✨ NOWOŚĆ! KOLAGEN OLINI ✨ Wybierz najlepszy suplement dla Twojej skóry!
Tłoczony zawsze na zimno
Bezpieczna dostawa od 7,49 zł
Darmowa dostawa od 199 zł
Świeże oleje z rodzinnej olejarni
kolagen-a-starzenie-sie-skory

Kolagen a starzenie się skóry

mgr inż. Anna Sobol 
1 kwi 2025

  • Kolagen rybi typu I VERISOL® 12 000 mg
    Z liposomalną witaminą C, kwasem hialuronowym, biotyną i astaksantyną
    Zawiera bioaktywne peptydy kolagenowe (BCP®) o niskiej masie cząsteczkowej 2 kDa
    Ilość składników potwierdzona laboratoryjnie
    Kolagen rybi Olini
Produkty w tym artykule
  • Kolagen rybi typu I VERISOL® 12 000 mg
    Z liposomalną witaminą C, kwasem hialuronowym, biotyną i astaksantyną
    Zawiera bioaktywne peptydy kolagenowe (BCP®) o niskiej masie cząsteczkowej 2 kDa
    Ilość składników potwierdzona laboratoryjnie
    Kolagen rybi Olini

Kolagen jest głównym białkiem budulcowym naszej skóry. To właśnie temu białku nasz największy organ zawdzięcza zdrowy wygląd, odpowiednie nawilżenie i prawidłowe funkcjonowanie. Niestety, wraz z wiekiem naturalna produkcja kolagenu zmniejsza się, by całkowicie ustać po 60 roku życia. (11) Stopniowo możemy zauważyć pojawiające się zmarszczki, a skóra staje się coraz mniej jędrna. Czy można jakoś spowolnić ten proces? Co jeść, aby wesprzeć syntezę kolagenu w organizmie? A może warto wprowadzić jakieś konkretne nawyki?

Rola kolagenu w procesie starzenia się skóry

Relacja wiek, a produkcja kolagenu nie pozostawia złudzeń. 

Wraz z wiekiem maleje poziom kolagenu, który jest przodującym składnikiem ludzkiej skóry, niezbędnym, by mogła ona prawidłowo funkcjonować. W konsekwencji pojawiają się zmarszczki, a skóra staje się cieńsza i bardziej wiotka. 

Zmniejsza się również jej nawilżenie, które z kolei pełni ważną funkcję w prawidłowym funkcjonowaniu bariery hydrolipidowej. Omawiane przez nas białko posiada bowiem dużą zdolność do wiązania sporej ilości cząsteczek wody. (10) 

Bez tej naturalnej ochrony cera jest mniej odporna na działanie patogenów, które mają do niej łatwiejszy dostęp.

Co dokładnie dzieje się z naszym białkiem budulcowym i dlaczego tak jest, że im jesteśmy starsi, tym jest go mniej? Winne są czynniki zewnętrzne, ale nie tylko. Dowiedzmy się jednak najpierw, jak zbudowane jest to niezwykłe białko.


Czym jest kolagen i jakie pełni funkcje w skórze?

Budujący tkankę łączną kolagen to białko o strukturze potrójnej helisy. (7, 8) Składa się z dziewiętnastu aminokwasów, ale głównie z tych trzech:

  • glicyny,

  • proliny,

  • hydroksyproliny. 

Pełni ważne funkcje zarówno w skórze, jak i całym organizmie, znajdując się między innymi również w mięśniach oraz kościach. 

Białko to można klasyfikować ze względu na typ kolagenu. W skórze znajduje się przede wszystkim kolagen typu I oraz III. Chociaż w tym artykule interesuje nas głównie proces starzenia skóry, jako ciekawostkę dodamy, że to białko budulcowe możemy znaleźć w prawie wszystkich naszych narządach i stanowi ono niemal ⅓ masy wszystkich białek w naszym ciele! (10,12) 

Kolagen stymuluje skórę do odnowy komórkowej, co jeszcze?

  • Zapewnia jej nawilżenie oraz zdrowy wygląd,

  • stanowi swoiste spoidło,

  • sprawia, że jest elastyczna i jędrna,

  • umożliwia jej prawidłowe funkcjonowanie,

  • gwarantuje jej wytrzymałość.

To naprawdę dużo pracy — a jej efekt to napięta i jędrna skóra, która dla nas ma wartość nie tylko estetyczną, ale przede wszystkim ochronną. Niestety, proces starzenia skóry stopniowo hamuje proces syntezy kolagenu. 

Co się dzieje, gdy maleje produkcja naturalnego kolagenu? 


