Spis treści
- Co oznacza rozszerzanie diety BLW?
- Baby Led Weaning - tłumaczenie
- Czym BLW różni się od innych sposobów rozszerzania diety?
- BLW - pierwsze posiłki - kiedy zacząć podawać?
- Rozszerzanie diety BLW - od jakich produktów zacząć?
- BLW czy papki - co lepsze dla malucha?
- Dla kogo jest BLW?
- BLW jak zacząć i gdzie szukać informacji?
- Kiedy wprowadzać BLW?
- BLW - od czego zacząć?
- Lista produktów BLW
- Jak wprowadzać stałe pokarmy?
- Ogólne zasady BLW w pigułce
- BLW pierwsze posiłki - przykłady
- BLW - od czego zacząć (produkty)?
Co oznacza rozszerzanie diety BLW?
BLW to oddanie dziecku kontroli nad odstawieniem mleka na rzecz pokarmów stałych.
W metodzie BLW to maluch decyduje o tym, co i kiedy zje, a rodzic asystuje mu w jego wyborach. Kluczowa dla tej metody jest także postać podawanych produktów możliwie zbliżona do ich rzeczywistego wyglądu. Dzięki BLW dziecko od samego początku poznaje kształt różyczek kalafiora, groszkowe kuleczki, sypkość ryżu i kaszy gryczanej. Ma szansę poznać je wszystkimi zmysłami.
Metoda BLW wymaga od rodziców cierpliwości i dużej wiary w możliwości dziecka.
Baby Led Weaning - tłumaczenie
Skrót BLW pochodzi od angielskich słów Baby Led Weaninig to wyrażenie oznacza sterowaną przez dziecko zmianę sposobu odżywiania. Wyjście z karmienia piersią lub mlekiem modyfikowanym na rzecz pokarmów stałych.
„Bobas Lubi Wybór” to polskie rozwinięcie skrótu BLW, które powstało na potrzeby książki wydawnictwa Mamania o tym właśnie tytule. Polskie tłumaczenie zwraca się w stronę innego z cennych aspektów BLW, jakim jest wspieranie rozwoju Malucha poprzez oddanie w jego ręce ważnej części zarządzania własną dietą.
ZOBACZ TAKŻE: Rozszerzanie diety niemowlaka
Czym BLW różni się od innych sposobów rozszerzania diety?
Jakie są rekomendację WHO i specjalistów od żywienia w zakresie rozszerzania diety dziecka?
Wedle zaleceń wszystkie dzieci od około 7 miesiąca życia powinny otrzymywać jedzenie w kawałkach do samodzielnego spożywania rączkami. BLW to metoda, w której podawane jest wyłącznie właśnie takie jedzenie.
Całkowita rezygnacja z papek i przecierów jest jednym z filarów BLW.
BLW - pierwsze posiłki - kiedy zacząć podawać?
W diecie BLW podawanie pierwszych stałych posiłków dziecka zalecane jest nie od 4. czy 6. miesiąca, jak często sugerują lekarze pediatrzy. Podawanie podgotowanych lub surowych warzyw i owoców wymaga, by dziecko potrafiło siedzieć, chwytać i samodzielnie trafiać jedzeniem do własnej buzi. To umiejętności, które wykształcają się później — zwykle w okolicy 7 miesiąca, ale bywa, że kilka miesięcy później.
Rozszerzanie diety BLW - od jakich produktów zacząć?
Rozszerzając dietę, można kierować się zaleceniami, by wprowadzać produkty pojedynczo i w kontrolowanej kolejności — tak by móc obserwować nie tylko preferencje dziecka, ale i ewentualne reakcje alergiczne.
Produktami pierwszego wyboru są zwykle dynia oraz marchewka w postaci gotowanej, łatwej do rozdrobnienia w buzi nawet przez dzieci nieposiadające jeszcze zębów.
BLW czy papki - co lepsze dla malucha?
BLW to całkowita rezygnacja z rozdrabniania jedzenia do postaci papek, które nie stymulują dziecka do nauki żucia.
Papki odbierają dziecku okazję do zapoznania się z kształtem, kolorem, fakturą produktów spożywczych. Muszą być podawane przez rodzica za pomocą łyżeczki. 7-miesięczne dziecko nie ma zdolności motorycznych umożliwiających samodzielne posługiwanie się sztućcami. Jeśli ma jeść samodzielnie — może to robić z użyciem rąk, bądź pomocą widelczyka, którymi nie sposób spożywać przetartych lub zblendowanych warzyw i owoców.
Dla kogo jest BLW?
- Dla rodzin, w których preferuje się szerokie spojrzenie na rozwój dziecka — Metoda BLW wspomaga wykształcić odruch żucia i gryzienia, który przydatny będzie zarówno przy stole, jak i podczas nauki mówienia. To także nieocenione wsparcie koordynacji ręka oko i małej motoryki.
- Dla rodzin, w których liczy się dziecięca autonomia — Metoda BLW uczy podejmowania samodzielnych decyzji, chronienia własnych granic, rozpoznawania potrzeb i preferencji.
