Spis treści:

Kolagen w ciąży — bezpieczeństwo stosowania i korzyści
Czy można stosować kolagen podczas ciąży i karmienia piersią? Jeśli tak, to jaki kolagen wybrać? Czy w ogóle warto sięgnąć po ten rodzaj suplementacji?
Czym jest kolagen i dlaczego jest ważny w ciąży?
Kolagen to podstawowe białko budulcowe, występujące naturalnie w naszym organizmie i budujące przede wszystkim:
skórę,
ścięgna,
chrząstki stawowe,
kości,
dziąsła,
ciało szkliste oka,
mięśnie.
Otacza narządy wewnętrzne, buduje także naczynia krwionośne, bierze udział w gojeniu się ran, korzystnie wpływa na regenerację — na przykład po treningu.
W naszym ciele występuje aż 29 typów kolagenu, chociaż najczęściej wspomina się rolę trzech pierwszych z nich. Kolagen typu I i III ma wpływ na jędrność i zdrowy wygląd skóry, stanowi dla niej „rusztowanie”, zapewnia jej wytrzymałość i napięcie.
Kolagen w ciąży — czy warto po niego sięgnąć? Kobieta ciężarna może skorzystać z szeregu korzyści, jakie niesie dobrej jakości suplement kolagenowy: poprawa wyglądu skóry czy paznokci, długofalowe wzmocnienie włosów. Taki preparat może korzystnie wpłynąć na zmniejszenie rozstępów i gojenie się ewentualnej blizny po cesarskim cięciu. (7).
Rola kolagenu w organizmie kobiety ciężarnej
W ciąży wzrasta zapotrzebowanie na białko. Normalnie dzienna porcja białka powinna wynosić 46 g na dzień. W ciąży wzrasta ona do 71 — 76 g na dzień. (1) Kolagen przyjmowany doustnie — na przykład kolagen do picia, w ciąży będzie po prostu dodatkowym źródłem białka. Organizm i tak strawi peptydy do aminokwasów, które zostaną wykorzystane wedle potrzeb organizmu, na przykład właśnie do produkcji natywnego kolagenu.
W czym jeszcze kobiecie ciężarnej może pomóc kolagen? Będzie to:
Regeneracja rozstępów,
szybsze gojenie się blizn np. po cesarskim cięciu lub nacięciu krocza,
wsparcie dla rozciągniętej, napiętej skóry na brzuchu,
wzmocnienie paznokci,
poprawa jędrności skóry,
pozytywny wpływ na cebulki włosów,
ogólna poprawa samopoczucia → patrz badanie Baginski i in. [2016].
Typy kolagenu: I, III i ich znaczenie w ciąży
Jak kolagen może wspomóc organizm w ciąży w zależności od typu?
Kolagen typu I — pozytywny wpływ na skórę, włosy i paznokcie. Pomoc rozciągniętej, napiętej skórze brzucha, redukcja rozstępów.
Kolagen typu II — wsparcie zdrowia stawów, chrząstek stawowych. Praca stawów podczas ciąży jest bardziej wymagająca, zwłaszcza podczas trzeciego trymestru — waga wód płodowych i rosnącego dziecka to dodatkowe obciążenie m.in dla kolan.
Kolagen typu III — ten typ kolagenu występuje również w mniejszej ilości w skórze, ale bierze także udział w gojeniu się ran, będzie więc wsparciem podczas gojenia się nacięć i otarć powstałych podczas porodu bądź cięcia cesarskiego. Zapewnia elastyczność.
Naturalny kolagen a suplementacja – co wybrać?
Jaki kolagen w ciąży będzie odpowiedni — ten dostarczany wraz z dietą, czy ten w suplemencie? Właściwie to — oba!
Dostarczenie dużej ilości kolagenu wraz z codzienną dietą nie jest wcale takie proste.
Po pierwsze, na pewno są to mniejsze ilości, niż te oferowane w preparacie kolagenowym. Warto ugotować sobie bulion kolagenowy dla zdrowia — na przykład na kurzych nóżkach, kościach, wolno gotowany, z mnóstwem warzyw. Ważne, by były to produkty z dobrych źródeł, jak najlepszej jakości, bez metali ciężkich czy antybiotyków. Po przestudzeniu taki bulion powinien zmieniać swoją konsystencję na stałą, galaretowatą — wtedy wiadomo, że spora część kolagenu faktycznie się wygotowała.
Po drugie, organizm i tak strawi kolagen na aminokwasy, ale nie będzie to tak łatwo przyswajalne białko, jak to hydrolizowane, pocięte już na dipeptydy, tripeptydy.
A jeśli suplementacja, to…
Kolagen dla kobiet w ciąży powinien mieć jak najbardziej naturalny, prosty skład. Unikaj konserwantów, sztucznych barwników, potencjalnych alergenów.