Wpływ zmniejszonej produkcji kolagenu na proces starzenia się skóry

Starzenie się sprawia, że enzymy biorące udział w produkcji tego białka stopniowo tracą swoją aktywność, przez co maleje liczba fibroblastów. Fibroblasty odpowiedzialne są za syntezę kolagenu, dlatego, jeżeli jest ich coraz mniej, poziom kolagenu również się obniża.

Równocześnie zmniejsza się również ilość naczyń krwionośnych, które zaopatrują skórę w składniki odżywcze. (2, 8)

W procesie starzenia kolagenu następuje również wymiana: cząsteczki wody, które były w tym białku związane, ustępują miejsca wiązaniom sieciującym. Skóra staje niesprężysta i mniej odporna na urazy mechaniczne. (10)

Z tego powodu nasza skóra stopniowo się odwadnia i wiotczeje, staje się cieńsza, co prowadzi do powstawania zmarszczek, przez wielu uważanych za mankament. Czy słusznie? Wierzymy, że ten naturalny proces nie odbiera nikomu uroku! 

A jednak — ze względu na tak istotną rolę kolagenu w skórze i ciele człowieka w dalszej części artykułu przyjrzymy się jego źródłom w diecie oraz sprawdzimy, czy można wprowadzić dobre nawyki, spowalniające jego zanikanie.


Czynniki wpływające na degradację kolagenu

Nie tylko wiek wpływa niekorzystnie na produkcję kolagenu. Chociaż to właśnie to białko zapewnia skórze wytrzymałość, to samo ma swoje słabsze punkty, a mianowicie: 

  • promieniowanie ultrafioletowe,

  • zaburzenia hormonalne,

  • nieprawidłowa dieta i stosowanie używek: alkoholu, papierosów,

  • nadmierna aktywność fizyczna: sporty ekstremalne,

  • zbyt mała aktywność fizyczna: brak umiarkowanego i regularnego ruchu.

Cechy dziedziczone genetycznie także mogą mieć wpływ na produkcję kolagenu, jak również niektóre choroby.


Jak promieniowanie UV przyspiesza starzenie skóry?

Promieniowanie ultrafioletowe to czynnik zewnętrzny, który przyspiesza starzenie się skóry, dezorganizując wytwarzanie kolagenu. Do naszego ciała docierają promienie UVB — dochodzące jedynie do poziomu naskórka oraz UVA — penetrujące znacznie głębiej, uszkadzające m.in. właśnie włókna kolagenowe i elastynę, a także naczynia krwionośne skóry właściwej. (3, 6)

Nie jest tajemnicą, że na starzenie się organizmu mają wpływ reaktywne formy tlenu. Pod wpływem promieniowania UV wytwarzają się one również w naszym białku budulcowym, zaburzając jego pracę. (10)


Rola metaloproteinaz w rozkładzie włókien kolagenowych

Nasz organizm odznacza się umiejętnością przeprowadzania skomplikowanych reakcji, w których jego części składowe ulegają naturalnej biodegradacji, aby mogły powstać nowe, świeże. To tak samo, jak z włosami, czy po prostu pojedynczymi komórkami: komórka naskórka żyje do 30 dni, a wątroby nawet do 500 dni! (13)

W naszym ciele „sprzątaniem” kolagenu zajmują się metaloproteinazy macierzy zewnątrzkomórkowej. Tną go na mniejsze części, by kolejne enzymy mogły je jeszcze bardziej rozdrobnić do peptydów i aminokwasów. Niby nic niezwykłego, ale jest jedno „ale”... 

Wspomnieliśmy już, że promieniowanie UV zmniejsza produkcję kolagenu. To właśnie ono zwiększa również aktywność metaloproteinaz! (12) Ich ilość rośnie również wraz z wiekiem. Możemy zatem wysnuć prosty wniosek: im więcej metaloproteinaz, tym większa degradacja kolagenu.


Wpływ glikacji i cukru w diecie na kolagen

Glikacja to skomplikowany proces, który zachodzi w całym organizmie i ma bezpośredni wpływ na starzenie się skóry. Aktywność tego procesu również rośnie z wiekiem, dodatkowo jednak podsyca go dieta bogata w cukier i węglowodany rafinowane. Jaki związek ma jednak glikacja z syntezą kolagenu? 

Mówimy o tym dlatego, że w wyniku glikacji powstają bardzo złożone produkty, które kotwiczą do receptorów komórek skóry, upośledzając ich działanie i zdrowe funkcjonowanie. Łączą się one między innymi z fibroblastami, które odpowiedzialne są za produkcję kolagenu, osłabiając ich działanie. 

