✨ NOWOŚĆ! KOLAGEN OLINI ✨ Wybierz najlepszy suplement dla Twojej skóry!
Tłoczony zawsze na zimno
Bezpieczna dostawa od 7,49 zł
Darmowa dostawa od 199 zł
Świeże oleje z rodzinnej olejarni
kwas-hialuronowy

Kwas hialuronowy - właściwości, rodzaje i zastosowanie

mgr inż. Anna Sobol 
15 maj 2025

  • Kolagen rybi typu I VERISOL® 12 000 mg
    Z liposomalną witaminą C, kwasem hialuronowym, biotyną i astaksantyną
    Zawiera bioaktywne peptydy kolagenowe (BCP®) o niskiej masie cząsteczkowej 2 kDa
    Ilość składników potwierdzona laboratoryjnie
    Kolagen rybi Olini
Produkty w tym artykule
  • Kolagen rybi typu I VERISOL® 12 000 mg
    Z liposomalną witaminą C, kwasem hialuronowym, biotyną i astaksantyną
    Zawiera bioaktywne peptydy kolagenowe (BCP®) o niskiej masie cząsteczkowej 2 kDa
    Ilość składników potwierdzona laboratoryjnie
    Kolagen rybi Olini

Wpływ kwasu hialuronowego na organizm sprawia, że jest on chętnie wykorzystywany w kosmetologii i medycynie estetycznej, a także w leczeniu takich schorzeń jak zwyrodnienie stawów. Jest to substancja silnie nawadniająca, naturalna i nieuczulająca, dzięki której skóra jest jędrna i nawilżona.

Czym jest kwas hialuronowy i jak działa

Kwas hialuronowy to naturalnie występujący w organizmie silnie nawilżający związek. Znajdziemy go we wszystkich organizmach żywych. W organizmie najczęściej występuje w formie hialuronianu sodu. Jakie pełni funkcje?

  • Działa niczym naturalny smar, 

  • uczestniczy w transporcie substancji odżywczych,

  • silnie wiąże wodę, 

  • utrzymuje turgor komórek i nawilżenie,

  • jest antyoksydantem.

Wykorzystywany jest m. in. w ginekologii, okulistyce, ortopedii, kosmetyce, medycynie estetycznej. 

Może być stosowany powierzchniowo, suplementowany doustnie jak również aplikowany za pomocą iniekcji. 

Budowa i naturalne występowanie w organizmie

Kwas hialuronowy to wielocukier, biopolimer, zbudowany z kwasu D-glukoronowego i N-acetyloglukozaminy. Może tworzyć najdłuższe znane nauce cząsteczki w przyrodzie. (6) Jest polianionem i należy do glikozaminoglikanów (GAG). Jego cząsteczki mogą mieć różną długość i w zależności od niej, będą różnić się swoją funkcją w organizmie. 

Występowanie kwasu hialuronowego obejmuje:

  • skórę,

  • mózg,

  • oczy,

  • zastawki w sercu,

  • płyn stawowy,

  • pępowinę.

Najwięcej kwasu hialuronowego jest w skórze. Przyjmuje się, że jego zawartość w ciele człowieka wynosi około 15 g. (2, 4, 6) 

Rola w skórze właściwej i macierzy zewnątrzkomórkowej

Działanie kwasu hialuronowego w skórze i macierzy zewnątrzkomórkowej, czyli extracellular matrix, polega na zapewnieniu napięcia i turgoru. Dzięki temu skóra jest naprężona i jędrna, a przestrzenie między komórkami zachowane. 

Kwas hialuronowy utrzymuje nawilżenie, ale także wpływa korzystnie na komórki, które wytwarzają kolagen, elastynę i właśnie — omawiany przez nas kwas. Ściślej mówiąc, przyczynia się do proliferacji fibroblastów. Działa również w roli antyoksydantu oraz jako immunoregulator. Zwiększa również wytrzymałość skóry. (4, 7) 

Mechanizm nawilżania i tworzenia filmu hydrofilowego

Właściwości kwasu hialuronowego to przede wszystkim lepkość, higroskopijność, sprężystość. (8) Wiązanie dużych ilości cząsteczek wody sprawia, że aplikacja wysokocząsteczkowego kwasu hialuronowego na skórę przyciąga wodę i tworzy cienką warstwę okluzyjną, dzięki której skóra jest gładsza w dotyku, nawilżona i chroniona przed utratą wody. Duże cząsteczki nie są w stanie przeniknąć głębiej - dzięki czemu mogą stworzyć film na powierzchni.