Bezpieczeństwo stosowania kolagenu w ciąży
Ze względów bezpieczeństwa nie ma zbyt wielu badań klinicznych na kobietach w ciąży i karmiących piersią, także w przypadku suplementacji kolagenem. Dlatego odpowiedź na to, czy można pić kolagen w ciąży, nie jest taka prosta.
✔️ Badanie Baginski i in. [2016] polegało na spożywaniu 15 g hydrolizowanego kolagenu z dodatkami (np. witamina C, D) przez kobiety w trzecim trymestrze ciąży i do 10 tygodni po porodzie. Wykazano, że suplementacja kolagenem faktycznie zwiększa ilość białka we krwi, poprawia ogólne samopoczucie (chociaż nie było to celem badania, a dodatkowym, subiektywnym wnioskiem badanych kobiet), ale co najważniejsze korzystnie wpływa na gojenie się ran pochwy, krocza i powłok brzusznych po cesarskim cięciu. (1)
❌ W pracy C. Steele [2022] czytamy, że ze względu na brak dostatecznej liczby badań nie zaleca się brania kolagenu podczas ciąży i karmienia piersią. (2)
Czy suplementacja kolagenem w ciąży jest bezpieczna?
Czy w ciąży można pić kolagen? Tak, ale zanim kupisz pierwsze opakowanie suplementu, koniecznie skonsultuj się z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę. Uważa się, że skoro kolagen stanowi naturalnie duży procent białka występującego w organizmie, to jego suplementacja jest bezpieczna. Zwróć uwagę na dodatki: pamiętaj, że w trakcie ciąży należy bardzo uważać na suplementację witaminą A. Zarówno w suplementach, jak i kosmetykach! Należy zachować szczególną ostrożność, bo jej nadmiar szkodzi Twojemu dziecku. Twój lekarz udzieli Ci na ten temat informacji.
Potencjalne ryzyka i skutki uboczne stosowania kolagenu w ciąży
Czy kolagen do picia w ciąży (lub ten suplementowany w tabletkach) może przynieść ze sobą skutki uboczne? Tak, i to nie tylko w tym szczególnym czasie. Mogą to być:
zgaga,
wzdęcia,
luźny stolec,
specyficzny smak w ustach,
dolegliwości z przewodu pokarmowego,
alergia lub nadwrażliwość,
ból mięśni oraz stawów. (8)
Jeśli jesteś w ciąży i nie możesz ze względu na powyższe lub zalecenia lekarza przyjmować kolagenu, nie martw się ani nie miej wyrzutów sumienia. To nie jest suplement, który musisz przyjmować koniecznie podczas ciąży!
Konsultacja z lekarzem — klucz do bezpiecznej suplementacji
Twój lekarz prowadzący udzieli Ci najlepszych informacji, na temat tego, czy można brać kolagen w ciąży — w Twoim indywidualnym przypadku.
Jeśli masz na oku konkretny produkt, pokaż jego skład lekarzowi. Omów z nim swoje obawy, dolegliwości i problemy — to klucz do bezpiecznej suplementacji!
Jeśli się zgodzi, a Ty potrzebujesz dalszych informacji — zapytaj swoją położną o to, jak jej podopieczne oceniają suplementację kolagenem w tym szczególnym czasie.
Ten artykuł nie stanowi porady medycznej, jest jedynie garścią informacji i wskazówek na temat kolagenu.
Korzyści suplementacji kolagenem w ciąży
Korzyści z suplementacji kolagenem są potwierdzone badaniami, które mimo wszystko skupiają się na ogólnych zaletach suplementacji tym białkiem — niekoniecznie podczas ciąży — bo jak już wspomniałam, takich badań nie ma zbyt wiele. Spożywanie kolagenu w tym czasie może jednak nieść ze sobą sporo zalet.

Wpływ kolagenu na elastyczność skóry i zapobieganie rozstępom
Kolagen pozytywnie wpływa na elastyczność i wytrzymałość skóry. Zapewnia jej jędrność, nawilżenie, odporność na urazy mechaniczne. Może przyczynić się do powstania mniejszych rozstępów lub ich uniknięciu.
Kolagen a zdrowie stawów i kości w ciąży
To białko budulcowe wspiera zdrowie kości oraz chrząstek stawowych. Jest wykorzystywane w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, zwłaszcza kolagen typu II. Stawy kobiety w ciąży są obciążone ze względu na rosnącą wagę dziecka, łożyska, wód płodowych. Kolagen może okazać się dla nich wsparciem w tym trudniejszym czasie.
