ALERGIA? 🤧 Nie w tym roku! Sięgnij po Olej z czarnuszki!
Tłoczony zawsze na zimno
Bezpieczna dostawa od 7,49 zł
Darmowa dostawa od 199 zł
Świeże oleje z rodzinnej olejarni
media_article_742

Prawdziwe miody Olini - jakość potwierdzona badaniami

Mgr inż. Michał Mazik
1 paź 2023

Olini.pl posiada w ofercie różnorodne gatunki miodów: miody tradycyjne nektarowe i spadziowe, kremowane, a także z dodatkami ziół i owoców. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. To naturalne przysmaki, które są niezwykle cenne dla zdrowia. Aby miód wykazywał szereg właściwości prozdrowotnych, a nie był tylko smacznym „słodzikiem” musi spełnić szereg warunków. Co świadczy o ich jakości?

Dlaczego warto kupić miody właśnie u nas?

Nasze miody naturalne zostały poddane w 2023 roku wnikliwym badaniom przeprowadzonym przez Państwowy Instytut Badawczy - Laboratorium Badania Jakości Produktów Pszczelich w Puławach.

Wykazano, że miody są wysokiej jakości, spełniają normy (w wielu aspektach wartości są znacznie wyższe od wymaganych), nie są fałszowane, zaś są prawidłowo przechowywane.

Prawdziwość i naturalność miodu

Analiza laboratoryjna udowodniła, że miody Olini są produkowane w sposób naturalny, zgodny z dobrą praktyką pszczelarską i są prawdziwe (zobacz - Jak rozpoznać prawdziwy miód). Nie są „wzbogacane” cukrem czy podgrzewane. Nie stwierdzono w nich dekstryn skrobiowych. Jeśli wymienione związki znajdują się w miodach istnieje prawdopodobieństwo zafałszowania miodu wiosennego podczas wirowania resztkami zapasu powstałego po przerobieniu syropu skrobiowego podanego jesienią.

 Jednocześnie miody Olini mają wysoką zawartość proliny – to dodatkowy dowód. Niska zawartość tego związku świadczy bowiem o fałszowaniu miodu sacharozą. Miody Olini są czyste – nie posiadają zanieczyszczeń mechanicznych, które obniżają jakość.

Odpowiedni skład

Nasze miody są bogate w różnorodne cukry, od glukozy po fruktozę i sacharozę. Ich proporcje są różne, zależne oczywiście od gatunku miodu.

W badaniach potwierdzono, że skład jest zgodny z wymaganiami Rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju.
Wykazano także odpowiednią przewodność elektryczną właściwą. Miody poddaje się temu badaniu po to, by stwierdzić ich pochodzenie botaniczne (tj. jakiego jest rodzaju, na bazie jakich roślin został wyprodukowany). Przewodność elektryczna właściwa badanej próbki miodu zgodna z wymaganiami Rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju w tym wypadku świadczy o tym, że miody są sprzedawane pod właściwymi nazwami (zgodność rodzaju), bez przekłamania (biorąc pod uwagę, że niektóre, trudniej dostępne gatunki są znacznie droższe od innych). Kupując miód spadziowy ma się pewność, że to faktycznie jest miód spadziowy.

Miody Olini są bogate w enzymy!

Jedną z najważniejszych grup związków występujących w miodach są enzymy pochodzące w większości z gruczołów ślinowych pszczół. Wpływają na dobroczynne właściwości: antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Wysoka zawartość enzymów decyduje o antybiotycznym działaniu miodu. To poniekąd lecznicza „kwintesencja” miodu.

Do najważniejszych enzymów zalicza się diastaza, esteraza, inwertaza, katalaza i kwaśna fosfataza. Enzymy ulegają rozkładowi pod wpływem wysokiej temperatury (już powyżej 45°C). Dlatego w fałszowanych, podgrzewanych miodach występują w minimalnej ilości.

O prawdziwości miodów (i cennych właściwościach) świadczy liczba diastazowa. Różni się w zależności od rodzaju miodu, ale parametr powinien wynosić >8. Miody Olini nie tylko spełniają normę, ale mają znacznie wyższą zawartość liczby aktywnych enzymów (kolejno 15,8; 21,3 i 28,3 w badanych próbkach).

Właściwa konsystencja

Badania zaświadczyły, że miody mają odpowiednią gęstość i konsystencję (właściwa zawartość wody). Ich właściwości fizyczne są typowe dla gatunku – zależą od składu miodu (dominującej rośliny, na bazie której zostały wyprodukowane przez pszczoły), a nie od procesu produkcji czy przechowywania.

Odpowiednie przechowywanie

Analiza potwierdziła, że miody są świeże i odpowiednio przechowywane. Mają prawidłową kwasowość, co, świadczy, że miód ma odpowiedni „wiek”, był właściwie wyprodukowany i przechowywany, a nie zachodzą z nim procesy fermentacyjne.

Według dwóch różnych norm prawnych zawartość FHM (5-hydroksymetylofurfural) nie powinna przekraczać 30 bądź 40 mg/kg. To parametr „świeżości” produktów zawierających cukry, w tym miodów. Niewielkie stężenie występuje w każdym miodzie, wysokie wartości występują, jeśli miód jest przechowywany w niewłaściwych warunkach (np. w zbyt wysokiej temperaturze).

W miodach Olini wartość nie przekroczyła 4,3mg/kg (a często była dużo niższa).
Dbamy o Twoją prywatność
Pliki cookies i pokrewne im technologie umożliwiają poprawne działanie strony oraz pomagają nam zapamiętać Twoje ustawienia i dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Wykorzystujemy je również do mierzenia ruchu i analizowania sposobu korzystania z naszej strony internetowej. Możesz zaakceptować wykorzystanie przez nas wszystkich tych plików, odmówić ich używania (z wyjątkiem niezbędnych) lub dostosować użycie plików do swoich preferencji, wybierając opcję "Dostosuj zgody".

Szczegóły o używanych przez nas plikach cookie oraz zasadach przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.