Spis treści:
Olej lniany - ale jaki?
Zawsze, gdy chcesz kupić olej lniany, to… masz mętlik w głowie? Nie wiesz, który wybrać? „Olej budwigowy” czy „olej lniany tłoczony na zimno”? „Olej lniany złocisty” a może „nierafinowany”? „Olej lniany na cholesterol” czy jednak „olej lniany wysokolinolenowy”? Albo ten, który ma „dużą ilość omega-3 i omega-6”?
Nadmiar produktów i informacji może przytłoczyć, ale jest na to sposób.
NAUKA!
8 wskazówek od naukowców, jak rozpoznać dobry olej lniany
Zebraliśmy dla Ciebie 8 wskazówek, jak wybrać olej lniany. Większość z nich powstała na bazie opinii naukowej na temat Oleju lnianego Olini. Przygotował ją Uniwersytet Medyczny w Łodzi.
Dzięki naszej instrukcji JUŻ ZAWSZE będziesz mieć pewność, że kupujesz dobry produkt! Wystarczy, że rzucisz okiem na etykietę lub opis oleju.
Informacje pochodzą z „Opinii dotyczącej prozdrowotnych właściwości oleju lnianego marki Olini”. Jej autorzy to naukowcy z Zakładu Zaburzeń Krzepnięcia Krwi z Uniwersytetu Medycznego (UMED) w Łodzi.
Olej lniany tłoczony na zimno - olej budwigowy
Wskazówka nr 1: Sprawdź, czy olej lniany jest tłoczony na zimno
W „Opinii” UMED czytamy, że żeby „olej z nasion lnu wykazywał swoje korzystne właściwości - powinien być tłoczony na zimno”. Poszukaj na etykiecie tej informacji.
Co mówią Ci informacje z etykiety Oleju lnianego Olini?
- olej lniany - powstał z nasion lnu zwyczajnego o kolorze brązowym (zwanego też lnem brązowym)
- olej lniany złocisty - powstał z nasion złotego lnu (lnu złocistego)
- tłoczony na zimno - olej został pozyskany wg najstarszej, naturalnej metody, w rygorystycznie przestrzeganej temperaturze - nie wyższej niż 35-40°C
- nierafinowany - złotego płynu, który zawiera cenne składniki i właściwości, nie podgrzewano ani nie dodano do niego sztucznych dodatków
- 100% naturalny - zawiera tylko olej roślinny
Olej lniany złocisty kupisz w sklepie Olini
Dzięki procesowi tłoczenia na zimno i chłodzeniu (w temperaturze maks. 10°C) - Ty zyskujesz olej:
- z wysoką zawartością składników odżywczych,
- który zachowuje stabilność kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6,
- z dłuższym okresem ważności.
Wskazówka nr 2: Wybierz olej budwigowy
Czasem w opisie produktu lub na etykiecie przeczytasz - olej lniany budwigowy. Dlaczego warto kupić taki olej?
Niemiecka chemiczka, fizyczka i aptekarka, Joanna Budwig, twierdziła, że nowotwory powstają przez brak kwasów tłuszczowych omega-3 w organizmie. Dlatego w latach 50. XX opracowała autorską dietę - zwaną dietą dr Budwig lub dietą budwigową.
To olejowo-białkowa i roślinna dieta. Jej podstawą jest miks oleju lnianego z białym, chudym serem, tzw. pasta budwigowa.
Co istotne, w diecie dr Budwig ważna jest jakość wszystkich składników. Mają być one: nieprzetworzone, nierafinowane i ekologiczne. Bez konserwantów i ulepszaczy. I taki też powinien być olej lniany, który stosuje się w diecie budwigowej.
Napis - olej budwigowy - to dla Ciebie informacja, że trzymasz w rękach olej najwyższej jakości. A dokładniej - olej lniany wysokolinolenowy (o którym później).
