Spis treści:

Jak wybrać olej dla psa i jak go podawać?
-
27,90 zł
-
38,90 zł
-
37,90 zł
Stosowanie oleju w diecie psa, ma wiele zalet, o których wspominaliśmy w artykule pod tytułem "Olej dla psa - który wybrać?". Zachęcam do zapoznania się z nim, zanim przejdziemy do konkretnych informacji jak: wybór oleju dla psa czy dawkowanie oleju dla psa. Poświęciliśmy wiele czasu, aby zrozumieć, w jaki sposób działają naturalne substancje, zawarte w roślinnych i zwierzęcych tłuszczach. Dzięki temu możemy podzielić się tym z Wami, drodzy właściciele czworonogów. Ponieważ mamy dostępną szeroką gamę wartościowych i wspierających prawidłowe funkcjonowanie organizmu olejów, to mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Wam z wyborem i ustaleniem odpowiedniej rutyny podawania oleju psom, a włączenie oleju do diety psa będzie łatwe. Życzymy miłej lektury!

Jakość oleju dla psa: na co zwrócić uwagę?
Każdemu z nas zależy na tym, aby produkty, które podajemy pupilom, były bezpieczne i cechowały się wysoką jakością. Obecnie, rynek zalany jest suplementami, produkowanymi na masową skalę, które niekoniecznie spełniają te warunki. Jest kilka rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, zanim wybierzemy olej dla psa (tran dla psa, olej z łososia dla psa, olej lniany dla psa czy olej konopny dla psa:
Sposób produkcji oleju - wiemy, że najlepszy sposób pozyskiwania olejów do użytku w diecie, polega na obróbce ziaren i nasion, w niskiej temperaturze, czyli tzw oleje zimnotłoczone (nierafinowane). Używa się do tego specjalnej prasy, która miażdży nasiona, co powoduje wydzielanie się tłuszczy w nich zawartych. Nie są one poddawane obróbce chemicznej, która wymagałaby użycia dodatkowych substancji (procesy hydratacji, odkwaszania, wybielania i wiele innych). Dzięki temu oleje zachowują charakterystyczny, naturalny smak i zapach.
Cena - mimomimo że niska cena jest zawsze kusząca, zazwyczaj nie idzie ona w parze z jakością produktu. Proces opisany powyżej, czyli tłoczenie na zimno, jest nieco bardziej kosztowny niż inne sposoby, z czym wiąże się też wyższa cena gotowego oleju.
Wybór nasion i ziaren do produkcji - jeśli do produkcji używamy części roślin, które są „chore”, na przykład zawierające pleśń i mykotoksyny (toksyny produkowane przez niektóre grzyby), to olej będzie wykazywał te same właściwości. Mykotoksyny mają tendencję do kumulowania się w organizmie, zarówno naszym, jak i zwierzęcym, i mogą dawać niekorzystne efekty zdrowotne, wraz ze zwiększaniem się dawki skumulowanych w nas toksyn. Do objawów zatrucia należą: zaburzenia pracy układu pokarmowego, zmęczenie, apatia, zmiany skórne, odczyny alergiczne oraz wiele innych, w tym takie, które mogą zagrażać życiu. Musimy mieć zatem pewność, że używane są wyłącznie wyselekcjonowane, zdrowe nasiona, od zaufanego rolnika. Tak ścisła kontrola możliwa jest w przypadku małej skali produkcji.
Transport i przechowywanie - najlepsze butelki dla przechowywania olejów, wykonane są z ciemnego szkła. Pomaga to zachować stabilność wrażliwych kwasów tłuszczowych, które inaczej, mogłyby ulec przemianom chemicznym i utracić swoje właściwości zdrowotne.
Świeżość - ustaliliśmy, że najlepsze oleje, to takie, które pozyskiwane są w procesie tłoczenia na zimno. Takie oleje mają krótszy okres przydatności do spożycia, dlatego najlepsze są oleje, które produkowane są na małą skalę, na życzenie klienta i jadą do niego po maksymalnie kilku dniach, od ich pozyskania.

