Spis treści:
- Olej lniany – tylko na zimno
- Przepisy z użyciem oleju lnianego
- Twarożek z olejem lnianym?
- Koktajl owocowy z olejem lnianym
- Shake proteinowy z olejem lnianym
- Bruschetta z pomidorami i olejem lnianym
- Wegetariańskie burgery z olejem lnianym i sosem paprykowo-pomidorowym
- Olej lniany do sałatek
- Sałatka z olejem lnianym, pszenicą i świeżymi owocami
- Jak wybrać najlepszy olej lniany do każdej kuchni?
Olej lniany – tylko na zimno
Olej lniany tłoczony na zimno - w pełni korzystać z dobrodziejstw oleju lnianego, należy spożywać go na zimno. Podgrzany olej traci swoje właściwości, a poddawanie obróbce termicznej kwasy wielonienasycone ulegają utlenieniu. Dlatego należy pamiętać, żeby oleju lnianego nie podgrzewać. Ważne jest też jego przechowywanie w chłodnym miejscu z dala od źródeł ciepła, światła i dostępu świeżego powietrza, najlepiej w lodówce.
Przepisy z użyciem oleju lnianego
Każdy sposób na spożycie oleju lnianego będzie dobry. Wielu jest zwolenników oleju pitego beż żadnych dodatków – prosto z łyżeczki. Większość jednak wykorzystuje go do dań na zimno. Świetnie sprawdzi się jako spoiwo do past, dodatek do koktajli, składnik sosów do sałatek i dipów. Poniżej mamy dla Ciebie kilka ciekawych kulinarnych propozycji.
Twarożek z olejem lnianym
Twarożek z olejem lnianym jest podstawą diety Budwigowej, ale z jego dobroczynnych właściwości może korzystać każdy! Przygotowanie tego dania zajmie tylko kilka chwil.
Potrzebne składniki:
- 4 – 6 czubate łyżki twarogu
- 2 – 3 łyżki oleju lnianego
- 2 – 3 łyżki jogurtu lub śmietany
- dowolne przyprawy (na słono: sól, pieprz, papryka; na słodko: miód, cynamon, goździki
- świeże zioła, rzodkiewka, papryka ostra lub orzechy
Podane składniki wymieszać widelcem lub zmiksować przy pomocy blendera aż twarożek stanie się puszysty. Tak przygotowany twarożek można zjadać jako deser lub podawać na pieczywie, mięsie lub w towarzystwie warzyw. Inne warianty przepisu na pastę Budwigową znajdziesz w artykule o twarogu z olejem w diecie Budwig.
Koktajl owocowy z olejem lnianym
Taki koktajl nie tylko będzie smakowitym napojem, dodatkowo zadba o zdrowie i urodę.
Potrzebne składniki:
- garść dowolnych owoców świeżych lub mrożonych
- szklanka zimnego mleka, kefiru lub maślanki
- 2 łyżki oleju lnianego
- miód lub cukier brązowy do smaku
Wszystkie składniki zmiksować do uzyskania jednolitej konsystencji. Do koktajlu można dodać wcześniej zalane odrobiną wody błyskawiczne płatki owsiane, dzięki temu napój stanie się pożywnym drugim śniadaniem.
Shake proteinowy z olejem lnianym
Posiłek po wysiłku fizycznym pomaga w regeneracji i odbudowie mięśni, a ten przed ćwiczeniami daje energię i nie pozwala, byś ćwiczył z pustym żołądkiem. W takim razie co warto przekąsić przed treningiem?
Dobrym wyborem będzie proponowany przez nas shake proteinowy z jagodami i olejem lnianym. Przyrządzisz go w parę minut – dzięki temu znajdziesz czas na coś pożywnego, nawet gdy masz napięty grafik.
Dodajmy, że olej lniany to doskonały składnik posiłku dla sportowców. Wszystko za sprawą znakomitej proporcji wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6. Zimnotłoczony olej lniany zawiera aż 71% tych kwasów. Taki skład sprawia, że spożywanie oleju wpływa pozytywnie na wydolność organizmu, wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej, pomaga odbudowywać mięśnie i skraca czas regeneracji.
Nie sposób przecenić tych zalet, gdy prowadzi się aktywny tryb życia.
Składniki:
- 100g jagód (mogą być mrożone)
- 1 łyżka tłoczonego na zimno oleju lnianego
- 1 banan
- 200 ml mleka
- 1 surowe jajko
- 1/4 łyżeczki wanilii
- 4 kostki lodu
Przygotowanie:
Wrzuć wszystkie składniki do blendera i miksuj tak długo, aż powstanie kremowy shake. Jeśli napój jest dla Ciebie zbyt gęsty, dodaj trochę więcej mleka lub odrobinę wody.
Smacznego!
Bruschetta z pomidorami i olejem lnianym
Potrzebne składniki:
- pokrojona bagietka lub inne pieczywo (najlepiej pełnoziarniste)
- kilka listów świeżej bazylii (opcjonalnie dwie łyżeczki suszonej)
- pomidory
- sól i pieprz
- olej lniany
- roztarty czosnek
Pokrojone pieczywa posypać bazylią i wstawić do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180 – 200 stopni na około 5 minut, pieczywo powinno się lekko zarumienić i stać się chrupiące, zostawić je do ostygnięcia. Dwie łyżki oleju lnianego wymieszać z 2 – 3 ząbkami roztartego czosnku, każdą kromkę posmarować odrobiną oleju z czosnkiem. Pomidory pokroić w plasterki, doprawić solą i pieprzą, tak przygotowane pomidory układać na bruschettę. Bruschetta może być serwowana także z innymi dodatkami.
