Spis treści:
Olej lniany - CUD natury
Ten olej pozyskiwany z tłoczenia ziaren lnu charakteryzuje się bardzo korzystną dla organizmu proporcją kwasów omega 3 do omega 6. Nasza codzienna dieta zwykle dostarcza sporą ilość omega 6, ale trudniej jest w niej o omega 3. Chcąc zachować odpowiednie proporcje pomiędzy tymi kwasami warto jest włączyć do codziennego jadłospisu produkty bogate w omega 3, do których właśnie należy olej lniany.
Po olej ten sięgają wszyscy Ci, dla których ważne jest dobre samopoczucie, zdrowie, a także w celach profilaktycznych. Ten olej spożywczy często ceniony jest nie tylko przez dietetyków i wielbicieli dobrej i zdrowej kuchni, ale coraz częściej też wykorzystywany jest do naturalnej kosmetyki i pielęgnacji.
Najwięcej wartości ma olej lniany tłoczony na zimno, nierafinowany, niefiltrowany, w pełni naturalny, często mętny. Olej ten jest wrażliwy na zmienną temperaturę, dlatego ważny jest nie tylko sposób jego tłoczenia, ale także przechowywanie.
Taki świeży olej należy przechowywać w chłodzie, najlepiej w lodówce.
Sposób, aby zadbać o swoje serce
Choroby układu krążenia coraz częściej dotykają mieszkańców krajów rozwiniętych. Są to coraz młodsze osoby. Dlatego tak ważna jest profilaktyka zdrowotna w tym przypadku oparta na zdrowym odżywianiu.
Olej lniany skutecznie pomaga obniżać ryzyko wystąpienia różnych chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym. Zawdzięcza to przede wszystkim kwasom tłuszczowym wielonienasyconym z rodziny omega 3 i omega 6. Właściwa podaż tych substancji pomaga utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu we krwi.
Po olej lniany coraz częściej sięgają osoby, które chcą uchronić się przed rozwojem miażdżycy, udarem, zawałem serca czy nadciśnieniem .
Olej lniany bogactwo kwasów wielonienasyconych
Głównym składnikiem oleju lnianego są wielonienasycone kwasy tłuszczowe, nad którymi badania prowadziła znana niemiecka noblistka Johanna Budwig. To od jej nazwiska pochodzi "pasta budwigowa" czyli połączenie twarogu ze świeżo wytłoczonym olejem lnianym. Pasta ta stanowi podstawę diety budwigowej wykorzystywanej w profilaktyce i leczeniu wielu chorób przewlekłych.
Ten niezwykły olej jest też źródłem lignanów, czyli fitoestrogenów działających podobnie do hormonów wytwarzanych przez ludzki organizm. Zimno tłoczony olej lniany to nie tylko kwasy tłuszczowe, ale także witaminy w tym ta bardzo cenna, zwana witaminą młodości - witamina E. Jest to silny, naturalny przeciwutleniacz, który neutralizuje działanie wolnych rodników odpowiedzialnych za wiele chorób cywilizacyjnych.
Olej lniany dla urody
Pielęgnacja skóry: Spożywanie oleju lnianego dostarcza organizmowi wielu cennych składników, które wspierają skórę od wewnątrz. Jednak warto spotęgować działanie oleju, stosując go do zewnętrznej pielęgnacji.
Olej można bezpośrednio wklepać w skórę albo dodać go do kremu czy balsamu. Olej lniany działa także łagodząco niczym naturalny opatrunek na skórę. Można dodać go też do toniku lub peelingu. Czytaj więcej o oleju lnianym na skórę.
Pielęgnacja włosów: Olej lniany to jeden z wielu naturalnych kosmetyków do włosów, który znajdziemy w naszej kuchni
Warto połączyć stosowanie wewnętrzne wraz z zewnętrzną pielęgnacją, dzięki której cebulki będą wspaniale odżywione, a w rezultacie pobudzony zostanie wzrost włosów i ich odpowiednie nawilżenie. Można tego dokonać np. poprzez zabieg olejowania włosów, jak również wcierając olej w końcówki włosów czy skórę.
Po jego zastosowaniu włosy nabiorą pięknego połysku i staną się bardziej wytrzymałe, wszystko za sprawą dużej zawartości kwasu alfa-linolenowego.