- Dla wegan, wegetarian i rodzin, w których owoce i warzywa są wysoko w piramidzie żywieniowej. Dla rodziców, którym zależy na tym, by oswajać dzieci z “zielonym” na talerzu.
- Dla zwolenników teorii, że nasze ciało instynktownie może podpowiadać nam, czego potrzebujemy, co nam szkodzi, jakie mamy braki w zakresie witamin i mikroelementów. Niektórzy rodzice i dietetycy uważają, że odrzucane przez dzieci produkty, to te, które mogą powodować u dzieci np. alergie pokarmowe.
- Dla cierpliwych, którym nie przeszkadza sprzątanie po posiłkach jedzonych z użyciem wszystkich zmysłów. Rodzice dzieci prowadzonych metodą BLW mówią, że początkowo maluchy często rozrzucają jedzenie, rozgniatają je i testują w bardzo zaskakujące sposoby. Tak sprawdzają jego faktury, kształty, konsystencję i siłę małych rączek.
BLW jak zacząć i gdzie szukać informacji?
Znacie AlaantkoweBLW w wydaniu online lub książkowym? Może byliście kiedyś na stronach takich jak BLWmama.pl albo Szpinakrobiblee.pl?
Jeśli nie, czas to na porządne surfowanie w blogosferze tworzonej przez rodziców dla rodziców, babć, niań i opiekunów. Blogi i videoblogi to nieocenione źródło sprawdzonej wiedzy na temat metody BLW, a także cała masa sprawdzonych przepisów, sposobów, by w praktyczny sposób podawać mniej popularne warzywa, produkty sypkie, orzechy i zdrowe oleje roślinne. Lektura blogów innych rodziców to z pewnością dobry punkt wejścia do diety BLW.
Kiedy wprowadzać BLW?
BLW można wprowadzać wtedy, gdy jest to bezpieczne.
Stabilna pozycja siedząca jest kluczowa. Znacząco ogranicza ryzyko zakrztuszenia się przez dziecko. Nie próbujcie wprowadzać BLW, gdy dziecko siedzi w bujaczku lub innego typu półleżącym foteliku. Najlepszy wybór to krzesełko do karmienia posiadające podparcie dla stóp lub kolana rodzica.
„Gotowość” dziecka do jedzenia można także stwierdzić po sposobie radzenia sobie z jedzeniem w obrębie jamy ustnej. Jeśli jedzenie wypychane jest językiem na zewnątrz, oznacza to, że warto jeszcze chwilę zaczekać.
Pamiętajcie także, że zainteresowanie jedzeniem nie jest równoznaczne z gotowością do rozszerzenia diety!
BLW - od czego zacząć?
Wprowadzenie BLW nie wymaga żadnego specjalnego sprzętu. Przyda się talerzyk, pierwszy widelczyk, krzesełko do karmienia, sitko do gotowania na parze lub parowar — słowem wszystko, co wykorzystuje się także innych metodach rozszerzania diety.
To, co musicie zrobić, by zacząć przygodę z Baby Led Weaning to:
- Po pierwsze poczytać sporo o samej metodzie
- Po drugie skonsultować z lekarzem, czy Wasze dziecko jest gotowe na rozpoczęcie rozszerzania diety tą metodą (czy stabilnie siada, chwyta, celuje do buzi).
- Po trzecie poszukajcie pomysłów na posiłki i przepisów, które przydadzą się Wam podczas wprowadzania kolejnych produktów.
Nie zapomnijcie o włączeniu do diety także zdrowych tłuszczów, bez których witaminy z podawanych warzyw i owoców nie będą prawidłowo wchłaniane.
ZOBACZ TAKŻE: Jaki olej dla niemowląt i dzieci?
Na pierwszy ogień dobrym wyborem będą te dość neutralne w smaku, np. zimnotłoczony olej rzepakowy lub olej słonecznikowy z polskich ziaren (lub mieszanka obu o idealnych proporcjach jak Olej dla dziecka Olini). Taki olej będzie także nieocenionym źródłem kwasów omega-3 -6 -9 w diecie malucha. Możecie polewać nim warzywa, kiedy przestygną lub używać do chleba, zamiast masła.
Lista produktów BLW
Lista produktów, które możecie wprowadzać, uzależniona jest od wieku dziecka.
- ok. 7 miesięcy – produkty podgotowane, ugotowane, upieczone. Takie, które pocięte w kształt słupków wielkości palca wskazującego dadzą się uchwycić, a jednocześnie będą miękkie i rozpadające się w buzi wyposażonej np. w zaledwie jeden ząbek. Są to np. gotowana marchewka, ugotowane różyczki kalafiora brokuła, frytki z dyni, kaszki, które po zastygnięciu pokrojone można pokroić. Wśród produktów surowych sprawdzą się dojrzałe awokado, gruszki, brzoskwinie.
- ok. 9 miesięcy – lub w momencie, w którym pozwolą dziecku na to zdolności z zakresu małej motoryki, można wprowadzić mniejsze kawałeczki oraz produkty drobne jak groszek, fasola, cieciorka, rodzynki i inne miękkie bakalie.