Rola witaminy C w syntezie kolagenu
Witamina C jest kluczowa dla syntezy kolagenu w fibroblastach. Jest odpowiedzialna za prawidłowe działanie enzymów biorących udział w tym procesie. Dodatkowo jest cennym i silnym antyoksydantem, chroniącym przed stresem oksydacyjnym i wolnymi rodnikami tlenu.
Jak wybrać odpowiedni kolagen w ciąży?
Jaki kolagen na brzuch po ciąży? Najlepiej: morski, przebadany, hydrolizowany!
Kolagen rybi, wołowy czy morski — który jest najlepszy?
Kolagen morski, czyli rybi, jest uważany za najzdrowszy i najbardziej przyswajalny kolagen. Jest przede wszystkim źródłem kolagenu typu I, będzie zatem wsparciem dla zdrowia i dobrostanu skóry i kości.
Kolagen wołowy to kolagen typu I i III, jeśli pochodzi z dobrego źródła, jest dobrze oczyszczony i również hydrolizowany, może być dogodną, niejednokrotnie tańszą opcją.
Hydrolizowany kolagen — zalety i biodostępność
Hydrolizowany kolagen to dobry kolagen na rozstępy w ciąży i nie tylko: pocięcie go na mniejsze części za pomocą reakcji hydrolizy sprawia, że jest o wiele lepiej przyswajalny i biodostępny, niż cała, duża i trudna do strawienia cząsteczka kolagenu. Można go z powodzeniem rozpuścić nawet w zimnym napoju, nie żeluje — w przeciwieństwie na przykład do żelatyny, która jest tylko częściowo hydrolizowana.
Formy kolagenu - proszek, płyn czy kapsułki?
Co wybrać — kolagen w tabletkach, w proszku czy w formie wygodnego szota?
Wybór należy do Ciebie, bo każda z nich niesie wygodę stosowania: jeśli masz już wystarczająco dużo tabletek do zażywania w tym szczególnym czasie, wybierz proszek lub szoty — obie te formy to tak naprawdę kolagen do picia, jednak pierwsza z nich wymaga przygotowania i rozmieszania z napojem lub wodą. Możesz za to przyrządzić w ten sposób smakowity koktajl z ulubionych produktów.
Kolagen w ciąży a karmienie piersią
Przybliżmy jeszcze jedną kwestię: kolagen a karmienie piersią. Czy można?
Czy można kontynuować suplementację podczas karmienia piersią?
Sprawdźmy na stronie e-lactancia, czy kolagen przy karmieniu piersią jest wskazany. Jest to strona używana przez kobiety, by sprawdzić, czy substancja, którą chcą zażyć bądź zastosować podczas karmienia piersią w kosmetykach jest bezpieczna.
Sprawdziłam frazy „collagen”, „hydrolyzed collagen” oraz „marine collagen”, czyli kolagen, hydrolizowany kolagen i kolagen morski. Wszystkie wyniki wyświetliły się na zielono, jako „bezpieczne” i „najlepsza opcja”. Dodatkowo, czytamy w wyjaśnieniu, że można suplementować to białko, ponieważ w jelicie i tak wchłania się do krwiobiegu w formie aminokwasów. Według dotychczas zebranych informacji, nie przenika do mleka, ani do osocza niemowląt. W informacji znajdujemy także zdanie, że suplementacja kolagenem nie jest konieczna, jeśli stosujemy zdrową i zbilansowaną dietę. (4, 5)
Kolagen rybi a karmienie piersią — możesz wybrać ten typ kolagenu, jeśli nie masz uczulenia na ryby. Warto wybierać kolagen ze sprawdzonych źródeł, by uniknąć zawartości metali ciężkich w produkcie — sprawdź informacje producenta. Jeśli widzisz jakieś niepokojące objawy u dziecka, skonsultuj się z lekarzem, by wykluczyć alergię na ryby. Chociaż zdarza się to rzadko, nie jest niemożliwe, dlatego należy być uważnym.
Kolagen do picia, a karmienie piersią — nie ma znaczenia, jaką formę kolagenu wybierzesz. Ważne, by suplementacja była dla Ciebie wygodna.
Wpływ kolagenu na regenerację organizmu po porodzie
Kolagen może przyczynić się do szybszej regeneracji ciała kobiety po porodzie, m.in przez redukcję rozstępów, korzystny wpływ na gojenie się ran, a także dostarczając aminokwasów niezbędnych do zdrowego funkcjonowania skóry, włosów, paznokci i stymulacji produkcji naturalnego kolagenu.
Praktyczne wskazówki dotyczące suplementacji kolagenem
Kolagen: karmienie piersią, ciąża. Garść praktycznych informacji.
Jak długo stosować kolagen w ciąży?