To jednak nie wszystko — uważa się, że produkty glikacji nie dość, że stymulują produkcję wolnych rodników tlenu, to dodatkowo mogą sprawiać, że komórki są jeszcze bardziej wrażliwie na działanie promieniowania UV. (1)


Jak stres oksydacyjny wpływa na włókna kolagenowe?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest stres oksydacyjny. To niebezpieczny stan, w którym wspomniane wcześniej reaktywne formy tlenu występują w znacznej ilości i spontanicznie włączają się do różnych reakcji metabolicznych, zaburzając ich przebieg. Uszkadzają między innymi DNA w obrębie komórek. (5)

Wolne rodniki tlenu uszkadzają zarówno komórki produkujące kolagen, jak i to białko samo w sobie, dlatego ich działanie ma tak duży wpływ na zauważalne oznaki starzenia się skóry.


Jak wspierać produkcję kolagenu w skórze?

Co możemy zrobić, aby wesprzeć syntezę kolagenu w naszym organizmie? Istnieje kilka możliwych rozwiązań, które wzajemnie się uzupełniają:

  • odpowiednia dieta, bogata w kwas askorbinowy oraz białka,

  • unikanie palenia tytoniu i spożywania alkoholu,

  • ochrona przed promieniowaniem UV,

  • umiarkowana aktywność fizyczna,

  • stosowanie kolagenu w suplementach diety (np. Kolagen rybi).

Znaczenie witaminy C w syntezie kolagenu

Kwas askorbinowy przekształca prokolagen do kolagenu. Pełni zatem ważną rolę jako kofaktor w jego biosyntezie. (5, 9) 

To nie wszystko — witamina C jest również genialnym antyoksydantem, co oznacza, że witamina ta chroni organizm przed działaniem wolnych rodników tlenu, które, jak już wspomnieliśmy, przyczyniają się do uszkodzeń białka budulcowego i starzenia się organizmu. (9) Niesamowite, jak wszystko się ze sobą łączy!

Dieta bogata w białko i jej wpływ na zdrowie skóry

Zmniejszona produkcja kolagenu może wynikać z diety ubogiej w białko zwierzęce oraz niewystarczającą podaż składników, które mają wpływ na syntezę kolagenu. 

Aby zwiększyć poziom kolagenu w organizmie, możemy postawić na:

  • wysokojakościowy suplement diety z kolagenem,

  • dietę bogatą w mięso,

  • podaż witamin, które pełnią ważne funkcje w biosyntezie kolagenu.

Gdy spożywamy białka, są one rozkładane do aminokwasów i wykorzystywane przez organizm w miejscach, które najbardziej potrzebują białka. (4)

Nie mamy zatem bezpośredniego wpływu na to, że zjedzony posiłek białkowy wesprze akurat kolagen typu III czy I, które są najpowszechniejsze w naszej skórze, ale dostarczając białko regularnie w codziennej diecie, nie dopuścimy do sytuacji, kiedy tych składników po prostu brakuje. Można również rozważyć przyjmowanie kolagenu w suplementach.


Naturalne źródła kolagenu w diecie

W jakich produktach znajdziemy kolagen? To przede wszystkim:

  • ryby,

  • jajka,

  • podroby i produkty mięsne: golonka, żyły, ścięgna, chrząstki, kurze łapy,

  • galaretki, żelatyna: „zimne nóżki”,

  • bulion.

Dobrym pomysłem może być przygotowanie treściwego bulionu, długo gotowanego na kościach czy kurzych łapkach. 

Warto zadbać również o podaż witamin takich jak:

  • witamina A,

  • witamina E,

  • witamina C.

Nie powinniśmy zapominać również o cynku, selenie, siarce, manganie czy krzemie, które możemy znaleźć w wymienionych już produktach, ale także warzywach, orzechach i owocach. (4)


Jakie suplementy kolagenowe wybrać? Hydrolizowany kolagen, kolagen morski i inne formy

Badania naukowe potwierdzają, że doustne suplementy kolagenowe mają pozytywny wpływ na skórę oraz włosy. (4) 

Jaki suplement diety z kolagenem wybrać? Możemy sklasyfikować kolagen dostępny na rynku ze względu na źródło, z którego został pozyskany, jak również formę podania. Wyróżniamy:

  • kolagen morski, 

  • wołowy,

  • wieprzowy.

Przeważnie mamy do wyboru hydrolizat kolagenu w formie tabletek, proszku lub płynu. Kolagen hydrolizowany pocięty jest na peptydy kolagenu, które są łatwe w przyswajaniu. Wybór uzależniony jest najczęściej od ceny, łatwości przyswajania oraz dogodnej formy podania suplementu.


Jakie nawyki wspierają produkcję kolagenu?

Te nawyki warto pielęgnować, aby wesprzeć ilość kolagenu:

  • codzienna dieta bogata w białko, witaminy, koenzym Q10 (silny antyoksydant) i minerały,

  • unikanie cukru,

  • zdrowy sen,

  • odpowiednia ilość ruchu,

  • unikanie używek oraz stresu,

  • ochrona przed promieniowaniem UV,

  • suplementacja kolagenu w wybranej formie.

