Dlaczego warto kupić miody właśnie u nas?
Nasze miody naturalne zostały poddane w 2023 roku wnikliwym badaniom przeprowadzonym przez Państwowy Instytut Badawczy - Laboratorium Badania Jakości Produktów Pszczelich w Puławach.
Prawdziwość i naturalność miodu
Analiza laboratoryjna udowodniła, że miody Olini są produkowane w sposób naturalny, zgodny z dobrą praktyką pszczelarską i są prawdziwe (zobacz - Jak rozpoznać prawdziwy miód). Nie są „wzbogacane” cukrem czy podgrzewane. Nie stwierdzono w nich dekstryn skrobiowych. Jeśli wymienione związki znajdują się w miodach istnieje prawdopodobieństwo zafałszowania miodu wiosennego podczas wirowania resztkami zapasu powstałego po przerobieniu syropu skrobiowego podanego jesienią.
Jednocześnie miody Olini mają wysoką zawartość proliny – to dodatkowy dowód. Niska zawartość tego związku świadczy bowiem o fałszowaniu miodu sacharozą. Miody Olini są czyste – nie posiadają zanieczyszczeń mechanicznych, które obniżają jakość.
Odpowiedni skład
Nasze miody są bogate w różnorodne cukry, od glukozy po fruktozę i sacharozę. Ich proporcje są różne, zależne oczywiście od gatunku miodu.
Miody Olini są bogate w enzymy!
Jedną z najważniejszych grup związków występujących w miodach są enzymy pochodzące w większości z gruczołów ślinowych pszczół. Wpływają na dobroczynne właściwości: antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Wysoka zawartość enzymów decyduje o antybiotycznym działaniu miodu. To poniekąd lecznicza „kwintesencja” miodu.
Do najważniejszych enzymów zalicza się diastaza, esteraza, inwertaza, katalaza i kwaśna fosfataza. Enzymy ulegają rozkładowi pod wpływem wysokiej temperatury (już powyżej 45°C). Dlatego w fałszowanych, podgrzewanych miodach występują w minimalnej ilości.
Właściwa konsystencja
Badania zaświadczyły, że miody mają odpowiednią gęstość i konsystencję (właściwa zawartość wody). Ich właściwości fizyczne są typowe dla gatunku – zależą od składu miodu (dominującej rośliny, na bazie której zostały wyprodukowane przez pszczoły), a nie od procesu produkcji czy przechowywania.
Odpowiednie przechowywanie
Analiza potwierdziła, że miody są świeże i odpowiednio przechowywane. Mają prawidłową kwasowość, co, świadczy, że miód ma odpowiedni „wiek”, był właściwie wyprodukowany i przechowywany, a nie zachodzą z nim procesy fermentacyjne.
Według dwóch różnych norm prawnych zawartość FHM (5-hydroksymetylofurfural) nie powinna przekraczać 30 bądź 40 mg/kg. To parametr „świeżości” produktów zawierających cukry, w tym miodów. Niewielkie stężenie występuje w każdym miodzie, wysokie wartości występują, jeśli miód jest przechowywany w niewłaściwych warunkach (np. w zbyt wysokiej temperaturze).