Bóle stawów to przypadłość dotykająca osób w podeszłym wieku? To mit! Coraz więcej młodych ludzi uskarża się na bóle wynikające z problemów zwyrodnieniowych. Lekarze doradzają środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, jednak te, zażywane codziennie działają drażniąco na układ pokarmowy. Czy istnieją naturalne sposoby, którymi można łagodzić stany zapalne stawów i towarzyszący im ból? Żywy ocet jabłkowy jest jednym ze środków, jakie medycyna ludowa stosuje w tym przypadku od lat. Jak to działa?
Spis treści:
Ocet jabłkowy na stawy - jak działa?
Żywy ocet jabłkowy jest jednym z najbardziej popularnych naturalnych środków na stany zapalne. Jest już od wieków i może być stosowany miejscowo lub wewnętrznie, aby pomóc zmniejszyć stan zapalny i ból. Za czasów naszych prababek i pradziadków ocet jabłkowy był popularnym domowym środkiem na zapalenie stawów. Kwaśny płyn pozyskany w procesie naturalnej fermentacji jabłek przynosił im ulgę. Obecnie metoda zmniejszająca negatywne skutki zapalenia stawów octem jabłkowym przeżywa swój renesans.
Ocet jabłkowy posiada mnóstwo bezcennych dla zdrowia właściwości. W jego składzie znajduje się sporo cennych składników, które pozwalają dbać o odporność i zwalczać stany zapalne. Wśród nich najcenniejsze to kwas mlekowy, jabłkowy i octowy, enzymy i aminokwasy, witaminy (A, C, E, D, B1, B2, B6, B9) oraz minerały.
W jaki sposób ocet jabłkowy może pomóc zmniejszyć stan zapalny w organizmie? Specjaliści mówią, że ma niezwykłe zdolności!
„Ocet jabłkowy wykazuje działanie pobudzające krążenie krwi, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Zarówno jego aplikowanie na skórę, jak i zażywanie wewnętrzne wpływa korzystnie na stawy na drodze wielu mechanizmów”
Artur Topolski z wykształcenia Specjalista Żywienia
Jak stosować ocet jabłkowy na zapalenie stawów?
Niezwykle bogaty skład żywego octu jabłkowego czyni go przydatnym dla osób z zapaleniem stawów lub innymi stanami zapalnymi, takimi jak łuszczyca i egzema.
Zwolennicy naturalnych metod, twierdzą, że ocet jabłkowy stosowany doustnie i w postaci okładów może zniwelować ból i obrzęki. Potwierdza to obecność octu w wielu popularnych środkach aptecznych na stłuczenia i zwichnięcia.
Niektóre badania sugerują, że picie niewielkiej ilości octu jabłkowego przed posiłkami może pomóc zmniejszyć wagę ciała. Czy osoby z zapaleniem stawów mogą znaleźć ulgę w swoich objawach, unikając nadwagi? Medical News Today donosi, że tak! Ocet jabłkowy pomaga w chorobach zwyrodnieniowych, ponieważ mniejsza waga to słabszy nacisk na stawy.
Czy każdy ocet jabłkowy będzie tak samo dobrze wspierał leczenie zapalenia stawów? Nie! Chodzi o wysokiej jakości niefiltrowany i żywy ocet jabłkowy, czyli taki produkowany wyłącznie z jabłek i wody, na którego powierzchni może wytworzyć się galaretowaty korek zwany „>matką". Jak wybrać dobry ocet jabłkowy? To typ octu produkowanego w małych manufakturach, gdzie możliwe jest kontrolowanie produkcji niewielkich partii. Rzemieślniczy ocet jabłkowy na ból stawów ma więcej składników odżywczych niż typ sklepowy: pasteryzowany czy filtrowany, ponieważ w procesie produkcji chroniono „dobre” składniki. Większość octów jabłkowych dostępnych na rynku jest filtrowana i pasteryzowana, co zabija wszelkie korzystne bakterie i enzymy.
Mówi się, że ocet jabłkowy ma właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc zmniejszyć ból i stan zapalny związany z zapaleniem stawów. Badania potwierdzają, że żywy ocet jabłkowy zawiera również polifenole, które, jak wykazano, mają działanie przeciwutleniające w organizmie.
Oto kilka sposobów, w jaki możesz wykorzystać ocet jabłkowy na zapalenie stawów:
Okłady z octu jabłkowego na stawy
Stosuj go jako środek miejscowy na obolałe stawy i mięśnie np. okłady z pomocą nasączonej octem jabłkowym szmatki:
„Połóż ją w miejscu bólu pleców przed pójściem spać. Pamiętaj, że szmatka ma być wilgotna, nie ociekająca! Owiń plecy i talię folią spożywczą. Postaraj się zakryć całą powierzchnię szmatki. To powinno uratować pościel. Po przespanej w ten sposób nocy powinnaś czuć się o wiele lepiej. Ból mięśni pleców po takiej terapii przechodzi u większości osób.”
Dr n. med. Szymon Kujawiak, Specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii ruchu, portal.abczdrowie.pl
Ocet jabłkowy na bóle mięśni - kąpiel
Dodaj ocet jabłkowy do kąpieli, aby uzyskać ulgę w bólu i sztywności stawów.
„Być może nie będzie to rozwiązanie równie przyjemne, co kąpiel w pachnącym olejku, ale przyniesie upragnione skutki. Jeżeli do wody dodamy dwie szklanki octu jabłkowego, otrzymamy prostą receptę na rozluźnienie mięśni i szybką ulgę w walce z bólem”.
ortopedio.pl
Picie octu jabłkowego na stawy
Przyjmuj go wewnętrznie, pijąc dwie łyżki stołowe octu jabłkowego dziennie. Dozwolone jest wyłącznie picie octu uprzednio rozcieńczonego w wodzie. Dobrym wyborem będzie także włączenie żywego octu jabłkowego dobrej jakości (np. tego od Olini) do codziennej zdrowej diety. Jeśli chcesz włączyć ocet do swojego jadłospisu ze względu na powracające bóle stawów, poszukaj przepisów na dressingi, pasty kanapkowe i marynaty z tym składnikiem. Możesz także zdecydować się na napoje z octem jabłkowym np. smoothies lub „bezalkoholowe prosecco” - pyszną mieszankę wody gazowanej z łyżeczką długodojrzewającego octu. Więcej receptur na pyszne, octowe napoje znajdziesz w tym artykule.
Gdzie kupić ocet jabłkowy na zapalenie stawów?
W sklepie Olini dostępne są różne rodzaje octu jabłkowego. Wśród nich znajdziesz wyjątkowe, pachnące różnymi odmianami jabłek smaki i praktyczne pojemności. Jeśli zdecydujesz się wprowadzić ocet do diety, wypróbuj koniecznie ocet z prastarych odmian - Szarej Renety i Antonówki. Skosztuj także octu jabłkowego z dodatkiem malin lub słodkiego octu na bazie popularnych Rubinów. Chcesz wypróbować okłady na bolące stawy z octu jabłkowego? Na początek możesz zamówić niewielką butelką o pojemności 250 ml. To rozmiar idealny do testów!