Olejowanie twarzy to wyjątkowo przyjemny rytuał urodowy, który przywędrował do nas z Azji. Olej, ciepła woda, delikatny masaż muślinową ściereczką. Stosują go Induski, Koreanki, Japonki… Ich promienna i nieskazitelna skóra jest godna pozazdroszczenia. Za spektakularne efekty pielęgnacyjne odpowiada kilka prostych zabiegów, opartych o naturalne produkty. Olejowanie skóry twarzy zimnotłoczonym olejkiem jest jednym z nich. Kluczowym, ponieważ dokładnie oczyszczającym skórę i pozwalającym dbać o jej odpowiednie nawilżenie. Olejowanie twarzy działa genialnie, ale pod jednym warunkiem: należy dobrze dobrać olej do typu cery i jej problemów. W tym artykule przeczytasz o prawidłowym olejowaniu twarzy — krok po kroku.
Spis treści:
- Olejowanie twarzy OCM
- Olejowanie twarzy — efekty
- Olejowanie twarzy – jak stosować?
- Olejowanie twarzy olejkiem rycynowym
- Olejowanie twarzy – proporcje olejów
- Czym olejować twarz — jaki olej wybrać?
- Jaki olej do olejowania twarzy wybrać?
- Olejowanie twarzy cera tłusta
- Olejowanie twarzy cera normalna
- Olejowanie twarzy cera sucha
- Olejowanie twarzy cera naczynkowa
- Olejowanie twarzy krok po kroku
- Jak często olejować twarz?
- Olejowanie twarzy na noc
- Olejowanie twarzy przez 30 minut
- Olejowanie twarzy opinie dermatologów
- Olejowanie twarzy — najczęstsze błędy
Olejowanie twarzy OCM
Być może ze szkolnych lekcji chemii pamiętacie zasadę, że tłuszcz rozpuszcza tłuszcz. To podstawa, na jakiej działa metoda OCM. Oznacza, że olej może — lepiej niż woda, czy płyn myjący — połączyć się z nadmiarem sebum, czy resztkami makijażu i doprowadzić oczyszczenia z nich skóry.
Ponieważ zimnotłoczony olej jest produktem naturalnym, pozbawionym detergentów, działa delikatnie. Nie zaburza właściwego PH skóry i nie narusza warstwy hydrolipidowej.
Pamiętajmy też, że obecność sebum na naszej skórze jest celowa. To bariera ochronna, której agresywne naruszanie detergentami naraża skórę na utratę wilgoci, większą podatność na działanie bakterii, a także większe przetłuszczanie (skóra broni się przed usunięciem sebum). Olejowanie skóry twarzy to wyważona ingerencja w sebum — usunięcie zanieczyszczeń, bez podrażniania, zaburzania równowagi.
Olejowanie twarzy — efekty
- wzmocnienie bariery hydrolipidowej skóry
- większa miękkość i gładkość
- zapobieganie odwodnieniu skóry
- łagodzenie podrażnień
- dokładne oczyszczenie
- zmniejszenie przebarwień i zaczerwienień
- ograniczenie zaskórników wynikających z niewłaściwego oczyszczania
- uzupełnienie niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów
Olejowanie twarzy – jak stosować?
Jak olejować twarz? Olejowanie twarzy to bardzo prosty zabieg oczyszczająco-pielęgnujący. Potrzebne będą Wam wyłącznie naturalne oleje, dopasowane do typu skóry i delikatna, muślinowa ściereczka. Wielu rodziców posiada taką w domu, jeszcze z czasów, gdy dzieci były małe.
Muślinowe ściereczki i pieluszki wykorzystuje się szeroko w pielęgnacji niemowląt. Być może jedyne, w co trzeba zrobić, to zaopatrzyć się to odpowiednie oleje? Być może także i oleje znajdują się już w Waszej lodówce czy kosmetyczce? Może wykorzystujecie już olej rycynowy w pielęgnacji? Jeśli tak, wystarczy, że wykonacie mieszankę — w idealnej dla Waszej skóry proporcjach.
Olejowanie twarzy olejkiem rycynowym
Dlaczego do mieszanek OCM dodaje się niewielką ilość oleju rycynowego? Swoją strukturą chemiczną bardzo przypomina on ludzkie sebum i uznawany jest na najlepszy do oczyszczania. Efektami ubocznymi są wyrównanie kolorytu, zapobieganie zmianom trądzikowym, a także wzmocnienie brwi i rzęs.
