Jabłko to super owoc, a zrobiony wyłącznie z samych jabłek niefiltrowany ocet jabłkowy stał się najbardziej docenianym przez fanki “twarzingu” naturalnym kosmetykiem. Z zastosowaniem octu jabłkowego wykonacie kosmetyki o lekko kwaśnym odczynie, wyjątkowo bogate w antyoksydanty i cenne dla skóry składniki. Jak zatem stosować ocet jabłkowy na twarz? Jak używać octu jabłkowego na trądzik?
Spis treści:
- Zastosuj ocet jabłkowy na twarz i poznaj korzyści dla cery
- Ocet jabłkowy do cery tłustej i mieszanej
- Ocet jabłkowy na zmarszczki
- Ocet jabłkowy na trądzik
- Ocet jabłkowy na przebarwienia
- Jak stosować ocet jabłkowy na twarz
- Ocet jabłkowy — zastosowanie w kosmetyce
- Tonik z octu jabłkowego — rozcieńczony ocet jabłkowy na twarz
- Ocet jabłkowy i jego wpływ na skórę
- Ocet jabłkowy na twarz — efekty stosowania
- Ocet jabłkowy na piękne włosy
Zastosuj ocet jabłkowy na twarz i poznaj korzyści dla cery
By czerpać korzyści ze stosowania octu jabłkowego na twarz, trzeba poznać jego cechy, właściwości octu jabłkowego i proporcje, w jakich ocet może być stosowany. Odpowiednio rozcieńczony z wodą lub innymi substancjami będzie działał świetnie.
Skóra będzie gładka, nawilżona, zmniejszą się zaczerwienienia, ranki będą się szybciej goić, a pory skóry zmniejszą się.
Ocet jabłkowy na skórę stosowany regularnie i w odpowiednich proporcjach pozwala:
- usunąć z powierzchni skóry bakterie odpowiedzialne za trądzik i inne stany zapalne
- bezpiecznie peelingować skórę jednocześnie ją rozjaśniając i usuwając zrogowaciały naskórek
- zadbać o odpowiednie nawilżenie, odbudowę bariery hydrolipidowej i właściwe PH
- dostarczać cennych witamin
- dostarczać dobrych dla skóry minerałów
- działać przeciwzmarszczkowo — dzięki antyoksydantom i kwasom
- wzmacniać naczynka — dzięki uszczelniający flawonoidom, czyli naturalnym substancjom uszczelniającym.
Lista korzystnych dla skóry składników, zawartych w occie jabłkowym, jest naprawdę długa!
Ocet jabłkowy zawiera:
- Witaminy: A, E, D, B1, B2, B6, B9 (kwas foliowy) i C, PP
- Pektyny
- Enzymy i aminokwasy
- Biotyna
- Potas
- Siarka
- Krzem
- Kwas mlekowy, jabłkowy i octowy
- Magnez
- Miedź
- Wapń
- Molibden
- Kobalt
- Mangan
Ocet jabłkowy do cery tłustej i mieszanej
Ocet jabłkowy na twarz sprawdzi się w przypadku skóry tłustej i mieszanej. Ocet jabłkowy działa i reguluje wydzielanie sebum, a jego właściwości antybakteryjne, antyseptyczne będą nieocenionym wsparciem w leczeniu zmian zapalnych o każdym podłożu.
Ocet jabłkowy na zmarszczki
Dzięki zawartym w occie składnikom, tonik, maseczki i okłady z octem jabłkowym mogą pomóc ujędrnić skórę, poprawić jej napięcie, elastyczność i nawilżenie. Kwasy, minerały i witaminy poprawiają też ogólną kondycję i kolor skóry i rozpuszczają sebum.
Efektem stosowania octu jabłkowego może być zmniejszenie widoczności i ilości zmarszczek.
Pierwsze zmiany mogą zostać zauważone szybko — czasem wystarczy pół miesiąca i regularne stosowanie octu jabłkowego. Skóra staje się jaśniejsza, gładsza i rozświetlona.
