Ludzie korzystają z miodu od kilku tysięcy lat, i to nie tylko jako elementu diety, ale również wykorzystują go jako substancję leczniczą czy kosmetyczną. Stosowanie miodu może odmienić Twoją skórę!
Spis treści:
- Jak miód działa na twoją twarz?
- Składniki odżywcze w miodzie
- Właściwości przeciwzapalne miodu
- Sposoby stosowania miodu na twarz
- Najszybszy sposób - maseczka z miodem na twarz - przepisy
- Na jakie problemy skórne może pomóc miód?
- Miód na trądzik - miód z cynamonem na trądzik
- Miód na suchą skórę twarzy
- Miód na suche usta
- Miód na starzenie się skóry
- Często zadawane pytania o miód na twarz
- Jakie są skutki uboczne stosowania miodu na skórę twarzy?
- Czy każdy rodzaj miodu jest dobry dla cery?
- Czy można stosować miód na skórę twarzy, jeśli masz alergię na pyłki?
- Dlaczego warto stosować miód na skórę twarzy?
- Jakie są najlepsze sposoby stosowania miodu na twarz?
- Miód na twarz - efekty stosowania
Jak miód działa na twoją twarz?
Miód ma wielorakie działanie kosmetyczne - przeciwbakteryjne, przeciwutleniające, przeciwzapalne, a także delikatnie złuszczające (dzięki zawartości enzymów). Po zastosowaniu miodu skóra zyskuje nawilżenie, promienny, zdrowy wygląd, jest gładka i miękka.
Składniki odżywcze w miodzie
Ponad 95% miodu stanowią węglowodany, czyli inaczej cukry. Oprócz nich w miodzie znajdują się także białka, witaminy, aminokwasy, minerały czy kwasy organiczne, flawonoidy, polifenole, alkaloidy, glikozydy. Bazowymi cukrami miodowymi są fruktoza i glukoza oraz dwucukry (np. galaktozę, trehalozę) i oligosacharydy. Kwas glukonowy powstaje w miodzie z glukozy, podczas jej utleniania. Razem ze śladowymi ilościami innych kwasów odpowiada on za kwaśne pH miodu, które mieści się w granicach 3,2 - 4,5. W miodzie obecne są wszystkie niezbędne aminokwasy, głównie prolina. Białkami spotykanymi w miodzie są enzymy. Miód może zawierać wszystkie witaminy rozpuszczalne w wodzie (m.in. C), ale są to ilości dość nieznaczne. Jest w nim również wiele minerałów, w tym fosfor, sód, wapń, potas, magnez. Polifenole, czyli doskonałe przeciwutleniacze, można znaleźć nawet w 30 postaciach.
Właściwości przeciwzapalne miodu
Miód wykazuje silne działanie przeciwzapalne, także przy stosowaniu na skórę. Hamuje on działanie enzymów i białek prozapalnych, sprzyjając wyciszaniu zmian skórnych takich jak obrzęki czy zaczerwienienia.
Dlatego miód można stosować w różnych stanach skórnych, które związane są ze stanami zapalnymi - egzemie, AZS, trądziku.
Sposoby stosowania miodu na twarz
Miód jest zazwyczaj bezpiecznym składnikiem, ale ze względu na swój bogaty i zróżnicowany skład jest może wywołać reakcję niepożądaną. Zanim użyjesz więc miodu w np. w maseczce do twarzy warto przeprowadzić tzw. próbę alergiczną. Kropelkę miodu nałóż na skórę przedramienia lub ramienia i obserwuj to miejsce przez dobę. Jeśli nie pojawiło się zaczerwienienie, opuchlizna, podrażnienie lub swędzenie, możesz bezpiecznie używać tego rodzaju miodu dalej. Ponieważ miody wytwarzane są z różnych źródeł, mogą się między sobą różnić potencjałem uczulającym - nie zrażaj się, gdy wystąpi jakiś niekorzystny objaw stosowania jednego rodzaju miodu i spróbuj z innym typem.
Najszybszy sposób - maseczka z miodem na twarz
Miód należy do składników często wykorzystywanych do przygotowywania tzw. kosmetyków DIY ("zrób to sam"). Z powodzeniem możemy wykorzystać miód w połączeniu z innymi "kuchennymi zapasami", aby w prosty sposób przygotować np. maseczkę na twarz.
Przygotowanie maseczek: dokładnie zmieszaj wymienione składniki w miseczce, a następnie nałóż na czystą skórę twarzy oraz szyi. Podczas tej czynności możesz wykonać dodatkowo delikatny masaż, który pobudzi krążenie. Pozostaw maseczkę na skórze ok. 15-20 minut, następnie zmyj ją ciepłą wodą.
Pamiętaj! Przygotowaną maseczkę wykorzystaj od razu po wykonaniu, nie przechowuj jej, ponieważ wówczas w jej masie mogą rozwinąć się potencjalnie niebezpieczne mikroorganizmy.