Ilość oleju dla psa: dawkowanie i częstotliwość podawania
Olej z łososia dla psa jak podawać? Każda substancja, która przeznaczona jest do spożycia, zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt, musi przejść rygorystyczne testy. Dzięki temu wiemy, w jakich ilościach jest ona potrzebna w organizmie, jak często można ją podawać oraz, czy włączenie oleju do diety psa i długotrwałe podawanie nie przynosi negatywnych skutków dla organizmu.
Zanim przejdziemy do konkretnych danych, pamiętajmy, że olej jest kaloryczny (ze spalenia 1 g tłuszczu uzyskujemy dwukrotnie więcej energii, niż ze spalenia 1 g węglowodanów lub białka), dlatego dawkowanie oleju dla psa powinno być ostrożne a ilość oleju dla psa powinna być odpowiednio dobrana np. do wagi psa.
Dodatkowo oleje zawierają w sobie witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (witaminy A, D, E oraz K), które mogą kumulować się w organizmie, w przeciwieństwie do witamin rozpuszczalnych w wodzie, których nadmiar zostanie po prostu wydalany wraz z moczem. Jak powiedział mądry człowiek „Dawka czyni truciznę”. Nawet tak korzystne dla organizmu witaminy, jak A lub D, w nadmiarze, mogą poważnie zaszkodzić.
Oto kilka zasad, o których warto pamiętać, gdy rozpoczynamy stosowanie oleju w diecie psa:
Skonsultuj się ze specjalistą - dietetycy zwierzęcy mają bogatą wiedzę na temat substancji odżywczych, wiedzą, z czym je podawać i kiedy, tak aby osiągnąć maksymalnie korzystne skutki zdrowotne. Ten krok jest szczególnie ważny, jeśli zwierzę choruje przewlekle albo przyjmuje na stałe leki.
Porcje oleju zwiększamy stopniowo - wiele olejów zawiera naturalne prebiotyki oraz błonnik pokarmowy. Zaczynanie od zbyt dużych dawek może wywołać zamieszanie w mikroflorze bakteryjnej układu pokarmowego i wywołać biegunki. Jeśli dobieramy ilość oleju dla psa, zawsze zaczynajmy od małych dawek i obserwujemy, czy zwierzak dobrze je toleruje. Olej z łososia dla psa - dawkowanie: pamiętajmy też, że pies, psu nierówny i dawka oleju dla maltańczyka (około połowy łyżeczki) będzie różna od dawki dla nowofundlanda (nawet 1 łyżka stołowa)!
Oleje podajemy wraz z jedzeniem - dzięki temu osiągniemy najlepszą wchłanialność substancji odżywczych i witamin. Przykładem jest witamina B12, która występuje w olejach pochodzących od zwierząt. Aby mogła się ona poprawnie wchłonąć w jelitach, musi się najpierw związać z czynnikiem produkowanym w jelitach, którego wydzielanie stymulowane jest dzięki rozpoczęciu procesów trawienia w żołądku (1)
Oleje podajemy również na skórę i futro, co wymaga już mniejszej ostrożności i można stosować ilość oleju dla psa, dopasowaną do rozmiaru psa, w zależności od potrzeb (na przykład przy wysuszonej i alergicznej skórze). Same olej dla psa na sierść czy olej dla kota na sierść nie zastąpi jednak pełnej diagnostyki weterynaryjnej, dlatego najpierw należy zdiagnozować przyczynę alergii lub problemów dermatologicznych, a dopiero potem myśleć nad używaniem oleju na skórę.
Czy możemy łączyć ze sobą różne oleje? Jak łączyć oleje z innymi suplementami?
