• Tłoczony zawsze na świeżo
    Oleje Olini tłoczymy zawsze na świeżo, na zamówienie – nie stoją na półce czekając na zakup – dzięki temu zachowują maksimum zdrowych właściwości i smaku.
  • Bezpieczna dostawa
    Oleje wysyłamy w ciemnych butelkach, w styropianowych opakowaniach, w bezpiecznej temperaturze i chroniąc przed światłem.
  • Hand made with
    Jesteśmy małą rodzinną firmą, wszystko robimy sami, ręcznie, dbając o jakość każdej butelki oleju.
Pyszności za 1 grosz!. Zrób zakupy za podaną kwotę i odbierz jedną z naszych pyszności za 1 GROSZ. Szczegóły promocji - kliknij tutaj.

Olej z pestek dyni - właściwości i zastosowanie

Dynia, to warzywo o wielu korzystnych właściwościach, choć jest popularna głównie ze względu na swoje walory smakowe. Jej miąższ wykorzystywany jest w kulinariach, to o jego zastosowaniu najczęściej słyszymy. Warto, jednak zwrócić uwagę na pestki dyni, które posiadają najwięcej składników odżywczych, a ich spożywanie pomaga nie tylko wzmacniać ciało, uporać się z wieloma dolegliwościami, ale także jest stosowane w profilaktyce różnych chorób.

Jakie wartości kryją w sobie pestki dyni?

Pestki dyni to bogactwo minerałów i witamin. Warto sięgać po nie w naturalnej postaci oraz po olej z nich tłoczony. Dziewiczy, wyciskany na zimno olej z pestek dyni zawiera skoncentrowaną ilość wszelkich składników, w które bogate są pestki z dyni. Jest to przede wszystkim źródło witamin A, E, D i tych z grupy B. W swoim składzie zawiera pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, takie jak selen, potas czy cynk. W oleju tym znajdziemy również skwalen i fitosterole. Nie brakuje w nich także kwasów tłuszczowych wielonienasyconych omega-6.

Korzystny wpływ na serce i układ nerwowy

Bogactwo wielu składników zdrowotnych pozwala zapobiegać chorobom układu krążenia. Nienasycone kwasy tłuszczowe skutecznie redukują poziom LDL, co przyczynia się do zmniejszenia prawdopodobieństwa chorób wieńcowych. Z drugiej strony ten sam składnik oleju korzystnie wpływa również na układ nerwowy - poprawia pamięć i zdolność koncentracji, a także ogólne samopoczucie.

Skuteczny na choroby układu pokarmowego i pasożyty

Olej z pestek dyni ma właściwości przeciwzapalne i anty-wrzodowe, dlatego może być pomocny przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Sięgają po niego osoby przy chorobie wrzodowej żołądka. Olej wpływa regulująco na perystaltykę jelit oraz pracę wątroby (m.in. przez unormowanie poziomu wydzielania żółci) dlatego jest on wsparciem w diecie osób skarżących się na zespół jelita drażliwego oraz tych, które chcą przyspieszyć przemianę materii.

Jedną z głównych właściwości oleju z pestek dyni, za którą ceniony jest szczególnie w medycynie ludowej, jest jego działanie przeciwpasożytnicze. Wszystko za sprawą kukurbitacyny, w którą bogaty jest ten olej. Substancja ta, znajdująca się pod skorupką świeżych pestek - działa paraliżującą na większość pasożytów układu pokarmowego. Chcąc jednak stsosować tą naturalną metodę na pasożyty, należy wybierać olej ze świeżych pestek dyni, tłoczony na zimno, nie podgrzewany i nierafinowany. Tylko w takim oleju znajdować się będzie kukubitacyna.

Zdrowie mężczyzny

Olej z pestek dyni jest często stosowany w profilaktyce męskich chorób. Fitosterole zawarte w oleju z dyni regulują gospodarkę hormonalną organizmu, przez co olej ten korzystnie wpływa na pracę gruczołu krokowego, zapobiegając jego przerostowi. Istotną rolę w tym zakresie, pełnią także witaminy i mikroelementy, w które bogate jest ten olej.

Jakie jeszcze właściwości ma olej z pestek dyni?

Poza wyżej wymienionymi cechami prozdrowotnymi olej ten doskonale łagodzi stany zapalne skóry. Ponadto pozytywnie oddziałuje na funkcjonowanie układu nerwowego – korzystnie wpływa na koncentrację oraz pamięć. 

Należy jednak pamiętać, że olej zachowuje swoje właściwości wyłącznie, gdy jest wyciskany na zimno (w temperaturze do 40°C) i nierafinowany. W olejarni Olini do jego produkcji wykorzystywany są jedynie pestki niełuskane i nie poddawane obróbce termicznej, ponieważ tylko takie gwarantują uzyskanie najbardziej wartościowego oleju.

Mazurek Pawel

Co mówią o nas klienci?

Opineo.pl

Opinie o nas

Nick: Ula, dodano: 8 sierpnia 2020 | 20:58
sklep internetowy: Olini.pl
Olini zawsze extra!
Przeczytaj opinię
Nick: MC Nowak, dodano: 8 sierpnia 2020 | 19:05
sklep internetowy: Olini.pl
Profesjonalna obsługa. Szybka realizacja. Towar świeży.
Przeczytaj opinię