Maseczka z drożdży i miodu na twarz
Drożdże być może nie byłyby Waszym pierwszym wyborem do maseczki. Tymczasem drożdże są świetnym źródłem witamin, szczególnie z grupy B. Witamina B6 sprawdzi się przy trądziku i przesuszonej skórze, witamina B3 szybko nawilża i przeciwdziała zaskórnikom, witamina B2 stymuluje odnowę naskórka, a witamina B1 działa przeciwzmarszczkowo. Maseczka miodowo - drożdżowa sprawdzi się u osób, chcących nawilżyć skórę oraz doświadczających problemów z trądzikiem.
Przepis:
- 1 łyżeczka świeżych drożdży,
- 1 łyżka jogurtu naturalnego,
- 1 łyżeczka miodu.
Maseczka z miodem i cytryną
Cytryna stanowi źródło witaminy C, która działa jako przeciwutleniacz, substancja ściągająca, przeciwzapalna, rozjaśniająca oraz dodatkowo - przeciwgrzybicza. Ze względu na to, że sok z cytryny zawiera sporo kwasów, w nadmiernych ilościach mogą podrażniać skórę, szczególnie u osób z cerą wrażliwą. Połączenie cytryny i miodu sprawdzi się za to przy cerze tłustej i ze skłonnością do trądziku.
Przepis:
- 1 łyżeczka soku z cytryny,
- 1 łyżka miodu,
- 1 łyżka jogurtu naturalnego,
- opcjonalnie: 1 łyżeczka proszku do pieczenia.
Maseczka z miodem i bananem
Banany dostarczają minerałów (zawierają przede wszystkim dużo potasu) i witamin. Oczywistym surowce do DIY jest miąższ owocowy, ale kosmetyczne zastosowanie może mieć także skórka bananów, która jest bogata w polifenole, pomaga zwalczyć opuchliznę pod oczami i działa regenerująco na skórę. Jeśli masz więc trochę czasu, warto do maseczki, zamiast miąższu użyć zblendowanej skórki. Maseczka z bananów i miodu będzie świetnie nawilżać i zmiękczać skórę.
Przepis:
- miąższ owocowy z połowy banana, rozgnieciony widelcem lub rozdrobniony,
- 1 łyżka miodu,
- opcjonalnie: 1 łyżeczka jogurtu naturalnego.
Maseczka z miodu i oliwy na twarz
Dla optymalnego nawilżenia korzystne jest łączenie humektantów i emolientów, czyli np. miodu z oliwą. Dodatkowo oliwa działa jak przeciwutleniacz i może pomagać w przenikaniu składników aktywnych przez skórę. Taka maseczka sprawdzi się przy cerze dojrzałej i suchej oraz jako maseczka regenerująca.
Przepis:
- 1 łyżka oliwy,
- 1 łyżka miodu,
- opcjonalnie: 1 łyżeczka dowolnego hydrolatu (kwiatowego lub owocowego)
Maseczka na twarz z kurkumy i miodu
Kurkuma jest znana ze swojego działania przeciwutleniającego, rozjaśniającego przebarwienia potrądzikowe, a także przeciwstarzeniowego. W połączeniu z przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym działaniem miodu, taka maseczka będzie dobrym wyborem dla osób z cerą tłustą, zmagających się z trądzikiem, ale także przy objawach zmęczenia - szarej, ziemistej skórze.
Przepis:
- pół łyżeczki kurkumy w proszku,
- 1 łyżka miodu,
- opcjonalnie: 1 łyżeczka żelu aloesowego, dowolnego hydrolatu lub oleju (np. migdałowego)
Peeling z miodu i cukru na twarz
Oprócz maseczek, miód w prosty sposób można wykorzystać do przygotowania domowego peelingu. W połączeniu z cukrem otrzymamy odżywczy i delikatny produkt, który pozwoli na usunięcie martwych komórek skóry. Peeling powinno wykonywać się raz, maksymalnie 2 razy w tygodniu, wówczas poprawia ogólny wygląd skóry i pomaga w jej odnowie.
Przepis:
- 1 łyżka cukru,
- 2 łyżki miodu.
Na jakie problemy skórne może pomóc miód?
Miód będzie cennym składnikiem w każdej pielęgnacji. Szczególnie jest jednak polecany przy trądziku (działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne), skórze suchej (doskonale nawilża) oraz dojrzałej (pomaga niwelować oznaki starzenia).
Miód na trądzik - miód z cynamonem na trądzik
Cynamon, podobnie jak miód, ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Łącznie tworzą świetny duet przeciwtrądzikowy. Wspólnie można jest stosować w postaci maseczek lub punktowo na wypryski i zaskórniki.
Miód na suchą skórę twarzy
Problem suchej, a nawet przesuszonej skóry twarzy jest coraz częstszy. Cukry, które są głównymi składnikami miodu, są świetnymi substancjami nawilżającymi, co udowodniono w licznych badaniach. Miodowa maseczka na suchą skórę zmniejszy uczucie ściągnięcia i pozostawi ją miękką i nawilżoną.