Ważne: Poza delikatnym, lekko kwaśnym tonikiem, wszystkie kosmetyki z octem wymagają usunięcia z powierzchni skóry czy włosów, po zakończonym zabiegu.
15-minutowa maseczka DIY — ocet jabłkowy na zmarszczki
Ocet jabłkowy 1 łyżeczka + sprzyjający regeneracji miód nawłociowy / miód akacjowy o kwiatowym zapachu 3 łyżeczki.
Ocet jabłkowy na trądzik
Ocet jabłkowy na trądzik? Ocet jabłkowy na trądzik różowaty? Tak! Ten naturalny produkt, pełen witamin i składników przeciwzapalnych, może korzystnie wpływać na skórę problematyczną i radzić sobie z bakteriami powodującymi pryszcze. Zawarte w occie jabłkowym kwasy owocowe pomogą nie tylko zwalczyć przyczyny trądziku, ale także poradzić sobie z jego konsekwencjami — zaczerwienieniem, bliznami i przebarwieniami. Ocet jabłkowy pomaga na trądzik!
Ocet jabłkowy na przebarwienia
Lubicie kosmetyki rozjaśniające przebarwienia dzięki witaminie C i K? A może służą Wam zabiegi na bazie kwasów owocowych? Ocet jabłkowy jest ich bogatym źródłem wszystkich tych składników! Połączenie tych dwóch składników zapewnia odżywienie i rozjaśnienie skóry oraz wyrównanie jej kolorytu, także przy zaburzeniach melaniny, czy wokół blizn.
Ocet jabłkowy na cerę świetnie radzi sobie z przebarwieniami (ocet jabłkowy na plamy starcze), zwłaszcza stosowany jako peeling enzymatyczny. Peelingi enzymatyczne działają bez mechanicznego tarcia. Z tego powodu dobrze znosi je każdy typ skóry, w tym także naczynkowa i wrażliwa.
3-minutowy peeling DIY — ocet jabłkowy na przebarwienia
- Ocet jabłkowy 1 łyżeczka + starte na mus jabłko 1 łyżeczka + olej migdałowy 1 łyżeczka.
- Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać i nałożyć na skórę na zaledwie 3 minuty. Po tym czasie dokładnie zmyć wodą.
Jak stosować ocet jabłkowy na twarz?
Ocet jabłkowy na twarz powinien być bezpieczny po rozcieńczeniu w stosunku 1:3 (np. jedna łyżeczka octu na trzy łyżeczki innego składnika np. wody, miodu, jogurtu). W przypadku mniej kwaśnego toniku proporcja to maksimum 1:5 lub słabsza. Składniki na kosmetyki DIY warto łączyć ze sobą w suchym, uprzednio wyparzonym pojemniku.
Ocet jabłkowy zastosowanie w kosmetyce:
- maski na twarz
- płukanki do włosów
- okłady
- toniki
- peelingi
- zabiegi na przebarwienia
Tonik z octu jabłkowego — ocet jabłkowy na twarz
- Ocet jabłkowy 1 łyżeczka + woda przegotowana lub destylowana 5 łyżeczek + olejek eteryczny (dla skóry trądzikowej: herbaciany, dla dojrzałej lub z przebarwieniami: lawendowy) 2-3 krople.
Tonik z octu jabłkowego warto wzbogacić o olejki eteryczne z co najmniej dwóch powodów. Pierwszym jest maskowanie octowego zapachu, który szybko się utlenia, ale jest dość intensywny. Nie każdemu pasuje.
Dodatek olejku może także wzmocnić działanie toniku z octem jabłkowym.
- Olejek herbaciany znany jest ze swoich silnie antyseptycznych właściwości.
- Olejek lawendowy wygładza skórę, a badania naukowe potwierdziły jej skuteczność w leczeniu blizn po oparzeniach.
Jeśli chcecie wzbogacić tonik z octu jabłkowego olejkiem eterycznym, dodajcie maksymalnie 2-3 krople. Pamiętajcie, by wstrząsnąć butelkę przed użyciem, a także sprawdzić, czy wybrany przez Was olejek nadaje się do bezpośredniego kontaktu ze skórą.