Rodzaje kwasu hialuronowego i ich zastosowanie

Substancja ta może występować jako:

  • czysty kwas hialuronowy,

  • hialuronian sodu (HA).

Może mieć także różną długość łańcucha.

Hialuronian sodu jako podstawowa forma HA

Hialuronian sodu to po prostu dobrze rozpuszczalna w wodzie sól kwasu hialuronowego, często te nazwy stosowane są zamiennie, zwłaszcza gdy mowa m. in. o kosmetykach. W naszym organizmie jest to także najpowszechniejsza 

Małocząsteczkowy, średniocząsteczkowy i wielkocząsteczkowy HA

Wyróżniamy różne formy kwasu hialuronowego, w zależności od różnej długości jego cząsteczki. 

  • Hialuronowy kwas wielkocząsteczkowy (HMW) — działa przeciwzapalnie, chroni przed zaprogramowaną śmiercią komórki (apoptozą) oraz wpływa hamująco na proces fagocytozy. Bierze udział w procesach takich jak owulacja oraz zapłodnienie, a także embriogeneza. 

  • Hialuronowy kwas średniocząsteczkowy (MMW) — nawilża, stosowany w kremach będzie wnikał do powierzchniowych warstw naskórka.

  • Hialuronowy kwas małocząsteczkowy (LMW) — działa prozapalnie, wzmaga apoptozę komórek oraz angiogenezę, czyli tworzenie się nowych naczyń krwionośnych (jednak nie jest to proces pożądany przy guzach nowotworowych). Nasila rozmnażanie się komórek rakowych, występując blisko nich. Nie jest to jednak forma zupełnie niepotrzebna - bierze ona udział m.in. w zabliźnianiu się ran. (7, 13)

Ponadto jest jeszcze:

  • Kwas hialuronowy ultramałocząsteczkowy - te cząsteczki kwasu hialuronowego są naprawdę małe, jeszcze mniejsze niż w przypadku LMW (chociaż również mogą być tak określane, podpinane pod to pojęcie). Penetrują one skórę bardzo głęboko ze względu na swój bardzo mały rozmiar.

A czym jest kwas hialuronowy trójaktywny?

W produktach kosmetycznych możesz odnaleźć kwas hialuronowy trójaktywny — będzie to zestawienie cząstek kwasu o trzech różnych wielkościach, będą miały zatem różne funkcje. Dzięki temu kosmetyk zadba o skórę kompleksowo. Znajdziesz go w różnych kremach czy serach, zwłaszcza nawilżających i przeciwstarzeniowych.

Usieciowany i nieusieciowany kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy w dermatologii czy medycynie estetycznej może być wykorzystywany w formie usieciowanej i nieusieciowanej, w zależności od celu, który ma zostać osiągnięty. 

  • Nieusieciowany — nawilżenie i odbudowa skóry, zabiegi takie jak dermapen czy mezoterapia igłowa lub bezigłowa. Jest nietrwały, szybko się rozkłada do wody i dwutlenku węgla. Skóra ma zostać zrewitalizowana, nawilżona i zagęszczona, celem nie jest modelowanie twarzy. (10)

  • Usieciowany — wykorzystywany w medycynie estetycznej do modelowania twarzy, wypełniania blizn oraz ubytków. Dzięki usieciowaniu jest trwały oraz gęsty, a efekty modelowania poszczególnych elementów twarzy utrzymują się przez dłuższy czas. 

Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce

Preparaty z kwasem hialuronowym cieszą się popularnością w kosmetyce. Wiąże się to przede wszystkim z jego zdolnością do wiązania wody i właściwościami nawilżającymi. 

Źródła podają, że jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać nawet litr cieczy. (2) Wyrażając tę zdolność w innych jednostkach, czytamy, że 1 gram kwasu hialuronowego jest w stanie związać 6 litrów wody. (3, 5, 7) To dowód na silne cechy higroskopijne tego związku. Może on zwiększyć swoją objętość nawet o tysiąc razy!

Kwas hialuronowy w pielęgnacji twarzy i skóry i włosów

Kosmetyki z kwasem hialuronowym to przede wszystkim:

  • kremy,

  • sera,

  • maseczki,

  • szampony,

  • odżywki,

  • maski do włosów,

  • balsamy.

