Olej lniany na skórę, twarz

Olej lniany na problemy skórne?
Sucha i zaczerwieniona skóra może być objawem przewlekłej choroby np. atopowego zapalenia skóry. Osoba nią dotknięta cierpi z powodu uporczywego świądu i podrażnień, jej samopoczucie pogarszają dodatkowo ogniska rumieniowe. Główną przyczyną choroby jest zaburzone funkcjonowanie układu odpornościowego, który reaguje silnym stanem zapalnym na alergeny z pożywienia czy powietrza. Atopowe zapalanie skóry może być również związane z nieprawidłową budową naskórka, który nie zapewnia skórze właściwej bariery ochronnej.
Dlaczego zatem olej lniany może pomóc osobom cierpiącym na AZS? Otóż prawie 90% składu tego tłuszczu tworzą nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega 3 (51%), omega 6 (17,5%) oraz omega 9 (20,7%). Spożywanie nienasyconych kwasów tłuszczowych może łagodzić stany zapalne organizmu. W dodatku pomagają one odbudować komórki skóry, wskutek czego regenerują jej powłokę i wzmacniają naskórek.
Sprzymierzeńcem osób chcący dbać o skórę twarzy jest również znajdująca się w oleju witamina E, która zapobiega przesuszeniu skóry, chroni przed degeneracją komórek wskutek działania wolnych rodników i zmniejsza podrażnienia. Aby kuracja olejem lnianym przyniosła jak najlepsze efekty, najlepiej włączyć olej lniany do swojej codziennej diety. Według dr Budwig olej należy wymieszać z nabiałem (np. chudym twarogiem), gdyż produkty mleczne zawierają L-cysteinę, która potęguje działanie nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Olej lniany dla skóry twarzy dojrzałej i zniszczonej
Olej lniany to naturalna broń w walce z oznakami starzenia – zmarszczkami, utratą elastyczności i jędrności skóry. Z uwagi na wysoką zawartość kwasu alfa-linolenowego, spożywanie tego oleju poprawi gładkość i nawilżenie skóry, a dzięki witaminie E opóźnione będą proces starzenia się komórek. Przy regularnym stosowaniu oleju Twoja cera będzie promienna, skóra ładnie napięta, a zmarszczki przestaną spędzać Ci sen z powiek.
Po olej lniany powinny sięgać zwłaszcza kobiety dojrzałe, które są szczególnie narażone na nadmiernie wysuszenie skóry, pogłębianie zmarszczek i utratę elastyczności. Stosowanie tego roślinnego tłuszczu polecane jest także osobom ze skórą zniszczoną, np. przez promienie UV lub wiatr – witamina E złagodzi podrażnienia, a nienasycone kwasy tłuszczowe zregenerują uszkodzony naskórek.

Olej lniany dla skóry problematycznej
Olej lniany znakomicie sprawdza się w pielęgnacji skóry suchej i z tendencją do rumienia. Jednak warto po niego sięgać także wówczas, gdy masz problem z trądzikiem i tłustą cerą. Zawarty w nim kwas alfa-linolenowy normalizuje wydzielanie łoju, w rezultacie pomaga uzyskać upragniony efekt zmatowionej skóry i likwiduje nieestetyczne błyszczenie. Dzięki lekkiej konsystencji nie zatyka porów i dobrze się wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy. Olej zmniejszy też występowanie krostek, dzięki czemu będziesz cieszyć się gładką cerą.
Ponadto olej lniany działa przeciwzapalnie, zatem sprawdzi się w pielęgnacji skóry z wypryskami i łuszczącymi plamami. A może masz problem z szorstką i twardą skórą na łokciach, kolanach lub stopach? Włącz olej lniany do diety i smaruj nim newralgiczne miejsca, a szybko zauważysz poprawę. Niedobór kwasów omega 6 objawia się nadmiernym rogowaceniem naskórka, dlatego jego suplementacja pomoże Ci zmiękczyć skórę na łokciach i piętach.
Jak stosować olej lniany w pielęgnacji skóry twarzy?
Spożywanie oleju lnianego dostarczy Twojemu organizmowi cennych składników, które będą wspierać Twoją skórę od wewnątrz. Jednak warto spotęgować działanie oleju stosując go do zewnętrznej pielęgnacji. W jaki sposób? Nałóż kilka kropel oleju lnianego na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu, po czym delikatnie go wmasuj lub wklep. Olejowanie przeprowadzaj codziennie na umytej i lekko wilgotnej skórze – przedtem warto spryskać twarz wodą.
Podrażnienia skóry wywołane czynnikami atmosferycznymi (wiatrem, mrozem, słońcem) możesz złagodzić za pomocą kompresu. Wystarczy skropić ciepły ręcznik olejem i owinąć nim skórę na 15-20 minut.
Oleju lnianego możesz używać także do oczyszczania i normalizowania skóry twarzy (zamiast toniku) oraz jako składnika domowych maseczek lub peelingów.
W przypadku problemów z rozstępami lub cellulitem stosuj olej lniany codziennie po kąpieli w zastępstwie balsamu. Aby usprawnić krążenie krwi możesz energicznie wklepać olej lub wmasować go w kierunku od stóp w górę.