ALERGIA? 🤧 Nie w tym roku! Sięgnij po Olej z czarnuszki!
Tłoczony zawsze na zimno
Bezpieczna dostawa od 7,49 zł
Darmowa dostawa od 199 zł
Świeże oleje z rodzinnej olejarni
media_article_795

Siemię lniane dla psa - dlaczego warto je włączyć do psiej diety?

lek. wet. Marika Chaszczyńska
7 sie 2024

  • steam wyrazisty, słodkawy smak
    star chrupiące
    meal do jogurtów, owsianek i wypieków
    Siemię lniane złote Olini

    17,90 zł
  • star Świeże i chrupiące
    hand W opakowaniu wielokrotnego użytku z zamknięciem
    bolt Odmiana Szafir
    Siemię lniane Olini

    17,90 zł
Produkty w tym artykule
  • steam wyrazisty, słodkawy smak
    star chrupiące
    meal do jogurtów, owsianek i wypieków
    Siemię lniane złote Olini

    17,90 zł
  • star Świeże i chrupiące
    hand W opakowaniu wielokrotnego użytku z zamknięciem
    bolt Odmiana Szafir
    Siemię lniane Olini

    17,90 zł
Prozdrowotne właściwości siemienia lnianego, znane nam są już od dłuższego czasu. Powszechnie używa się go w kuchni oraz w produktach kosmetycznych dla ludzi. Mało osób wie, że te same właściwości odnoszą się do zdrowia naszych czworonogów. Podawanie siemienia lnianego psu, czy to jako nasiona lnu dla psa, czy jako olej lniany dla psa, może poprawić jego zdrowie w zaskakujący sposób. W tym artykule powiemy sobie o benefitach dla zwierzęcego organizmu. Omówimy sobie również przygotowanie oraz dawkowanie siemienia lnianego dla psa.

Właściwości siemienia lnianego dla psa 

Siemię lniane zawiera niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe. Jak sama nazwa wskazuje, są one konieczne dla zdrowego organizmu. Ani organizm psa, ani nasz, nie jest w stanie ich samodzielnie wytworzyć, dlatego należy dostarczać je wraz z dietą zwierzęcia. Siemię lniane dla psa stanowi wspaniałe źródło kwasów omega-3, a w szczególności ALA (kwas alfa-linolenowy). Związek ten otwiera drogę do bardzo wielu przemian biochemicznych, które będą wpływały na zdrowie całego organizmu. Chociaż inne rośliny również zawierają dużo ALA, to len wysuwa się na prowadzenie w tym zakresie (1). Jedną z najważniejszych substancji powstających w organizmie zwierzęcia z ALA jest EPA (kwas eikozapentaenowy), drugą jest DPA (kwas dokozapentaenowy)

Na co pomaga siemię lniane dla psa?

Dwa wyżej wspomniane kwasy omega-3, poprawiają kondycję skóry i sierści, zdrowie stawów, serca oraz mają właściwości łagodzące stany zapalne. (2) 

Siemię lniane a sierść psa, czy nasiona lnu mogą poprawić jej kondycję? 

Badania dietetyczne przeprowadzone na psach sugerują, że podawanie siemienia lnianego psu, prowadzi do tymczasowej poprawy kondycji skóry oraz sierści zwierzęcia. Efekt pojawiał się po około jednym miesiącu suplementacji nasion lnu i utrzymywał do około dwudziestego ósmego dnia, co spowodowane jest wzrostem ilości ALA w organizmie zwierzęcia. (3) Efekt ten można wykorzystać na przykład u psów wystawowych, w ramach programu przygotowawczego do zawodów. Do parametrów ulegających poprawie należą połysk i miękkość sierści, gładkość, łatwość rozczesywania oraz bardziej intensywny kolor futra. 

Siemię lniane dla psa na refluks - czy faktycznie pomaga? 

Badania prowadzone na szczurach wykazały, że siemię lniane jest efektywne w łagodzeniu objawów refluksu (czyli zarzucania treści żołądkowej do przełyku). Podawanie siemienia lnianego, prowadziło do zmniejszenia wydzielania soku żołądkowego, obniżenia pH soku żołądkowego oraz do załagodzenia stanu zapalnego, związanego z podrażnieniem przełyku przez kwas solny oraz enzymy trawienne. (4) Ponadto naturalne śluzy zawarte w lnie, powlekają podrażnione błony śluzowe zapobiegając kolejnym podrażnieniom. 

Należy jednak ostrożnie stosować tego typu naturalne środki i jeśli widzimy objawy refluksu, czy dyskomfortu u naszego pupila, zasięgnijmy opinii lekarza weterynarii! 

Olej lniany dla psa: alternatywa dla nasion lnu? 

Olej lniany dla psa różni się od nasion lnu. Obie formy mają jednak swoje zalety i zastosowania. Pamiętajmy przede wszystkim, że nasiona lnu to pełnowartościowy pokarm, zawierający nie tylko kwasy omega-3, ale również włókno, witaminy, makro- i mikroelementy.

Olej lniany natomiast, zawierać będzie wysoko skoncentrowaną dawkę niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wystarczy zatem jego mniejsza ilość w pokarmie. Musimy zwrócić również uwagę na kaloryczność oleju, która jest znacznie wyższa, niż samych nasion lnu. Dodawanie oleju lnianego do diety psa, traktować będziemy, jako suplementację, a jak wiemy, nie należy przesadzać w tym zakresie. W końcu „co za dużo to niezdrowo”. 

Jak wprowadzić siemię lniane do diety psa? 