Pielęgnacja skóry z kwasem hialuronowym zalecana jest osobom, które borykają się z odwodnioną skórą i suchą cerą, ale także problemami skórnymi i skórą tłustą. Jest to tak uniwersalna i dobroczynna substancja, że wszystkie typy cer również z powodzeniem mogą z takiej pielęgnacji skorzystać.


Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

Medycyna estetyczna, a kwas hialuronowy — dlaczego się go stosuje i w jakich sytuacjach?

Wykorzystanie kwasu hialuronowego w zabiegach medycyny estetycznej nie jest tajemnicą — to chętnie wykorzystywana substancja w tej dziedzinie. Służy przede wszystkim jako wypełniacz, za pomocą którego można wymodelować i powiększyć usta czy wypełnić zmarszczki i bruzdy. 

Wypełnianie zmarszczek i modelowanie twarzy

Zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej często polega na wstrzykiwaniu niewielkich jego ilości w określone miejsca na twarzy, by za jego pomocą unieść je, nadać im kształt, wymodelować. W ten sam sposób można wypełnić bruzdy oraz zmarszczki.


Suplementacja kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy wpływa na skórę oraz stawy także w formie przyjmowanych doustnie suplementów. Kiedy taka suplementacja będzie wskazana? Przede wszystkim dotyczy ona:

  • osób starszych,

  • sportowców,

  • osób pracujących ciężko fizycznie,

  • pacjentów borykających się z problemami stawów, chorobą zwyrodnieniową stawów czy ograniczeniem ich ruchomości,

  • osób chcących zadbać o swoją cerę z różnych powodów.

Kwas hialuronowy do picia i w kapsułkach

Kwas hialuronowy możesz przyjmować zarówno w kapsułkach, jak i w płynie. 

  • Produkt w płynie będzie bardziej biodostępny, jednak trzeba przechowywać go w lodówce, porcjować. 

  • Tabletki będą lepiej zabezpieczone przed działaniem tlenu, łatwo je zażyć, mogą być jednak problematyczne dla osób, które mają problemy z połykaniem tabletek. 

Wybór odpowiedniej formy zależy wyłącznie od Twoich preferencji.

Suplementy diety z HA - działanie na skórę i stawy

Kwas hialuronowy działa przeciwzapalnie. Suplementacja endogennego kwasu hialuronowego może zmniejszyć stan zapalny stawów dotkniętych chorobą zwyrodnieniową stawów, dzięki zahamowaniu proliferacji leukocytów oraz zmniejszeniu aktywności białek biorących udział w odczynie zapalnym. (12) Substancja ta redukuje ból i zwiększa ruchomość stawów.

Ponadto suplementacja tej substancji poprawia wygląd i jakość skóry, nawilżając ją i redukując zmarszczki. 

Połączenie z kolagenem, witaminą C i innymi składnikami aktywnymi

Działanie kwasu hialuronowego warto wesprzeć dodatkowymi składnikami aktywnymi, takimi jak kolagen czy witamina C, które wykazują podobne działanie: odmładzające, przeciwstarzeniowe, antyoksydacyjne. 

Kolagen jest głównym białkiem budulcowym skóry, dlatego zestawienie go z kwasem hialuronowym wzmocni efekty wygładzające i odmładzające skórę. Stanowi także ważny składnik stawów  tu mowa o kolagenie typu II.


Właściwości i bezpieczeństwo stosowania

Stosowanie kwasu hialuronowego jest tak powszechne głównie ze względu na jego higroskopijne właściwości. Działa on również niczym lubrykant, który tworzy ochronny film, na przykład na powierzchni skóry lub w stawach. 

Jest substancją bezpieczną — nie podrażnia i nie uczula. (3, 5) Rzadko wywołuje reakcję alergiczną.

Korzyści dla skóry - nawilżenie, regeneracja, redukcja zmarszczek

Ludzki organizm jest bardzo złożony i działanie poszczególnych związków i występowanie określonych zjawisk często jest zależne od siebie. 

Podobnie jak kolagen, kwas hialuronowy wpływa na redukcję zmarszczek oraz na poprawę nawilżenia skóry. Regeneruje ją i sprawia, że wygląda ona zdrowo i sprężyście. 

Przyciągając do siebie cząsteczki wody, kwas hialuronowy zwiększa swoją objętość, tworząc nacisk na okoliczne struktury, rośnie turgor — czyli napięcie, dzięki czemu skóra się napręża, a zmarszczki spłycają. 

