Spis treści:
Olej z wiesiołka właściwości pielęgnacyjne
Wiesiołek to roślina pospolita i niepozorna roślina polna, o intensywnie żółtych i drobnych kwiatkach, przez wielu niedoceniana. Olej z wiesiołka tłoczy się na zimno ze staranni wyselekcjonowanych nasion wiesiołka. Olej wiesiołkowy przyjmować go doustnie lub wmasowywać w skórę czy włosy.
Wiesiołek to jeden z silniejszych naturalnych kosmetyków. Jest szeroko przebadany i stosowany od lat w recepturach specyfików na włosy i skórę. Właściwości oleju z nasion wiesiołka są fascynujące.
Masz problem z wypadającymi włosami? Drogocenny olej może stanowić rozwiązanie tego problemu. Szeroki zakres działania i rewelacyjne efekty, które można uzyskać, dzięki stosowaniu oleju z wiesiołka do włosów, to zasługa jego składników.
Zimnotłoczony Olej z wiesiołka zawiera bardzo dużo wartościowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, antyoksydacyjne witaminy, minerały, aminokwasy i ograniczający wypadanie włosów Trypofan.
Dlaczego olej z wiesiołka jest polecany na problemy z włosami? Olej z wiesiołka zawiera m.in. kwasy tłuszczowe omega 6 - kwas linolowy (LA) - 76,31g/100g oleju oraz kwas gamma-linolenowy (GLA) - 9,28 g w 100 g oleju z wiesiołka, które mogą zahamować nadmierne wypadanie włosów, jednocześnie wspierając ich wzrost.
Witamina E — silny i powszechnie ceniony antyoksydant. Spowalnia starzenie się włosów.
Tryptofan — może pomóc w ograniczeniu nadmiernego wypadania włosów. Jego niedobory obserwuje się przy łysieniu rozlanym.
Fitosterole — stymulują syntezę kolagenu, ograniczają rozkład elastyny, co gwarantuje zdrowe oraz mocno osadzone w cebulkach włosy.
Aminokwasy siarkowe — biorą udział w regeneracji zniszczonych włókien włosa (kreatyna zbudowana jest właśnie z aminokwasów).
Cynk — hamuje wypadanie włosów i łysienie, stymuluje cebulki włosowe do wzrostu.
Selen — przeciwutleniacz, może ograniczać ilość siwych i suchych włosów
Wapń — niedobory także powodują wypadanie
Magnez — wspomaga działanie aminokwasów siarkowych tworzących cenną dla włosów kreatyny
Olej z wiesiołka na włosy jako dodatek do szamponu lub suplement diety
W jaki sposób można stosować ten olej i tym samym wykorzystać zbawienne właściwości kwasów tłuszczowych w nim zawartych. Do wyboru mamy tak naprawdę dwie podstawowe opcje:
- Pierwsza z nich to wcieranie olejku z wiesiołka we włosy. Doskonałym pomysłem jest tutaj dodanie niewielkiej jego ilości do naszego szamponu bądź odżywki, które stosujemy na co dzień. Wmasowaną mieszankę pozostawiamy na kilka minut na głowie, aby składniki oleju wniknęły głęboko do skóry. Zabieg najlepiej powtarzać regularnie, nawet przez kilka tygodni, aby dokładnie odżywić skórę głowy, cebulki i same włosy.
- Drugą opcją jest po prostu przyjmowanie doustne. Aby w ten sposób wzmocnić włosy olejem z wiesiołka, należy wypijać go dwa razy dziennie, w dawkach nie większych niż 500 mg. Picie oleju jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że nie tylko zadbamy o włosy, ale także o nasz dobry stan zdrowia.
Olej z wiesiołka na włosy a łupież i ŁZS
Wiesiołek ma działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. Może przynieść ulgę w uciążliwym swędzeniu, które zwykle towarzyszy łupieżowi i nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry głowy.
Olej z wiesiołka doskonale sprawdza się również ŁZS (olejek z wiesiołka na łojotokowe zapalenie skóry), ponieważ ma właściwości regulujące pracę gruczołów łojowych. U regularnie stosujących go osób, rzadziej pojawia się łupież, nadmierne przetłuszczanie się i rogowacenie skóry głowy, ponieważ wyrównuje poziom sebum i normuje wartość pH.
Olej z wiesiołka na skórę głowy najlepiej nakładać na czystą skórę głowy i pozostawić na dłuższy czas - od 45 minut na nawet całą noc. Olej z wiesiołka idealnie łączy się z sebum, może regulować jego poziom.
Stosowanie oleju z wiesiołka na skalp jest łatwe i precyzyjne, jeśli używamy do tego butelki z pipetką lub kroplomierzem. Wystarczy zaledwie kilka kropli, delikatnie wmasowanych w dobrze oczyszczoną skórę głowy. Masaż, który będzie trwał 3 do 7 minut, może dodatkowo pobudzić krążenie, wesprzeć regenerację skóry i wchłanianie cennych substancji zawartych w oleju z wiesiołka.
Zmywanie oleju ze skóry głowy można wykonać łagodnym szamponem bądź odżywką dedykowaną skórze głowy.
