Jak zapewnić dziecku dobry powrót do szkoły? Rzecz tkwi nie tylko w wyborze tornistra, czy zakupie podręczników. Najważniejszym w nauce jest ludzki mózg i jego kondycja! To nasz najbardziej wypasiony komputer, który ekspresowo znajduje odpowiedzi na każde pytanie, jeśli wgramy mu odpowiednie oprogramowanie. To super fura, która zawiezie nas tam, gdzie chcemy - pod warunkiem że nalejemy do baku odpowiedniego paliwa. Dowiedz się jak wspierać dziecko w nauce - zdrowo, naturalnie, łatwo.
Spis treści:
- Co na koncentrację u dzieci?
- Sposoby na koncentrację dla dzieci
- Jak wspierać dziecko w nauce - zdrowa dieta
- Wsparcie koncentracji u dzieci
Co na koncentrację u dzieci?
Możecie zacząć od września lub jeszcze lepiej - podczas wakacji! Lato to wspaniały czas, kiedy nie goni nas tyle samo spraw, co w roku szkolnym. Odpadają zajęcia dodatkowe, dojazdy, pojawiają się urlopy, obozy, wyjazdy do babci. To świetny czas, by wprowadzić drobne zmiany i zastanowić się co pomoże na pamięć i koncentrację dla dziecka.
Sposoby na koncentrację dla dzieci
Dzieci lubią zaczynać od zabawy, więc i my na początek zaproponujemy Wam aktywności, które sprawią, że dzieciom będzie łatwiej utrzymywać skupienie podczas nauki:
Czytanie książek
Co na skupienie i koncentrację u dzieci? Dobra książka! Czytajcie razem i na zmianę. Ta pozornie zwykła czynność bardzo wspiera rozwój mózgu. Zachęcaj dziecko do tego, aby codziennie spędzało co najmniej 10 minut razem z książką. Poszukajcie literatury, która podoba się dziecku - to naprawdę najlepszy sposób, by wzbudzić miłość do czytania.
Sensoryka
Do codziennej rutyny włączcie zabawy sensoryczne. Kiedy jest ciepło, to naprawdę łatwe. Zabawy w terenie, odkrywanie przyrody, pływanie w morzu czy jeziorze, mieszanie piasku z wodą, budowanie domków z patyków… To wszystko nic innego jak świetne zabawy sensoryczne. W chłodny dzień, pod dachem, możecie wykorzystać plasteliny, slimy, masę solną. Zabawy sensoryczne są często brudzące, ale angażują wszystkie zmysły i pomagają mózgowi na właściwą integrację bodźców. A to większy spokój wewnętrzny, możliwość skupienia się i koncentracji.
Sekwencje i sortowanie
Co jeszcze na skupienie i koncentrację dla dzieci? Zabawy z sorterami, kolorowanki sekwencyjne, wszelkie sortowanie i selekcjonowanie. Kategoryzowanie przedmiotów oraz ich grupowanie wspierają rozwój intelektualny i są szeroko wykorzystywane w nauce programowania dla dzieci! Dobra wiadomość jest taka, że sortowanie można sprytnie połączyć ze sprzątaniem pokoju :)
Rozmowa
Budowanie relacji oraz poszerzanie słownictwa to super ważne działania dla rozwoju mózgu i osobowości dziecka. Śmiało możemy więc powiedzieć, że to, co działa na koncentrację u dzieci, to koncentracja na rozmowie z dzieckiem.
Ograniczenie ekranów
Wiemy, że współcześnie bez ekranów trudno jest się uczyć, bawić i komunikować. Jeśli jednak zależy Ci na dobrej koncentracji u dzieci, staraj się ograniczać ich kontakt z silnymi bodźcami, jakimi bez wątpienia są ekrany komputerów, tabletów, smartfonów i telewizorów, a także głośna muzyka, czy zbyt dużo informacji na raz. Mózg, który dostaje więcej bodźców, niż jest w stanie przetworzyć, nie będzie w stanie koncentrować się na zadaniach!
Jak wspierać dziecko w nauce - zdrowa dieta
Orzechy na koncentrację
Być może pamiętasz, jak podczas sesji czy przygotowań do nauki mama podsuwała Ci miskę z orzechami. Niektóre gatunki (np. orzech włoski) już swoim wyglądem przypominają kształt ludzkiego mózgu. Przypadek? ;) Na 100% nie! Orzechy to magnez, czyli składnik o udowodnionym naukowo działaniu poprawiającym pamięć i zdolność koncentracji. Orzechy to kwas foliowy oraz inne witaminy z grupy B zapobiegające epizodom rozkojarzenia i nerwowości. Orzechy to w końcu kwasy omega-3 - remedium na stres, irytację, brak odporności, senność, a także problemy z nauką.
Oleje roślinne na koncentrację dla dziecka
Olej lniany, z orzechów włoskich, laskowych, hiszpańska oliwa… Smaczne, łatwe do wprowadzenia do diety nośniki ważnych dla mózgu niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych to zimnotłoczone oleje roślinne. Wybieraj te, które:
- pochodzą od sprawdzonych dostawców
- są tłoczone w ochronnej temperaturze do 40 stopni
- są tłoczone na zamówienie
- są trzymane w lodówkach.
Szczególnie polecamy Wam produkt dedykowany dzieciom, który dołączył niedawno do rodziny zdrowych produktów Olini. Olej dla uczniów to idealnie zbilansowany miks najlepszych roślinnych i bogatych w omega-3 olejów. Stworzyliśmy go dla zdrowia mózgu i lepszej koncentracji
Cukier a koncentracja
Jak poprawić koncentrację u dziecka? Kontrolując podaż cukru w codziennej diecie! Dla mózgu ważne jest, by cukru nie było ani za mało, ani za dużo. Mózg potrzebuje go w sam raz.
Jak trudno jest kontrolować ilość cukru w diecie, wie każdy, kto stara się żyć zdrowo, schudnąć lub ma w rodzinie cukrzyka. Produktów bez dodatku cukru jest w sklepach naprawdę niewiele. Znajdziecie go w składzie jogurtów i przecierów dla małych dzieci, w wędlinach i pieczywie. Słowem prawie wszędzie.
Postawcie na proste produkty i gotowanie w domu. Im bardziej przetworzona jest żywność sklepowa, tym więcej rodzajów słodzideł obecnych w składzie. Nie tylko cukier, ale też fruktoza, syrop glukozowy i wiele innych podnoszących cukier i poziom insuliny substancji.
Zamieńcie cukier na miód, np. ten rzepakowy. Miód także zawiera cukier, jednak stosowany z umiarem może być jego zdrowszym zamiennikiem, który dodatkowo uznawany jest za korzystny dla mózgu stymulant wytwarzania serotoniny, hormonu odpowiedzialnego za dobry nastrój.
Wsparcie koncentracji u dzieci
Dieta i styl życia to z pewnością coś, od czego warto rozpocząć starania o poprawę koncentracji u dzieci. Czasem jednak to nie wystarcza, bo powody rozkojarzenia są bardziej skomplikowane. Z zachwytem, ale też zaskoczeniem odkrywamy świat neuroróżnorodności. Diagnozy lekarzy pediatrów, psychologów i psychiatrów często pozwalają rodzicom skutecznie pomagać dziecku w problemach z koncentracją, działając odpowiednią terapią, i ćwiczeniami dopasowanymi do potrzeb i wieku. To pomoc, po którą warto się zwrócić przy przedłużających się problemach z nauką i koncentracją u dzieci.