- ok. 1 roku życia można sięgać już po bardziej skomplikowane przepisy na dania łatwe do złapania w rączkę — kulki, muffinki, naleśniczki i placuszki. To czasem, kiedy można poznać dużo ciekawych, zdrowych pomysłów na atrakcyjnie wyglądające posiłki. Z pewnością zostaną one z Wami na dłużej.
Jak wprowadzać stałe pokarmy?
Stałe pokarmy wprowadzamy stopniowo, powoli i cierpliwie, obserwując reakcje dziecka i asystując mu w każdym z posiłków.
Obecność rodzica przy posiłku jest kluczowa w BLW nie tylko ze względu na bezpieczeństwo. Maluchy najlepiej uczą się przez obserwowanie.
Jeśli rodzic także zjada warzywa znajdujące się na jego talerzu, to najlepsza motywacja, by dziecko także ich spróbowało. Wspólny posiłek to dla dziecka ogromna przyjemność i nauka wspólnego bycia przy stole.
Na pierwszym etapie wprowadzania stałych pokarmów można pomyśleć także o wprowadzeniu na stół tzw. bezpiecznego lusterka (lusterko nietłukące się), w którym Maluch może obserwować siebie podczas jedzenia.
Ogólne zasady BLW w pigułce
- Zaczekajcie, aż dziecko będzie samodzielnie i stabilnie siedzieć. Zwykle wydarza się to w okolicy 7-8 miesiąca życia.
- Sprawdźcie, czy dziecko ma wykształcony odruch chwytny, czy potrafi chwycić i trafić do buzi słupkiem ugotowanej marchewki o wielkości palca.
- Skonsultujcie gotowość z prowadzącym dziecko lekarzem pediatrą.
- Wprowadzając BLW, nie rezygnujcie z karmienia piersią czy mleka modyfikowanego — początkowo do brzuszka malucha trafią niewielkie ilości jedzenia. Podstawowym, gęstym odżywczo pokarmem pozostaje mleko.
- Uzbrójcie się we własne zasoby: otwartość, cierpliwość, wyrozumiałość: pamiętajcie, że teraz to dziecko będzie decydować co, jak i kiedy zje.
- Maluch może jedzenie rozrzucać lub wypluwać — wykorzystajcie to jako okazję do obserwacji, co dziecku smakuje, a co nie.
- Pozwólcie dziecku bawić się jedzeniem — to najlepszy sposób, by eksplorować różne smaki.
- Wprowadźcie zasadę — zero stresu przy posiłku. Interweniujcie wtedy, gdy zabawa posiłkiem staje się niebezpieczna dla dziecka lub otoczenia, lub przekraczane są czyjeś granice.
- Podawajcie dziecku różne produkty: surowe i podgotowane warzywa i owoce, kasze, makarony, mięso.
- Pamiętajcie, by podawane dziecku produkty były w stałej, naturalnej formie, którą umożliwia obserwację i eksplorację kształtów i konsystencji.
- Warzywa, owoce, mięso i zastygnięte kasze krójcie tak, by dziecko mogło je swobodnie chwytać i wkładać do buzi.
- Zrezygnujcie z papek i przecierów.
- Pamiętajcie o zdrowych olejach, bez których witaminy z warzyw i owoców nie będą wchłaniane do organizmu.
- Zadbajcie o chociaż jeden rodzinny posiłek w ciągu dnia, by pokazać Maluchowi, że jedzenie może być formą dbania o więzy oraz że może sprawiać przyjemność.
- W miarę możliwości zrezygnujcie z wszystkiego, co zmienia naturalny smak produktów — nie dodawajcie przypraw, do popicia wykorzystajcie czysta, niegazowaną wodę.
BLW pierwsze posiłki — przykłady
Dieta BLW jak zacząć? Na luzie, spokojnie, systematycznie. To naprawdę łatwa i praktyczne metoda, z mnóstwem korzyści dla malucha. Przekonajcie się sami.
BLW - od czego zacząć (produkty)?
Początkowo wystarczy wybrać jeden produkt i metodę jego przygotowania.
Twardsze produkty — takie jak dynia, marchew, bataty czy brokuły warto przygotować na parze i przed podaniem lekko skropić olejem słonecznikowym. To sposób by mimo obróbki cieplnej zachowały najwięcej smaku i witamin.
W późniejszym czasie będziecie mogli wypróbować bardziej skomplikowane receptury. Wśród naszych ulubionych przepisów BLW znajdują się warzywne frytki, paluszki rybne, nuggetsy z kurczaka oraz genialna tabliczka czekolada na bazie oleju kokosowego z dodatkiem kakao i… naturalnych powideł śliwkowych. Do delikatnego smażenia używajcie oliwy z oliwek, oleju dla dziecka Olini, oleju rzepakowego lub oleju słonecznikowego. To rodzaje zdrowych olejów roślinnych, które dość dobrze znoszą obróbkę cieplną, nie tracąc przy tym wszystkich cennych właściwości.
ZOBACZ TAKŻE: Masło orzechowe dla dzieci. Od kiedy wprowadzać do diety?