Olej z konopi — mniej popularny, ale bardzo bogaty olej, który warto dodać do swojej olejkowej kosmetyczki. Olej konopny polecany jest na trądzik, łuszczycę, łojotok, atopowe zapalenie skóry, egzemy. Doskonale nawilża, odżywia, regeneruje, ujędrnia. My dodalibyśmy jeszcze, że to świetny, bezpieczny i dość uniwersalny sposób na lśniące włosy, zwłaszcza jeśli polubiliście olejowanie włosów.
Spis treści:
Olej konopny właściwości
Zimnotłoczony, niefiltrowany olej konopny (jak ten, który znajdziesz w Olini) zachowuje maksimum cennych właściwości zamkniętych w ziarnach konopi siewnej. Ma żółto-zielonkawą barwę i pachnie ziołowo, ale bardzo delikatnie. Zawiera naturalnie występujące kwasy Omega-3 i Omega-6 oraz inne niezbędne dla skóry, włosów i całego organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe np. gamma-lineolowy, palmitynowy czy oleinowy. Inne cenne składniki zawarte w Oleju konopnym Olini to:
- witaminy z grup A, D, E (tokoferol) i K
- minerały: wapń, cynk, magnez
- karoten
- fitosterole
- fosfolipidy
- canabidol
- terpenol
Olej konopny w pielęgnacji
Intensywna regeneracja skóry, łagodzenie, wsparcie równowagi lipidowej w skórze i włosach, działanie antybateryjne, antywirusowe i przeciwgrzybicze — jest wiele powodów, dla których olej z konopi znalazł się na top liście naturalnych olejków kosmetycznych. Sprawdza się w pielęgnacji wielu rodzajów skóry w tym:
- Alergicznej — w przypadku alergii skórnych i wysypek może łagodzić uczucie swędzenia.
- Trądzikowej — może pomóc ograniczyć rozwój bakterii odpowiedzialnych za trądzik, wyregulować poziom sebum, zmniejszyć ilość zaskórników i przyspieszyć gojenie ranek potrądzikowych.
- podrażnionej i wrażliwej — przyspiesza procesy regeneracyjne.
- Suchej — pomaga suchej skórze zwiększyć nawilżenie i elastyczność.
- Poparzonej — może zmniejszyć zaczerwienie skóry po opalaniu.
Warto stosować go także, aby zmiękczyć twardą skórę na łokciach, piętach, czy kolanach, która ma tendencję do pękania.
Olej konopny na twarz
Osoby stosujące olej konopny na twarz, chwalą go za wiele właściwości. Nienasycone kwasy tłuszczowe odbudowują płaszcz hydrolipidowy, regenerują podrażnioną skórę. Olej konopny zawiera Tokoferol, zwany witaminą młodości, który spowalnia procesy starzenia się cery suchej, mieszanej i tłustej. Działa antyoksydacyjne — to oznacza, że jego obecność zwalcza wolne rodniki. Witamina K poprawia szczelność naczyń krwionośnych, zapobiegając powstawaniu pajączków i chroniąc cerę naczynkową.
Fitosterole mają działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Zapobiegają trądzikowi i nadmiernej utracie wody, czyniąc ją bardziej odporną na warunki atmosferyczne. Karoten pobudza produkcję kolagenu i reguluje pracę gruczołów łojowych. Olej z konopi może stać się nieocenionym wsparciem w chorobach skóry takich jak:
- Trądzik
- Łuszczyca
- Alergie skórne
- Grzybica skóry
Olej konopny na włosy
Olej konopny świetnie sprawdzi się w przypadku włosów kręconych, włosów wysokoporowatych i średnioporowatych, zwłaszcza jeśli są dodatkowo zniszczone np. farbowaniem. Takim włosom bardzo służą kwasy omega 3, omega 6. W przypadku oleju z konopi to aż 80% składu!
Kwas gamma-linolenowy ma wpływ na poprawę struktury włosa, jego nawilżenie i elastyczność, co przekłada się na połysk i świetne układanie się włosów. Wysoka zawartość witaminy e, a także właściwości przeciwzapalne to dobra wiadomość dla skóry głowy. Olej konopny będzie świetnym wyborem, jeśli chodzi o olejowanie skalpu.
Olej konopny na skórę głowy:
- zwalczanie łupieżu
- wzmacnianie cebulek włosów
- regulacja pracy gruczołów łojowych na skórze głowy
- spowolnienie przetłuszczania się włosów
Olej konopny na twarz i włosy zastosowanie
Znacie już długą listę zalet oleju konopnego stosowanego w celach pielęgnacyjnych na skórę i włosy. Pora więc poznać sposoby aplikowania oleju. Możliwości jest naprawdę sporo.
Olej konopny na twarz — wzbogacenie kremu
Prawdopodobnie macie już ulubiony produkt do pielęgnacji twarzy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wzmocnić działanie jego składników kroplą olejku z konopi. Zróbcie to tuż przez nałożeniem kremu na twarz, mieszając składniki na dłoni. W ten sposób dłużej będziecie mogli cieszyć się właściwościami obu produktów. Olej z konopi ma krótką datę ważności i powinien być trzymany w lodówce. Olej z konopi nadaje się także do dodawania do innych kosmetyków — maseczek, balsamów itp.
Olej konopny na twarz — na kwas hialuronowy lub aloes
Jeśli używacie kwasu hialuronowego lub czystego aloesy, by poprawić nawilżenie i elastyczność skóry, czy pozbyć się pierwszych zmarszczek, możecie wzmocnić ich działanie, kładąc, jako drugą warstwę, kilka kropli oleju z konopi roztartego w dłoni i nałożonego delikatnie bezpośrednio na twarz.