ZOBACZ TAKŻE: Olej rycynowy na twarz
ZOBACZ TAKŻE: Olej rycynowy na włosy
ZOBACZ TAKŻE: Olej rycynowy na rzęsy
Olejowanie twarzy – proporcje olejów
- olejowanie skóry suchej - 90% oleju bazowego i 10% oleju rycynowego;
- olejowanie skóry normalnej - 80% oleju bazowego i 20% rycynowego;
- olejowanie skóry tłustej - 70% oleju bazowego i 30% oleju rycynowego.
Czym olejować twarz — jaki olej wybrać?
Do olejowania twarzy należy wybrać wysokiej jakości olej naturalny, którego cenne właściwości chronione są przed wysoką temperaturą — zarówno w procesie produkcji, transporcie, jak i domowym przechowywaniu. Chodzi o rzemieślnicze metody produkcji jak te w Olini i wykluczające rafinację, filtrowanie i konserwanty. Zwróćcie także uwagę na datę ważności (zbyt długa jest podejrzana) i ciemne szkło.
Jaki olej do olejowania twarzy wybrać?
Olejowanie twarzy olejem kokosowym? Oliwą z oliwek? A może olejowanie twarzy olejem lnianym? Każdy z olejów ma inne cechy — wielkość cząsteczek oraz zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
To właśnie ilość kwasów Omega 3 jak linolenowy, czy Omega 6, jak linolowy zapewnia tak korzystny wpływ olejowania twarzy na stan skóry. Poziom zawartości NNKT, jaki posiadają oleje do olejowania twarzy, wpływa na to, jak szybko się wchłaniają i jak dużo tłustej warstwy pozostawią na powierzchni skóry. Istnieje podział na oleje schnące, półschnące oraz nieschnące.
Olejowanie twarzy — jaki olej wybrać do rodzaju cery?
Olejowanie twarzy cera tłusta
Oleje schnące mają powyżej 50% NNKT. Trzeba je dość szybko zużywać i trzymać w lodówce, ponieważ szybko jełczeją i mają krótkie terminy przydatności. Jeśli chodzi o wpływ na skórę: nie pozostawiają tłustej warstwy. Są bardzo lekkie, łatwo się wchłaniają. Sprawdzają się w przypadku skóry trądzikowej i tłustej.
- Olejowanie twarzy trądzikowej: olej z czarnuszki
- Olejowanie twarzy cera tłusta: olej lniany, olej z wiesiołka, olej z ogórecznika, olej z rokitnika
Olejowanie twarzy cera normalna
Oleje półschnące zawierają między 20% a 50% NNKT. Ich konsystencja jest nieco cięższa, ale w dalszym ciągu dobrze wchłaniania przez skórę. Film, który pozostaje, nie powoduje dużego świecenia. Oleje półschnące polubią cera normalna i mieszana.
- Olejowanie skóry normalnej i mieszanej: olej ze słodkich migdałów, olej sezamowy, olej z pestek moreli, olej słonecznikowy, olej rzepakowy
Olejowanie twarzy cera sucha
Oleje nieschnące zawierają poniżej 20% NNKT, mają długie daty przydatności. Pozostawiają na skórze wyczuwalny filtr. Ich wchłanianie trwa długo. Sprawdzą się do pielęgnacji skóry suchej i dojrzałej.
- Olejowanie skóry suchej: olej z pestek malin, olej kokosowy, olej z pestek dyni, oliwa z oliwek, olej z orzechów laskowych
Olejowanie twarzy cera naczynkowa
Do jednych z najlepszych olejków do pielęgnacji skóry naczynkowej należą olej z ogórecznika i olej z pestek malin. Ich składniki wzmacniają i uszczelniają naczynka, zmniejszają zaczerwienienie i widoczność naczynek. Dla skóry tłustej i trądzikowej polecamy olej z ogórecznika. Dla suchej i dojrzałej, olej z pestek malin na naczynka.
