ALERGIA? 🤧 Nie w tym roku! Sięgnij po Olej z czarnuszki!
Tłoczony zawsze na zimno
Bezpieczna dostawa od 7,49 zł
Darmowa dostawa od 199 zł
Świeże oleje z rodzinnej olejarni
media_article_57

Nasiona chia - właściwości i zastosowanie

Maria Knapik
23 cze 2024

  • c Bogate źródło Omega-3, białka, błonnika pokarmowego, wapnia, antyoksydantów, witamin i minerałów
    meal Zdrowa i smaczna posypka
    Nasiona chia Olini

    27,90 zł
Produkty w tym artykule
  • c Bogate źródło Omega-3, białka, błonnika pokarmowego, wapnia, antyoksydantów, witamin i minerałów
    meal Zdrowa i smaczna posypka
    Nasiona chia Olini

    27,90 zł
Są niewielkie, szaro-brązowe i mają subtelny smak. Chociaż w pierwszej chwili wydają się takie niepozorne – skrywają w sobie wiele cennych właściwości. Nasion chia nie brakuje w dietach celebrytów, sportowców i osób dbających o linię. Z roku na rok cieszą się one coraz większą popularnością. Jak działają nasiona chia i dlaczego warto włączyć je do jadłospisu? Już tłumaczymy!

Czym są nasiona chia?

Nasiona chia to inaczej szałwia hiszpańska. Początkowo uprawiano ją w Ameryce Południowej, gdzie była elementem codziennego menu Azteków oraz Majów. Wykorzystywano ją również w medycynie tradycyjnej, a nawet stosowano jako barwnik.

Popularność nasion chia na świecie

Właściwości nasiona chia były doceniane już w starożytności. Jednak szałwia hiszpańska zaczęła zdobywać globalną sławę dopiero w latach 80. Wraz ze wzrostem zainteresowania zdrowym stylem życia, wzrosła też popularność nasion chia. Celebryci, influencerzy, sportowcy oraz znani specjaliści od żywienia dodatkowo zachęcają do uwzględnienia ich w codziennej diecie.

Właściwości nasion chia

Chrupiące, smaczne i pożywne – takie właśnie są nasiona chia - właściwości zdrowotne tych drobnych ziarenek zagwarantowały im także miano „superfood”. Jakie dobroczynne składniki kryją się w nasionach szałwii hiszpańskiej? Wyjaśniamy!

Właściwości zdrowotne nasion chia

Składnikiem, bez którego trudno wyobrazić sobie tradycyjną medycynę Ameryki Południowej, było ziarno chia. Właściwości nasion pozwalały na wykorzystanie ich w różnych obszarach. Stosowano je na:

  • rany – pastę ze zmielonych nasion mieszano z wodą i nakładano na uszkodzony naskórek
  • problemy trawienne – miksturę z nasion, wody oraz innych napojów podawano w celu wsparcia trawienia 

Właściwości obniżające cholesterol i cukier we krwi

Badania wykazały, że kwasy omega-3 w nasionach chia mogą obniżać cholesterol. Naukowcy sugerują też, że szałwia hiszpańska jest znakomitym dodatkiem do diety osób zmagających się z insulinoopornością. Nasiona chia mają niski indeks glikemiczny, więc nie powodują nagłego uwalniania glukozy do krwi. 

Właściwości przeciwutleniające nasion chia

Szałwia hiszpańska jest też bogata w przeciwutleniacze. Chronią one komórki przed stresem oksydacyjnym i spowalniają procesy starzenia. Dzięki tym właściwościom, nasiona chia w diecie mogą wpłynąć na poprawę zdrowia oraz samopoczucia.

Wartości odżywcze nasion chia

Wartości odżywcze nasion chia sprawiają, że są one świetnym dodatkiem do codziennych posiłków. Co dobrego można w nich znaleźć? Szałwia hiszpańska jest bogata m.in. w błonnik, białko, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz składniki mineralne.

H3 Błonnik w nasionach chia

Błonnik w nasionach chia działa dobroczynnie na organizm. Wspomaga perystaltykę jelit, sprzyja rozwojowi dobrych bakterii oraz obniża cholesterol LDL. 

Kwasy omega-3 w nasionach chia

Nasiona chia są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Uwzględnienie ich w diecie może przynieść wiele korzyści zdrowotnych dla:

  • mózgu
  • układu sercowo-naczyniowego
  • skóry
  • układu immunologicznego

Kwasy omega-3 wykazują też działanie przeciwzapalne. Z tego względu nasiona chia są wartościowym dodatkiem do diety osób zmagających się z RZS.

Wapń, żelazo i inne składniki mineralne w nasionach chia

Jakie minerały zawierają nasiona chia? Skład tych drobnych ziarenek obfituje w cenne składniki mineralne. Oto najważniejsze z nich:

  • wapń – wspiera zdrowie kości i zębów
  • magnez – wspomaga funkcjonowanie mięśni
  • żelazo – jest niezbędne do produkcji czerwonych krwinek
  • fosfor – wspiera funkcjonowanie komórek
  • mangan – wspomaga metabolizm

Nasiona chia jako cenne źródło białka

Szałwia hiszpańska dostarcza też porcję protein. W 100 g tych małych nasionek znajduje się około 17 g białka. Z tego względu dietetycy polecają zastosowanie nasion chia w diecie sportowców.