Na pierwsze pytanie odpowiedź jest prosta: Oczywiście! Różne oleje zawierają różne substancje, których działanie może się uzupełniać (2). Wszystko należy jednak robić z głową i pamiętać, że dawka obu olei powinna być proporcjonalnie zmniejszona.
Największa różnorodność witamin i minerałów występuje przy połączeniu olejów roślinnych z olejami zwierzęcymi.
Podawanie różnych substancji może jednak wywołać również efekt antagonistyczny, czyli jedna substancja przeciwdziała lub utrudnia wchłanianie drugiej. Zanim zaczniemy podawać olej dla psa, musimy zastanowić się jakie leki i suplementy i w jakich godzinach są podawane zwierzęciu:
- Wolne kwasy tłuszczowe mogą przedostawać się do krwi i konkurować o miejsce wiązania z podawanymi lekami (na przykład niektórymi przeciwbólowymi). Oznacza to, że wzrasta intensywność efektów ubocznych charakterystycznych dla danego leku (3).
- Tłuszcze mogą wpływać na osłabienie działania niektórych leków przeciwpasożytniczych oraz antydepresyjnych (tak, używane są one również w weterynarii!) (4)
- W wyniku przyjmowania β-adrenolityków (propranolol lub metoprolol) wraz z posiłkami bogato tłuszczowymi, może dojść do groźnych objawów sercowo - naczyniowych (5)
Tych kilka przykładów, pokazuje, że należy brać pod uwagę wiele czynników, gdy rozpoczynamy stosowanie oleju w diecie psa, aby nie zaszkodzić zwierzęciu, chcąc mu pomóc. Dla rozjaśnienia nastroju wspomnę jednak, że wiele leków wymaga obecności substancji tłuszczowych w pokarmie, aby wchłaniać się bardziej efektywnie. Przykładem są niektóre leki przeciwgrzybicze (3)
Olej dla psa, a karmy suche
Jaki olej do karmy dla psa? Karmy komercyjne pełnoporcjowe, mają za zadanie dostarczać wszystkie podstawowe substancje odżywcze zwierzęcia. Wiemy jednak, że na ten moment rasy psów są tak od siebie różne, że czasami ciężko uwierzyć, że jest to ten sam gatunek. Producent karm, zapewnia nas jedynie, że porcja karmy zawiera wszystkie konieczne substancje. Nie zapewnia jednak, że każde zwierzę, które zje tę dawkę karmy, wchłonie prawidłowo te wszystkie substancje, w takiej samej ilości. Dwa różne psy, mogą mieć zupełnie odmienny metabolizm i wyłapywać zupełnie inne substancje z tej samej diety. Dodatek olejów dla psów naturalnych jest w stanie uzupełnić lub poprawić wchłanialność niektórych substancji, poprawia perystaltykę oraz zawiera naturalne prebiotyki, kształtujące mikroflorę przewodu pokarmowego.
To już wszystko w dzisiejszym artykule. Mam nadzieję, że udało nam się uchwycić istotę rzeczy i odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące suplementacji olejów w diecie psa. Teraz gdy znamy już podstawowe wytyczne, możemy rozważyć wybór oleju i użycie go w diecie naszego ukochanego czworonoga!
- Podolak-Dawidziak M., Ochrem B., Niedokrwistość z niedoboru witaminy B12
- van Ballegooijen AJ, Pilz S, Tomaschitz A, Grübler MR, Verheyen N. The Synergistic Interplay between Vitamins D and K for Bone and Cardiovascular Health: A Narrative Review. Int J Endocrinol. 2017;2017:7454376. doi:10.1155/2017/7454376
- Swora- Cwynar E., Marcinkowska E., Olejniczak M. Interakcje najczęściej stosowanych leków z żywnością. Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne 2015, t. 5, nr 4, s. 427-439
- Farmacja praktyczna, redakcja naukowa Jachowicz R. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017, Interakcje leków z żywnością, s. 537-585
- [Jarosz M., Dzieniszewski J. Uważaj co jesz, gdy zażywasz leki – interakcje między żywnością, suplementami diety a lekami. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007
Ilość oleju dla psa: dawkowanie i częstotliwość podawania
Olej z łososia dla psa jak podawać? Każda substancja, która przeznaczona jest do spożycia, zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt, musi przejść rygorystyczne testy. Dzięki temu wiemy, w jakich ilościach jest ona potrzebna w organizmie, jak często można ją podawać oraz, czy włączenie oleju do diety psa i długotrwałe podawanie nie przynosi negatywnych skutków dla organizmu.
