Spis treści:
- Olej z wiesiołka - właściwości kosmetyczne
- Olej z wiesiołka - zastosowanie w kosmetyce
- Olej z wiesiołka na łuszczycę
- Olej z wiesiołka na zaskórniki
- Olej z wiesiołka na łojotokowe zapalenie skóry
- Olej z wiesiołka na skórę głowy
- Olej z wiesiołka na brwi
- Olej z wiesiołka na paznokcie
- Olej z wiesiołka na bielactwo
- Olej z wiesiołka na azs i egzegmę
- Olej z wiesiołka na atopowe zapalenie skóry
- Olej z wiesiołka dla dzieci z azs
- Olej z wiesiołka na egzemę
- Olej z wiesiołka zastosowanie zewnętrzne
- Olej z wiesiołka do masażu
- Olej z wiesiołka - który wybrać na problemy skórne?
Olej z wiesiołka — właściwości kosmetyczne
Zimnotłoczony olej z wiesiołka to bogate źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), w tym omega-6, kwasu gamma linolenowego (GLA) i linolenowego (LA). W składzie znajdziemy także mnóstwo korzystnych dla skóry fitosteroli, polifenoli i antyoksydantów, w tym wychwalaną przez kosmetologów witaminę E.
Ten koktajl cennych dla skóry składników potrafi solidnie wzmocnić naturalne piękno skóry — od wewnątrz i na zewnątrz.
- olej z wiesiołka na blizny — wspomaga procesie gojenia i poprawia ogólny wygląd skóry.
- olej z wiesiołka na cellulit — odpowiednie nawilżenie to także poprawa elastyczności skóry
- olej z wiesiołka na łupież — tu świetnie sprawdzają się nawilżające i przeciwzapalne właściwości NNKT
- olej z wiesiołka na naczynka — Kwas GLA wskazany jest w łagodzeniu stanów zapalnych.
- olej z wiesiołka na rogowacenie - regulacja nawilżenia zmniejsza wydzielanie łoju, a tym samym zmniejsza też rogowacenie naskórka i nadmierne rogowacenie okołomieszkowe,
- olej z wiesiołka na rozstępy - rozstępy, jak małe blizny będą mniej widoczne, jeśli w procesie ich gojenia zadbamy o elastyczność i nawilżenie skóry np. z pomocą oleju z wiesiołka
- olej z wiesiołka na żylaki — ze względu na korzystny wpływ oleju z wiesiołka na układ krążenia, rekomenduje się go także jako naturalny sposób przeciwdziałania żylakom.
Olej z wiesiołka zastosowanie w kosmetyce (olej wiesiołkowy na co pomaga?)
- olej z wiesiołka skóra sucha i podrażniona
- skóra problematyczna — np. skłonna do zaczerwienienia, pękających naczynek
- olej z wiesiołka na twarz - także cera trądzikowa
- AZS u dzieci i dorosłych
- ŁZS i łuszczyca
- Sucha skóra głowy, której stan jest bezpośrednią przyczyną wypadania włosów
Olej z wiesiołka - działanie i zastosowanie na skórę
Olej z wiesiołka na skórę poprawia ukrwienie i nawilżenie błon śluzowych i głębokich warstw skóry. Stosowany systematycznie może regulować procesy zapalne w organizmie, które manifestują się często w kondycji skóry.
„[Olej z wiesiołka] działa przeciwzapalnie – może poprawiać profil lipidowy krwi, czyli obniżać „zły cholesterol” [1,2,3]”
Marcin Korczyk (Pan Tabletka)
Olej z wiesiołka na łuszczycę
Czy olej z wiesiołka pomaga na łuszczycę? Olej z wiesiołka zalecany jest w zmniejszaniu wielu problemów dermatologicznych. Bywa często polecany jako środek na łuszczycę bez recepty z segmentu produktów naturalnego pochodzenia.
