Pełny smak dojrzałego awokado, jego aksamitna, kremowa konsystencja to wrażenia, które zawdzięczamy obecności zdrowych tłuszczy. Nie od dziś wiemy, że w awokado jest ich naprawdę sporo. Jak wykorzystać moc oleju z awokado, by cieszyć się mocnymi, lśniącymi włosami?
Spis treści:
Olej z awokado do jakich włosów najlepszy?
Olej z awokado posiada zdolność do głębokiego nawilżania włosów. Dodajmy do tego moc antyoksydantów i witamin… Nie bez powodu olej z awokado na włosy stał się ulubieńcem branży kosmetycznej. W sklepach możemy znaleźć szereg produktów, takich jak szampony, odżywki, kremy do włosów i maseczki, które wykorzystują nawilżające, odżywcze i wzmacniające dobrodziejstwa oleju z awokado.
Są to produkty dedykowane następującym typom włosów:
- Włosy suche i zniszczone — olej z awokado na włosy suche i zniszczone uzupełni nawilżenie, przywróci blaski i miękkość.
- Włosy łamliwe — olej z awokado do włosów łamliwych może pomóc w przywróceniu nawilżenia, jędrności i elastyczności włosów. W ten sposób ogranicza ich łamanie się podczas stylizacji czy noszenia czapek / kapeluszy, stosowania gumek, spinek i innych ozdób do włosów.
- Włosy wysokoporowate — puszące się, kręcone, falowane, trudne do ujarzmienia. Olej z awokado na włosy wysokoporowate ułatwia układanie, pomaga utrzymać sprężystość i zdefiniować skręt.
- Włosy z tendencją do łupieżu — olej z awokado jest dobry na łupież, ponieważ działa przeciwzapalnie, posiada właściwości łagodzące i nawilżające, dzięki którym pomaga w redukcji łupieżu i podrażnień.
- Włosy farbowane, prostowane keratyną, po trwałej — olej z awokado odżywia włosy poddawane zabiegom chemicznym. Pomaga w utrzymaniu ich w dobrej kondycji.
- Włosy zmęczone słońcem — olej z awokado na włosy w lecie stanowi naturalną ochronę przed promieniami UV.
Wpływ oleju z awokado na włosy?
Jak widzicie olej z awokado to naturalna odpowiedź na potrzeby różnych rodzajów włosów. Wpływ oleju z awokado na włosy jest wielowymiarowy, jednocześnie nawilżający, odżywczy i wzmacniający.
- zdolności do głębokiego nawilżania — olej z awokado wnika w strukturę włosów, przywracając im elastyczność i chroniąc przed utratą wilgoci. Głównym składnikiem oleju z awokado jest kwas oleinowy. To zdrowy tłuszcz, odpowiadający właśnie za zdolność do nawilżania.
- zdolności odżywcze — skład oleju z awokado wzbogacony jest witaminami, minerałami i zdrowymi tłuszczami (kwas oleinowy), odżywia włosy od środka, nadając im zdrowy wygląd i połysk. Są to m.in. witamina E, która jest silnym antyoksydantem i pomaga chronić komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, a także Witamina A, która wspomaga regenerację komórek skóry i może przyczynić się do utrzymania zdrowego wyglądu włosów.
- właściwości wzmacniające — odżywione i nawilżone włosy pielęgnowane olejem z awokado stają się bardziej odporne na łamanie i rozdwajanie końcówek. Za wzmocnienie odpowiadają m.in. fitosterole np. beta-sitosterol, który ma potwierdzone badaniami właściwości przeciwzapalne i pomaga w utrzymaniu równowagi lipidowej skóry, co może być korzystne dla skóry głowy. Kampesterol, stigmasterol także mają działanie łagodzące i mogą wspomagać zdrowie włosów od samych cebulek. Za ochronę UV odpowiada natomiast luteina — karotenoid, który występuje w awokado.
Jak stosować olej z awokado na włosy?
Poznajcie najbardziej popularne metody olejowania włosów z zastosowaniem oleju z awokado:
Zastosowanie oleju z awokado jako odżywki do włosów
Istnieją różne metody stosowania oleju z awokado jako odżywki do włosów. Najpopularniejszymi z nich są olejowanie włosów oraz wzbogacanie ulubionych produktów drogeryjnych dwoma łyżkami zimnotłoczonego oleju.
Olejowanie włosów olejem z awokado – metoda na sucho
Jak wykonać olejowanie na sucho? Wystarczy nanieść niewielką ilość oleju z awokado na dłonie i równomiernie rozprowadzić go po suchych włosach ok. 5 cm od nasady, najbardziej skupiając się na końcówkach. Olej pozostawiamy na kilka godzin lub na całą noc, a następnie emulgujemy (zmywamy) stosując odżywkę/maskę (ok. 15 min). Na koniec myjemy włosy szamponem.
Olejowanie włosów olejem z awokado – metoda na mokro
Olej z awokado nakładamy na wilgotne, świeżo umyte i osuszone ręcznikiem włosy. Na średniej długości włosy wystarczą ok. 2 łyżki oleju. Naolejowane włosy zabezpieczamy folią lub czepkiem kąpielowym, a następnie ręcznikiem. Można podgrzać delikatnie ręcznik z użyciem suszarki. Olej z awokado na włosach pozostawiamy na około 30 minut. Następnie nakładamy maskę / odżywkę pomagającą zmyć olej — na ok. 10-15 minut. Jeśli włosy nadal będą tłuste, można dodatkowo umyć je szamponem lub zastosować metodę OMO.
Jak często stosować olej z awokado na włosy?
Częstotliwość zależy od indywidualnych potrzeb włosów. Osoby z włosami suchymi i zniszczonymi mogą korzystać z oleju z awokado nawet raz w tygodniu. Dla osób o dobrej kondycji włosów raz na dwa tygodnie może być wystarczające. Warto wnikliwie obserwować reakcje włosów i dopasować częstotliwość do własnych potrzeb.
Jak wybrać najlepszy olej z awokado do pielęgnacji włosów?
Po świetnej jakości zimnotłoczony i bogaty olej z awokado zapraszamy do naszej rodzinnej olejarni. Nasz olej z awokado powstaje z owoców od sprawdzonego, zaprzyjaźnionego dostawcy, w małych partiach. Produkcja w małym zakładzie produkcyjnym pozwala znacznie lepiej kontrolować jakość każdej butelki. W sklepie Olini znajdziesz olej z awokado w kilku praktycznych pojemnościach, w tym także idealne na spróbowanie, małe butelki po 100 ml.