Zwykle, by zobaczyć pierwsze efekty suplementacji kolagenem, mówi się o przynajmniej 12 tygodniach regularnej suplementacji. Czasem podawany jest okres 8 tygodni. Klucz? Regularność!
Dawkowanie kolagenu — ile jest bezpieczne?
We wspomnianym badaniu kobiety przyjmowały 15 g hydrolizowanego kolagenu. Optymalnie zaleca się przyjmowanie od 2,5 do 15 g kolagenu. (6)
Jak pić kolagen? Warto zapoznać się z zaleceniami producenta suplementu. Często będzie to 10 g produktu dziennie, gdy mowa o proszku lub jeden szot kolagenowy dziennie.
Unikanie sztucznych dodatków w produktach z kolagenem
Jaki kolagen przy karmieniu piersią, a jaki w ciąży? Przede wszystkim:
naturalny,
wolny od sztucznych dodatków,
przebadany.
Możesz sięgnąć po opatentowane peptydy kolagenowe, które mają sprawdzony, przebadany skład i potwierdzone działanie, na przykład VERISOL®, Naticol® etc.
Podsumowanie - czy warto stosować kolagen w ciąży?
✔️ Warto, jeśli Twój lekarz prowadzący wyrazi zgodę, a Ty nie masz obaw ani efektów ubocznych podczas suplementacji kolagenem w ciąży.
Masz prawo zadbać o swój wygląd i odpowiednią podaż białka w tym szczególnym czasie.
❌ Nie warto, jeśli Twój lekarz prowadzący ma wątpliwości lub nie zaleci Ci stosowania kolagenu w trakcie ciąży. Nie warto również wtedy, gdy wyrazi zgodę, ale dokuczają Ci skutki uboczne suplementacji lub wtedy, gdy masz jakiekolwiek obawy o zasadność suplementacji kolagenem i wywołuje ona Twój stres lub niepewność. To ma być przecież tylko wspierający dodatek — nie konieczność.
Zalety suplementacji kolagenem dla zdrowia mamy i dziecka
Już wiesz, czy kolagen można stosować w ciąży. Przypomnijmy, jakie zalety przynosi suplementacja tym białkiem dla mamy:
wzrost elastyczności skóry, co może przyczynić się do powstania mniejszych rozstępów,
szybsze gojenie się ran po cesarskim cięciu lub otarć i nacięć po porodzie drogą naturalną,
wsparcie dla obciążonych większą wagą stawów,
podaż białka,
wzmocnienie paznokci i długofalowy wpływ na wzmocnienie włosów,
poczucie dbania o siebie, swój wygląd i komfortowe gojenie się ran może przełożyć się na poprawę jakości życia i lepsze ogólne samopoczucie mamy.
Co z zaletami suplementacji dla dziecka?
Suplementacja kolagenem nie wpływa na dziecko bezpośrednio, jednak w trakcie ciąży zapotrzebowanie na białko rośnie — zarówno by wspierać rozwój dziecka, jak i macicy, łożyska, tkanek matki. Dostarczanie kolagenu to wzrost ilości aminokwasów w osoczu matki, którymi organizm rozdysponuje „według uznania”.
Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Tak zwykło się mówić i jest w tym oczywiście prawda, ponieważ gdy kobieta czuje się zdrowa i zadbana, to ma więcej energii i przestrzeni psychicznej, by jak najlepiej zajmować się swoim dzieckiem. Spożycie kolagenu może być kolejną cegiełką do budowania lepszego samopoczucia matki.
Pamiętaj jednak o zbilansowanej diecie, a jeśli czujesz się źle psychicznie, nie bój się skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej!
Bibliografia:
Baginski, L., et al. "Response to Hydrolyzed Collagen Protein Supplementation in a Cohort of Pregnant and Postpartum Women." J Preg Child Health 3.275 (2016): 2.
Steele, Chloe. "Collagen: a review of clinical use and efficacy." Nutr Med J 1.2 (2022): 12-36.
https://www.termedia.pl/poz/Kolagen-w-ciazy-jaki-wybrac-i-jak-prawidlowo-suplementowac-,54216.html
https://www.e-lactancia.org/breastfeeding/marine-collagen-fish-collagen/synonym/
https://www.e-lactancia.org/breastfeeding/hydrolyzed-collagen-gelatin/synonym/
https://primabiotic.pl/2023/08/09/czy-mozna-stosowac-kolagen-w-czasie-ciazy/?srsltid=AfmBOor2gIomA3KhpNQJnL7KW7sqzU7YmF4oA0fHayrZIIo2jGUVjUsos
https://www.opiekaokoloporodowa.pl/artykul/rola-kolagenu-w-procesie-regeneracji-organizmu-kobiety-po-ciazy
https://auraherbals.pl/blog/kolagen-w-ciazy/