Olej z wiesiołka na zaskórniki
Kolejną korzyścią wynikającą z dostarczania skórze NNKT wraz z GLA, LA i kwasami omega jest skuteczne zmniejszanie przesuszeniu naskórka. Odpowiednie nawilżenie skóry to kluczowa sprawa, jeśli idzie o zmniejszenie ilości produkowanego sebum. Skóra, która wytwarza go mniej, nie boryka się z popularnymi problemami skóry tłustej: zaskórnikami, wypryskami, wągrami i błyszczeniem się skóry.
Olej z wiesiołka na łojotokowe zapalenie skóry
Duża suchość skóry zwykle zaostrza objawy łojotokowego zapalenia skóry. Z tego powodu zdarza się, że dermatolodzy i kosmetolodzy zalecają włączenie oleju z wiesiołka do szerszej terapii tej choroby skóry.
„Brak w organizmie kwasu gamma-linolenowego powoduje problemy ze skórą, która staje się sucha, mało elastyczna, szybciej tworzą się zmarszczki, pęknięcia, ranki. Zanika naturalna odporność skóry [4].”
Agnieszka Kaźmierska, Ewa Gawor, Polska Kosmetologia i Kosmetyka
Olej z wiesiołka na skórę głowy
Suchy skalp to problemy z wypadaniem włosów i osłabieniem włosów. Olej z wiesiołka będzie świetnym wsparciem dla każdego, kto zmaga się z powyższymi problemami. Olej z wiesiołka na skórę głowy można zażywać doustnie (Zobacz także: Jak pić olej z wiesiołka) oraz stosować w postaci regularnych wcierek. Stosowanie takiej wiesiołkowej odżywki na skórę głowy może trwać nawet całą noc, kiedy my śpimy. Może także być jednym z etapów szybkiej pielęgnacji tuż przed myciem — dla lepszego wchłaniania połączonej z masażem (palcami lub specjalnym masażerem).
Olej z wiesiołka na brwi
Olej z wiesiołka w kosmetyce ma pozytywny wpływ nie tylko na skalp i włosy rosnące na głowie. Olejek wiesiołkowy na brwi i rzęsy to także dobry pomysł. Można nakładać go za pomocą okrągłej szczoteczki, jak ta, której używacie do malowania rzęs. Regularne stosowanie może przyczynić się do zagęszczenia brwi i rzęs.
Olej z wiesiołka na paznokcie
Olej z wiesiołka może pomóc w problemie łamliwych paznokci. Jeśli Waszym celem jest wzmocnić i wygładzić płytkę, możecie stosować olej doustnie, oraz regularnie wcierać go w paznokcie. Przyjemnym efektem ubocznym będzie zmiękczenie skórek.
Olej z wiesiołka na bielactwo
Olej z wiesiołka bywa polecany na bielactwo. Doniesienie o tym, że może być skuteczny w tym problemie, pochodzą z doświadczenia pacjentów oraz osiągnięć medycyny naturalnej.
Olej z wiesiołka działanie na skórę z bielactwem
„Mam obecnie 30 lat, a ok 20 lat temu pojawiło się u mnie bielactwo. Po 3 latach się cofnęło samoistnie. Brałem wtedy tabletki [witaminowe] i olej z wiesiołka. Nie wierzę, że to pomogło wtedy, ale faktem jest, że to były jedyne „leki”.
Human (Forum rozmowy.polki/zdrowie)
Pacjenci bardzo często decydują się na ziołowe rozwiązania, ponieważ dopiero w drugiej połowie roku 2022 pojawił się pierwszy na świecie przebadany i dopuszczony do obrotu lek na bielactwo. Stosowany z umiarem olej z wiesiołka na skórę uznawany jest za produkt w 100% bezpieczny. Niezależnie więc od istniejących badań, można go wypróbować we wszelkich problemach skórnych, w tym także na bielactwo.
Olej z wiesiołka na azs i egzemę
Badania naukowe potwierdzają, że olej wiesiołkowy może być skuteczny w zmniejszaniu objawów atopowego zapalenia skóry i pojawiającej się w przebiegu choroby egzemy.
