ją odpowiednią troską i szacunkiem.
Przydatność oliwy z oliwek do spożycia
Świeżość ma w przypadku zimnotłoczonych olejów zasadnicze znaczenie, a data przydatności do spożycia jest równie ważna co data zbiorów i tłoczenia. Termin przydatności do spożycia znajdziesz zawsze na tylnej etykiecie. Nasza oliwa jest bardzo świeża — tłoczona raz w roku, maksymalnie dobę po zbiorze oliwek.
Jak długo można przechowywać oliwę z oliwek?
Zalecane jest spożycie oliwy w krótkim, maksymalnie kilku miesięcznym okresie po otwarciu. Zamknięte opakowanie można przechowywać w zakresie dat podanych na etykiecie.
Wpływ trwałości oliwy z oliwek na jej smak i wartość odżywczą
Im świeższa oliwa, tym pełniejszy jej smak i aromat, a także większa zawartość składników odżywczych, takich jak antyoksydanty i kwasy omega.
Jak przechowywać oliwę z oliwek po otwarciu?
Gdzie przechowywać oliwę z oliwek? Aby cieszyć się doskonałym smakiem i korzystnymi właściwościami zdrowotnymi oliwy z oliwek, warto znać trzy kluczowe zasady dotyczące jej przechowywania:
- Z dala od światła: światło słoneczne może przyspieszać utlenianie i psucie się oleju. Dlatego Oliwa z oliwek Olini pakowana jest w butelki z ciemnego szkła.
- Z dala od ciepła: nie przy oknie, nie przy lodówce, nie koło kuchenki czy pieca… Wysoka temperatura może zepsuć smak i skrócić trwałość oliwy.
- Stabilna, pokojowa temperatura: Optymalna temperatura przechowywania oliwy z oliwek to pomiędzy 15 a 20°C.
Czy prawidłowe przechowywanie wpływa na smak i zapach oliwy?
Tak, prawidłowe przechowywanie, z dala od światła i źródeł ciepła, pomaga zachować świeżość i unikalny smak oliwy z oliwek.
Przechowywanie oliwy z oliwek w ciemnym szklanym pojemniku
Do pakowania Oliwy z oliwek Olini wybraliśmy ciemne szkło, ponieważ taki pojemnik ogranicza wpływ światła, chroniąc naszą oliwę przed utlenianiem i utratą jakości.
Czy oliwę z oliwek można przechowywać w lodówce po otwarciu?
Czy oliwę z oliwek trzymać w lodówce? Nie polecamy. Oliwa z oliwek w lodówce zagęści swoją konsystencję, a nagłe zmiany temperatury mogą wpływać negatywnie na jakość oliwy.
Przechowywanie oliwy z oliwek z dala od światła
Jak należy przechowywać oliwę z oliwek? Trzymanie oliwy w ciemnym miejscu minimalizuje wpływ światła słonecznego na temperaturę wewnątrz butelki, co jest kluczowe dla utrzymania świeżości, smaku i bogactwa cennych składników.
Najlepsze sposoby przechowywania oliwy z oliwek w domu
Wskazówki dotyczące przechowywania oliwy z oliwek
Czego należy unikać podczas przechowywania oliwy z oliwek?
Jak przechowywać oliwę z oliwek? Należy unikać światła, ciepła i zimna (optymalna jest temperatura pokojowa), otwarcia butelki na dłuższy czas, przelewania do innych pojemników, które mogły ulec zanieczyszczeniu lub rozszczelnić się.
Jaki pojemnik jest najbardziej odpowiedni do przechowywania oliwy z oliwek? Oliwa w puszce czy butelce?
Najlepszym, najbardziej higienicznym i chroniącym sposobem jest przechowywanie oliwy w ciemnym szkle.
Czy warto przelewać oliwę do karafki?
Karafka to odpowiedź na pytanie — jak przechowywać oliwę po otwarciu? Do karafki przelewajcie nieduże ilości oliwy — najlepiej takie, jakie jesteście w stanie zużyć w ciągu kilku dni. Karafka jest także dobrym rozwiązaniem, kiedy oryginalne opakowanie nie jest wystarczająco szczelne, co przytrafia się często w przypadku puszek. Ciemna karafka lub butelka na oliwę będzie najlepszym wyborem.
Dlaczego konieczne jest szczelne zamknięcie pojemnika z oliwą z oliwek?
Szczelne zamknięcie ogranicza dostęp powietrza, chroniąc oliwę przed utlenianiem i utratą świeżości.
Jak przechowywać oliwę z oliwek, aby zminimalizować utratę jej właściwości?
Gdzie trzymać oliwę z oliwek po otwarciu? Przechowujcie oliwę z oliwek w oryginalnej butelce, w ciemniejszej spiżarce lub szafce kuchennej oddalonej od źródeł ciepła.
Gdzie wyrzucać butelki po oliwie?
Butelki po oliwie nadają się do recyklingu. Należy umieścić je w pojemniku przeznaczonym do zbierania szkła (to ten niebieski ;)).