Spis treści:
- Jak powstaje oliwa z oliwek?
- Witaminy piękna i bogactwo innych składników oliwy z oliwek
- Właściwości kosmetyczne oliwy z oliwek
- Z jakimi składnikami warto mieszać oliwę z oliwek?
- Jak stosować oliwę z oliwek na twarz?
- Oliwa z oliwek na zmarszczki
- Demakijaż oliwą z oliwek
- Oliwa z oliwek pod oczy
- Oliwa z oliwek na rzęsy
- Oliwa z oliwek a pielęgnacja skóry całego ciała
- Kąpiel z oliwą z oliwek
- Oliwa z oliwek do masażu
- Oliwa z oliwek na rozstępy w ciąży
- Oliwa z oliwek na paznokcie
- Wykorzystaj oliwę także do pielęgnacji włosów!
- Sięgnij po płynne złoto!
Jak powstaje oliwa z oliwek?
Oliwa z oliwek uzyskiwana jest z drzewa oliwnego, czyli oliwek, które rosną m.in. w krajach sąsiadujących z Morzem Śródziemnym. Jego skład chemiczny zależy od wielu czynników, w tym m.in. od:
- uprawy,
- zbiorów,
- systemu uzyskiwania,
- przechowywania,
- pakowania.
Na każdym etapie produkcji bardzo ważne jest utrzymywanie oliwy z oliwek w odpowiedniej temperaturze, czyli 27-32°C, aby nie doprowadzić do nieodwracalnych zmian w jej konsystencji.
Za najzdrowsze dla naszego organizmu uznawane jest zimne tłoczenie. Oznacza ono, że oliwa po wytłoczeniu niepoddawana jest żadnym modyfikacjom. Roślinny olej ma barwę od jasnożółtej po zielonkawą, a wpływ na tę kolorystykę ma m.in. czas, jaki minął od tłoczenia. Oliwę wyróżnia także specyficzny intensywny zapach i lekko gorzki smak.
Już od wieków jest bardzo cenionym produktem, a jej właściwości są chętnie wykorzystywane nie tylko przez firmy kosmetyczne. Ten naturalny produkt inspiruje także do powrotu do naturalnych receptur i zachęca do tego, aby jego niezwykłą moc wykorzystywać w szeroki sposób.
Mimo iż konsystencja oliwy z oliwek może nieco przerażać, to jednak aplikowanie jej na wilgotną skórę twarzy czy ciała będzie doskonałym sposobem na ogólną poprawę jej kondycji, w tym także cery z problemami nadmiernego łojotoku.
Witaminy piękna i bogactwo innych składników oliwy z oliwek
W składzie oliwy z oliwek znajdują się m.in. przeciwutleniacze takie jak polifenole i witamina E, które zapobiegają tworzeniu się wolnych rodników. W ten sposób wzmacniają błony komórkowe i przeciwdziałają procesom starzenia się skóry. Oliwa z oliwek zawiera także kwasy tłuszczowe nasycone, jednonienasycone, wielonasycone – głównie omega-6 i omega-3, skwalen i sterole.
Ponadto jest bogatym źródłem witamin: A, B, C, D, K i F, wapnia, potasu oraz retinolu. Te wszystkie składniki nie tylko regenerują skórę, ale i stymulują ją do odnowy. Tworzona przez oliwę z oliwek warstwa chroni ją przed utratą nawilżenia, a dodatkowo działa łagodząco i kojąco.
Właściwości kosmetyczne oliwy z oliwek
Dzięki wyżej wymienionym składnikom oliwa z oliwek ma wiele właściwości pielęgnacyjnych, w tym m.in.:
- przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe – jest świetnym naturalnym środkiem odmładzającym, spłyca zmarszczki oraz ujędrnia skórę,
- odbudowujące – wzmacnia naturalną odporność naskórka,
- antyoksydacyjne – dzięki 30. związkom fenolowym różnego rodzaju zapewnia cerze młodość, witalność oraz właściwą ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi,
- nawilżające – jeden ze składników, witamina F chroni skórę przed utratą wilgoci,
- oczyszczające – nadaje się do demakijażu,
- zmiękczające naskórek – likwiduje jego szorstkość, minimalizuje nadmierne rogowacenie,
- natłuszczające – przywraca właściwy skład sebum,
- wygładzające – skóra staje się miękka, miła w dotyku, odświeżona.
Oprócz tego pomaga w likwidacji zmian skórnych, przebarwień oraz trądziku.
