Olej z ostropestu świetnie wspomaga skórę w wielu problemach - od trądziku, przez zmarszczki, nadmierne rogowacenia, aż po AZS. Z bogactwa cennych dla cery substancji można czerpać, stosując go doustnie lub do pielęgnacji skóry. Właściwości oleju z ostropestu są bardzo dobrze przebadane i często wykorzystywane w leczeniu chorób dermatologicznych i chorób wątroby, organu, który ma wiele wspólnego ze zdrowiem naszej skóry.
Spis treści:
Olej z ostropestu na twarz właściwości
1. Olej z ostropestu na zmarszczki
Olej z ostropestu na twarz to świetny wybór w przypadku cery dojrzałej. Tłoczony na zimno olej to świetne źródło substancji przeciwutleniających, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasów organicznych, witamin z grup C, B2, D, E, K i fitosteroli, jednak największą sławę przynosi olejowi z ostropestu sylimaryna.
Pewnie słyszeliście już tę nazwę, chociażby w radiowych spotach reklamujących produkty wspomagające wątrobę. Sylimarina jest bardzo ceniona za właściwości wspierające regenerację narządu, który jest naszą wewnętrzną wielką oczyszczalnią. Coraz więcej mówi się także o tym, że sylimarina stymuluje także odbudowę komórkową skóry!
Dzięki sylimarynie zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny - białek, które mają ogromny wpływ na jędrność skóry. Olej z ostropestu może więc opóźniać procesy starzenia się skóry, aż na trzy wyjątkowe sposoby:
- chroni skórę przed działaniem wolnych rodników (antyoksydanty)
- utrzymuje właściwe poziom nawilżenia (kwasy omega)
- regenerując skórę kolagenem i elastyną (sylimarina)
Olej z ostropestu, używany regularnie, może zapewnić skórze większą elastyczność, napięcie i wygładzenie. Będzie stał na straży nawilżenia.
2. Olej z ostropestu na AZS
Kwasy omega zawarte w oleju z ostropestu mają właściwości przeciwzapalne. Łagodzą wszelkie trwające na powierzchni skóry zakażenia, zaleczają egzemy i objawy łuszczenia się skóry.
Olej z ostropestu na twarz i ciało alergików oraz atopików będzie świetnym wyborem - z co najmniej dwóch powodów:
- łagodzi stany zapalne i zapewnia odpowiednie nawilżenie (kwasy omega)
- wspiera regenerację uszkodzonej w nasileniach alergicznych skóry (sylimarina)
3. Olej z ostropestu na trądzik
Przeciwzapalne właściwości kwasów omega to także silny argument za tym, by stosować olej z ostropestu na twarz ze skórą trądzikową, tłustą i problematyczną.
Olej z ostropestu wykazuje się niską komedogennością, czyli skłonnością oleju do zapychania porów. Kosmetolodzy oceniają ją na zaledwie 1 punkt w skali 1 do 5. Olej z ostropestu świetnie łączy się z nadmiarem sebum, łagodnie je usuwa i reguluje. Mamy więc także aż 4 argumenty za zastosowaniem tego produktu na trądzik:
- wspomaga skórę w walce z bakteriami odpowiedzialnymi za trądzik (kwasy omega)
- chroni skórę przed zapychaniem (niska komedogenność)
- usuwa nadmiar sebum (dobre wiązanie)
- wspomaga gojenie się ranek i blizn po trądziku (sylimarol)
4. Olej z ostropestu na twarz oparzoną słońcem
Zdolny do stymulowania regeneracji skóry sylimarol przyda się także, jeśli przesadzimy ze słońcem. Olej z ostropestu może pomóc zregenerować podrażnienia i zaczerwienienia powstałe w wyniku oparzeń słonecznych. Dodatkowym wsparciem będzie witamina E, której olej z ostropestu jest bogatym źródłem.
Jak stosować olej z ostropestu na twarz

Istnieje mnóstwo sposobów, by włączyć olej z ostropestu do pielęgnacji twarzy. Od wzbogacania sklepowych produktów, które już macie, po stosowanie bezpośrednio na twarz, czy wraz z innymi bogatymi produktami naturalnymi jak, chociażby aloes czy naturalne olejki eteryczne.
Stosowanie olejku może sprawić, że skóra będzie świetnie oczyszczona, a dodatkowo wygładzona, bardziej elastyczna i uspokojona. Z czasem możliwe jest także wyrównanie się przebarwień i zwężenie porów. Wszelkie ranki na skórze będą goić się szybciej. Stosujący olej z ostropestu na twarz klienci chwalą go także za wyciszenie zaczerwienienia wokół pękniętych naczynek.
OCM - demakijaż olejem z ostropestu
- 100 ml tłoczonego na zimno oleju z ostropestu
- 10 ml SLP (roślinnego emulgatora, który umożliwi zmycie oleju po połączeniu go z wodą)
- 5 kropli olejku lawendowego
Sposób użycia: olej nakładamy na twarz za pomocą rąk lub specjalnej ściereczki (np. muślinowej). Masujemy w celu rozpuszczenia makijażu i nadmiaru sebum. Całość zmywamy wodą. Ta metoda i skład pozwalają nie używać już innych środków do demakijażu i oczyszczania skóry.
Maseczka ujędrniająca z olejkiem z ostropestu
- 20 ml galaretki aloesowej
- 2,5 ml oleju z ostropestu
- 1 kropla olejku pomarańczowego
Sposób użycia: maseczkę nakładamy na twarz, szyję i dekolt. Pozostawiamy na około 20 minut. Nadmiar wklepujemy i pozostawiamy na skórze.
Olejkowe serum do twarzy na noc
- 2-3 krople oleju z ostropestu
- 1 kropla olejku eterycznego lawendowego
Składniki mieszamy na dłoni i dopiero w połączonej postaci aplikujemy na skórę twarzy, szyi i dekoltu. Pozostawiamy na całą noc, pamiętając o porannym oczyszczeniu twarzy.
Krem na dzień wzbogacony olejem z ostropestu
- porcja ulubionego kremu na dzień
- 2 krople oleju z ostropestu
Składniki łączymy na dłoni bezpośrednio przed nałożeniem na skórę. Czekamy do wchłonięcia się kosmetyku, nim nałożymy makijaż.
Olej z ostropestu na skórę - zastosowanie doustne
Co łączy wątrobę i skórę? To dwa zależne od siebie narządy regulujące wydzielanie toksyn z organizmu. Gdy wątroba nie działa prawidłowo, większość szkodliwych substancji, które przeszły przez nasz organizm, wydzielanych jest przez skórę.
Poprawa działania wątroby, jaką może przynieść zawarta w oleju z ostropestu sylimarina, skutkuje zwykle także poprawą stanu skóry - zwłaszcza u osób cierpiących na egzemy i AZS. By poprawić stan skóry, wystarczy zaledwie 1 łyżeczka oleju dziennie.
Jaki olej z ostropestu wybrać?
Olej z ostropestu Olini otrzymujemy tłocząc go tradycyjną metodą - na zimno, z nasion ostropestu plamistego. To w 100% naturalny produkt, niefiltrowany i niepasteryzowany - bez sztucznych dodatków - z tego powodu zawiera maksimum cennych substancji aktywnych.