Gdzie kupić olej lniany dr Budwig? Nie znajdziesz go w zwykłym sklepie. Jego data do spożycia jest krótka - na przykład termin przydatności do spożycia Oleju lnianego Olini to 6 miesięcy od daty wytłoczenia. Niezależnie od daty otwarcia.
Olej Olini jest tłoczony małymi partiami, na świeżo. Oznacza to, że nie stoi na półce. Ten, który dociera do klientów, ma od 2 do 5 dni.
Olej lniany dr Budwig kupisz w sklepie Olini
Olej lniany - omega 3
Wskazówka nr 3: Szukaj olejów z dużą ilością kwasów tłuszczowych nienasyconych
Według UMED-u: „tłoczony na zimno olej lniany o potwierdzonej badaniami, wysokiej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 jest cennym składnikiem odżywczym o udowodnionych naukowo właściwościach prozdrowotnych, bezpiecznym w stosowaniu”.
Jak wynika z badań, które UMED przeprowadził w latach 2019-2020, zawartość kwasów tłuszczowych jednonienasyconych w Oleju lnianym Olini wynosi 16,1-21,2%. Wielonienasyconych - 68,9 - 74,7%. Razem to ponad 90% wszystkich kwasów tłuszczowych w oleju.
Olej lniany wysokolinolenowy
Wskazówka nr 4: Sprawdź zawartość omega-3
Z etykiety oleju lnianego (patrz: Wartości odżywcze w 100 g) dowiesz się, ile kwasów tłuszczowych, w tym nasyconych i nienasyconych, zawiera. Olej lniany jest szczególnie cenny, ponieważ ma dużą ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3.
Dlaczego informacja o kwasach tłuszczowych, w tym omega-3, jest dla Ciebie ważna?
W „Opinii” UMED czytamy, że „oleje uzyskiwane z różnych odmian lnu wykazują odmienną zawartość kwasów tłuszczowych”. W związku z tym oleje lniane różnią się od siebie właściwościami prozdrowotnymi. Wybieraj te oleje, które mają więcej kwasów tłuszczowych wielonienasyconych omega-3.
Wskazówka:
Nie możesz znaleźć dokładnej informacji o ilości omega-3 w oleju lnianym? Warto sięgać po oleje przebadane. Ich producenci dzielą się danymi z badań np. w opisach produktu i artykułach.
Zgodnie z literaturą fachową, w oleju lnianym może być od 20-73% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. W tym kwasu alfa-linolenowego (ALA) z grupy kwasów omega-3 – 3,61 - 57,41%.
Wskazówka nr 5: Wybierz olej lniany wysokolinolenowy
W związku z zawartością ALA, oleje lniane można podzielić na dwa podtypy:
- o wysokiej zawartości ALA, czyli wysokolinolenowe,
- oraz o niskiej zawartości ALA – niskolinolenowe [2].
Dlaczego olej lniany wysokolinolenowy jest dobry dla Twojego zdrowia?
Jak czytamy w „Opinii” UMED-u „olej lniany wysokolinolenowy można określić mianem bardziej prozdrowotnego”:
- zawiera dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 - wg różnych źródeł, na poziomie 50-60% lub przynajmniej 60%,
- a także: kwasów tłuszczowych omega-6 i -9, nasyconych kwasów tłuszczowych i witaminę E.
Informacji o zawartości ALA szukaj w opisie produktu.
Jak wynika z badań na oleju Olini, które w 2019 wykonał UMED, zawiera on ponad 53,49% kwasu alfa-linolenowego (ALA). Badania potwierdzają, że „olej lniany marki Olini należy do kategorii olejów wysokolinolenowych, co jest korzystne z punktu widzenia jego własności prozdrowotnych”.
Wskazówka nr 6: Wybieraj olej lniany w ciemnej butelce
Nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym te z rodziny omega-3, wrażliwe są na promienie słoneczne. Dlatego olej lniany dobrej jakości będzie miał ciemną butelkę z grubego szkła.