Warto postawić na zdrowy tryb życia, bo właśnie taki przynosi korzyści o najszerszym spektrum działania!


Źródła
  1. Buszka, Agata. "Molekularny mechanizm glikacji. Szkodliwe oddziaływania zaawansowanych produktów końcowych glikacji (AGEs) na skórę."

  2. Calleja-Agius, Jean, Yves Muscat-Baron, and Mark P. Brincat. "Skin ageing." Menopause international 13.2 (2007): 60-64.

  3. Ebisz, Marcin, and Marta Brokowska. "Szkodliwe oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na skórę człowieka." Hygeia Public Health 50.3 (2015): 467-473.

  4. Górska, Magdalena, Martyna Ziaja, and Klaudia Drab. "Wpływ suplementacji kolagenu na jakość skóry, włosów i paznokci." Polish Journal of Cosmetology 26.4 (2023): 187-195.

  5. Janda, Katarzyna, Magdalena Kasprzak, and Jolanta Wolska. "Witamina C–budowa, właściwości, funkcje i występowanie." Pom. J. Life Sci 61.4 (2015): 419-425.

  6. Łastowiecka-Moras, Elżbieta, and Joanna Bugajska. "Naturalne promieniowanie UV a przedwczesne starzenie się skóry człowieka." Bezpieczeństwo Pracy: nauka i praktyka 6 (2011): 8-10.

  7. Morąg, Monika, and Agnieszka Burza. "Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze Structure, Properties and Functions of Elastin and Collagen in the Skin."

  8. Pu, Szu-Yu et al. “Effects of Oral Collagen for Skin Anti-Aging: A Systematic Review and Meta-Analysis.” Nutrients vol. 15,9 2080. 26 Apr. 2023, doi:10.3390/nu15092080

  9. Regulska, Katarzyna, and Maria M. Litwiniuk. "Witamina C w terapii przeciwnowotworowej?–przegląd danych klinicznych i przedklinicznych." Farmacja Polska 76.4 (2020): 222-236.

  10. Sionkowska, A., et al. “The Effect Fo UV Radiation on the Structure and Properties of Collagen”. Polimery, vol. 46, no. 6, Sept. 2022, pp. 379-8, 

  11. Zuchowski, Aleksander, and Anna Nowicka-Zuchowska. "Kolagen–rola w organizmie i skutki niedoboru." (2019).

  12. Żelaszczyk, Dorota, Anna Waszkielewicz, and Henryk Marona. "Kolagen–struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej." Estetol. Med. Kosmetol 2.1 (2012): 14-20.

  13. https://wsiz.edu.pl/blog-naukowy/twoje-cialo-jest-mlodsze-niz-myslisz/

Przeczytaj również

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?
    Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?
    mgr inż. Anna Sobol 
    14 kwi 2025
    Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?
    Produkcja naturalnego kolagenu zanika wraz z wiekiem, przyczyniając się do powstawania zmarszczek. Korzystne dla skóry efekty stosowania kolagenu w formie preparatów doustnych potwierdzone zostały przez badania naukowe.
    Czytaj
  • VERISOL® – skuteczność, rodzaje i zastosowanie
    VERISOL® – skuteczność, rodzaje i zastosowanie
    Maria Knapik
    19 maj 2025
    VERISOL® – skuteczność, rodzaje i zastosowanie
    Codzienna pielęgnacja to już nie tylko krem i serum. Coraz więcej osób sięga po rozwiązania, które działają od wewnątrz – np. kolagen. VERISOL® to bioaktywne peptydy, których skuteczność potwierdzają badania kliniczne.
    Czytaj
  • Czym jest hydrolizat kolagenu?
    Czym jest hydrolizat kolagenu?
    mgr inż. Anna Sobol 
    22 kwi 2025
    Czym jest hydrolizat kolagenu?
    Suplementacja kolagenem hydrolizowanym — tak, czy nie? W jakiej formie warto go przyjmować i jaką rolę odgrywa w tym wszystkim jego hydroliza czy liofilizacja?
    Czytaj
Dbamy o Twoją prywatność
Pliki cookies i pokrewne im technologie umożliwiają poprawne działanie strony oraz pomagają nam zapamiętać Twoje ustawienia i dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Wykorzystujemy je również do mierzenia ruchu i analizowania sposobu korzystania z naszej strony internetowej. Możesz zaakceptować wykorzystanie przez nas wszystkich tych plików, odmówić ich używania (z wyjątkiem niezbędnych) lub dostosować użycie plików do swoich preferencji, wybierając opcję "Dostosuj zgody".

Szczegóły o używanych przez nas plikach cookie oraz zasadach przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.