ALERGIA? 🤧 Nie w tym roku! Sięgnij po Olej z czarnuszki!
Tłoczony zawsze na zimno
Bezpieczna dostawa od 7,49 zł
Darmowa dostawa od 199 zł
Świeże oleje z rodzinnej olejarni
media_article_788

Kwas foliowy - właściwości i zastosowanie

Dietetyk Paulina Górska
16 cze 2024

Dlaczego tyle mówi się na temat wpływu kwasu foliowego na ciążę i rozwój płodu? Co zrobić, aby uniknąć niedoboru, który może mieć negatywny wpływ zarówno na organizm kobiety, jak i jej nienarodzonego dziecka? Przeczytaj artykuł, aby poznać odpowiedzi na te (i inne) ważne pytania dotyczące kwasu foliowego w okresie planowania dziecka, ciąży i karmienia piersią.

Co to jest kwas foliowy?

Kwas foliowy to nazwa, którą używa się zarówno w odniesieniu do suplementów diety, jak i żywności. Jednak, jeśli chcemy być precyzyjni należy wyjaśnić, że termin „kwas foliowy” odnosi się do syntetycznej formy folianów, którą zawierają suplementy diety dla kobiet w ciąży (zalecanych m.in. kobietom planującym dziecko i ciężarnym). W takim razie, czym są foliany? Wszystkie zawiłości wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Rola kwasu foliowego w organizmie

Często mówi się o tym, jak ważny jest kwas foliowy w ciąży. To prawda – już w latach 80. XX wieku pojawiły się pierwsze wzmianki na temat jego roli w profilaktyce wad cewy nerwowej. Jednak to nie koniec.

Właściwości kwasu foliowego nie ograniczają się do profilaktyki wad cewy nerwowej. Pełni on również ważną funkcję w:

  • syntezie enzymów trawiennych,
  • procesach podziału komórek,
  • utrzymaniu prawidłowego poziomu homocysteiny (co jest niezwykle ważne z punktu widzenia profilaktyki chorób układu krążenia),
  • produkcji aminokwasów endogennych,
  • prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego i układu nerwowego.

Różnice między kwasem foliowym a folianami

Foliany i kwas foliowy to nazwy, których używa się zamiennie. Jednak nie jest to do końca poprawne. Foliany to grupa związków, w skład której wchodzi kwas foliowy i jego pochodne. Zaliczają się do witamin z grupy B, dlatego nazywane są również „witaminą B9”.

Nazwa folianów pochodzi od łacińskiego słowa „folianum”, czyli liść. Nawiązuje do źródeł folianów, do których zaliczają się zielone warzywa liściaste (choć nie tylko).  Z kolei kwas foliowy to syntetyczna forma folianów, którą w składzie mają suplementy diety. Od folianów, które znajdują się w żywności różni go biodostępność. Foliany są mało odporne na działanie czynników zewnętrznych, a ich wchłanianie w układzie pokarmowym kształtuje się na poziomie 50-80%. Inaczej wygląda to w przypadku syntetycznego kwasu foliowego, którego biodostępność wynosi niemal 100%.

Aktywny kwas foliowy a syntetyczny kwas foliowy?

Wyjaśniliśmy różnice między kwasem foliowym, a folianami. Jednak to nie koniec ważnych pojęć, które warto zapamiętać. Kobiety planujące dziecko czy kobiety ciężarne często spotykają się również z pojęciem „metylowany kwas foliowy”. O co z tym chodzi?

Metylowany kwas foliowy, czyli metylotetrahydrofolian (w skrócie 5-MTHF) nazywany jest aktywnym kwasem foliowym. Nie bez powodu – może zostać bezpośrednio włączony do procesów biologicznych komórki. To zasadnicza różnica między syntetycznym kwasem foliowym, a metylowanym kwasem foliowym. Pierwszy z wymienionych po tym, jak trafi do organizmu musi zostać przekształcony do aktywnej formy przy udziale enzymu (reduktazy metylenotetrahydrofolianowej). W przypadku metylowanego kwasu foliowego nie ma takiej potrzeby. Dzięki temu jest on zalecany również osobom z mutacją genu MTHFR, który koduje enzym niezbędny do przemian kwasu foliowego.

W ostatnich latach toczyła się gorąca dyskusja na temat tego, który kwas foliowy jest lepszy – „zwykły” syntetyczny, czy metylowany? W roku 2024 swoje stanowisko opublikowało Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP). Eksperci wskazują w nim, że zaletą aktywnego kwasu foliowego jest m.in. wysoka biodostępność i brak górnych tolerowanych poziomów spożycia. Przy czym wspominają, że jest on droższą opcją niż syntetyczny kwas foliowy [1].

Zapotrzebowanie na kwas foliowy

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć po normy żywienia dla populacji Polski, których najnowsza wersja ukazała się w 2020 roku [2]. 

Dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy

Dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy zmienia się w zależności od wieku i stanu fizjologicznego. Zalecane spożycie (RDA) dla osób powyżej 18. roku życia (zarówno kobiet, jak i mężczyzn) wynosi 400 µg dziennie. W okresie ciąży zwiększa się do 600 µg, a w czasie karmienia piersią do 500 µg [2].

Grupy ryzyka niedoboru kwasu foliowego

Kto jest szczególnie narażony na niedobór kwasu foliowego? W grupie ryzyka znajdują się m.in.:

  • chorzy na celiakię, chorobę Leśniewskiego-Crohna, zespół krótkiego jelita – są to schorzenia, które zaburzają wchłanianie folianów w układzie pokarmowym;
  • osoby przyjmujące wybrane leki (m.in. fenytoinę, sulfasalazynę);
  • chorzy poddawani hemodializie lub dializie otrzewnowej;
  • osoby, u których występuje niedobór cynku;
  • osoby, których dieta jest mało urozmaicona i uboga w źródła folianów (np. zielone warzywa liściaste, nasiona roślin strączkowych);

Zapotrzebowanie na kwas foliowy zwiększa się w trakcie ciąży i karmienia piersią. W związku z tym tak ważne jest, aby w tym czasie zwrócić szczególną uwagę na źródła folianów w diecie oraz właściwą suplementację. W przeciwnym razie może dojść do niedoboru kwasu foliowego, który wiąże się m.in. ze zwiększonym ryzykiem wad cewy nerwowej.

Foliany i najnowsze zalecenia

Według najnowszych norm żywienia zalecane spożycie (RDA) folianów wynosi 400 µg dziennie dla dorosłych kobiet i mężczyzn. Wzrasta w okresie ciąży (600 µg) i karmienia piersią (500 µg) [2].

Mowa tu o witaminie B9 pochodzącej z żywności, a co z suplementacją kwasu foliowego w czasie planowania dziecka, ciąży i karmienia piersią?

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami PTGiP co najmniej 12 tygodni przed zajściem w ciążę kobieta powinna suplementować 400 µg metylowanego kwasu foliowego i 400 µg syntetycznego kwasu foliowego. 

Rekomendacje dotyczące dawkowania kwasu foliowego są inne dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Zaleca się im zwiększenie dawki kwasu foliowego (w formie metylowanego kwasu foliowego do 800 µg dziennie [1].

Kwas foliowy w ciąży

Witamina B9 pełni wiele ważnych funkcji w ludzkim organizmie. W takim razie, dlaczego tak bardzo podkreśla się jej znaczenie właśnie w okresie planowania dziecka i ciąży?

Kwas foliowy przed ciążą

Dlaczego dbanie o właściwą zawartość kwasu foliowego w diecie i suplementację jest tak ważne jeszcze przed zajściem w ciążę? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wrócić do tego, że witamina B9 odgrywa ważną rolę w profilaktyce wad cewy nerwowej. Są to wady, które powstają w pierwszych 4 tygodniach od momentu zapłodnienia. W związku z tym, jeśli suplementacja rozpocznie się zbyt późno nie przyniesie oczekiwanego ochronnego efektu.

Wpływ kwasu foliowego na ciążę i płód

Kwas foliowy w ciąży jest bardzo ważny, ponieważ jest jednym z głównych elementów profilaktyki wad cewy nerwowej (zaobserwowano to już w latach 90. XX wieku). 

Dzięki badaniom naukowym prowadzonym na przestrzeni lat okazało się, że witamina B9 odgrywa istotną rolę nie tylko w profilaktyce wad cewy nerwowej. Jej niedobór może być powiązany również z większym ryzykiem wystąpienia zespołu Downa i autyzmu [3]. Co więcej, przyczynia się zarówno do zaburzeń w rozwoju płodu, jak i chorób w życiu dorosłym. 

Biorąc to wszystko pod uwagę można powiedzieć jedno. Pamiętając o pokryciu dziennego zapotrzebowania na kwas foliowy dba się zarówno o prawidłowy rozwój dziecka w łonie mamy, jak i po jego przyjściu na świat. 

Zapotrzebowanie na kwas foliowy w ciąży i w czasie karmienia piersią

W okresie ciąży i laktacji zaleca się suplementowanie 800 µg aktywnego kwasu foliowego. Dlaczego zalecane dawkowanie kwasu foliowego jest w tym okresie inne? Z jakiego powodu stawia się wtedy na metylowany kwas foliowy?

Wynika to z tego, że istnieją różne czynniki, które wpływają na metabolizm kwasu foliowego. Jednym z nich jest niedobór cynku, choliny, witaminy B6 i witaminy B12. Przyjmowanie aktywnego kwasu foliowego pozwala obejść ten problem. Jest to forma, która może zostać włączona bezpośrednio w procesy zachodzące w komórkach organizmu.

Co więcej, metylowany kwas foliowy odznacza się lepszą biodostępnością, jest odpowiedni również dla kobiet z mutacją genu MTHFR i nie maskuje niedoborów witaminy B12 (wiąże się on z większym ryzykiem stanu przedrzucawkowego, wad cewy nerwowej, niskiej masy urodzeniowej i porodu przedwczesnego) [1,5].  