Wskazówka nr 7: Zwróć uwagę, czy olej przechowuje się w temperaturze 4-10°C
Olej lniany, żeby zachował swoje cenne właściwości, powinien stać w lodówce. Dlatego uważaj na produkty, które zalegają na sklepowych półkach. Narażone są na działanie wysokich temperatur i promieni słonecznych.
Wskazówka nr 8: Olej lniany powinien mieć krótki termin ważności
Oleju lnianego nie można długo magazynować.
Wg „Opinii” UMED-u: „smak i konsystencja oleju jest charakterystyczna i zmienia się w czasie przechowywania; po zbyt długim okresie przechowywania olej staje się gorzkawy i wytrąca się osad”.
Olej lniany - właściwości zdrowotne
Twój olej spełnia wszystkie 8 warunków? Z takim produktem dostarczysz sobie wszystkiego, co najlepsze. Zobacz, co zyska Twój organizm!
Korzyści ze stosowania oleju lnianego wysokiej jakości
- Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe
W „Opinii” UMED-u czytamy: „za prozdrowotne właściwości oleju lnianego odpowiada obecność tzw. niezbędnych (wielo)nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), które muszą być dostarczane organizmowi człowieka z pożywieniem”.
- Dodatek do potraw
Oleju nie musisz przyjmować tylko na łyżeczce. Spróbuj dodać go do:
- kanapek – zamiast masła,
- sałatek i surówek – jako pyszny i zdrowy dressing,
- sosów,
- surówek z marchwi i kapusty kiszonej,
- twarogu i pasty twarogowej dr Budwig,
- jogurtów, szejków i porannej owsianki,
- gotowanych warzyw i ciepłych potraw: ryb, ziemniaków, brokułów, kalafiora,
- zup
- domowego majonezu.
- Uzupełnienie diety w omega-3
Badania potwierdzają, że kwasy tłuszczowe wielonienasycone omega-3:
- odgrywają ważną rolę w profilaktyce i leczeniu otyłości. Ta, jak wiadomo, sprzyja rozwojowi wielu chorób. Powoduje m.in. dyslipidemię, chorobę wieńcową, cukrzycę typu 2 i nadciśnienie tętnicze,
- mają wyraźny wpływ na insulinowrażliwość i hamowanie powstawania powikłań cukrzycy,
- spożywane w większej ilości niż kwasy omega-6 zmniejszają częstość występowania wielu chorób przewlekłych o podłożu zapalnym,
- wykazują silne działanie kardioprotekcyjne (chronią serce), szczególnie dotyczy to występowania choroby wieńcowej.
Stany zapalne, stres oksydacyjny, nadciśnienie, dyslipidemia i cukrzyca bardzo często występują razem. Są istotnymi czynnikami ryzyka w chorobach układu krążenia. Olej lniany, który stosuje się w chorobach sercowo-naczyniowych, działa więc kompleksowo.
Olej lniany właściwości lecznicze
Podsumujmy - nasiona lnu i olej lniany wykazują szereg korzystnych właściwości, między innymi działanie:
- przeciwzapalne,
- antyoksydacyjne,
- ograniczające stres oksydacyjny,
- poprawiające profil lipidowy (przeciwdziała dyslipidemii),
- a także korzystne działanie w cukrzycy typu 2 (obniżanie insulinooporności i glikemii).
Olej lniany-właściwości przeciwzapalne
Tak, jak pisaliśmy wyżej, większe spożycie kwasów omega-3 w stosunku do omega-6 to rzadsze występowanie chorób przewlekłych o podłożu zapalnym. Potwierdzają to badania.
W jednym z nich podawano olej lniany (1–36 g) osobom z cukrzycą, dyslipidemią i chorobą niedokrwienną serca. Analiza wyników wykazała, że suplementacja oleju lnianego ma wpływ prozdrowotny i obniża istotnie poziom markera stanu zapalnego.
