Lato to piękna pora roku, ale także sezon na uciążliwe komary i kleszcze. Czym spryskać się przed wyjściem do lasu, ogrodu, wyjazdem na camping? Czy jesteśmy zdani wyłącznie na preparaty odstraszające komary, dostępne w każdej drogerii, zawierające DEET - kontrowersyjną substancję, której częste stosowanie może być szkodliwe dla dzieci? W tym sezonie możecie wypróbować naturalne, domowe sposoby na kleszcze i komary, czyli Olejki eteryczne. Jaki olejek na kleszcze sprawdzi się najlepiej? Jaki olejek na komary? Co sprawdzi się najlepiej w przypadku dzieci? Moc olejków eterycznych w odstraszaniu owadów i łagodzeniu ukąszeń poznacie za chwilę.
Spis treści:
- Dlaczego warto stosować preparaty na komary i kleszcze?
- Olejki eteryczne na komary
- Olejki odstraszające komary
- Olejki odstraszające kleszcze
- Olejek lawendowy na kleszcze
- Olejek eukaliptusowy na kleszcze
- Olejek z drzewa herbacianego na komary
- Domowy olejek na kleszcze i komary
- Przepis na uniwersalny repelent eteryczny
- Olejki eteryczne na komary i kleszcze - łagodzenie ukąszeń
- Przepis na masełko na ugryzienia
Dlaczego warto stosować preparaty na komary i kleszcze?
Ugryzienie komara i kleszcza to nic przyjemnego. Pierwsze swędzi, drugie, może powodować obrzęk i zaczerwienienie. Oba mogą stać się źródłem wielu poważnych problemów zdrowotnych, z których najgorszymi są borelioza (kleszcze), malaria i gorączka Denga (komary azjatyckie). To choroby, na które nie można się zaszczepić i zwykle trudno je zdiagnozować i leczyć. Profilaktyczne zabezpieczenie skóry przed ukąszeniami tych owadów jest więc niezmiernie ważne.
Olejki eteryczne na komary
Co odstrasza komary i kleszcze? Naturalne Olejki! Z eukaliptusa - palczatki cytronellowej, drzewa herbacianego. Olejek pichtowy na komary, a olejek lawendowy na kleszcze. Olejek tymiankowy, odstraszający komary i kleszcze. Terpeny (składnik olejków eterycznych) to świetna broń w walce z insektami.
Olejki odstraszające komary
Olejki odstraszające kleszcze
- Olejek lawendowy
- Olejek pichtowy
- Olejek z drzewa herbacianego
- Olejek tymiankowy
- Olejek pomarańczowy (ma działanie fotouczulające, dlatego nie należy go używać, gdy świeci słońce)
Olejek lawendowy na kleszcze
Zapach lawendy kojarzy nam się z czystym praniem lub spokojnym zasypianiem. Nasączone olejkiem lawendowym wkładki lub woreczki pełne suszonych kwiatów lawendy są od wielu pokoleń używane do odstraszania moli. Mole odzieżowe to jednak niejedyne insekty, które skutecznie odstrasza zapach lawendy.
Polecamy olejek lawendowy na komary, kleszcze, meszki, a nawet pająki!
Olejek eukaliptusowy na kleszcze
Fakt, że olejek eteryczny eukaliptusowy działa odstraszająco na kleszcze, został potwierdzony naukowo. Z tego powodu ekstrakt z eukaliptusa znajdziecie w składzie prawie każdego z gotowych repelentów na kleszcze i komary.
Odstraszanie insektów to jednak niejedyna super moc olejku z eukaliptusa. Jego stosowanie bezpośrednio na skórę (zawsze rozcieńczony za pomocą oleju bazowego) zmniejsza ryzyko zakażeń przenoszonymi przez kleszcze chorobami.
Olejek z drzewa herbacianego na komary
Olejek z drzewa herbacianego będzie świetny, gdy zdarzy się ukąszenie komara, kleszcza lub meszka. Jego silne działanie antyseptyczne potwierdzają badania naukowe. Zawdzięczamy je fenolom i terpenom zawartym w olejku z drzewa herbacianego - takim jak cymen, seskwiterpeny, diterpeny.
Domowy olejek na kleszcze i komary
Jeśli pasuje Wam jeden konkretny zapach, możecie stosować jeden wybrany olejek. Zawsze w postaci rozcieńczonej. Jeśli planujecie stosować go na skórę - postawcie na rozpuszczenie olejku eterycznego np. w Oliwie z oliwek lub oleju słonecznikowym.
Jeśli planujecie pryskać nim odzież trekkingową, możecie wybrać wodę lub alkohol. W tym przypadku potrzebny będzie Wam atomizer, każdorazowe, mocne wstrząśnięcie płynu i test - czy powstała substancja nie odbarwia Waszej ulubionej odzieży.
Mieszanki kilku olejków wykazują szersze działanie i większą skuteczność. Dlatego dobrym pomysłem będzie mikstura na kleszcze, komary i meszki powstała z kilku olejków rozpuszczonych w wodzie, oleju lub alkoholu.
Przepis na uniwersalny repelent eteryczny
- olej bazowy np. olej słonecznikowy, Oliwie z oliwek, Olej kosmetyczny ze słodkich migdałów- 50 ml (czyli 3 łyżki oleju bazowego)
- 15 kropli olejku lawendowego
- 15 kropli Olejku tymiankowego
- 15 kropli olejku eukaliptusowego
Olejki eteryczne na komary i kleszcze - łagodzenie ukąszeń
Olejki eteryczne sprawdzą się także, jako środek łagodzący swędzenie po ukąszeniu owada. Ich antybakteryjne właściwości sprawią, że rany po ugryzieniach insektów będą goić się znacznie szybciej.
Połączenie olejków eterycznych z nierafinowanym olejem kokosowym pozwala uzyskać praktyczne w użyciu masełko po ugryzieniu, które aż do temperatury ok. 25 stopni, pozostaje w stałym stanie skupienia.
Przepis na masełko na ugryzienia
50 ml rozpuszczonego oleju kokosowego + olejek eukaliptusowy 10 kropli + Olejek lawendowy na komary 10 kropli + Olejek z drzewa herbacianego na komary 10 kropli