Olej konopny na twarz — na noc
Olej z konopi może stanowić także zamiennik kremu na noc. Wymieszanie go z kwasem hialuronowym sprawi, że olej lepiej przeniknie do naskórka, a dodatkowo świetnie zamknie nawilżenie wewnątrz skóry. Przy regularnym stosowaniu na noc poprawi się miękkość, elastyczność i koloryt cery.
Olejek konopny na skórę — do kąpieli
Kilka łyżek dodanych do wanny z ciepłą wodą może pozwolić skórze zregenerować się, nawilżyć, a w przypadku alergii ograniczyć upiorne uczucie swędzenia. Jeśli je odczuwacie, należy zadbać, by kąpiel nie była ani zbyt ciepła, ani długa. W przypadku alergii i AZS zaleca się maksymalnie 5-minutowe kąpiele w wodzie o temperaturze ciała.
Olej konopny jako serum do twarzy, szyi i dekoltu
Olej z konopi możecie nakładać bezpośrednio na każde miejsce potrzebujące nawilżenia, elastyczności, miękkości np. dodając do niego ulubiony olejek eteryczny np. przeciwzmarszczkowy olejek lawendowy. Relaksujący masaż taką miksturę może zwiększyć gładkość, odświeżyć wygląd cery suchej, dojrzalej, starzejącej się. Z pewnością zadziała także relaksacyjne, odprężająco i drenująco.
Olej konopny na włosy — olejowanie
Olejowanie olejem konopnym sprawdzi się, jeśli Wasze włosy są suche, matowe i sztywne, łatwo się puszą. Wybierzcie taką metodę olejowania włosów, która będzie dla Was wygodna i na którą pozwoli Wasz harmonogram dnia.
Olejowanie włosów na sucho — potrzebne będą ok. 1-2 łyżki oleju z konopi. Nakładamy olej na suche włosy — pasmo po paśmie do ok. 10 cm od skóry głowy. Spinamy w kok i pozostawiamy — od 45 minut na nawet całą noc. Przy całonocnym olejowaniu warto założyć czepek foliowy i zabezpieczyć poduszkę ręcznikiem.
Olejowanie włosów na mokro — włosy umyjcie łagodnym szamponem bez SLS i SLES. Nadmiar wody warto odcisnąć bawełnianą koszulką lub ręcznikiem z mikrofibry (bez tarcia włosów, bo bardzo tego nie lubią). Dalsze postępowanie jest identyczne, jak w przypadku olejowania na sucho: 1-2 łyżki oleju z konopi, czepek i wybrany czas olejowania.
Olejowanie włosów w konopnym rosole — to szybka i łatwa metoda pozwalająca równomiernie nakładać olej konopny na włosy. 1-2 łyżki oleju rozpuścić i rozmieszać w misce z ciepłą wodą, a następnie zanurzyć w niej włosy do wysokości ok. 10 cm od nasady. Włosy odsączyć rękami, upiąć w kok i pozostawić — na całą noc, 45 min, godzinę, dwie — jak Wam wygodnie.
Olejowanie włosów na podkład z miodu lub aloes — jeśli Waszym włosom przyda się dodatkowa porcja nawilżenia, warto pod olej spryskać włosy miodem rozpuszczonym w wodzie, lub nałożyć galaretkę aloesową. Miód i aloes to dwie naturalne substancje poprawiające nawilżenie włosów i skóry.
Olejowanie odżywką — ekspresowa pielęgnacja włosów olejami polegająca na wzbogaceniu waszej ulubionej odżywki porcją oleju z konopi. 25-45 minut na głowie i gotowe! Odżywka to także najlepszy sposób na zmycie oleju konopnego z włosów. Idealnie łączy się z olejem i spłukuje wraz z nim. Olejowane włosy umyte odżywkę pozostaną lekkie, lśniące i sypkie.
Olej konopny na rozdwojone końcówki
Porcję oleju (kilka kropli) można regularnie wcierać w same końcówki włosów. Olej z konopi dociąży je i nawilży. Dzięki takiej metodzie zabezpieczenia będą mniej się rozdwajać i puszyć. Olej konopny może zabezpieczać końcówki także przed działaniem wysokiej temperatury — suszarki, lokówki lub prostownicy.
Olej konopny na skalp
Olej z konopi można wmasować bezpośrednio w skórę głowy lub wymieszać z odżywką dedykowaną skórze głowy. Wystarczy 20 minut dwa razy w tygodniu, by takie olejowanie miało szansę przywrócić skórze odpowiednie nawilżenie, wyreguluje pracę gruczołów łojowych, ograniczyć łupież i uporczywe swędzenie skóry.
Olej konopny na twarz i włosy zastosowanie
Magia naturalnych, niefiltrowanych, zimnotłoczonych olejów polega także na tym, że ten sam produkt nadaje się do stosowania zewnętrznego i wewnętrznego.
Wiele razy słyszeliście, że pielęgnacja naskórka zaczyna się od wewnątrz, dlatego by poprawić nawilżenie i jędrność skóry, Olej konopny warto stosować także doustnie.
Po olej konopny stosowany doustnie warto sięgnąć także przy nawracających wysypkach i egzemach. Olej konopny łagodzi stany zapalne także od wewnątrz. Wspiera organizm w eliminacji toksyn z organizmu poprzez poprawę funkcji wątroby, co ma nieocenione znaczenie dla chorych z AZS. Ważne jest, by nie mylić oleju konopnego z konopi siewnej z olejkami CBD. Czysty Olej konopny nie zawiera CBD.