Oleje do twarzy czy olejki do twarzy? Na czym polega różnica?
Na pewno spotkaliście się z wymiennym stosowaniem słów olej i olejek. Mimo popularności takiego rozwiązania nie jest ono poprawne.
Olej jest to mieszanina triglicerydów (związków będących połączeniem gliceryny i kwasów tłuszczowych). W przypadku olejów tłoczonych na zimno zawierają one inne wartościowe substancje, takie jak witaminy A, K, E czy fosfolipidy. Oleje roślinne pozyskuje się głównie przez tłoczenie nasion i ziaren, rzadziej owoców lub kiełków. Mogą one stanowić samodzielny kosmetyk.
Przez olejek można rozumieć olejek eteryczny lub olejek będący rodzajem kosmetyku.
Olejki eteryczne, nazywane czasem też aromatycznymi, zawierają przede wszystkim substancje zapachowe, które nie rozpuszczają się w wodzie. Otrzymuje się je w procesie destylacji, wykorzystując kwiaty, liście, a nawet korzenie roślin.
Olejkiem czasem nazywa się też kosmetyk, który jest połączeniem olejów z innymi składnikami, np. ekstraktami roślinnymi, silikonami, aromatami, parafiną. Na rynku mamy np. olejki do demakijażu, olejki używane jako serum, olejki do masażu. Takie olejki - produkty najczęściej nie są kosmetykami naturalnymi.
Tak, jak oleje spożywcze szturmem podbiły rynek, tak oleje do twarzy zdobywają coraz większą liczbę zwolenników. Nic w ty dziwnego - stanowią źródło cennych kwasów tłuszczowych i witamin, są niezwykle różnorodne (każdy znajdzie coś dla siebie) i proste w zastosowaniu, a do tego przynoszą wiele korzyści w pielęgnacji.