Olej z wiesiołka na atopowe zapalenie skóry
Dr hab. n. med. Maciej Sałaga (Zakład Biochemii, Uniwersytet Medyczny w Łodzi) przygotował dla Olini ekspertyzę dotyczącą skuteczności oleju z wiesiołka . Przestudiował w związku z tym sporo publikacji naukowych poświęconych badaniom klinicznym dotyczącym wpływu, jaki ma olej z wiesiołka na ludzkie zdrowie.
Obszerny fragment tego dokumentu poświęcony jest właśnie korzyściom stosowania oleju z wiesiołka przy AZS. Istnieją bowiem aż 22 randomizowane badania pozwalające stwierdzić, że olej ten ma ogromny potencjał zmniejszania skutków tej choroby.
Olej z wiesiołka dla dzieci z azs
W jednym z badań klinicznych z udziałem oleju z wiesiołka udział wzięło około 60 dzieciaków z objawami atopowego zapalenia skóry, leczonych sterydami. Podawano im olej z wiesiołka oraz dodatkowo witaminę E.
U dzieci smarowanych olejem z wiesiołka osiągnięto wyniki znacznie lepsze, niż w przypadku grupy kontrolnej, która w tym samym czasie otrzymywała placebo.
Olej z wiesiołka na egzemę
„Badania te w większości zakończyły się pozytywną oceną oleju w porównaniu do placebo (6). W szczególności wykazano, że olej z wiesiołka łagodzi świąd i suchość skóry związaną z upośledzoną przepuszczalnością i ma profil bezpieczeństwa, który pozwala na długotrwałe podawanie”
Olej z wiesiołka zastosowanie zewnętrzne
Olejkiem z wiesiołka można nacierać skórę głowy i paznokcie, stosować zamiast serum na noc, dodać olejek do ulubionego kremu (krem z olejem z wiesiołka DIY) lub maski. Polecamy wszelkiego rodzaju domowej roboty kosmetyki z olejem z wiesiołka.
Olej z wiesiołka do masażu
Olej z wiesiołka do smarowania skóry to bardzo dobry pomysł. W połączeniu z olejkami eterycznymi lub solo — olej z wiesiołka to świetny olej do masażu skóry, który poprawia jej nawilżenie i elastyczność.
Olej z wiesiołka — który wybrać na problemy skórne?
Najlepszy olej z wiesiołka w płynie to bogaty olej tłoczony na zimno, czyli metodami rzemieślniczymi, które chronią jego cenne właściwości — niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), w tym LA, GLA i kwasy omega.
W ekspertyzie dr Sałagi mamy także odpowiedź dotyczącą ilości oleju, którą warto zażywać doustnie, w celu poprawy wyglądu skóry:
„Skuteczna dawka waha się pomiędzy 120 a 480 mg GLA dziennie co przekłada się na 1.3 – 5.2 g oleju produkowanego przez Olini.”
[1] Farmakognozja’ – S.Kohlmunzer Warszawa 2007
[2] https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-summary/evening-primrose-oil-summary-public_en.pdf
[3] Bayles B, Usatine R. Evening primrose oil. Am Fam Physician. 2009 Dec 15;80(12):1405-8. PMID: 20000302.
[4] Z. Adamski, A. Kaszuba: Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Elsevier, 2010, 60-150.]
[5] C.A. Hederos, A. Berg: Epogam (evening primrose oil) treatment in atopic dermatitis and asthma, Arch. Dis. Child., 75, 1996, 494. 2013;288(5):1075–9.
[6] Morse N, Clough P. A Meta-Analysis of Randomized, Placebo-Controlled Clinical Trials of Efamol® Evening Primrose Oil in Atopic Eczema. Where Do We Go from Here in Light of More Recent Discoveries? Curr Pharm Biotechnol. 2006;7(6):503–24.