Oliwa z oliwek jest szczególnie zalecana do pielęgnacji cer bardzo wymagających, atopowych, alergicznych czy nadwrażliwych. Ten naturalny środek łagodzi swędzenia, zapobiega podrażnieniom, zmniejsza zaczerwienienia i zmiękcza oraz nawilża skórę w taki sposób, że efekt jest widoczny od razu.
Wskazana jest zwłaszcza osobom starszym (ze względu na działanie przeciwrodnikowe) oraz niemowlętom i małym dzieciom, które źle tolerują kosmetyki syntetyczne.
Jeśli będziesz mieć problem z:
- trudno gojącymi się ranami,
- wypryskami,
- oparzeniami,
- ropniami,
- odmrożeniami
również możesz sięgnąć po ten produkt.
Oliwa z oliwek traktowana jest także jako naturalne lekarstwo na plamy na skórze i blizny. Bogactwo, jakie mają w sobie witaminy E i K, doskonale wpływa na wszelkie niedoskonałości cery. Wystarczy już parę kropel bezpośrednio na miejsce, które chcesz pielęgnować i wcieranie ich okrężnym ruchem palców.
Z jakimi składnikami warto mieszać oliwę z oliwek?
Są pewne składniki, które po wymieszaniu z oliwą z oliwek, pozwolą Ci uzyskać niezwykle wartościowe mikstury pielęgnacyjne. Do nich zaliczyć można m.in.:
- miód – np. Manuka, który ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu pomaga w zapobieganiu trądziku. Oprócz tego dobrze utrzymuje wilgoć, czyli wspiera zwiększanie zawartość wody w skórze i zmniejsza jej suchość,
- surowe jajka – żółtko pomaga zapewnić odpowiednie nawilżenie naskórka, odżywia go, sprawia, że staje się bardziej miękki i elastyczny. W przypadku tłustej cery można je zastąpić białkiem, które z kolei przyczynia się do zmniejszenia porów oraz drobnych linii i zmarszczek,
- pomarańcze – w świeżej skórce tych owoców jest witamina C, która stanowi ochronę przed uszkodzeniami, promieniami UV i zanieczyszczeniami, na jakie narażona jest skóra. Wspiera również proces tworzenia kolagenu i zwalcza wolne rodniki oraz minimalizuje zmarszczki.
Powstałe z użyciem tych naturalnych dodatków mikstury czy maseczki, możesz nakładać np. na twarz.
Jak stosować oliwę z oliwek na twarz?

Ten naturalny środek często bywa komponentem różnych kosmetyków do twarzy. Znajdziesz go np. w:
- peelingach,
- maskach,
- produktach do demakijażu.
Na czym polega pielęgnacja twarzy oliwą z oliwek? Ten produkt możesz bezpośrednio nakładać na skórę (najlepiej na wilgotną), zwłaszcza jeśli masz suchą albo dojrzałą.
W przypadku, gdyby jej konsystencja była dla Ciebie zbyt tłusta, zaaplikuj tylko odrobinę lub zmieszaj z niewielką ilością wody, a następnie delikatnie wmasuj. W ten sposób stworzysz na wierzchniej warstwie naskórka film, pod którym zatrzymasz właściwości odżywcze oraz utrzymasz właściwy poziom nawilżenia. To świetny sposób na to, aby wzmocnić płaszcz hydrolipidowy skóry.
O tłoczony na zimno produkt wzbogacić także krem na noc lub na dzień.
Oliwę z oliwek możesz także mieszać z płynną witaminą E i serwować sobie masaże twarzy. Jeśli połączysz ją z miodem, uzyskasz świetny balsam do ust!
Masz problem z trądzikiem? Wykorzystaj właściwości oczyszczające! Możesz ją stosować punktowo na niedoskonałości. Przygotuj tylko mieszankę oliwy z kilkoma kroplami olejku eterycznego lawendowego lub z olejku z drzewa herbacianego.
Przeszkadzają Ci cienie pod oczami? Oleista konsystencja zawiera polifenole, witaminę E i fitosterole, które pomagają rozjaśnić delikatną skórę w tym obszarze oraz ją odżywić i zmniejszają zmarszczki.
Chcesz zagęścić i odżywić brwi oraz rzęsy? Zaaplikuj na nie odrobinę oliwy i pozostaw na kilka minut. Jeśli będziesz wykonywać tę czynność regularnie, możesz liczyć na bardzo dobre efekty!
Oliwa z oliwek stosowana na twarz może przynieść więc niesamowite rezultaty.