Tonik z octu jabłkowego — właściwości dla cery
Porcję toniku można przygotowywać na bieżąco lub przygotować większą ilość na dłuższy czas. Naturalne kosmetyki, po połączeniu składników, bezpieczniej jest przetrzymywać w szkle niż w plastiku, w chłodniejszym miejscu lub lodówce. Bardzo praktyczne jest zastosowanie zakrętki z atomizerem. Spryskiwanie twarzy jest efektywne, precyzyjne i pozwala zrezygnować z pocierania wacikiem, za co wdzięczna będzie nie tylko skóra, ale i środowisko naturalne.
ZOBACZ TAKŻE: Ocet jabłkowy na odchudzanie
Ocet jabłkowy i jego wpływ na skórę
Jeśli pierwsze próby wykonania kosmetyku z octem jabłkowym skończyły się u Was podrażnieniem, stężenie octu jabłkowego było zbyt duże. Za jakiś czas możecie podjąć próbę z mniejszym dodatkiem octu. Po kosmetykach z octem możecie też przygotować nawilżający zabieg jako drugi etap pielęgnacji.
Czytajcie też etykiety. Skóra wrażliwa i sucha może bardzo źle reagować na obecne w occie konserwanty. Wybierajcie octy wykonane wyłącznie z jabłek, rzemieślnicze i aktywne biologicznie. Niefiltrowane, bogate w cenne składniki. Na powierzchni takich octów często wytrąca się galaretowaty korek — matka octowa. To zjawisko normalne i bardzo pożądane.
ZOBACZ TAKŻE: Jak pić ocet jabłkowy?
Ocet jabłkowy na twarz — efekty:
- zdrowa, promienna skóra
- mniej wyprysków
- mniej zmarszczek
- mniejsze zaczernienie
- prawidłowe PH
- odbudowa płaszcza hydrolipidowego
- głębokie odżywienie skóry mnóstwem witamin i minerałów
Ocet jabłkowy na piękne włosy
Ocet jabłkowy na włosy pozwala wyzwolić naturalny blask włosów, ograniczyć łamanie się włosów i ich przetłuszczanie. Ocet jabłkowy na łupież? Ocet na swędzenie skóry? Ocet jabłkowy na skórę głowy? Ta bomba witaminowa poradzi sobie także z najczęstszymi problemami związanymi z kondycją skalpu.
Zakwaszanie włosów i skóry głowy octem jabłkowym to tradycyjna i sprawdzona metoda, skutecznie poprawiająca kondycję włosów i skóry głowy na wiele sposobów.
Płukanka z octu jabłkowego zapewnia:
- nabłyszczenie
- mniejsze przetłuszczanie
- odżywienie włosów
- łatwe rozczesywanie
- zmniejszenie łamliwości
- wygładzenie włosów puszących się
- poprawę stanu skóry głowy, a w konsekwencji szybszy wzrost i mniejsze wypadanie.
Jak zrobić płukankę do włosów z octu jabłkowego? To bardzo łatwa i szybka metoda. Składniki połączycie bezpośrednio przed zastosowaniem. Potrzebne będzie tylko przegotowana woda i dobrej jakości ocet jabłkowy, najlepiej długo dojrzewający, bez konserwantów i niefiltrowany, jak ocet jabłkowy Olini.
Odpowiednie proporcje to zaledwie 1 łyżka octu na litr wody. Jeśli przesadzicie z ilością octu, płukanka spowoduje odwrotne efekty do zamierzonych: przesuszenie włosów i skóry głowy, osłabienie, puszenie i wypadanie.
Płukanka z octu jabłkowego na włosy przepis
- 1 łyżka octu jabłkowego + 1 litr wody (przegotowanej, przefiltrowanej lub destylowanej. Całkowicie ostudzonej przed połączeniem z octem)
- Po przepłukaniu włosów wodą z octem konieczne jest dodatkowe przepłukanie samą wodą. Nigdy nie zostawiamy octu na włosach.