Stosowanie oleju z wiesiołka w ciąży - tak czy nie?
Jak już wspomnieliśmy, olej z wiesiołka w połączeniu z witaminą D łagodzi objawy cukrzycy ciążowej. Jednak przyjmowanie tego oleju daje o wiele więcej korzyści kobietom w ciąży.
Olej z wiesiołka na stan przedrzucawkowy? Tak, z olejem rybim
W 1 badaniu klinicznym porównano, jak 3 substancje: olej z wiesiołka połączony z olejem rybim, tlenek magnezu oraz placebo, działają na stany przedrzucawkowe ciąży. Te preparaty podawano grupie 155 pacjentek jako suplementy diety, przez 6 miesięcy.
Efekt? Olej z wiesiołka z olejem rybim okazały się wartościowym suplementem dla kobiet w ciąży. Mogą obniżyć ewentualność wystąpienia stanu przedrzucawkowego. Mogą też pozytywnie wpłynąć na masę dziecka.
Olej z wiesiołka nie skraca porodu
Dawniej olej z wiesiołka był stosowany przez położne jako środek, który skraca poród. Zapobiegał też przenoszeniu ciąży. Brak jest jednak dokładnych badań na ten temat.
Olej z wiesiołka a rozwarcie szyjki macicy
Czy olej z wiesiołka ułatwia rozwarcie szyjki macicy? Tak!
Sprawdzono to na grupie 36 kobiet, którym podano olej z wiesiołka w formie kapsułki (500 mg), 6-8 godzin przed zabiegiem. Wynik: olej z wiesiołka 2-krotnie skrócił czas potrzebny do rozwarcia szyjki macicy i nie wykazał żadnych działań niepożądanych (21).
Olej z wiesiołka w ciąży - brak działań niepożądanych
Czy można pić olej z wiesiołka w ciąży? Podczas badań, jak olej z wiesiołka działa na dolegliwości związane z ciążą, nie zaobserwowano żadnych działań niepożądanych. Olej nie wywołał efektów ubocznych i nie miał wpływu na przebieg ciąży ani stan zdrowia noworodków.
Jednak jeśli jesteś w ciąży i chcesz stosować olej z wiesiołka - skonsultuj to z lekarzem.