• Tłoczony zawsze na świeżo
    Oleje Olini tłoczymy zawsze na świeżo, na zamówienie – nie stoją na półce czekając na zakup – dzięki temu zachowują maksimum zdrowych właściwości i smaku.
  • Bezpieczna dostawa
    Oleje wysyłamy w ciemnych butelkach, w styropianowych opakowaniach, w bezpiecznej temperaturze i chroniąc przed światłem.
  • Hand made with
    Jesteśmy małą rodzinną firmą, wszystko robimy sami, ręcznie, dbając o jakość każdej butelki oleju.

Jaki olej dla niemowląt i dzieci?

olej rzepakowy dla niemowląt
Nie wszystkie tłuszcze mogą być podawane niemowlakowi, ale niektóre wręcz powinny znaleźć się w menu małego człowieka. Warto pamiętać, że dzieci mają zwiększone zapotrzebowanie na niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), a bogatym źródłem tych związków może być olej roślinny tłoczony na zimno.

Jaki dokładnie olej kupić? W przypadku niemowląt znakomitym wyborem będą bezerukowy olej rzepakowy oraz olej słonecznikowy. Dlaczego właśnie na te produkty warto postawić?

Nienasycone kwasy tłuszczowe w diecie dziecka

Zanim powiemy sobie więcej o samych olejach, przyjrzyjmy się dokładniej kwestii tłuszczów w dziecięcej diecie. Dużym błędem niektórych rodziców jest całkowite ich unikanie. Nie trzeba się bać, że maluch będzie miał nadwagę. Wręcz przeciwnie – tłuszcze są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Wpływają na stan skóry, ostrość wzroku, możliwości intelektualne i… praktycznie cały organizm, gdyż są budulcem komórek. Ponadto wiele witamin rozpuszcza się właśnie w tłuszczach.

Nie oznacza to jednak, że każdy tłuszcz jest pożądanym składnikiem diety w dowolnych ilościach. Rodzice powinni zadbać przede wszystkim o to, aby w jadłospisie malucha znalazła się odpowiednia dawka tłuszczów nienasyconych, których organizm sam nie potrafi wytworzyć i które trzeba dostarczać z jedzeniem. Szczególnie wartościowy jest kwas linolowy (z grupy omega-6) oraz alfa‑linolenowy (z grupy omega-3). Oba związki znajdziesz m.in. w rybach, orzechach, migdałach czy owocach morza. Niestety produkty te nie nadają do tego, by podać je niemowlakowi. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby do zupki czy kaszki dodać trochę zdrowego oleju, który również jest doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Olej rzepakowy dla niemowlaka

Podążając tym tropem, warto sięgnąć po tłuszcz, który zawiera jak najwięcej nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dobrym wyborem jest oliwa z oliwek składająca się z tych zdrowych tłuszczów w około 85%, ale jeszcze lepszym źródłem jest olej rzepakowy – w tym wypadku możesz liczyć aż na 92% nienasyconych kwasów tłuszczowych! Wystarczy 1-2 łyżeczki oleju rzepakowego dziennie, by pokryć dobowe zapotrzebowanie na niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Istotne są również proporcje kwasów omega-6 do omega-3, które w oleju rzepakowym wynoszą 2:1. Taki stosunek jest bardzo korzystny dla organizmu. Nic dziwnego, że olej z ziaren rzepaku jest często nazywany najzdrowszym ze wszystkich tłuszczów.

Rzepakowy tłuszcz to również witaminy istotne dla rozwoju młodego człowieka. Znaleźć można tu m.in. bogactwo witaminy K, odpowiadającej za regulowanie krzepliwości krwi i zapobiegającej chorobie krwotocznej u niemowląt oraz witaminy A, która odpowiedzialna jest przede wszystkim za układ odpornościowy niemowlaka, a także za jakość widzenia i stan błon śluzowych przewodu pokarmowego. Witamina A bierze też udział w tworzeniu szkliwa i wpływa na prawidłowy rozstaw uzębienia.

Olej rzepakowy ma bardzo przyjemny, delikatny smak i jest dość neutralny dla potrawy, więc na pewno nie „zepsuje” maluchowi ulubionego posiłku, (a może nawet sprawić, że danie stanie się jeszcze smaczniejsze). Jest to też jeden z nielicznych zdrowych olejów, które można wykorzystać do przygotowania dań na ciepło – nadaje się do smażenia, pieczenia i gotowania.

najlepszy olej dla niemowląt

Zalety oleju słonecznikowego dla niemowląt

Olej słonecznikowy będzie cennym składnikiem dziecięcej diety z podobnych powodów, jak olej rzepakowy. W tym wypadku nienasycone kwasy tłuszczowe również stanowią aż 92% składu, przy czym olej ze słonecznika ma szczególnie dużo kwasu linolowego (omega-6).

Ważną zaletą tego tłuszczu jest także wysoka zawartość witaminy E, która chroni dziecko przed astmą. Witamina E jest też antyoksydantem, więc niszczy wolne rodniki i pozytywnie wpływa na stan skóry oraz sprawia, że drobne rany i podrażnienia szybciej się goją. Nawiasem mówiąc, w oleju rzepakowym witaminy E także jest całkiem dużo, ale olej słonecznikowy ma o połowę większą dawkę. Ponadto olej z ziaren słonecznika to solidna dawka witamin z grupy B umożliwiających prawidłowy rozwój systemu nerwowego i układu trawiennego dziecka.

Do listy wartościowych składników oleju słonecznikowego warto doliczyć także beta-karoten, z którego organizm wytwarza witaminę A oraz tryptofan – aminokwas pomagający w produkcji melatoniny i serotoniny, czyli hormonów pozwalających dziecku na spokojny sen.

W przeciwieństwie do oleju rzepakowego, olej słonecznikowy może być spożywany wyłącznie a zimno, a jego smak i aromat są lepiej wyczuwalne.

Co jeszcze warto wiedzieć o olejach dla dzieci?

Niezależnie od tego, czy wybierzesz olej rzepakowy czy słonecznikowy, pamiętaj, że wszystkie opisane właściwości zdrowotne zapewnią tylko produkty wytłaczane na zimno (w temperaturze do 35°) oraz nierafinowane. W przypadku oleju rzepakowego warto dodatkowo zwrócić uwagę na ewentualną zawartość kwasu erukowego – związku szkodliwego m.in. dla mięśnia sercowego. W naszej olejarni znajdziesz ten zdrowy tłuszcz w wersji bezerukowej i właśnie w takiej postaci należy go kupować.

Nie musisz też wybierać pomiędzy zaletami powyższych tłuszczów. Zachęcamy do zamawiania naszego oleju przygotowanego specjalnie dla dzieci. Składa się on w 60% z oleju rzepakowego i w 40% z oleju słonecznikowego.

Olejarnia Olini

www.olini.pl

Co mówią o nas klienci?

Opineo.pl

Opinie o nas

Nick: szybka i sprawna obsługa, a oleje jak zawsze najwyższej jakości, dodano: 17 września 2019 | 19:54
sklep internetowy: Olini.pl
Profesjonalna obsługa , szybka dostawa ,polecam zakupy w tym sklepie .
Przeczytaj opinię
Nick: Joanna, dodano: 17 września 2019 | 17:06
sklep internetowy: Olini.pl
Jakość wysoka, trochę długo trwała dostawa
Przeczytaj opinię