Ocet jabłkowy na zgagę? Ocet jabłkowy na refluks czy nadkwasotę? Jak to działa? Czy to działa i przede wszystkim - czy jest bezpieczne? Jedni nazywają go naturalnym probiotykiem, który równoważy pH w żołądku i poprawia trawienie. Drudzy mówią, że przy skłonności do zgagi absolutnie nie można go przyjmować. Jak to w końcu jest z tym octem jabłkowym?
Spis treści:
- Czy ocet jabłkowy szkodzi na żołądek?
- Ocet jabłkowy na żołądek
- Ocet jabłkowy na trawienie
- Ocet jabłkowy a zapalenie żołądka
- Ocet jabłkowy na zgagę
- Ocet jabłkowy na jelita
- Ocet jabłkowy na zaparcia
- Jak pić ocet jabłkowy na żołądek?
- Woda z octem jabłkowym na refluks
- Ocet jabłkowy na zgagę - dawkowanie
Czy ocet jabłkowy szkodzi na żołądek?
Używanie kwasu do łagodzenia niestrawności związanej z nadmiarem kwasu w żołądku brzmi co najmniej dziwnie i sprzecznie z intuicją. Co więc stoi za setkami wpisów blogowych, postów w social media i wpisów na forach sugerujących, że ocet jabłkowy jest świetny na zgagę?
Chociaż brak badań naukowych potwierdzających skuteczność zmniejszenia objawów zgagi octem jabłkowym, dowód społeczny jest ogromnie zaskakujący i mocny. Ludzie od lat stosują ocet jabłkowy na objawy zgagi. Liczba doniesień na ten temat jest zbyt duża, by ją zliczyć. Tym bardziej dziwi, że nie ma żadnych badań opublikowanych w czasopismach medycznych, które dotyczyłyby stosowania surowego octu jabłkowego przy zgadze, pomimo tak powszechnego zastosowania.
Ocet jabłkowy na zgagę? Opinie naukowców można streścić następująco: dopóki nie mamy danych, które wspierałyby skuteczność lub bezpieczeństwo jego terapeutycznego stosowania na zgagę, prawdopodobnie dobrym pomysłem jest włączenie octu do diety poprzez np. skrapianie nim kolorowych sałatek.
Ocet jabłkowy na żołądek
Ocet jabłkowy na trawienie
Ocet jabłkowy zapewnia dłuższe uczucie sytości, co potwierdzają badania naukowe:
Kilka badań wskazuje na przydatność octu jabłkowego w obniżaniu poposiłkowej odpowiedzi glikemicznej, szczególnie poprzez spowolnienie motoryki żołądka [2].
Ocet jabłkowy a zapalenie żołądka
Ocet jabłkowy na żołądek? W tym samym dokumencie, przytaczane są wyniki innego, ciekawego testu. Możemy przeczytać o spostrzeżeniach i odczuciach osób badanych. Te obserwacje nie miały charakteru testów klinicznych i zanotowano je niejako na marginesie:
Ocet jabłkowy został użyty w preparacie gumowym wspomnianym powyżej [...] uczestnicy badania stwierdzili korzystne efekty w łagodzeniu zgagi i kwaśnego refluksu, trudno jest wyjaśnić, czy efekt ten był spowodowany przez ocet jabłkowy, czy inne składniki [3].
Ocet jabłkowy na wrzody żołądka
Brak jednoznacznych dowodów naukowych, które mogłyby potwierdzić lub zaprzeczyć, że ocet jabłkowy na wrzody żołądka to dobry i skuteczny środek.
Ocet jabłkowy na helicobakter
Badana jest także skuteczność octu jabłkowego w leczeniu bakterii helicobacter.
Ocet jabłkowy na zgagę
Czy ocet jabłkowy pomaga na zgagę? Czy ocet jabłkowy zakwasza żołądek? Udało nam się dotrzeć do jednego, dobrze rokującego badania dotyczącego tematu, jakim jest zmniejszanie objawów zgagi octem jabłkowym (ocet jabłkowy a refluks). Były to testy randomizowane, kontrolowane placebo, w podwójnie ślepym, krzyżowym badaniu. Testowano skuteczność naturalnego, żywego octu jabłkowego (takiego z wytworzoną „matką octową”) na złagodzenie objawów zgagi związanych z chorobą refluksową przełyku. W pierwszym etapie, dla grupy zażywającej ocet nie stwierdzono istotnej statystycznie poprawy w zmniejszeniu objawów zgagi.
Ocet jabłkowy na nadkwasotę żołądka? Zwykle poleca się go, gdy przyczyną nadmiaru kwasów w żołądku jest stres lub gdy refluks pojawia się z powodu zbyt małej podaży płynów w ciągu dnia. Zdiagnozowana nadkwasota stanowi jednoznaczne przeciwskazanie do spożywania produktów kwaśnych, takich jak ocet jabłkowy.
Ocet jabłkowy a zgaga
W drugim etapie badania, podzielono osoby na dobrze reagujące na lek i słabo reagujące. W pierwszej grupie dodanie octu do procesu leczenia okazało się na tyle interesujące, że we wnioskach umieszczono adnotację o konieczności prowadzenia dalszych badań [1] dotyczących wpływu, jaki ma ocet jabłkowy na refluks żołądka i zgagę.
