Spis treści:
- Olej lniany złocisty – z jakich ziaren powstaje?
- Len złocisty a len brązowy
- Olej lniany złocisty tłoczony na zimno
- Olej z lnu złocistego - właściwości
- Jakie właściwości posiada olej z nasion lnu złocistego?
- Jakie właściwości zdrowotne ma olej lniany?
- Olej lniany złocisty - zastosowanie
- Czy olej lniany złocisty pomaga na odchudzanie?
- Czy olej z nasion lnu złocistego poprawia stan skóry?
- Dawkowanie oleju ze złotego lnu
- Gdzie najlepiej kupić Olej z nasion lnu złocistego?
Olej lniany złocisty – z jakich ziaren powstaje?
Olej ze złotego lnu powstaje z ziaren rośliny z gatunku lnowatych, które uprawiane są w wielu częściach świata. Mamy szczęście, bo jednym z krajów, w którym uprawa lnu złocistego jest bardzo popularna, jest właśnie Polska. To nie nowość ani moda, która z czasem przeminie.
Len złocisty uprawiany jest u nas od setek lat ze względu na sprzyjający klimat. Ziaren lnu nie trzeba do naszego kraju transportować, zwiększając znacząco ślad węglowy.
Od siewu do łuskania — cały proces pozyskiwania ziaren na olej ze złotego lnu, może odbywać się w Polsce. Len złoty to dla nas korzyści zdrowotne na wyciągnięcie ręki. Korzyści sprawdzone nie tylko przez nasze babcie i prababcie, posiłkujące się medycyną ludową. Nie brakuje badań naukowych, które potwierdzają cenne właściwości złotego lnu takie jak wysoka zawartość NNKT, które mogą pomóc obniżyć ryzyko wszelkich chorób zapalnych, zmniejszyć poziom złego cholesterolu, wspomóc pracę serca czy jelit.
Len złocisty a len brązowy
O kolorze ziaren lnu decyduje ilość pigmentu — im jest go więcej, tym siemię jest ciemniejsze. Im ciemniejsze są ziarna, tym bardziej wyrazisty staje się także smak. Złoty len i tłoczony z niego olej cechuje delikatność, orzechowy i maślany aromat.
Odmiana brązowa jest ostrzejsza, intensywniej orzechowa. Wiele osób, zwłaszcza dzieci i seniorzy, uznają łagodny smak za bardziej przyjemny, choć nie brakuje miłośników bardziej zdecydowanego smaku oleju z lnu brązowego. Len brązowy jest „mocniejszy” od złotego, także, gdy idzie o ilość kalorii i większości zdrowych tłuszczów.
Wyjątkiem są kwasy omega-6, których olej z lnu złotego ma więcej niż olej z lnu brązowego. Złoty len ma ich 15%, a brązowy znacznie mnie - 12,5%. Z tego powodu, a także dzięki wyższej zawartości błonnika i białka roślinnego, złotą odmianę poleca się w szczególny sposób, gdy występuje potrzeba wsparcia procesu utraty wagi czy pracy serca.
Olej lniany złocisty tłoczony na zimno
Gdy idzie o olej ze złocistego lnu, o ilości cennych kwasów omega decyduje nie tylko wybór odmiany, ale i metody tłoczenia. Olej lniany złocisty tłoczony za zimno to olej bogaty w NNKT, fitoestrogeny i przeciwutleniacze (np. witamina E).
W rodzinnej olejarni Olini stosujemy tradycyjne metody tłoczenia. Ochronna temperatura pozwala zatrzymać cenne właściwości oleju lnianego złocistego, podobnie jak brak oczyszczania, rafinacji, filtrowania. Zimnotłoczony olej z lnu złocistego jest dla zdrowia najcenniejszy i powinien trafić do Waszych rąk możliwie szybko po wytłoczeniu. Zamknięte w ziarnach lnu cenne składniki mają bowiem jedną wadę — szybko się utleniają.
Olej lniany z lnu złocistego nie lubi leżenia w aptecznych lodówkach i na sklepowych półkach. W Olini produkujemy go na indywidualne zamówienie. Do Waszych rąk trafia świeży i bogaty olej wytłoczony w ciągu 2-5 dni przed dostawą. Zalecamy trzymanie go w lodówce i spożycie w ciągu maksymalnie 3 miesięcy. Tylko czasu na skorzystanie z mocy oleju z lnu złocistego daje nam natura.
Olej z lnu złocistego — właściwości
Wśród cennych właściwości lnu złocistego znajdziecie te cenne dla osób z problemami trawiennymi, sercowymi i naczyniowymi. To właściwości nieocenione w chorobach sezonowych i przewlekłych, profilaktyce stanów zapalnych, a także dietach eliminacyjnych — zwłaszcza jeśli z przyczyn zdrowotnych, czy ideologicznych zrezygnowaliście z jedzenia mięsa, czy nabiałów.
