• Tłoczony zawsze na świeżo
    Oleje Olini tłoczymy zawsze na świeżo, na zamówienie – nie stoją na półce czekając na zakup – dzięki temu zachowują maksimum zdrowych właściwości i smaku.
  • Bezpieczna dostawa
    Oleje wysyłamy w ciemnych butelkach, w styropianowych opakowaniach, w bezpiecznej temperaturze i chroniąc przed światłem.
  • Hand made with
    Jesteśmy małą rodzinną firmą, wszystko robimy sami, ręcznie, dbając o jakość każdej butelki oleju.

Olej z pestek dyni - właściwości i zastosowanie

Dynia, choć jest popularna głównie ze względu na swoje walory smakowe, jest warzywem o wielu korzystnych właściwościach. Jej miąższ wykorzystywany jest w kulinariach, warto jednak zwrócić uwagę na pestki dyni, które posiadają najwięcej składników odżywczych, a ich spożywanie pomaga nie tylko wzmacniać ciało, ale pomaga także w profilaktyce różnych chorób czy walce z niektórymi dolegliwościami.

Jakie wartości kryją w sobie pestki dyni i dlaczego warto sięgnąć po nie oraz po wytłoczony z nich olej?

Źródło minerałów i witamin

Nierafinowany, wyciskany tradycyjnymi metodami na zimno olej z pestek dyni jest przede wszystkim źródłem witamin A, E, D i tych z grupy B. W swoim składzie zawiera pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, takie jak selen, potas czy cynk. W oleju tym znajdziemy również skwalen i fitosterole. Nie brakuje w nich także kwasów tłuszczowych wielonienasyconych omega-6.

Korzystny wpływ na serce i układ nerwowy

Bogactwo wielu składników zdrowotnych pozwala zapobiegać chorobom układu krążenia. Nienasycone kwasy tłuszczowe skutecznie redukują poziom LDL, co przyczynia się do zmniejszenia prawdopodobieństwa chorób wieńcowych. Z drugiej strony ten sam składnik oleju korzystnie wpływa również na układ nerwowy - poprawia pamięć i zdolność koncentracji, a także ogólne samopoczucie.

Skuteczny na choroby układu pokarmowego i pasożyty

Olej z pestek dyni może być pomocny przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Dzięki zawartej w pestkach kukurbitacynie ma właściwości przeciwwrzodowe i przeciwzapalne. Dlatego też warto sięgnąć po niego przy chorobie wrzodowej żołądka. Olej wpływa regulująco na perystaltykę jelit oraz pracę wątroby (m.in. przez unormowanie poziomu wydzielania żółci) dlatego powinny sięgnąć po niego osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego oraz te, które chcą przyspieszyć przemianę materii.

Jedną z głównych właściwości oleju z pestek dyni, za którą ceniony jest szczególnie w medycynie ludowej, jest jego działanie przeciwpasożytnicze. Więcej na stronie https://olini.pl/blog/baza-wiedzy/antypasozytnicze-wlasciwosci-oleju-z-pestek-dyni 

Zdrowie mężczyzny

Olej z pestek dyni jest często stosowany w profilaktyce chorób prostaty. Dzięki wysokiej zawartości cynku olej korzystnie wpływa na pracę gruczołu krokowego, zapobiegając jego przerostowi. Istotną rolę odgrywają tu obecne tuż pod skórką pestki kukurbitacyny.

Jakie jeszcze właściwości ma olej z pestek dyni?

Poza wyżej wymienionymi cechami prozdrowotnymi olej ten doskonale łagodzi stany zapalne skóry. Ponadto pozytywnie oddziałuje na funkcjonowanie układu nerwowego – korzystnie wpływa na koncentrację oraz pamięć.

Zawarte w pestkach dyni fitosterole regulują gospodarkę hormonalną organizmu. Dzięki temu olej z pestek dyni jest skutecznym środkiem regulującym prawidłowe funkcjonowanie gruczołu krokowego.

Należy jednak pamiętać, że olej zachowuje swoje właściwości wyłącznie, gdy jest wyciskany na zimno (w temperaturze do 40°C) i nierafinowany. W olejarni Olini do jego produkcji wykorzystujemy jedynie pestki niełuskane i nie poddawane obróbce termicznej, ponieważ tylko takie gwarantują uzyskanie najbardziej wartościowego oleju.

Mazurek Pawel

Co mówią o nas klienci?

Opineo.pl

Opinie o nas

Nick: Dorota, dodano: 16 listopada 2019 | 14:19
sklep internetowy: Olini.pl
olej lniany i rzepakowy super oliwa z oliwek goryczkowaty smak
Przeczytaj opinię
Nick: Kurczaczysko, dodano: 15 listopada 2019 | 12:39
sklep internetowy: Olini.pl
Profesjonalnie
Przeczytaj opinię