Olejowanie twarzy krok po kroku
- Przygotować mieszankę olejów idealną dla danego typu skóry
- Przygotować muślinową ściereczkę
- Zwilżyć lekko twarz ciepłą wodą
- Potrząsnąć butelką z olejkiem i nalać niedużą porcję na dłoń. Ogrzewać olej w dłoni.
- Nałożyć olej na twarz
- Wykonać delikatny masaż, wykonując koliste ruchy
- Zamoczyć muślinową ściereczkę pod strumieniem ciepłej wody
- Przyłożyć ciepłą ściereczkę do twarzy, bez pocierania. Należy Delikatnie gładzić skórę, zbierając resztki makijażu.
- Czynność należy powtórzyć trzy razy, płucząc ściereczkę w ciepłej wodzie pomiędzy przykładaniem do twarzy.
- Ostatnie zmywanie należy wykonać z użyciem ciepłej wody
WAŻNE: Po wykonanym olejowaniu twarzy, ściereczkę należy porządnie wypłukać i wysuszyć, a skórę tonizować i nałożyć krem / serum.
Jak często olejować twarz?
Olejowanie twarzy należy do terapii naturalnych, a w ich przypadku, bardzo ważna jest regularność. Metodę oczyszczania twarzy olejami OCM można stosować codziennie, wieczorem.
Olejowanie twarzy na noc
OCM to nie wszystko! Jest wiele sposobów stosowania olejów roślinnych w pielęgnacji twarzy. Po dokładnym oczyszczeniu olejami można stosować olej jako serum pielęgnacyjne na noc. Wystarczą zaledwie 2-3 krople oleju odmierzone pipetką. Możesz połączyć je np. z ułatwiającym zasypianie i działającym przeciwzmarszczkowo (genialne połączenie na noc!) olejkiem eterycznym z lawendy.
Olejowanie twarzy przez 30 minut
Nakładanie oleju na długi czas - 30, 40, 50 minut, to trend, który pojawił się w zeszłym roku. Jak obiecują stosujące olejowanie twarzy na 30 minut (połączone z półgodzinnym automasażem!), skóra po takim zabiegu jest perfekcyjnie oczyszczona, promienna, mniej skłonna do podrażnień i wyprysków. Ta metoda rekomendowana jest przez internautki, jako olejowanie twarzy na trądzik.
Olejowanie twarzy opinie dermatologów
Dermatolodzy zauważają cenne właściwości olejów w pielęgnacji skóry, jednak mają sporo zastrzeżeń do tego, w jaki sposób ludzie ich używają. Zwracają uwagę na dobre dopasowanie oleju do typu skóry, a także potrzebę czujnej samoobserwacji. Jeśli widzicie, że olej Wam służy — stosujcie go dalej. Jeśli jednak pojawiają się zmiany skórne (olejowanie twarzy zaskórniki), podrażnienia okolic oczu, zapchane pory, przetłuszczanie się skóry, należy zmienić pielęgnację. Być może poszukać innych rozwiązań.
Olejowanie twarzy — najczęstsze błędy
Najczęściej popełnianie błędy w OCM:
- niedokładnie zmyty olej (np. zmywany zbyt krótko czy zimną wodą)
- niewłaściwie dobrany olej - przeczytaj wyżej - olejowanie twarzy jaki olej?
- brak tonizacji hydrolatem lub tonikiem
- podrażnienie skóry poprzez tarcie podczas zmywania
- olejowanie twarzy trądzikowej — nieprawidłowa pielęgnacja ściereczki — niedokładne płukanie, brak prania raz w tygodniu
- tarcie skóry podczas zmywania olejowania lub osuszania twarzy zbyt szorstkim ręcznikiem
- olejowanie twarzy olejkiem rycynowym — jeśli będzie go zbyt dużo, może dojść do przesuszenia skóry
- olejowanie twarzy olejem lnianym — ma bardzo krótką datę ważności, szybko nabiera nieprzyjemnego zapachu i traci swoje cenne właściwości. Lepiej przetrzymywać go w lodówce.
- olejowanie twarzy olejem kokosowym — jest olejem o wysokiej komedogenności, a to oznacza, że stosowany do skóry tłustej lub mieszanej, może zapychać skórę.
- olejowanie twarzy oliwa z oliwek — jak w przypadku oleju kokosowego, komedogenność jest dość wysoka, więc nie należy stosować go do skóry tłustej.