Zanim przejdziemy do konkretnych danych, pamiętajmy, że olej jest kaloryczny (ze spalenia 1 g tłuszczu uzyskujemy dwukrotnie więcej energii, niż ze spalenia 1 g węglowodanów lub białka), dlatego dawkowanie oleju dla psa powinno być ostrożne a ilość oleju dla psa powinna być odpowiednio dobrana np. do wagi psa.
Dodatkowo oleje zawierają w sobie witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (witaminy A, D, E oraz K), które mogą kumulować się w organizmie, w przeciwieństwie do witamin rozpuszczalnych w wodzie, których nadmiar zostanie po prostu wydalany wraz z moczem. Jak powiedział mądry człowiek „Dawka czyni truciznę”. Nawet tak korzystne dla organizmu witaminy, jak A lub D, w nadmiarze, mogą poważnie zaszkodzić.
Oto kilka zasad, o których warto pamiętać, gdy rozpoczynamy stosowanie oleju w diecie psa:
Skonsultuj się ze specjalistą - dietetycy zwierzęcy mają bogatą wiedzę na temat substancji odżywczych, wiedzą, z czym je podawać i kiedy, tak aby osiągnąć maksymalnie korzystne skutki zdrowotne. Ten krok jest szczególnie ważny, jeśli zwierzę choruje przewlekle albo przyjmuje na stałe leki.
Porcje oleju zwiększamy stopniowo - wiele olejów zawiera naturalne prebiotyki oraz błonnik pokarmowy. Zaczynanie od zbyt dużych dawek może wywołać zamieszanie w mikroflorze bakteryjnej układu pokarmowego i wywołać biegunki. Jeśli dobieramy ilość oleju dla psa, zawsze zaczynajmy od małych dawek i obserwujemy, czy zwierzak dobrze je toleruje. Olej z łososia dla psa - dawkowanie: pamiętajmy też, że pies, psu nierówny i dawka oleju dla maltańczyka (około połowy łyżeczki) będzie różna od dawki dla nowofundlanda (nawet 1 łyżka stołowa)!
Oleje podajemy wraz z jedzeniem - dzięki temu osiągniemy najlepszą wchłanialność substancji odżywczych i witamin. Przykładem jest witamina B12, która występuje w olejach pochodzących od zwierząt. Aby mogła się ona poprawnie wchłonąć w jelitach, musi się najpierw związać z czynnikiem produkowanym w jelitach, którego wydzielanie stymulowane jest dzięki rozpoczęciu procesów trawienia w żołądku (1)
Oleje podajemy również na skórę i futro, co wymaga już mniejszej ostrożności i można stosować ilość oleju dla psa, dopasowaną do rozmiaru psa, w zależności od potrzeb (na przykład przy wysuszonej i alergicznej skórze). Same olej dla psa na sierść czy olej dla kota na sierść nie zastąpi jednak pełnej diagnostyki weterynaryjnej, dlatego najpierw należy zdiagnozować przyczynę alergii lub problemów dermatologicznych, a dopiero potem myśleć nad używaniem oleju na skórę.
Czy możemy łączyć ze sobą różne oleje? Jak łączyć oleje z innymi suplementami?
Na pierwsze pytanie odpowiedź jest prosta: Oczywiście! Różne oleje zawierają różne substancje, których działanie może się uzupełniać (2). Wszystko należy jednak robić z głową i pamiętać, że dawka obu olei powinna być proporcjonalnie zmniejszona.