Działanie wspomagające przy trądziku i bliznach

Uszkodzona skóra potrzebuje nawilżenia i regeneracji, a te właśnie procesy umożliwia kwas hialuronowy. 

W medycynie estetycznej stosuje się zabiegi mikronakłuwające z równoczesną iniekcją kwasy hialuronowego, co ma na celu złagodzenie stanu zapalnego, jak również odnowę skóry i spłycenie blizn, redukcję śladów po trądziku. Skóra stymulowana poprzez igły wprowadzające tę substancję wzmaga procesy naprawcze i zagęszcza się. 

Przeciwwskazania i możliwe skutki uboczne

Kwas hialuronowy jest substancją wysoce bezpieczną i rzadko obserwuje się skutki uboczne. Alergie również zdarzają się bardzo rzadko, mogą jednak wystąpić w reakcji na określony dodatek do kosmetyku z kwasem hialuronowym.

Skutki uboczne mogą się jednak przydarzyć zwłaszcza po zabiegach medycyny estetycznej z wykorzystywaniem mikronakłuć czy iniekcji. Będą to na przykład krwiaki, siniaki, czasowy ból i dyskomfort w miejscu zabiegu.


Jak stosować kwas hialuronowy w codziennej pielęgnacji

Nie tylko w gabinecie medycyny estetycznej — kwas hialuronowy z powodzeniem możesz zastosować w swoim domu, aplikując go w kosmetykach na skórę oraz włosy. 

Kwas hialuronowy w kosmetykach jest powszechnie wykorzystywany, a tylko od Ciebie zależy w którym etapie codziennej pielęgnacji po niego sięgniesz — będzie to poranne serum, a może odżywcza maseczka po ciężkim dniu?

Aplikacja na twarz, skórę i włosy

W zaciszu domowym z powodzeniem można zaaplikować kwas hialuronowy na włosy oraz skórę.

Na rynku dostępna jest cała gama kosmetyków z tym składnikiem w roli głównej lub uzupełniającej. Warto po nie sięgnąć zwłaszcza w przypadku borykania się z cerą suchą i odwodnioną, problemami skórnymi, suchymi włosami. 

Dobrym pomysłem będzie też kupienie czystego kwasu hialuronowego i dodawanie go do masek, kremów czy odżywek, które nie posiadają oryginalnie tego składnika. 

Wybór odpowiedniego produktu z HA

Najlepszy kwas hialuronowy to oczywiście ten, który spełni Twoje aktualne potrzeby. Warto zadać sobie pytanie o cel pielęgnacji. Będzie to nawilżenie suchej skóry twarzy, czy może regeneracja odwodnionych włosów?

Przypomnijmy, że wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy będzie tworzył raczej ochronny film na skórze, średniocząsteczkowy wniknie nieco głębiej — do naskórka, a małocząsteczkowy (w tym ultramałocząsteczkowy) najgłębiej. Jeśli szukasz działania kompleksowego, wybierz kosmetyk zawierający trzy formuły kwasu hialuronowego.

Łączenie z innymi składnikami aktywnymi w pielęgnacji

Produkt zawierający kwas hialuronowy warto wesprzeć dodatkowymi składnikami aktywnymi, które wzmocnią efekty pielęgnacji. Na co zwrócić uwagę? Uwzględnij:

  • Niacynamid,

  • witaminę C,

  • retinol, 

  • peptydy,

  • ceramidy,

  • aloes.

Substancje te nawilżają, wpływają odbudowująco na skórę, stymulują produkcję kolagenu i chronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi.


Najczęściej zadawane pytania o kwas hialuronowy

Przyjrzyjmy się teraz najczęściej zadawanym pytaniom o kwas hialuronowy.

Dla kogo jest przeznaczony kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy przyspiesza regenerację blizn i rozstępów, będzie więc idealnym wsparciem dla:

  • kobiet po ciąży,

  • pacjentów po zabiegach (w tym medycyny estetycznej).

Sprawdzi się przede wszystkim osobom z suchą skórą lub cerą problematyczną: trądzikową, tłustą, wrażliwą. 

Będzie dobrym rozwiązaniem zarówno dla skóry młodej, jak i dojrzałej. Dla osób starszych oraz młodszych — słowem, jest bardzo uniwersalny.

Jak długo utrzymują się efekty zabiegów?