Jakie właściwości posiada olej z nasion lnu złocistego?
- 8 najważniejszych właściwości lnu złocistego i oleju z lnu złocistego
- Wysoka zawartość zdrowego tłuszczu — ALA 51%, LA 15 %.
- Wartościowe białko roślinne — len złocisty posiada wartość odżywcza zbliżoną do białka soi. Jest to najwyższa wartość, jaką można pozyskać, nie jedząc mięsa.
- Błonnik pokarmowy — wspierający dobre trawienie i skuteczne odchudzanie się.
- Aminokwasy — związki, których organizm nie potrafi samodzielnie wyprodukować i trzeba je dostarczać z pożywieniem.
- Obecność wapnia — cenny składnik, którego uzupełnienie np. na diecie wegańskiej wymaga precyzyjnego zaplanowania jadłospisu.
- Obecność przeciwutleniaczy — m.in. polifenoli i flawonoidów o charakterze antyoksydacyjnym oraz witaminy E (100 g ziaren spełnia 100% dziennego zapotrzebowania).
- Witamina K — jedna łyżka zmielonego lnu posiada jej tyle, co ok. 150 gr wołowiny czy kolba kukurydzy.
- Magnez — jedna łyżka mielonego lnu ma go tyle ok. g piersi z kurczaka lub 30 g orzechów.
Jakie właściwości zdrowotne ma olej lniany?
Właściwości, jakie posiada olej lniany ze złotego lnu, wykorzystywane są w diecie dr Budwig. Z założenia to dieta przeciwnowotworowa, którą stosuje się wspomagająco także w chorobach serca, jelit i całego układu trawiennego, a także przy AZS i chorobach skóry. Opiera się na połączeniu wysokiej jakości oleju z lnu złocistego oraz białka zwierzęcego. To dieta polecana dla osób z nadwagą, stłuszczeniem wątroby, otyłością i insulinoopornością.
Olej lniany złocisty — zastosowanie w odchudzaniu
Jak widzicie, olej z lnu złocistego może być stosowany jako bezpieczny i naturalny środek wspomagający leczenie wielu problemów zdrowotnych. Czy przyda się także osobom chcącym poprawić jakość swojego życia poprzez zrzucenie kilku kilogramów?
Czy olej lniany złocisty pomaga na odchudzanie?
Złoty len w badaniach otyłości wypada bardzo dobrze. Wykazuje cechy wpływające na zmniejszenie masy ciała poprzez utratę tkanki tłuszczowej. Wspiera także wyrównywanie poziomu estrogenów u kobiet i mężczyzn. Co estrogeny mogą mieć wspólnego z odchudzaniem? To od ich poziomu zależy, ile kalorii spala nasz organizm podczas spoczynku. Prawdopodobnie to spadek tego hormonu sprawia, że w dojrzałym wieku trudniej jest zrzucić zbędne kilogramy.
Dawkowanie oleju ze złotego lnu
Ile oleju z lnu złocistego spożywać codziennie, by cieszyć się jego wspierającą mocą? My kierujemy się wytycznymi dr Budwig. W swoich publikacjach przyjęła Ona, że dorośli powinni spożywać minimum jedną, max. 3 łyżki oleju z lnu złocistego dziennie. Świetnie, jeśli uda się połączyć olej z lnu z twarogami, serami, jogurtami, których skład jest krótki, a pochodzenie sprawdzone.
Zawsze zachęcamy, by zdrowe produkty włączać do codziennej diety. To najlepsza metoda na regularność. Olej lniany wykorzystacie do przygotowania past kanapkowych, sałatek, podlewania warzyw z grilla, kasz i zup. Pamiętajcie, że to produkt, który nie lubi temperatury. Spożywajcie go na zimno lub do lekko przestygniętych dań. Pod wpływem wysokiej temperatury i obróbki termicznej olej z lnu złocistego traci swoje najważniejsze właściwości.
Gdzie najlepiej kupić Olej z nasion lnu złocistego?
Olej z lnu złocistego kupujcie w sprawdzonych miejscach — olejarniach, które dają jasną i czytelną informację na temat daty wytłoczenia, daty ważności, sposobu przechowywania w lodówce. W rodzinnej Olejarni Olini umieszczamy je na etykiecie. Postawcie także na krótki czas od wytłoczenia do dostawy w Wasze ręce, bezpieczną przesyłkę oraz ciemne szkło, które przedłuży trwałość cennych składników, które posiada olej lniany z lnu złocistego.