Największa różnorodność witamin i minerałów występuje przy połączeniu olejów roślinnych z olejami zwierzęcymi.
Podawanie różnych substancji może jednak wywołać również efekt antagonistyczny, czyli jedna substancja przeciwdziała lub utrudnia wchłanianie drugiej. Zanim zaczniemy podawać olej dla psa, musimy zastanowić się jakie leki i suplementy i w jakich godzinach są podawane zwierzęciu:
- Wolne kwasy tłuszczowe mogą przedostawać się do krwi i konkurować o miejsce wiązania z podawanymi lekami (na przykład niektórymi przeciwbólowymi). Oznacza to, że wzrasta intensywność efektów ubocznych charakterystycznych dla danego leku (3).
- Tłuszcze mogą wpływać na osłabienie działania niektórych leków przeciwpasożytniczych oraz antydepresyjnych (tak, używane są one również w weterynarii!) (4)
- W wyniku przyjmowania β-adrenolityków (propranolol lub metoprolol) wraz z posiłkami bogato tłuszczowymi, może dojść do groźnych objawów sercowo - naczyniowych (5)
Tych kilka przykładów, pokazuje, że należy brać pod uwagę wiele czynników, gdy rozpoczynamy stosowanie oleju w diecie psa, aby nie zaszkodzić zwierzęciu, chcąc mu pomóc. Dla rozjaśnienia nastroju wspomnę jednak, że wiele leków wymaga obecności substancji tłuszczowych w pokarmie, aby wchłaniać się bardziej efektywnie. Przykładem są niektóre leki przeciwgrzybicze (3)
Olej dla psa, a karmy suche
Jaki olej do karmy dla psa? Karmy komercyjne pełnoporcjowe, mają za zadanie dostarczać wszystkie podstawowe substancje odżywcze zwierzęcia. Wiemy jednak, że na ten moment rasy psów są tak od siebie różne, że czasami ciężko uwierzyć, że jest to ten sam gatunek. Producent karm, zapewnia nas jedynie, że porcja karmy zawiera wszystkie konieczne substancje. Nie zapewnia jednak, że każde zwierzę, które zje tę dawkę karmy, wchłonie prawidłowo te wszystkie substancje, w takiej samej ilości. Dwa różne psy, mogą mieć zupełnie odmienny metabolizm i wyłapywać zupełnie inne substancje z tej samej diety. Dodatek olejów dla psów naturalnych jest w stanie uzupełnić lub poprawić wchłanialność niektórych substancji, poprawia perystaltykę oraz zawiera naturalne prebiotyki, kształtujące mikroflorę przewodu pokarmowego.
To już wszystko w dzisiejszym artykule. Mam nadzieję, że udało nam się uchwycić istotę rzeczy i odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące suplementacji olejów w diecie psa. Teraz gdy znamy już podstawowe wytyczne, możemy rozważyć wybór oleju i użycie go w diecie naszego ukochanego czworonoga!
- Podolak-Dawidziak M., Ochrem B., Niedokrwistość z niedoboru witaminy B12
- van Ballegooijen AJ, Pilz S, Tomaschitz A, Grübler MR, Verheyen N. The Synergistic Interplay between Vitamins D and K for Bone and Cardiovascular Health: A Narrative Review. Int J Endocrinol. 2017;2017:7454376. doi:10.1155/2017/7454376
- Swora- Cwynar E., Marcinkowska E., Olejniczak M. Interakcje najczęściej stosowanych leków z żywnością. Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne 2015, t. 5, nr 4, s. 427-439
- Farmacja praktyczna, redakcja naukowa Jachowicz R. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017, Interakcje leków z żywnością, s. 537-585
- [Jarosz M., Dzieniszewski J. Uważaj co jesz, gdy zażywasz leki – interakcje między żywnością, suplementami diety a lekami. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007