Znaczenie suplementacji kwasem foliowym w ciąży

Jak uzupełniać niedobór witaminy B9? W przypadku rozpoznania niedoboru kwasu foliowego należy skonsultować się z lekarzem, który zaplanuje odpowiednie leczenie. 

Ważną rolę w przywróceniu prawidłowego poziomu kwasu foliowego odgrywa urozmaicona dieta, a także suplementacja. Jeśli chodzi o przyjmowanie suplementów diety warto wiedzieć, że wzbogacenie urozmaiconej diety w witaminę B9 nie zawsze oznacza łykanie kapsułek lub tabletek. 

O prawidłową podaż kwasu foliowego można zadbać również przyjmując suplement dla kobiet w ciąży - na przykład Olej dla Mamy Olini. Zawiera on Quatrefolic – 4. generację kwasu foliowego, który może być od razu wykorzystany przez organizm, odznacza się wysoką rozpuszczalnością w wodzie i został dokładnie przetestowany pod kątem bezpieczeństwa stosowania.

Skutki nadmiaru kwasu foliowego

Kwas foliowy spełnia wiele ważnych funkcji w ludzkim organizmie. Jednak należy uważać, aby nie „przedobrzyć” z jego ilością, ponieważ nadmiar też jest szkodliwy.

W przypadku niewłaściwego dawkowania syntetycznego kwasu foliowego istnieje ryzyko maskowania niedoborów witaminy B12. Jeśli nie zostaną one w porę wykryte i leczone mogą prowadzić do zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego i układu krążenia czy komplikacji w ciąży (np. porodu przedwczesnego) [5, 11].

Kwas foliowy jest niezwykle ważny dla funkcjonowania organizmu – zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Przy czym w przypadku kobiet wpływa również na prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu. W związku z tym kobiety, które planują dziecko, są w ciąży lub karmią piersią powinny zwracać uwagę na to, czy w ich diecie nie brakuje witaminy B9. Zaleca się im nie tylko dietę bogatą w witaminę B9, ale i suplementację. 

Źródła:

[1] https://www.ptgin.pl/artykul/stanowisko-ekspertow-polskiego-towarzystwa-ginekologow-i-poloznikow-w-zakresie?fbclid=IwAR05Smls_6F2OgraV-x8lRtf2UYDd52rCOGlfndEjeyqYIOaBa8niMgkYGg (dostęp: 15.05.2024)

[2] Jarosz, Mirosław, et al. Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. Vol. 83. Warsaw, Poland: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny, 2020.

[3] Behnia, Fara, et al. "Fetal DNA methylation of autism spectrum disorders candidate genes: association with spontaneous preterm birth." American journal of obstetrics and gynecology 212.4 (2015): 533-e1.

[4] Guéant, Jean-Louis, et al. "Folate and fetal programming: a play in epigenomics?" Trends in Endocrinology & Metabolism 24.6 (2013): 279-289.

[5] Behere R, Deshmukh A, Otiv S, i wsp. Maternal vitamin B12 status during pregnancy and its association with outcomes of pregnancy and health of the offspring: a systematic review and implications for policy in India. Front Endocrinol (Lausanne) 2021; 12: 619176.

[6] Cieślik, Ewa, and Agnieszka Gębusia. "Skutki niedostatecznej podaży kwasu foliowego ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia dla kobiet w wieku rozrodczym." Hygeia Public Health 46.4 (2011): 431-436.

[7] Sikorska-Zimny, Kalina. "Występowanie oraz wpływ kwasu foliowego na organizm ludzki." Bromat. Chem. Toksykol 46.4 (2013): 496-501.

[8] Ruta, Hanna, Anna Kajdy, and Radosław Maksym. "Znaczenie metabolizmu kwasu foliowego dla płodności." Kwartalnik Naukowy Fides Et Ratio 35.3 (2018): 92-101.

[9] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/63284,foliany-folacyna-kwas-foliowy (dostęp: 15.05.2024)

[10] https://quatrefolic.com/ (dostęp: 15.05.2024)

[11] https://www.termedia.pl/Niedobor-witaminy-B-12-w-praktyce-klinicznej,98,51771,1,0.html (dostęp: 15.05.2024)

Dbamy o Twoją prywatność
Pliki cookies i pokrewne im technologie umożliwiają poprawne działanie strony oraz pomagają nam zapamiętać Twoje ustawienia i dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Wykorzystujemy je również do mierzenia ruchu i analizowania sposobu korzystania z naszej strony internetowej. Możesz zaakceptować wykorzystanie przez nas wszystkich tych plików, odmówić ich używania (z wyjątkiem niezbędnych) lub dostosować użycie plików do swoich preferencji, wybierając opcję "Dostosuj zgody".

Szczegóły o używanych przez nas plikach cookie oraz zasadach przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.