Chcesz kupić olej lniany? To bardzo dobry pomysł. Stosowanie oleju lnianego to korzyść zdrowotna dla całej rodziny. Jaki olej lniany wybrać? Na co zwrócić uwagę? Olej lniany to produkt wrażliwy, z krótką datą ważności i ulotnymi właściwościami. W tym artykule przeczytasz cenne wskazówki pozwalające wybrać olej lniany pełen cennych cech. Jak wybrać olej lniany? Olej lniany nierafinowany czy rafinowany? Olej lniany z jakiej firmy? Odpowiadamy.
Spis treści:
- Olej lniany - jaki kupić?
- Olej lniany tłoczony na zimno
- Olej lniany budwig
- Olej lniany świeżo tłoczony (olej lniany z pierwszego tłoczenia)
- Olej lniany nierafinowany
- Olej lniany wysokolinolenowy
- Olej lniany, jaki kupić?
- Olej lniany od producenta (olej lniany olejarnia)
- Olej lniany, jakiej firmy kupić
- Jak kupować olej lniany
- Ile kosztuje olej lniany nierafinowany tłoczony na zimno?
- Olej lniany pojemności
Olej lniany - jaki kupić?
Olej lniany - jaki kupić? Chociaż mówimy o produkcie w 100% naturalnym, stosowanym terapeutycznie przez nasze babcie i dziadków, nie brakuje współczesnych badań naukowych potwierdzających przypuszczenia medycyny ludowej.
Doradzając Wam olej lniany, który kupić, by był jak najlepszej jakości kierujemy się opiniami badaczy. To osoby, które biorąc pod mikroskop krople oleju i opierając się o wyniki testów klinicznych, mogą powiedzieć o oleju lnianym znacznie więcej niż widać gołym okiem, czy czuć na końcu języka. Tworząc dla Was poniższe wskazówki, opieraliśmy się na informacjach pochodzących z dokumentu opracowanego przez naukowców z Zakładu Zaburzeń Krzepnięcia Krwi z Uniwersytetu Medycznego (UMED) w Łodzi. („Opinia dotycząca prozdrowotnych właściwości oleju lnianego marki Olini”).
Olej lniany, jaki kupować - 8 wskazówek:
Olej lniany nie lubi wysokiej temperatury i światła. Jest wrażliwy na działanie tlenu. Nie lubi długich procesów przetwarzania, w tym oczyszczania, filtrowania itp. Oto szybka lista ośmiu wskazówek dotyczących wyboru oleju lnianego, którą rozwijamy w dalszej części artykułu.
- Wybierajcie olej lniany tłoczony na zimno — niska temperatura w procesie produkcji chroni najcenniejsze składniki oleju.
- Dowiedzcie się, czym jest tzw. olej budwigowy — uważany za najzdrowszy i najcenniejszy dla zdrowia
- Sprawdźcie, w jaki sposób producent zadbał o zachowanie wysokiej obecności kwasów tłuszczowych nienasyconych — czy przetwarzał ziarna lnu w najprostszy, rzemieślniczy sposób?
- Sprawdźcie, ile w danym oleju lnianym znajduje się kwasów omega-3 i omega-6. Ich proporcja jest szczególnie istotna dla zdrowia.
- Wybierajcie oleje w ciemnej butelce — właściwości oleju są bardzo wrażliwe na działanie światła.
- Zwróćcie uwagę na przechowywanie — optymalna temperatura to 4-10°C, a więc lodówka, a nie sklepowa, apteczna czy magazynowa półka.
- zwróćcie uwagę na termin ważności — krótki (do 6 miesięcy) będzie gwarancją świeżości oleju.
- dowiedzcie się czym jest olej lniany wysokolinolenowy — zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 w jego składzie powinna stanowić między 50 a 60%.
Olej lniany tłoczony na zimno
Tłoczenie na zimno to tradycyjna, rzemieślnicza technologia pozwalająca wydobyć i zachować najcenniejsze składniki zamknięte w nasionach lnu: witamin, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega 3, omega 6, omega 9).
Oleje tłoczone na zimno wykazują najsilniejsze, naturalne działanie. Spowalniają starzenie się organizmu, wspierają odbudowę komórkową, regulują trawienie i metabolizm. Badania potwierdzają także, że regularne spożywanie zimnotłoczonych olejów może przyczynić się do obniżenia poziomu złego cholesterolu i ryzyka chorób serca.