Wszystkie zmiany dietetyczne należy wprowadzać stopniowo i zaczynając od małych dawek. Dzięki temu dajemy czas, aby metabolizm zwierzęcia dostosował się do zmian. Ponadto pozwalamy również na delikatne zmiany mikrobiomu flory jelit. Jak wiemy, siemię lniane zawiera włókno pokarmowe, którego samo zwierzę, nie strawi, ale może ono zostać wykorzystane przez mikroorganizmy zasiedlające jelita. Zbyt częste podawanie lub zbyt duże dawki, mogą spowodować zwiększenie częstotliwości i objętości wypróżnień u psa. 

Kleik z siemienia lnianego dla psa 

Aby uzyskać kleik z siemienia lnianego, należy zagotować jedną łyżkę ziaren, w jednej szklance wody. Po około piętnastu minutach uzyskany wywar można zdjąć z ognia i pozwolić mu ostygnąć. Powstały w ten sposób kleik ma właściwości osłaniające przewód pokarmowy. Można stosować go w przypadku wymiotów oraz biegunek. Miejmy jednak na uwadze, że ta galaretka, może utrudniać wchłanianie substancji odżywczych z przewodu pokarmowego oraz leków przyjmowanych doustnie. 

Siemię lniane dla psa - dawkowanie. Ile nasion lnu może zjeść pies? 

Nasiona lnu, należy stosować nie za często. Zaleca się podawanie jednej łyżeczki nasion do karmy, około raz w tygodniu. Dawkowanie kleiku z siemienia lnianego jest nieco inne. W zależności od wagi psa można podać około 40ml kleiku na 20kg zwierzęcia, nawet trzy razy dziennie. Takie dawkowanie przy wymiotach, biegunkach i podrażnieniach, należy jednak skonsultować z weterynarzem, ponieważ leczenie przyczyny tych objawów, może wymagać podawania leków pupilowi.

Czy każdy pies może jeść siemię lniane? - potencjalne przeciwwskazania 

W zależności od formy, w jakiej podajemy siemię lniane (całe nasiona, rozdrobnione nasiona, kleik, olej lniany), produkty będą różniły się kalorycznością. Należy zatem uważać u zwierząt otyłych. Przypomnimy raz jeszcze, że siemię lniane może blokować wchłanianie leków z przewodu pokarmowego. 

Ponadto nigdy nie stosujmy samodzielnie żadnych substancji, czy to naturalnych, czy leków, jeśli u zwierzęcia wystąpi nagły, ostry ból brzucha, intensywne wymioty lub inne objawy, wskazujące na konieczność natychmiastowej wizyty u lekarza. 

  1. Beynen, Anton. (2017). Beynen AC, 2017. Flax in dog food. 10.13140/RG.2.2.21017.93283. 2. Bauer JE. Responses of dogs to dietary omega-3 fatty acids. J Am Vet Med Assoc. 2007 Dec 1;231(11):1657-61. doi: 10.2460/javma.231.11.1657. PMID: 18052798.
  2. Rees CA, Bauer JE, Burkholder WJ, Kennis RA, Dunbar BL, Bigley KE. Effects of dietary flax seed and sunflower seed supplementation on normal canine serum polyunsaturated fatty acids and skin and hair coat condition scores. Vet Dermatol. 2001 Apr;12(2):111-7. doi: 10.1046/j.1365-3164.2001.00234.x. PMID: 11360337.
  3. Renu N, Kaithwas G, Ramteke PW, Saraf SA. Effect of Linum usitatissimum (linseed/flaxseed) fixed oil on experimental esophagitis in albino rats. Acta Gastroenterol Belg. 2012 Sep;75(3):331-5. PMID: 23082704.

Przeczytaj również

  • Olej dla psa i kota na sierść - jaki będzie najlepszy?
    Olej dla psa i kota na sierść - jaki będzie najlepszy?
    lek. wet. Marika Chaszczyńska
    3 lip 2024
    Olej dla psa i kota na sierść - jaki będzie najlepszy?
    Coraz więcej i coraz głośniej słyszy się, o dobroczynnym zastosowaniu, różnego rodzaju olei w trychologii (nauce poświęconej higienie włosów i skóry głowy). Fantastycznie sprawdzają się przy wypadan
    Czytaj
  • Oleje dla zwierząt - właściwości i zastosowanie
    Oleje dla zwierząt - właściwości i zastosowanie
    lek. wet. Marika Chaszczyńska
    7 sie 2024
    Oleje dla zwierząt - właściwości i zastosowanie
    Oleje roślinne mają wiele prozdrowotnych zastosowań, nie tylko w diecie ludzi, ale też dla naszych ukochanych pupili. Mowa o psach, kotach, koniach, a nawet królikach i gryzoniach! Jest to fantastyc
    Czytaj
  • Jaki olej dla psa? Rybny czy roślinny?
    Jaki olej dla psa? Rybny czy roślinny?
    lek. wet. Marika Chaszczyńska
    8 lip 2024
    Jaki olej dla psa? Rybny czy roślinny?
    W ostatnim czasie udało nam się zrozumieć, jak możemy skorzystać z zasobów natury i jej właściwości prozdrowotnych, na korzyść naszą i naszych ukochanych pupili. Zaczynaliśmy powoli, szukając sposob
    Czytaj
Dbamy o Twoją prywatność
Pliki cookies i pokrewne im technologie umożliwiają poprawne działanie strony oraz pomagają nam zapamiętać Twoje ustawienia i dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Wykorzystujemy je również do mierzenia ruchu i analizowania sposobu korzystania z naszej strony internetowej. Możesz zaakceptować wykorzystanie przez nas wszystkich tych plików, odmówić ich używania (z wyjątkiem niezbędnych) lub dostosować użycie plików do swoich preferencji, wybierając opcję "Dostosuj zgody".

Szczegóły o używanych przez nas plikach cookie oraz zasadach przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.