Olej z wiesiołka na wzrost włosów
Choć rynek pełny jest kosmetyków oraz suplementów diety na wypadające włosy, a salony fryzjerskie oferują różne zabiegi na ten problem, to nie ma co ukrywać, że najwięcej siły leczniczej drzemie w otaczającej nas naturze. Stosowanie na włosach olejku z wiesiołka jest tego najlepszym przykładem. Okazuje się, że roślina ta jest niezwykle bogata w kwasy tłuszczowe GLA, które mają zbawienny wpływ na zdrowie naszych włosów.
Do najważniejszych zalet tego oleju, biorąc pod uwagę problemy z włosami, należy zaliczyć:
- dokładne odżywianie skóry głowy;
- wsparcie przy problemach z łupieżem czy przetłuszczającymi się włosami;
- wyraźne wzmocnienie cebulek włosów;
- naturalne stymulowanie porostu włosów;
- zapobieganie łamaniu się i rozdwajaniu włosów.
To krótkie, zupełnie nowe włoski, które początkowo mogą być trudne w ułożeniu i kłopotliwe, ale zawsze cieszą, zwłaszcza osoby, których problemem jest wypadanie włosów, łysienie, czy tworzenie się zakoli (popularny problem mam - kilka miesięcy po porodzie).
Olejowanie włosów olejem z wiesiołka
Olej można z powodzeniem stosować także bezpośrednio na włosy. Nadmiar sebum nie zaburza funkcjonowania cebulek włosowych, więc olej wiesiołkowy skutecznie wzmacnia strukturę włosa. Przede wszystkim wspomaga przemianę komórkową, regeneruje ewentualne uszkodzenia oraz reguluje poziom nawilżenia.
Każde z tych właściwości sprawia, że poprawia się ogólna kondycja włosów i są one naturalnie wzmocnione. Co więcej, zapobiega wypadaniu włosów, hamuje ich wzmożoną utratę i przede wszystkim do pewnego stopnia ogranicza ryzyko łysienia. Efekty pojawiają się dość szybko i są widoczne.
Wypielęgnowane włosy rosną zdrowsze i mocniejsze, ponieważ nic nie zaburza ich prawidłowego rozwoju. Naturalny Olej z wiesiołka to cenione remedium na włosowe problemy.
Na jakie włosy olej z wiesiołka - olejowanie
Olejowanie włosów wysokoporowatych? Przesuszonych? Zniszczonych farbowaniem? Olej z wiesiołka, z mocą nienasyconych kwasów tłuszczowych, jest do tych zadań wprost idealny, ponieważ reguluje poziom nawilżenia. Jak stosować olej z wiesiołka do olejowania?
Wybierzcie opowiadającą Waszemu stylowi życia metodę olejowania włosów. Być może będzie to Olejowanie włosów całonocne, w którym łyżka oleju rozprowadzana jest na suchych włosach.
Być może chcecie załatwić sprawę szybko i po prostu dodacie olej do ulubionej odżywki (warto potrzymać ją na włosach trochę dłużej - ok 25-45 min).
Jeśli Wasze włosy potrzebują silnego nawilżenia, pomyślcie o nałożeniu oleju na podkład z miodu lub aloesu rozpuszczonego w wodzie. Nasze sprawdzone metody olejowania włosów opisaliśmy tutaj.
A może dasz się namówić na 3 tygodniową kurację z wiesiołkiem Olini? W większości składa się z jedzenia i spania, także z pewnością dacie radę!
Kuracja wiesiołkowa Olini
Codziennie
1 łyżka oleju z wiesiołka przyjmowana doustnie
2 razy w tygodniu
Całonocne olejowanie skóry głowy i włosów olejkiem z wiesiołka - na mokre włosy i umytą skórę głowy.
- Umyjcie włosy i skórę głowy
- Na rękę nabierzcie ok łyżkę oleju z wiesiołka.
- Nakładajcie olej na umyte mokre włosy 5 cm od nasady.
- Kilka kropli oleju z wiesiołka nałóżcie także na skalp - z użyciem kroplomierza lub przenosząc olej na opuszkach palców.
- Wykonajcie delikatny masaż.
- Zabezpieczcie włosy i głowę foliowym czepkiem, by zwiększyć wchłanianie i uratować poduszkę. Dodatkowo możecie położyć na poduszce ręcznik.
- Śpijcie spokojnie, a olej z wiesiołka niech działa.
- Rano zmyjcie olej delikatnym szamponem (bez SLS i SLES w składzie). Dodatkowo zemulgujcie olej odżywką pozostawioną na włosach kilka minut.
Moc natury
Warto znać tę jedną z najsilniejszych substancji naturalnych cenionych w kosmetyce. Dzięki zbawiennemu działaniu oleju z wiesiołka możemy zachować młodość włosów oraz znacząco poprawić ich jakość.
Nawet najbardziej zniszczone oraz suche włosy podniosą swoją kondycję. Jest to niewielka roślina, która skrywa w sobie wielką moc składników odpowiedzialnych za piękno i zdrowie naszych kosmyków.