Olej lniany budwig
Dobrej jakości olej lniany spożywczy bywa nazywany olejem budwigowym. Nazwa ta bierze się od nazwiska dr Budwig, autorki prozdrowotnej diety stosowanej w chorobach cywilizacyjnych, kardiologicznych i nowotworowych dla poprawy ogólnego stanu zdrowia. Dr Budwig udowadniała, jak ważny wpływ na zdrowie człowieka ma zdrowa, bogata w kwasy omega-3 dieta.
W „Opinii” UMED przygotowanej dla Olini czytamy, że „oleje uzyskiwane z różnych odmian lnu wykazują odmienną zawartość kwasów tłuszczowych”. To właśnie dlatego oleje lniane od różnych producentów różnią się od siebie właściwościami prozdrowotnymi.
Termin budwigowy olej lniany na etykiecie oznacza, że mamy w ręku.
- olej lniany bogaty w omega 3
- olej lniany nierafinowany
- olej lniany nieprzetworzony
- olej lniany ekologiczny (bio olej lniany)
Olej lniany, który kupić, jeśli decydujecie się na dietę dr Bugwig? Polecamy Wam dwa przebadane produkty, które spełniają powyższe warunki. W sklepie Olini znajdziecie Olej lniany oraz Olej lniany złocisty.
Olej lniany świeżo tłoczony (olej lniany z pierwszego tłoczenia)
Olej lniany, jaki kupować? Wybierz ten z pierwszego tłoczenia, zwany także olejem lnianym surowym.
Olej lniany posiada wysoką ilością zdrowych kwasów tłuszczowych i witamin. Tych jednak nie widać na pierwszy rzut oka. By rozpoznać dobrej jakości, a także barwą i smakiem. Olej surowy jest jasny, złocisty, a jego smak i zapach pozostają intensywne. Lekko ziołowe lub trawiaste.
Olej lniany nierafinowany
Olej lniany rafinowany ma ciemniejszy kolor od surowego. Pozbawiony jest także smaku i zapachu. Czym jest rafinacja? To proces, który ma na celu zwiększenie trwałości oleju. Rafinowanie polega na działaniu temperaturą i środkami chemicznymi, które zwiększają klarowność i przejrzystość oleju, jednocześnie wydłużając czas, w którym olej można bezpiecznie przechowywać.
Olej lniany nierafinowany ma datę ważności do 6 miesięcy od daty wytłoczenia.
Podczas rafinacji olej lniany zostaje wyjałowione z cennych witamin, składników mineralnych i nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Jaki dobry olej lniany? Wyłącznie olej lniany bio tłoczony na zimno i nierafinowany.
Olej lniany wysokolinolenowy
Olej lniany, jaki wybrać? Postaw na olej lniany organiczny tłoczony na zimno. Jest on także olejem wysokolinolenowym, czyli takim, który posiada wysoką zawartość kwasu oleinowego (omega-9). Olej lniany wysokolinolenowy bio zawiera nawet do 18% tego cennego składnika, dzięki czemu skutecznie wspiera starania o dobry stan zdrowia.
Olej lniany, jaki kupić?
Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując olej lniany w sklepie, aptece lub zamawiając online? Bardzo ważny jest sposób przechowywania oleju.
Olej lniany z lodówki to najlepszy wybór. Olej lniany surowy powinien być przechowywany w zimnie (od 4 do 10 stopni) zarówno w magazynie producenta, procesie transportu, jak i sklepie/aptece. Z tego powodu olej lniany Olini możecie zakupić tylko bezpośrednio — w naszej rodzinnej olejarni.
Olej lniany od producenta (olej lniany olejarnia)
Naszych olejów nie znajdziesz w sklepach z ekologiczną żywnością czy aptekach. Produkujemy i sprzedajemy olej lniany samodzielnie. W ten sposób możemy ściśle kontrolować całą drogę produktu — od wytłoczenia z ziarenka, do dostarczenia do Waszych drzwi. Na tej drodze eliminujemy całkowicie jakiekolwiek magazynowanie czy przechowywanie na sklepowych półkach.