W 8 innych badaniach klinicznych sprawdzano, jaki wpływ na potencjał antyoksydacyjny i stres oksydacyjny ma suplementacja oleju lnianego. Badano pacjentów z cukrzycą i chorobą niedokrwienną serca. Analiza potwierdziła, że suplementacja oleju lnianego odgrywa korzystną rolę we wzmocnieniu antyoksydacyjnego systemu obronnego organizmu. Ogranicza też stres oksydacyjny u osób dorosłych.
Olej lniany na cholesterol
Mówi się, że kwasy omega-3 działają na cholesterol, co wykazało wiele badań.
3772 pacjentom, w tym osobom zdrowym i z: cukrzycą, chorobami sercowo-naczyniowymi, nowotworami i chorobą niedokrwienną serca, otyłością i nadciśnieniem, suplementowano olej lniany. Wyniki potwierdziły, że suplementacja znacząco obniżyła stężenie cholesterolu całkowitego (TC), triglicerydów (TG) oraz cholesterolu frakcji LDL (LDL-C), a więc wolniejszego rozwoju chorób serca.
W innych, 14 badaniach klinicznych, które dotyczyły: wpływu suplementacji oleju lnianego, przebadano 1107 osób. W tym: osoby zdrowe oraz osoby z nieprawidłowym profilem lipidowym (dyslipidemią). Analizy potwierdziły, że stosowanie oleju lnianego znacząco poprawiało parametry TC, LDL-C i TG u pacjentów z dyslipidemią i dodatkowo korzystnie podwyższało poziom HDL-C u osób zdrowych.
Potwierdziło to 31 innych badań. Porównywano w nich wpływ spożywania różnych produktów zawierających olej lniany (pełne ziarna lnu, olej lniany, lignany z ziaren lnu) na profil lipidowy, cytokiny prozapalne i wskaźniki antropometryczne. Zbadano 1698 osoby, w tym pacjentów z chorobami związanymi z dyslipidemią. Wyniki wykazały, że: konsumpcja produktów z ziarnami lnu miała korzystny efekt na:
- osoczowe poziomy TC, LDL-C, TG,
- apolipoproteiny B i IL-6 u pacjentów z chorobami związanymi z dyslipidemią.
Choć nie wykazano wpływu oleju lnianego na profil lipidowy, to obniżał on markery stanu zapalnego.
Olej lniany opinie lekarzy
Olej lniany - opinie lekarzy i naukowców z zespołu UM w Łodzi:
Jakie badania to potwierdzają?
-
Olej lniany Olini zawiera wysoką zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych - stanowią one 90% wszystkich kwasów tłuszczowych w oleju.
Według literatury naukowej zawartość kwasów tłuszczowych w oleju zależy od odmiany lnu [5]. Różnią się one proporcją jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Ich zawartość w oleju lnianym może wahać się bardzo znacznie (od około 20 do 70% dla obu rodzajów kwasów). Od niej/od nich zależą właściwości prozdrowotne oleju.
Jak wynika z badań, które UMED przeprowadził w latach 2019-2020, zawartość kwasów tłuszczowych jednonienasyconych w oleju lnianym Olini wynosi: 16,1-21,2%, a wielonienasyconych: 68,9 - 74,7%. Razem to ponad 90% wszystkich kwasów tłuszczowych w oleju.
-
Olej lniany Olini ma potwierdzoną badaniami, wysoką zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, zwłaszcza kwasu alfa-linolenowego (ALA) z tej grupy. Jest zatem olejem lnianym wysokolinolenowym.
Oleje lniane można podzielić na dwa podtypy – oleje o wysokiej zawartości ALA – wysokolinolenowe oraz niskiej zawartości ALA – niskolinolenowe [7]. Podtyp wysokolinolenowy można określić mianem bardziej prozdrowotnego. Zgodnie z literaturą fachową, w oleju lnianym może być od 20-73% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym ALA – 3,61 - 57,41%.
-
Proporcja kwasów omega-3 i omega-6 w oleju lnianym Olini jest bardzo korzystna.