Ocet jabłkowy na jelita
Ocet jabłkowy bywa nazywany naturalnym probiotykiem. Obecne w żywym, rzemieślniczym occie jabłkowym kwasy (octowy, mlekowy) mogą zwalczać szkodliwe bakterie. Jednocześnie wspomagają wzrost korzystnej mikroflory jelitowej i dbają o dobrostan mikrobiomu. Dodatkowo w składzie octu znajdziecie mnóstwo cennych dla jelit witamin i minerałów, które przekładają się na właściwości octu jabłkowego:
- C, B1, B2, B6
- biotynę i niacynę
- kwas pantotenowy i kwas foliowy
- pektyny, potas, magnez
- polifenole
- enzymy
Nie bez znaczenia dla jelit są także inne procesy metaboliczne, które usprawnia zażywanie octu jabłkowego:
[Ocet Jabłkowy] Nasila diurezę i pozwala na usunięcie zatrzymanej wody metabolicznej. Stabilizuje stężenie glukozy i cholesterolu we krwi. Dodatkowo wykazuje korzystny wpływ podczas procesu odchudzania. Zwiększa uczucie sytości po spożyciu posiłku, wspomaga usuwanie toksyn oraz zwiększa wydzielanie soków trawiennych.
mgr Monika Żórawska, dyplomowany dietetyk
Ocet winny na zgagę? Nie! Efekty, które opisaliśmy, dotyczą wysokiej jakości, żywego produktu, jakim jest naturalny, niepasteryzowany ocet jabłkowy. Ocet jabłkowy to nie ocet winny, ani spirytusowy. Stosowanie dwóch ostatnich jest w chorobach żołądka zakazane.
ZOBACZ TAKŻE: Ocet jabłkowy na odchudzanie
Ocet jabłkowy na zaparcia
Ocet jabłkowy może efektywnie wspomagać trawienie, regulować metabolizm i gospodarkę wodną. Dzięki temu może przeciwdziałać zaparciom.
[..] wielu lekarzy na zaparcia poleca jedzenie co najmniej jednego jabłka dziennie. Jabłko zawiera bowiem sporo pektyn, które oczyszczają układ pokarmowy i regulują jego pracę. Ocet jabłkowy to moc wielu jabłek, dzięki czemu działa z dużo większą siłą. Szklanka wody z dwiema łyżeczkami octu jabłkowego to doskonałe rozwiązanie na problem z uciążliwymi zaparciami.
Katarzyna Gurbacka, Dietetyk i Promotor Zdrowego Odżywiania
Jak pić ocet jabłkowy na żołądek?
Jak widzicie ocet jabłkowy a refluks żołądkowy to obszerny temat. Na szczęście wiemy, jak bezpiecznie stosować go w codziennej diecie. Ocet jabłkowy można pić z wodą, schłodzoną herbatą lub sokiem. Napisaliśmy oddzielny, obszerny przewodnik o napojach z dodatkiem octu jabłkowego, aby ułatwić Wam znalezienie idealnej, octowej receptury. Przeczytajcie go koniecznie, może to właśnie octowe smoothies lub nasze ukochane bezalkoholowe prosecco okażą się dla Was idealne! A może będzie to po prostu sama woda z octem jabłkowym na zgagę. Sprawdźcie!
Woda z octem jabłkowym na refluks
Jeśli planujecie sprawdzić, czy i w Waszym przypadku woda z octem jabłkowym na refluks okaże się skuteczna, pamiętajcie, by wybrać ocet żywy biologicznie, przygotowany metodami rzemieślniczymi. Najlepiej taki, który produkowany jest z lokalnych, starych odmian jabłek: Szara Reneta, Antonówka, popularny w Polsce Rubin. Taki żywy i bogaty w cenne składniki ocet nie może być pasteryzowany, filtrowany i oczyszczany. Na jego powierzchni może wytworzyć się galaretowaty korek, zwany matką octową. To zupełnie normalne, a nawet pożądane zjawisko, które świadczy o aktywności biologicznej octu jabłkowego.
Ocet jabłkowy na zgagę - dawkowanie
Jak stosować ocet jabłkowy na zgagę? Jak dawkować ocet jabłkowy na problemy z żołądkiem? Produkty naturalne mają często zaskakująco dobre i silne działanie. Nie należy go bagatelizować i stosować niezgodnie z zaleceniami. W tej sprawie zgadzamy się popularnym przysłowiem: wszystko z umiarem.
Jak pić ocet jabłkowy na zgagę?
Zalecana dzienna dawka octu jabłkowego to zaledwie 1 – 2 łyżki dziennie. Butelka dobrej jakości octu wystarczy Wam więc na naprawdę długi czas! Ocet możecie rozcieńczać z wodą przegotowaną lub gazowaną, dodawać do napoju cynamon i miód, wypijać przed posiłkami lub dodawać do dań: sałatek, surówek, sosów i mięs. Dobrej jakości ocet jabłkowy znajdziesz w sklepie Olini.
- Zoe Yeh, Is Apple Cider Vinegar Effective for Reducing Heartburn Symptoms Related to Gastroesophageal Reflux Disease? Arizona State University 2015.
- Schulz RM, Ahuja NK, Slavin JL. Effectiveness of Nutritional Ingredients on Upper Gastrointestinal Conditions and Symptoms: A Narrative Review. Nutrients. 2022 Feb 5;14(3):672. doi: 10.3390/nu14030672. PMID: 35277031; PMCID: PMC8839470.
- Brown R., Sam C.H.Y., Green T., Wood S. Effect of GutsyGumm, A Novel Gum, on Subjective Ratings of Gastro Esophageal Reflux Following a Refluxogenic Meal. J. Diet. Suppl. 2015;12:138–145. doi: 10.3109/19390211.2014.950783.