Olej tłoczymy na zamówienie i wysyłamy od ręki. Trafia do Was maksymalnie 2 do 5 dni od daty wytłoczenia, maksymalnie chroniony przed światłem, pełen cennych dla zdrowia składników.
Gdzie kupić świeży olej lniany? Rekomendujemy Wam olej lniany z małej olejarni, czyli miejsca przygotowanego do prawidłowej produkcji oleju, ale jednocześnie kameralnego, zdolnego pochylić się nad jakością każdej butelki (olej lniany olejarnia ).
Olej lniany, jakiej firmy kupić
Na polskim rynku coraz więcej jest niewielkich olejarni. Olej lniany od producenta, czy olej lniany od rolnika to szeroko dostępne produkty. To, co wyróżnia Olini to badania naukowe potwierdzające wysoką jakość olejów. Obok oleju z czarnuszki, olej lniany jest jednym z najlepiej przebadanych produktów naturalnych dostępnych na rynku.
Jak wynika z badań, które UMED przeprowadził na wielu partiach produktu w latach 2019-2020, zawartość kwasów tłuszczowych jednonienasyconych w Oleju lnianym Olini wynosi 16,1-21,2%. Wielonienasyconych - 68,9 - 74,7%. Razem to ponad 90% wszystkich kwasów tłuszczowych w oleju.
Jak kupować olej lniany
Olej lniany Olini można kupować także w subskrypcji. Jeśli planujecie spożywać go regularnie, możecie zamówić wybraną ilość z dostawą co miesiąc, dwa lub trzy. To świetny sposób, by nie marnować oleju, a także kontrolować jego przydatność do spożycia.
Ile kosztuje olej lniany nierafinowany tłoczony na zimno?
Wysokiej jakości zimnotłoczony olej lniany ma wyższą cenę od produkowanych na masową skalę produktów. Na wysokość ceny wpływają następujące czynniki:
- jakość ziaren — w Olini pozyskujemy je od zaufanych, zaprzyjaźnionych dostawców, którzy mogą zagwarantować i potwierdzić odpowiednimi certyfikatami jakość dostarczanego nam lnu.
- produkcja w małej olejarni — znacznie mniejsza i wolniejsza niż w dużych zakładach produkcyjnych, ale też przekładająca się na lepszą jakość
- tłoczenie na zamówienie — to dodatkowy czynnik zmniejszający liczbę butelek oleju możliwych do wyprodukowania podczas jednego tłoczenia.
- regularne potwierdzanie jakości oleju badaniami — wierzymy zarówno w naturę, jak i naukę. Chcemy oferować Wam produkty, które naprawdę działają i nie oszczędzamy na ich sprawdzaniu.
Ceny oleju lnianego w sklepie Olini zaczynają się od 19,90 za butelkę.
Olej lniany pojemności
W sklepie Olini znajdziecie olej lniany i olej lniany złocisty w 4 praktycznych pojemnościach:
olej lniany 100 ml - to pojemność idealna na początek — by spróbować oleju, poznać jego smak, zapach i przydatność w kuchni. Przez wielu wykorzystywana także jako buteleczka idealna na wyjazdy, kiedy łatwiej przewozić w termosie jedną małą buteleczkę.
olej lniany 250 ml — sprawdzi się osobom, które oleju lnianego używają sporadycznie, w celu urozmaicenia codziennej, zdrowej diety.
olej lniany 500 ml — dobra do codziennego użytku w przypadku rodzin, a także do indywidualnego zastosowania terapeutycznego np. w pastach nabiałowych dr Budwig.
olej lniany 1 l — pojemność dla fanów oleju lnianego, którzy o diecie budwigowej wiedzą wszystko i regularnie (codziennie) spożywają olej.
Do czego wykorzystać nadmiar oleju?
Jeśli olej lniany jest przechowywany zbyt długo, powoli jełczeje, a jego smak staje się gorzki i trudny do przełknięcia. Taki olej w dalszym ciągu możemy z powodzeniem wykorzystać w pielęgnacji urody! Dodać go do odżywczej kąpieli (np. w połączeniu z eterycznym olejkiem lawendowym) lub zastosować do olejowania włosów. Polecamy olej lniany do włosów, zwłaszcza tych kręconych, wysokoporowatych i średnioporowatych