Miód na suche usta
Miód może z powodzeniem zastąpić pomadkę odżywczą lub ochronną do ust. Pomoże w zwalczeniu szorstkości, suchych skórek dookoła ust. Lepki miód utrzyma się na ustach dłuższy czas i nie spłynie.
Miód na starzenie się skóry
Procesy starzenia skóry związane są z różnymi reakcjami utleniania, zachodzącymi w naszym organizmie, m.in. pod wpływem stresu czy zanieczyszczeń. Miód jest naturalnym przeciwutleniaczem, czyli chroni komórki przed negatywnym działaniem reaktywnych form tlenu. Zapewnia również nawilżenie skóry, które jest bardzo ważnym aspektem zdrowego i młodego wyglądu skóry.
Często zadawane pytania o miód na twarz
Jakie są skutki uboczne stosowania miodu na skórę twarzy?
Praktycznie ich nie ma. W wyjątkowych przypadkach może pojawić się reakcja alergiczna, ale jest ona związana najczęściej z pyłkami obecnymi w miodzie, a nie samym miodem.
Czy każdy rodzaj miodu jest dobry dla cery?
Obecnie znamy nawet 300 różnych rodzajów miodu, a typy te zależą przede wszystkim od dominującego nektaru, który został zużyty przez pszczoły do wytwarzania miodu.
Rodzaj miodu dobrze jest dobrać do indywidualnych potrzeb skóry. Na przykład im ciemniejszą barwę ma miód (m.in. gryczany), tym więcej zawiera związków fenolowych i flawonoidów, czyli przeciwutleniaczy. Sprawdzi się on przy trądziku czy cerze dojrzałej. Miód spadziowy polecany jest przede wszystkim przy trądziku.
Czy można stosować miód na skórę twarzy, jeśli masz alergię na pyłki?
Na to pytanie nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Za ewentualną reakcję alergiczną przy stosowaniu miodu na skórę nie jest odpowiedzialny miód sam w sobie, ale pyłki, które mogą stanowić zanieczyszczenie miodu. Jest to zupełnie normalne przy wytwarzaniu miodu.
Jeśli wiesz dokładnie, na jakie pyłki kwiatowe jesteś uczulony - wówczas powinieneś unikać tych miodów, do wytwarzania których mogły posłużyć alergizujące Cię pyłki. Najprawdopodobniej inny typ miodu nie wywoła u Ciebie negatywnych reakcji. Jeśli rodzaj uczulających Cię pyłków nie jest jasny, najlepiej wykonać próbę alergiczną na konkretny typ miodu przed użyciem jego większych ilości na twarz. Alergia na pyłki nie jest jednoznacznym przeciwwskazaniem do stosowania miodu.
Dlaczego warto stosować miód na skórę twarzy?
Szereg właściwości fizykochemicznych miodu sprawia, że ogranicza on wzrost bakterii i drożdżaków, co jest pożądane w stanach zapalnych i trądziku. Działanie przeciwzapalne jest kolejną ważną zaletą miodu, podobnie jak ujednolicanie kolorytu cery czy efekt przeciwstarzeniowy. Miód działa wszechstronnie i przysłuży się każdemu typowi cery.
Jakie są najlepsze sposoby stosowania miodu na twarz?
Najlepszym, ale i najprostszym sposobem stosowania miodu na twarz są kosmetyki DYI - maseczki i peelingi. Miód jest bazą konsystencjotwórczą takich mieszanin, ale również nadaje odpowiedni poślizg i co najważniejsze - wykazuje działanie kosmetyczne. Ze względu na dużą lepkość miód może być także stosowany punktowo na zmiany skórne.
Miód na twarz - efekty stosowania
Stosowanie miodu na twarz może przynieść naprawdę zadziwiające efekty. Przede wszystkim, dzięki zwiększeniu nawilżenia, skóra będzie wyglądać na zdrową i jędrną. Miód działa też rozjaśniająco oraz pomaga w wyciszaniu zmian trądzikowych. Korzyści ze stosowania miodu na twarz zobaczą osoby ze wszystkimi typami skóry - od suchej, przez tłustą, po wrażliwą.
Źródła:
- Yeast Mask (Benefits and 4 Mask Recipes) https://diycosmetics.net/yeast-mask-recipes/
- Are There Benefits to Using Honey and Lemon on Your Face? https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/honey-and-lemon-for-face#using-together
- This DIY Honey and Turmeric Mask Is Your New Secret Weapon https://www.marieclaire.com/beauty/a12820272/honey-turmeric-face-mask/
- Honey as an allergen https://www.healthline.com/health/allergic-to-honey
- How Applying Honey to Your Face Can Help Your Skin https://www.healthline.com/health/honey-for-face
- Miód: jakie ma znaczenie w kosmetologii i lecznictwie? https://gemini.pl/poradnik/uroda/miod-jakie-ma-znaczenie-w-kosmetologii-i-lecznictwie/
- Can Honey and Cinnamon Treat Acne?
https://www.healthline.com/health/honey-and-cinnamon-for-acne