Efekty zabiegów medycyny estetycznej z wykorzystaniem kwasu hialuronowego mogą utrzymywać się przez kilka - kilkanaście miesięcy. Czas ten zależy od:

  • indywidualnych cech osoby, która poddała się zabiegowi,

  • tego, czy taki zabieg był już wcześniej wykonywany (np. wypełnianie ust),

  • stopnia usieciowania kwasu hialuronowego (większe usieciowanie sprawia, że przez dłuższy czas pozostaje w tkankach),

  • miejsca, w które została wprowadzona iniekcja.

Przyjmuje się, że minimalny czas trwania efektu po zabiegu to około 6 miesięcy, ale może być to również okres do 12 lub nawet do 18 miesięcy

Czy kwas hialuronowy jest odpowiedni dla wegan i wegetarian?

Pielęgnacja skóry z kwasem hialuronowym dla wegan i wegetarian - tak, czy nie? Początkowo kwas hialuronowy pozyskiwano z grzebieni kogucich lub oczu kręgowców - np. oczu wołowych, nie byłby więc odpowiedni dla osób unikających produktów pochodzenia zwierzęcego.

Obecnie technologia pozwala na pozyskiwanie go w procesach fermentacji przeprowadzanych przez bakterie. Produkt zawierający kwas hialuronowy uzyskany w ten sposób jest zatem odpowiedni dla wegan i wegetarian.


Źródła
  1. Pereira, Hélder, et al. "Hyaluronic acid." Osteochondral Tissue Engineering: Challenges, Current Strategies, and Technological Advances (2018): 137-153.

  2. Czajkowska, Danuta, Małgorzata Milner-Krawczyk, and Marta Kazanecka. "Kwas hialuronowy–charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie." Biotechnology and Food Science 76.2 (2011): 55-70.

  3. Olejnik, Anna, Joanna Gościańska, and I. Nowak. "Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej." Chemik 66.2 (2012): 129-135.

  4. Korzeniowska, Katarzyna, and Mariola Pawlaczyk. "Kwas hialuronowy–nie tylko kosmetyk The hyaluronic acid is not only a cosmetic."

  5. Zawadzka, Patrycja, Dominika Dąbrowska, and Olga Zavyalova. "Zastosowanie kwasu hialuronowego w profilaktyce przeciwstarzeniowej i walce z oznakami starzenia się skóry." Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce 8 (2017): 54-58.

  6. Nowicka, Dorota. "Kwas hialuronowy w macierzy zewnątrzkomórkowej mózgu." Kosmos 64.2 (2015): 261-270.

  7. Materkowski, Maciej. "Nowy skład kwasu hialuronowego i nowa skuteczność." Medycyna Sportowa 39.1 (2023): 31-37.

  8. Karbownik, Michał S., and Jerzy Z. Nowak. "Hialuronian w chorobach nowotworowych–patofizjologia i perspektywy farmakoterapii." Nowotwory. Journal of Oncology 61.4 (2011): 380-380.

  9. https://akademiarzezbieniatwarzy.pl/kwas-hialuronowy-w-medycynie-estetycznej-co-warto-wiedziec/

  10. https://cosmed24.pl/co-to-jest-kwas-hialuronowy-nieusieciowany/

  11. https://bmpharma.pl/blogs/post/kwas-hialuronowy-jak-dziala-i-dlaczego-warto-go-suplementowac?srsltid=AfmBOop9nNqWsCEQqj1exDg0IKWUD_vn4cMm8eyYt7_g9Kl3wXt_sGb1

  12. https://www.praktyczna-ortopedia.pl/article/regulacja-stanu-zapalnego-w-chorobie-zwyrodnieniowej-stawow

  13. https://www.doz.pl/czytelnia/a12995-Kwas_hialuronowy__charakterystyka_wlasciwosci_i_zastosowanie

Przeczytaj również

Dbamy o Twoją prywatność
Pliki cookies i pokrewne im technologie umożliwiają poprawne działanie strony oraz pomagają nam zapamiętać Twoje ustawienia i dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Wykorzystujemy je również do mierzenia ruchu i analizowania sposobu korzystania z naszej strony internetowej. Możesz zaakceptować wykorzystanie przez nas wszystkich tych plików, odmówić ich używania (z wyjątkiem niezbędnych) lub dostosować użycie plików do swoich preferencji, wybierając opcję "Dostosuj zgody".

Szczegóły o używanych przez nas plikach cookie oraz zasadach przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.