Oliwa z oliwek na zmarszczki
Oliwa z oliwek jest bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz antyoksydanty. Stosowana regularnie, na oczyszczoną prawidłowo skórę, może zmniejszyć widoczność zmarszczek, dodać skórze blasku i zabezpieczyć przed utratą wilgoci. Oliwa z oliwek na zmarszczki zawiera naturalne przeciwutleniacze np. stosowaną szeroko w kosmetykach drogeryjnych i aptecznych witaminę E i polifenole. To składniki, których potwierdzonym naukowo działaniem jest neutralizowanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za tempo starzenia się skóry.
Oliwa z oliwek na zmarszczki może być stosowana jako serum na noc, olejek do masażu twarzy, środek do demakijażu. Dermatolog lub kosmetolog z pewnością doradzą Wam, czy oliwa z oliwek nadaje się do Waszego rodzaju cery — stopnia jej dojrzałości, problemów skórnych, indywidualnej charakterystyki. Ogólnie mówi się, że oliwa z oliwek na zmarszczki będzie służyła skórze suchej, bez tendencji do wyprysków i trądziku.
Demakijaż oliwą z oliwek
W metodzie OCM (skrót pochodzi od angielskiego wyrażenia Oil Cleansing Metod) oliwa z oliwek do demakijażu używana jest do oczyszczania skóry suchej i dojrzałej. Oliwa z oliwek będzie też świetnym olejem bazowym, do którego można dodać olej o silniejszych właściwościach, który nie nadaje się do bezpośredniego zastosowania. Możliwe jest precyzyjne dopasowanie proporcji i zestawów olejów w mieszankach OCM dla każdego rodzaju skóry.
Oliwa z oliwek pod oczy
Naturalne serum pod oczy? Oliwa z oliwek może sprawdzić się także w tej roli. Wystarczy kilka kropli pozostawionych na wyjątkowo delikatnej skórze wokół oczu — na kilkadziesiąt minut lub nawet na całą noc. Rano warto zmyć oliwę ze skóry, stosując delikatny płyn do mycia twarzy, zwłaszcza w przypadku cer z tendencją do zapychania. Dopiero wtedy aplikujemy na twarz drogeryjne kosmetyki lub makijaż. Oliwa z oliwek pod oczy sprawi, że skóra stanie się lepiej odżywiona i nawilżona. W konsekwencji poprawienia jej kondycji mniej widoczne mogą stać się worki lub przebarwienia.
Oliwa z oliwek na rzęsy
NNKT i zawarta w oliwie z oliwek witamina E, mogą korzystnie wpłynąć na kondycję rzęs. Oliwa zmiękczy włoski, wzmocni je i sprawi, że będą wyglądać pełniejsze. Oliwa z oliwek na rzęsy może być nakładana za pomocą specjalnej szczoteczki lub patyczka do uszu. Można pozostawić ją na okres około 15-20 minut, lub nawet na całą noc. Przed nałożeniem makijażu należy zmyć olej z rzęs. Podczas nakładania ważna jest czujność na ewentualne reakcje alergiczne i możliwość dostania się produktu do oka. W tym przypadku należy niezwłocznie przemyć oczy czystą wodą.
Oliwa z oliwek a pielęgnacja skóry całego ciała

Nie tylko twarz możesz pielęgnować oliwą z oliwek. To popularny składnik kosmetyków takich jak balsamy, kremy czy peelingi do ciała, które są bardzo odżywcze. Wielkim atutem jest także to, że ma doskonale dostosowany do skóry odczyn pH. Możesz ją więc stosować także w wielu domowych kuracjach.
Peeling całego ciała
Zapewnij sobie tanie i skuteczne złuszczenie naskórka! Z olejem oliwkowym zmieszaj gruboziarnistą sól morską lub cukier trzcinowy. Możesz także wzbogacić ten zestaw o kilka kropelek olejku eterycznego np. pomarańczowego. Ten zabieg przyniesie Twojemu ciału podwójny efekt. Nie tylko odnowi, ale i nawilży skórę.
Na suche dłonie i stopy
Zrogowaciałe stopy lub przesuszone dłonie nie muszą być już Twoją zmorą! Zrób sobie kompres z oliwy z oliwek z olejkiem ze słodkich migdałów oraz odrobiną hydrolatu. Taką miksturę najlepiej nałóż na problematyczne części ciała na noc, a dla wzmocnienia efektów, załóż bawełniane rękawiczki lub skarpetki. Przekonasz się, że po kilku godzinach będą miękkie, gładkie i odżywione! Jeśli podobny problem masz z kolanami czy łokciami, zastosuj tę samą metodę!
