ALERGIA? 🤧 Nie w tym roku! Sięgnij po Olej z czarnuszki!
Tłoczony zawsze na zimno
Bezpieczna dostawa od 7,49 zł
Darmowa dostawa od 199 zł
Świeże oleje z rodzinnej olejarni
media_article_775

Oleje dla kobiet - który wybrać i jak stosować?

Maria Knapik
3 mar 2024

Zbilansowana dieta oraz zdrowy styl życia są inwestycją na lata. Z kolei zimnotłocone oleje roślinne mogą dodatkowo wspomóc w osiągnięciu długowieczności i witalności. Odżywiają od wewnątrz i upiększają na zewnątrz. Jak nie pogubić się wśród wszystkich dostępnych rodzajów? Który olej będzie właściwy? A może postawić na ich mieszankę? Spokojnie, nasz kompleksowy przewodnik pomoże Ci dopasować olej do Twoich indywidualnych potrzeb.  

Różnorodne oleje dla kobiet – który wybrać?

Na rynku dostępne jest wiele olejów roślinnych, które pomagają dbać o zdrowe ciało i umysł.

Zanim zdecydujesz się na konkretny olej – sprawdź, czy jest on:

  • tłoczony na zimno
  • nierafinowany i niefiltrowany
  • zrobiony z wysokiej jakości ziaren
  • świeży
  • odpowiednio przechowywany 

Taki olej zachowuje najwięcej wartości odżywczych, którym zawdzięcza swoje dobroczynne działanie. 

Jaki olej wybrać?

Dla kobiecego organizmu w szczególności polecamy:

Olej z wiesiołka – idealny dla kobiet w każdym wieku

Numerem jeden wśród zimnotłoczonych olejów dla kobiet jest zdecydowanie Olej z wiesiołka. Poleca się go kobietom w każdym wieku. Pomaga w czasie:

  • PMS
  • ciąży
  • menopauzy
  • bólów piersi
  • karmienia piersią

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi potwierdzili, że olej z wiesiołka pozytywnie wpływa na równowagę hormonalną. Jest znakomitym źródłem kwasu GLA (9,28 g/100 g) oraz witaminy E (56,4 mg/kg).

Dzięki cennym składnikom odżywczym poprawia wygląd i kondycję cery, zmniejsza stany zapalne, reguluje pracę jajników, wspiera regenerację błon śluzowych oraz normalizuje ciśnienie krwi. 

Olej lniany – źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych

Olej lniany w szczególności poleca się osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę ze świadomym żywieniem i zimnotłoczonymi olejami. Posiada łagodny smak, dlatego łatwo włączyć go do diety. Możesz pić go nawet prosto z łyżki.

Ziarna lnu zawierają sporo błonnika, dlatego dodanie ich do posiłku sprawia, że staje się on o wiele bardziej sycący. Z tego względu olej lniany to znakomite uzupełnienie diety redukcyjnej. Warto pić go na czczo lub wykorzystać jako sałatkowy dressing albo dodatek do owocowego koktajlu.

Najcenniejszymi składnikami oleju lnianego są nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Obniżają poziom cholesterolu LDL, poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych oraz zapobiegają występowaniu zakrzepów.

Bestseller
drop Tłoczony na świeżo, łagodny w smaku, pozbawiony goryczy
c Wysoka zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 (ALA) – 56,96 g/100 g
star Korzystna proporcja omega-3 i omega-6 – ok. 3,5:1
hand Przebadany przez zespół Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Olej lniany Olini
Wysokolinolenowy
(1964 opinie)

15,00 zł

Oliwa z oliwek – bogactwo polifenoli i witaminy E

Oliwa z oliwek to podstawa śródziemnomorskiej kuchni. Ten południowy rarytas jest nie tylko pyszny, ale zawiera również wiele cennych składników odżywczych. Są nimi:

  • NNKT – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które wspierają pracę całego organizmu: od mózgu po układ odpornościowy
  • polifenole – antyoksydanty, które działają przeciwstarzeniowo
  • witaminy – oliwa dostarcza sporą porcję witaminy E, nazywanej „witaminą młodości”

Uwzględnienie oliwy w diecie jest proste. Można podawać ją na zimno, używać do gotowania, pieczenia, a nawet smażenia.

