Czym jest kwas hialuronowy i jak działa
Kwas hialuronowy to naturalnie występujący w organizmie silnie nawilżający związek. Znajdziemy go we wszystkich organizmach żywych. W organizmie najczęściej występuje w formie hialuronianu sodu. Jakie pełni funkcje?
Działa niczym naturalny smar,
uczestniczy w transporcie substancji odżywczych,
silnie wiąże wodę,
utrzymuje turgor komórek i nawilżenie,
jest antyoksydantem.
Wykorzystywany jest m. in. w ginekologii, okulistyce, ortopedii, kosmetyce, medycynie estetycznej.
Może być stosowany powierzchniowo, suplementowany doustnie jak również aplikowany za pomocą iniekcji.
Budowa i naturalne występowanie w organizmie
Kwas hialuronowy to wielocukier, biopolimer, zbudowany z kwasu D-glukoronowego i N-acetyloglukozaminy. Może tworzyć najdłuższe znane nauce cząsteczki w przyrodzie. (6) Jest polianionem i należy do glikozaminoglikanów (GAG). Jego cząsteczki mogą mieć różną długość i w zależności od niej, będą różnić się swoją funkcją w organizmie.
Występowanie kwasu hialuronowego obejmuje:
skórę,
mózg,
oczy,
zastawki w sercu,
płyn stawowy,
pępowinę.
Najwięcej kwasu hialuronowego jest w skórze. Przyjmuje się, że jego zawartość w ciele człowieka wynosi około 15 g. (2, 4, 6)
Rola w skórze właściwej i macierzy zewnątrzkomórkowej
Działanie kwasu hialuronowego w skórze i macierzy zewnątrzkomórkowej, czyli extracellular matrix, polega na zapewnieniu napięcia i turgoru. Dzięki temu skóra jest naprężona i jędrna, a przestrzenie między komórkami zachowane.
Kwas hialuronowy utrzymuje nawilżenie, ale także wpływa korzystnie na komórki, które wytwarzają kolagen, elastynę i właśnie — omawiany przez nas kwas. Ściślej mówiąc, przyczynia się do proliferacji fibroblastów. Działa również w roli antyoksydantu oraz jako immunoregulator. Zwiększa również wytrzymałość skóry. (4, 7)
Mechanizm nawilżania i tworzenia filmu hydrofilowego
Właściwości kwasu hialuronowego to przede wszystkim lepkość, higroskopijność, sprężystość. (8) Wiązanie dużych ilości cząsteczek wody sprawia, że aplikacja wysokocząsteczkowego kwasu hialuronowego na skórę przyciąga wodę i tworzy cienką warstwę okluzyjną, dzięki której skóra jest gładsza w dotyku, nawilżona i chroniona przed utratą wody. Duże cząsteczki nie są w stanie przeniknąć głębiej - dzięki czemu mogą stworzyć film na powierzchni.