Zastosowanie nasion chia w diecie

Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie szałwii hiszpańskiej w codziennym jadłospisie. Możesz:

  • chrupać je solo
  • dodać je do słodkich dań (np. do jogurtu lub owsianki)
  • posypać nimi wytrawne dania i przekąski (np. sałatkę lub kanapki)
  • zagęścić nimi sos lub zupę
  • dodać je do domowego chleba lub batonów granola

Jak wprowadzić nasiona chia do diety?

Wprowadzenie nasion chia do diety jest łatwe. Urozmaicisz nimi śniadania, wytrawny lunch oraz słodką lub słoną przekąskę. Dietetycy sugerują, żeby nie przekraczać spożywania dwóch łyżek dziennie. Na początek zacznij od mniejszej ilości (np. jednej łyżeczki).

Nasiona chia dla wegetarian i wegan

Spożywanie nasion chia przez wegetarian oraz wegan jest bezpieczne. Nie zawierają one składników odzwierzęcych, dlatego z powodzeniem mogą uzupełnić roślinną dietę. Ziarna szałwii hiszpańskiej znakomicie sprawdzą się też jako baza do puddingu, a przy okazji wzbogacą jadłospis o cenne składniki.

Nasiona chia w diecie bezglutenowej

Nie tolerujesz mieszaniny białek gliadyny i gluteiny? Nasiona chia w diecie bezglutenowej są dobrym rozwiązaniem. Osoby z alergią lub celiakią mogą bezpiecznie włączyć je do swojego jadłospisu.

Przygotowywanie i spożywanie nasion chia

Przygotowanie nasion chia do jedzenia nie wymaga wiele czasu ani wiedzy. Możesz zalać je wodą, mlekiem lub innym napojem albo zmielić na gładko. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wcinać je bez żadnej obróbki. 

Nasiona szałwii hiszpańskiej pęcznieją w kontakcie z wodą. Dzięki temu, że ziarenka zwiększają swoją objętość, wzbogacone nimi posiłki stają się bardziej sycące. Dlatego wiele osób uważa, że odchudzanie z nasionami chia jest łatwiejsze. 

Jak jeść nasiona chia?

Szałwię hiszpańską możesz podawać na różne sposoby. Nasze ulubione przysmaki to:

  • bananowe smoothie 
  • czekoladowy pudding
  • roślinna owsianka 
  • owocowy bowl ze skyrem

Olej z nasion chia

Wartościowe składniki nasion szałwii hiszpańskiej sprawiają, że działają one dobroczynnie na organizm zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dlatego olej z nasion chia możesz stosować nie tylko w kuchni, ale również do pielęgnacji. Olej z nasion chia znajdziesz także w składzie Olej dla mamy.

Pudding z nasion chia

Chcesz przygotować smaczny, bezglutenowy deser z nasionami chia? Pudding z nasion chia to idealne rozwiązanie!

Na dwie porcje deseru potrzebujesz:

  • 3 łyżki stołowe nasion Chia,
  • 1,5 szklanki mleka kokosowego,
  • 1 łyżka miodu lub ksylitolu,
  • 2 łyżki gorzkiego kakao,
  • 0,5 laski wanilii,
  • 1 łyżka stołowa wiórków kokosowych.

Wlej mleko do słoiczka, dodaj do niego pozostałe składniki i dokładnie wymieszaj. Zostaw w lodówce na minimum 3 godziny - nasiona w tym czasie napęcznieją. Deser powinien mieć konsystencję budyniu. Przed zjedzeniem całość posyp wiórkami kokosowymi. 

Przeczytaj również

  • Przepisy na desery z nasionami chia
    Przepisy na desery z nasionami chia
    Paulina Maludy
    23 cze 2024
    Przepisy na desery z nasionami chia
    Chia to popularna nazwa drobnych nasion szałwii hiszpańskiej. Są one prawdziwą skarbnicą wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, białka, witamin i minerałów. W ostatnich latach ich stosowanie stało si
    Czytaj
  • Wiesiołek dwuletni - zastosowanie
    Wiesiołek dwuletni - zastosowanie
    Zuzanna Adamkiewicz-Kiwer
    27 paź 2022
    Wiesiołek dwuletni - zastosowanie
    Kierujecie do nas sporo pytań o to czym jest wiesiołek dwuletni. Co zawiera olej z wiesiołka? Czy wiesiołek do picia sprawdzi się lepiej niż tabletki? Gdzie można kupić olej z wiesiołka? Do czego wy
    Czytaj
Dbamy o Twoją prywatność
Pliki cookies i pokrewne im technologie umożliwiają poprawne działanie strony oraz pomagają nam zapamiętać Twoje ustawienia i dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Wykorzystujemy je również do mierzenia ruchu i analizowania sposobu korzystania z naszej strony internetowej. Możesz zaakceptować wykorzystanie przez nas wszystkich tych plików, odmówić ich używania (z wyjątkiem niezbędnych) lub dostosować użycie plików do swoich preferencji, wybierając opcję "Dostosuj zgody".

Szczegóły o używanych przez nas plikach cookie oraz zasadach przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.