Ważne: Kupuj oliwy od sprawdzonych producentów. To popularny zdrowy tłuszcz, dlatego na rynku dostępne jest wiele „podróbek”.

Wybieraj oliwę:

  • zimnotłoczoną
  • extra virgin
  • nierafinowaną
  • w ciemnej butelce

Olej dla kobiet Olini – uniwersalny dla każdej kobiety

Połączenie tych trzech zdrowych olejów tworzy kompleksowe wsparcie dla kobiecego organizmu. 

Dlatego razem z zespołem badawczym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi stworzyliśmy Olej dla kobiet. 

Oleje tłoczone na zimno – dlaczego warto je spożywać?

Oleje tłoczone na zimno zachowują najwięcej cennych wartości odżywczych. Temperatura tłoczenia w granicach 30-35°C jest optymalna. Chociaż taki proces przebiega wolniej, daje najlepsze efekty. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie i dobry wygląd – wybieraj tylko zimnotłoczone, nierafinowane i nieoczyszczane oleje. 

Olej w kapsułkach – czy zawsze się opłaca?

Wiele sklepów ma w swojej ofercie oleje w formie kapsułek. Chociaż jest to wygodne rozwiązanie, nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. 

Dlaczego?

Wybierając olej w kapsułkach, nie wiesz jak, kiedy i gdzie został on wytłoczony. Może okazać się, że w kapsułce znajduje się stary, słaby jakościowo olej. Zdarza się również, że kapsułkę wypełnia zupełnie inna substancja, niż zadeklarował producent. Taki olej jest też mniej opłacalny. W przeliczeniu ceny za litr – olej w kapsułkach jest kilkanaście razy droższy od oleju w butelce.

Kupując olej w butelce, możesz łatwo zweryfikować jego jakość. 

  • Oprócz możliwości sprawdzenia zapachu i smaku, znasz też datę jego wytłoczenia.
  • Oleje Olini wlewamy do solidnych butelek z ciemnego szkła, które chroni je przed światłem. 
  • Dodatkowo mocno dokręcona zakrętka zabezpiecza cenną zawartość przed utlenianiem.

Chociaż picie oleju na łyżce jest mniej zachęcające niż wygodna kapsułka, wybranie tej metody przynosi najlepsze efekty. 

Dodatkowym atutem butelkowanych olejów jest ich uniwersalność. Wykorzystasz je w kuchni do przyrządzania rozmaitych dań oraz do pielęgnacji. 

Oleje dla kobiet jako naturalne kosmetyki

Drogą do pięknej, zadbanej i młodo wyglądającej cery jest oczywiście zrównoważona dieta i zdrowy styl życia. 

Z pomocą roślinnych olejów możesz dodatkowo zadbać o potrzeby swojej skóry. W domowym zaciszu wykonasz nimi wiele pielęgnacyjnych zabiegów, które poprawią koloryt, nawilżenie i elastyczność. Kosmetyki na bazie naturalnych składników są też idealnym rozwiązaniem dla alergików.

Zimnotłoczone oleje możesz wykorzystać na wiele sposobów:

  • jako składnik maseczki
  • dodatek do kremu na dzień i na noc
  • do masażu
  • do olejowania włosów
  • do odżywek na włosy
  • do peelingów
  • do paznokci i skórek

Olej lniany w codziennej pielęgnacji

Olej lniany nie tylko podkreśli smak ulubionej sałatki – sprawdzi się również jako dodatek do naturalnych kosmetyków. Dodaj kilka kropel do kremu na dzień, do olejku do ust lub do domowego peelingu cukrowego. 

Możesz też wcierać go w końcówki włosów lub wykonać nim olejowanie na sucho. Dzięki takim zabiegom zabezpieczysz włosy przed zniszczeniem i sprawisz, że będą sypkie i lśniące. 

Wskazówka: Jeśli masz skórę tłustą, olej lniany może się nie sprawdzić. To olej komedogenny. Żeby uniknąć zatkania porów – wypróbuj olej rokitnikowy, z pestek dyni lub z pestek malin.