Utrwal opaleniznę
Po kąpielach słonecznych Twoja skóra jest wysuszona, często podrażniona. Nałóż na nią oliwę z oliwek, aby ją ukoić i przedłużyć efekt pięknej, złocistej opalenizny. A jeśli chcesz wypróbować, jak działa jako naturalny samoopalacz, to dodaj do niej kilka kropel maceratu z marchewki i całość zaaplikuj na wybrane partie ciała. Jeśli tego rodzaju zabiegi w domowym SPA będziesz wykonywać regularnie, szybko zauważysz poprawę kondycji skóry. W ramach tej pielęgnacji możesz także dodawać oleistą konsystencję do balsamów lub zastosować ją do masażu ciała.
Kąpiel z oliwą z oliwek
Bardzo przyjemnym rytuałem pielęgnacyjnym jest ciepła kąpiel z dodatkiem oliwy z oliwek. Oliwa poprawia nawilżenie i odżywienie skóry, działa jak naturalny balsam rozpuszczony w wodzie, a więc bez smarowania. Kąpiel z oliwą z oliwek będzie także bezpiecznym sposobem na dodanie do wody olejków eterycznych. Niektóre z nich mają właściwości parzące i nadają się do kąpieli wyłącznie po połączeniu z roślinnym olejem bazowym. Oliwa z oliwek do kąpieli sprawdzi się idealnie w tej roli.
Oliwa z oliwek do masażu
Oliwa z oliwek sprawdzi się także jako olejek do masażu. Skóra lubi nienasycone kwasy tłuszczowe i antyoksydanty, a tłusta konsystencja olejku pozwala rękom na bardzo płynne, przyjemne ruchy. Oliwa z oliwek do masażu może być także wzbogacona eterycznym olejkiem lawendowym czy olejkiem eterycznym 6 Magów. Rozcieńczony w oliwie z oliwek olejek eteryczny będzie pięknie pachniał podczas masażu. Stanie się łagodniejszy dla skóry, pozwalając masowanej osobie czerpać pełnymi garściami z zalet aromaterapii.
Oliwa z oliwek na rozstępy w ciąży
Wiele mam stosuję oliwę z oliwek do masażu ciążowego brzucha i ud, aby wspomóc skórę w okresie trudnych i gwałtownych zmian napięcia. Nienasycone kwasy tłuszczowe, witamina E i polifenole mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępów, a te, które już zdążyły się pojawić, szybciej zbledną i mogą stać się mniej widoczne. W ciąży oliwa z oliwek może być używana także jako baza do naturalnych peelingów DIY np. tych z dodatkiem mielonej czy soli Epsom.
Oliwa z oliwek na paznokcie
Nawilżające właściwości oliwy z oliwek można także wykorzystać do pielęgnacji dłoni. Oliwa z oliwek na paznokcie przyda się zarówno jako środek poprawiający kondycję płytki, jak i skórek, zwłaszcza jeśli te ostatnie są suche i zadzierają się, powodując bolesne ranki. Wystarczy kropla oliwy naniesiona na każdy z paznokci za pomocą szklanej pipety i wmasowana bezpośrednio w płytkę paznokcia. Dobrym pomysłem może być także wzbogacenie porcji kremu do rąk kilkoma kroplami dobrej jakości oliwy z oliwek.
Wykorzystaj oliwę także do pielęgnacji włosów!
Możesz również użyć ją do pielęgnacji włosów. Suche, zniszczone lub z tendencją do puszenia się są problemem wielu kobiet. Jeśli także Twoim albo masz pasma wyskoporowate, Oliwa z oliwek przyniesie doskonałe efekty i pozwoli Ci podkreślić naturalny skręt włosów. Oprócz tego je nawilży, nabłyszczy, ale i wzmocni.
Ponadto oliwę wykorzystuje się do leczenia objawów łupieżu. Popularnym rozwiązaniem na poprawę kondycji włosów są też domowej roboty maski czy kompresy z dodatkiem oliwy z oliwek. Wystarczy, że ją lekko podgrzejesz i dodasz soku z cytryny lub wymieszasz z żółtkiem jaj.
Sięgnij po płynne złoto!
Jeśli chcesz zapewnić skórze twarzy i całego ciała ochronę oraz wszystkie cenne, odżywcze, a zarazem niezbędne składniki, wykorzystaj do tego właściwości oliwy z oliwek. Nie na darmo nazywa się ją płynnym złotem. Warto sięgnąć po taką, która pochodzi z wyselekcjonowanych zbiorów i pierwszego tłoczenia. Spróbuj oliwy hiszpańskiej, oliwy włoskiej, oliwy chorwackiej lub oliwy greckiej.
Wykorzystaj ten naturalny środek, aby spowolnić proces starzenia się skóry.