Wegetariańskie burgery z olejem lnianym i sosem paprykowo-pomidorowym
Wegetariańska kuchnia potrafi być bardzo kolorowa, smaczna i kreatywna. Jest wiele potraw, które, choć kojarzone z typowo mięsnymi mogą być równie smaczne w wersji bezmięsnej. Proponowany przez nas przepis, przypadnie do gustu nawet tym, którzy do tej pory nie wyobrażali sobie, że można zjeść burgera bez mięsa. Oto pyszne wege burgery z olejem lnianym i sosem z papryki i pomidorów.
Składniki na sos:- 1 łyżka tłoczonego na zimno oleju lnianego
- 2 czerwone papryki
- 3 pomidory śliwkowe lub pomidory roma, pocięte na ćwiartki
- 1 cebula, grubo pocięta
- 1 łyżka octu jabłkowego
- 1 łyżeczka wędzonej papryki
- 1/2 łyżeczki soli
Składniki do przygotowania burgera:
- 4 duże pieczarki portobello (trzony odcinamy)
- Sos Tamari
- Olej do smażenia (może być oliwa z oliwek lub olej kokosowy)
- 4 bułki do burgerów, mogą być też angielskie muffiny
- 4 plasterki sera feta o grubości ok 1,5 cm
- Kilka liści sałaty
Jak przygotować sos?
Najpierw przygotowujemy sos. Rozgrzej piekarnik do 215°C. Na blaszce do pieczenia ułóż paprykę i pomidory oraz cebulę. Piecz przez około 45 minut – aż lekko się przypalą. Następnie wrzuć upieczone składniki do robota kuchennego razem z octem, olejem lnianym, papryką i solą. Zmiksuj wszystkie składniki.
Sos możesz przygotować wcześniej, by lepiej się przegryzł. Można go przechowywać w lodówce maksymalnie przez 2 tygodnie.
Jak przygotować burgery?
Rozgrzej grill lub patelnię. Przygotuj marynatę z tłoczonej na zimno oliwy z oliwek i sosu Tamari. Grzyby obtocz w marynacie i odstaw na parę minut. Po tym czasie połóż je na grillu/patelni odwrotną stroną. Smaż przez około 5 minut, obróć i smaż przez kolejne 3 minuty. Lekko podsmażamy również bułki – przecięte na pół. Powinny zrobić się ciepłe i chrupiące.
Następnie składamy burgera. Na połowę bułki kładziemy grzyby, następnie ser feta, przygotowany sos i sałatę. Przykrywamy drugą połową bułki.
Takie wege burgery z olejem lnianym można zjeść na lunch, romantyczną kolację lub spotkanie z przyjaciółmi.
Spożywamy od razu po przygotowaniu i cieszymy się pysznym i zdrowym posiłkiem.
Olej lniany do sałatek
Olej lniany doskonale sprawdzi się w połączeniu z przeróżnymi sałatkami i surówkami. Wystarczy poszatkować lub zetrzeć na tarce ulubione warzywa, polać je łyżką lub dwoma oleju lnianego i doprawić do smaku. Olej lniany wzbogaci smak sałatek nie tylko warzywnych, ale także owocowych.
W każdej kuchni powinno się znaleźć miejsce dla zimnotłoczonego oleju lnianego. Zapraszamy niebawem po więcej przepisów z olejem lnianym.
Olej lniany idealny składnik sosów do sałatek.
Sałatka z olejem lnianym, pszenicą i świeżymi owocami
Szukasz lekkiego, orzeźwiającego dania na ciepłe dni? Proponowana przez nas sałatka owocowa z olejem lnianym będzie znakomitym wyborem. Jest łatwa i szybka do przygotowania a do tego jest smaczna i bardzo zdrowa!
Proponowana dzisiaj sałatka owocowa z olejem lnianym zawiera ziarna pszenicy, które możesz kupić na wagę w większych sklepach. Pszenica w takiej postaci nie jest popularna a szkoda, bo to znakomite źródło białka i błonnika. Ziarna pszenicy dają wiele energii i sprawiają, że uczucie sytości utrzyma się na długo.
Składniki:
- 1-2 łyżki świeżego oleju lnianego
- 2 łyżki soku pomarańczowego
- 1 szklanka ugotowanej pszenicy
- Około 10 szklanek świeżych owoców. Możesz wykorzystać m.in. jabłka, banany, jeżyny, truskawki, jagody czy mango.
Przygotowanie:
Ziarna pszenicy namocz dzień wcześniej – dzięki temu szybciej się ugotuje. Na jedną szklankę pszenicy wystarczą około 2-3 szklanki wody. Gotowanie namoczonej pszenicy trwa około godziny.
Owoce należy pokroić i połączyć z wystudzonymi gotowanymi ziarnami pszenicy. Olej lniany łączymy z sokiem z pomarańczy, najlepiej zrobić to przy użyciu blendera. Łączymy sos z sałatką.
Jak wybrać najlepszy olej lniany do każdej kuchni?
- Olej lniany musi być świeży. Rodzinna olejarnia Olini.pl tłoczy leje na świeżo, dopiero na Twoje zamówienie. Oleje z Olini nie stoją na sklepowej półce i nie jełczeją czekając na klienta
- Najlepszy olej lniany to ten tłoczony na zimno – do 40 stopni – zawsze kupuj olej z pewnego źródła
- Olej lniany powinien być zawsze w ciemnej butelce, przechowywany w lodówce, niewystawiony na światło słoneczne
- Nierafinowany, z najlepszego ziarna. W Olini zawsze wybieramy najlepszej jakości składniki – zobacz jak powstają nasze oleje.