Kosmetyczny olej rokitnikowy – naturalny kosmetyk do zadań specjalnych

Olej z rokitnika jest polecany dla cery trądzikowej, naczynkowej oraz na przebarwienia. 

Swoją piękną pomarańczową barwę zawdzięcza karotenoidom. To naturalne związki, które przeciwdziałają stresowi oksydacyjnemu.

Jeśli stan Twojej skóry pogorszył się, wykorzystaj olej jako element wieczornej pielęgnacji. Na drobne zmiany – nałóż go punktowo. Możesz też dodać odrobinę do ulubionej maseczki. Delikatnie wmasuj miksturę w całą twarz i zmyj pozostałości po kilkunastu minutach. 

Masz matowe i przesuszone włosy? Olej rokitnikowy możesz dodać do odżywki. Pomoże w regeneracji i przywróceniu blasku – również kręconym kosmykom. 

Pamiętaj, że olej z rokitnika to produkt brudzący, dlatego aplikuj go uważnie.  

Olej z pestek dyni – naturalny kosmetyk dla cery trądzikowej

Pestki dyni to prawdziwa kopalnia cennych składników odżywczych. Są bogate w witaminy oraz minerały. Znajdziesz w nich:

  • witaminę A
  • witaminę C
  • witaminę E
  • witaminę D
  • witaminy z grupy B
  • cynk
  • magnez 
  • potas
  • selen

Olej z pestek dyni tłoczony na zimno nadaje się do skóry odwodnionej, dojrzałej, a nawet wrażliwej. Jest naturalnym środkiem, który niweluje przesuszenia oraz przebarwienia. Poprawia też elastyczność skóry i reguluje wydzielanie sebum. Dlatego jego dobroczynne działanie w szczególności docenią posiadaczki cery trądzikowej

Olej z pestek malin – dla cery dojrzałej

Z wiekiem skóra traci elastyczność. Pojawiają się na niej zmarszczki, bruzdy i linie mimiczne. Zdrowy styl życia oraz stosowanie naturalnych kosmetyków pomoże przywrócić blask skórze – również tej dojrzałej. Olej z pestek malin to świetny składnik wykorzystywany w naturalnych rytuałach pielęgnacyjnych. 

Aż w 80% tworzą go nienasycone kwasy tłuszczowe, które dbają o prawidłowy balans warstwy hydrolipidowej. W szczególności docenią to posiadaczki suchej i odwodnionej skóry. 

Olej z pestek malin zawiera przeciwutleniacze, takie jak witamina E, które działają przeciwstarzeniowo. Składniki zawarte w tym oleju wspomagają też proces produkcji kolagenu i elastyny

Olej sezamowy – do rozgrzewającego masażu

Relaks jest niezbędny do regeneracji ciała i umysłu, a masaż to dobry sposób na odprężenie po ciężkim dniu. Nie tylko pozytywnie wpływa na nastrój, ale przede wszystkim zmniejsza napięcie mięśni i poprawia krążenie krwi. 

Olej sezamowy idealnie nada się do rozgrzewającego masażu ciała. Niektórzy uważają też, że wcieranie go w newralgiczne miejsca łagodzi ból stawów. 

Jego najcenniejszym składnikiem jest sezamol – przeciwutleniacz, który wymiata wolne rodniki z organizmu

Olej sezamowy posiada delikatny, przyjemny zapach. Rozgrzewający masaż z jego udziałem stanie się wyczekiwanym rytuałem.

Dbamy o Twoją prywatność
Pliki cookies i pokrewne im technologie umożliwiają poprawne działanie strony oraz pomagają nam zapamiętać Twoje ustawienia i dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Wykorzystujemy je również do mierzenia ruchu i analizowania sposobu korzystania z naszej strony internetowej. Możesz zaakceptować wykorzystanie przez nas wszystkich tych plików, odmówić ich używania (z wyjątkiem niezbędnych) lub dostosować użycie plików do swoich preferencji, wybierając opcję "Dostosuj zgody".

Szczegóły o używanych przez nas plikach cookie oraz zasadach przetwarzania danych osobowych znajdziesz w Polityce Prywatności.