W literaturze naukowej od pewnego czasu podkreśla się istotność właściwej proporcji kwasów omega-3 i omega-6. W przypadku prozdrowotnych, wysokolinolenowych typów oleju lnianego, stosunek kwasu α-linolenowego (n-3) do linolowego (n-6) w oleju wynosi ok. 3,8:1, co jest wartością bardzo korzystną.
Z badań, które pochodzą z badań oleju Olini wykonanych w roku 2019 przez UMED wynika, że proporcja kwasów omega-3 i omega-6 wynosi dokładnie 3,8:1,09.
Według dostępnych źródeł, trudno znaleźć jest przeciwwskazania do stosowania oleju lnianego.
Mimo to, jeśli chodzi o olej lniany - przeciwskazania do jego stosowania dotyczą:
- osób, które mają stwierdzone nietolerancje pokarmowe,
- opinie lekarzy o "olej lniany - przeciwskazania" będą istotne w przypadku osób, które cierpią na choroby wątroby oraz trzustki,
- z lekarzem powinny skonsultować się również kobiety w ciąży.
Świat nauki jest zgodny, że olej lniany jest produktem prozdrowotnym.
W świetle przedstawionych wyników badań w „Opinii” UMED-u Olej marki Olini:
- jest dobrze scharakteryzowanym,
- tłoczonym na zimno,
- olejem wysokolinolenowym (zawiera ponad 53% ALA),
- jest też cennym składnikiem odżywczym o udowodnionych naukowo właściwościach prozdrowotnych, bezpiecznym w stosowaniu.
Dla kogo: można polecić go osobom zdrowym, a także pacjentom z grupy ryzyka lub chorym na choroby układu krążenia i/lub cukrzycę typu 2.
Źródła:
- Shayan M, Kamalian S, Sahebkar A, et al. Flaxseed for Health and Disease: Review of Clinical Trials. Comb Chem High Throughput Screen. 2020; 23: 699-722. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32436825/
- Ganguly S, Panjagari NR, Raman RK. Flaxseed (Linum usitatissimum). Oilseeds: Health Attributes and Food Applications: Springer; 2021. p. 253-83.
- Raygan F, Taghizadeh M, Mirhosseini N, et al. A comparison between the effects of flaxseed oil and fish oil supplementation on cardiovascular health in type 2 diabetic patients with coronary heart disease: A randomized, double-blinded, placebo-controlled trial. Phytother Res. 2019; 33: 1943-51.
- Yang C, Xia H, Wan M, et al. Comparisons of the effects of different flaxseed products consumption on lipid profiles, inflammatory cytokines and anthropometric indices in patients with dyslipidemia related diseases: systematic review and a dose-response meta-analysis of randomized controlled trials. Nutrition & metabolism. 2021; 18: 91.
- Dzięcioł M, Przysławski J. Ocena wartości odżywczej i aktywności biologicznej wybranych olejów roślinnych dostępnych na rynku polskim w kontekście profilaktyki chorób dietozależnych. Bromat Chem Toksykol. 2013; 46: 20-26.
- Tavarini S, Castagna A, Conte G, et al. Evaluation of Chemical Composition of Two Linseed Varieties as Sources of Health-Beneficial Substances. Molecules. 2019; 24.
- Rosołowska-Huszcz D. Działanie kwasów tłuszczowych za pośrednictwem receptorów błonowych a znaczenie tłuszczu w dietoprofilaktyce cukrzycy typu 2. Diabetologia Kliniczna. 2011; 12: 42-51.
- Kaniewski R, Jankowiak J, Zajączek J. Nowe możliwości wykorzystania oleju lnianego tłoczonego na zimno. Post Fitoter. 2019; 3: 204-7.
- Zuk M, Szperlik J, Szopa J. Linseed Silesia, Diverse Crops for Diverse Diets. New Solutions to Increase Dietary Lipids in Crop Species. Foods. 2021; 10: 2675.
- Xu Z, Liu S, Shen M, et al. Evaluation of trans fatty acids, carbonyl compounds and bioactive minor components in commercial linseed oils. Food Chem. 2022; 369: 130930.