
Olej z czarnuszki Olini tłoczony na zimno
54,90 zł
Od czego zacząć swoją przygodę z olejami roślinnymi? Wypróbuj Olej z nasion czarnuszki Olini tłoczony na zimno, bogaty w tymochinon. Łatwo włączysz ten tłuszcz do diety – możesz go pić prosto z łyżki lub w pysznych szotach. Jego świeżość poczujesz w każdym łyku, a jakość poznasz po naturalnym osadzie.
Olej z czarnuszki – właściwości
Ponad 80% jego składu to zdrowe dla serca kwasy tłuszczowe
Olej z nasion czarnuszki Olini charakteryzuje się wysoką zawartością niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Zastąpienie nimi w diecie kwasów nasyconych, zmniejsza poziom cholesterolu we krwi.
Wysoki poziom cholesterolu jest czynnikiem ryzyka rozwoju choroby wieńcowej serca. Istnieje wiele czynników ryzyka choroby, której dotyczy oświadczenie. Zmiana jednego z tych czynników ryzyka może wywierać korzystny wpływ lub nie wywierać go.
100 g Oleju z czarnuszki Olini to:
- niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe – 83,93% wielonienasycone – 59,52% omega-3 (kwas alfa-linolenowy) – 2,44%omega-6 (kwas linolowy) – 57,08%
- wielonienasycone – 59,52% omega-3 (kwas alfa-linolenowy) – 2,44%omega-6 (kwas linolowy) – 57,08%
- omega-3 (kwas alfa-linolenowy) – 2,44%
- omega-6 (kwas linolowy) – 57,08%
Olej z czarnuszki – zawartość tymochinonu na wysokim poziomie
Olej z czarnuszki zimnotłoczony Olini charakteryzuje się wysokim poziomem tymochinonu – wynosi on 11,49 mg/g*. Potwierdzają to badania Instytutu Technologii i Analizy Żywności Politechniki w Łodzi, przeprowadzone za pomocą metody UHPLC-DAD (zobacz dokument z wynikiem badania).
Tak znacząca ilość tymochinonu świadczy o:
- świetnej jakości ziarna
- odpowiednim procesie tłoczenia
*Według danych literaturowych zawartość tymochinonu w oleju z czarnuszki wynosi zazwyczaj 3.2-9.6 mg/ml.
Smak
Smak oleju z czarnuszki zależy od ziaren, na które wpływ ma pochodzenie rośliny (Nigella sativa). Najłagodniejszy jest olej, który powstaje z nasion czarnuszki indyjskiej. Ostrzejszy i pikantniejszy – z egipskiej lub polskiej. Ich walory odżywcze czy właściwości są takie same.
Olej Olini – z nasion czarnuszki egipskiej, polskiej, indyjskiej?
Olej z czarnuszki przez długi czas tłoczyliśmy wyłącznie z polskich ziaren, ale okazał się zbyt intensywny w smaku. Chcieliśmy, żeby polubiły go też maluchy, więc postawiliśmy na autorską mieszankę ziaren czarnuszki indyjskiej.
Kolor
Olej z czarnuszki zimnotłoczony może mieć różne barwy i mętność. Zależy to od ziaren, z których się go tłoczy. Może być jasnożółty, ciemnozielony, a nawet całkiem czarny oraz mniej lub bardziej gęsty. Zdarza się, że inne są nawet oleje z jednej partii!

Warto wiedzieć
Olej z czarnuszki Olini tłoczony na zimno - składniki
100% olej z nasion czarnuszki siewnej tłoczony na zimno
Polska
Olej z czarnuszki polecamy smakoszom, miłośnikom naturalnych produktów, a także osobom, które chcą włączyć do swojej diety nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Nie jest polecany dla kobiet w ciąży oraz dzieci poniżej pierwszego roku życia.
Olej z czarnuszki ma korzenny, wyrazisty smak. W zależności od partii ziaren, olej może różnić się kolorem, smakiem i mętnością. Może być czarny, ciemnozielony albo jasny czy słomkowy oraz delikatniejszy lub ostrzejszy dla podniebienia. Te różnice nie wpływają na jego właściwości.
Może zawierać śladowe ilości sezamu, gorczycy, orzechów. Nie zawiera glutenu.
Termin przydatności oleju do spożycia to 6 miesięcy od daty wytłoczenia (znajduje się ona na tylnej etykiecie), niezależnie od daty otwarcia.
Olej z czarnuszki trzeba przechowywać w lodówce (w temperaturze około 4-10°C), zarówno przed, jak i po otwarciu.
Jeżeli olej stoi bez ruchu dłuższy czas, to na dnie butelki może osiąść osad. Sedymentacja osadu w oleju z czarnuszki jest procesem naturalnym. Przed użyciem oleju można wstrząsnąć delikatnie butelką.
Wartości odżywcze
Wartości odżywcze | w 100g |
Wartość energetyczna | 3700 kJ / 900 kcal |
tłuszcz | 100 g |
w tym | |
– kwasy tłuszczowe nasycone | 16 g |
– kwasy tłuszczowe jednonienasycone | 24 g |
– kwasy tłuszczowe wielonienasycone | 60 g |
węglowodany | 0 g |
– w tym cukry | 0 g |
białko | 0 g |
sól | 0 g |
tymochinon | 11,49 mg/g |

Jak powstaje Olej z czarnuszki Olini?
Nasz olej z czarnuszki właściwości zawdzięcza ziarnom, z których go tłoczymy i rzemieślniczej produkcji.
- Szukamy najlepszych ziaren na rynku i długo je testujemyUżywamy tylko tych nasion czarnuszki, których jesteśmy pewni w 100%. Muszą być: niepryskane, czyste, odpowiednio przechowywane i z roślin koszonych we właściwym momencie.
- Usuwamy metalNasze maszyny są wyposażone w specjalne magnesy wyłapujące z ziaren opiłki, które pochodzą np. z sit kombajnów.
- Dobieramy odpowiednie parametry tłoczeniaNasi eksperci ustawiają końcówkę ciśnieniową, nacisk, prędkość obrotową oraz ślimaka. Za każdym razem robią to inaczej – dopasowują parametry do danej partii ziaren.
- Tłoczymy wolno i w niskiej temperaturze – 30-34°CIm niższa temperatura tłoczenia, tym lepiej – można wtedy zachować najwięcej wartości odżywczych z ziaren. A co, gdybyśmy zwiększyli temperaturę i produkowali olej przemysłowo? Maszyna byłaby w stanie wycisnąć go więcej, jednak straciłby on swoje walory.
- Olej wlewamy do pojemników pod kątem, nie bezpośrednio na dnoW ten sposób dostaje się do niego mniej tlenu.
- Odpowiednio przechowujemyOlej z czarnuszki trzymamy w chłodni, gdzie ma ograniczony dostęp do powietrza i światła.
- Przelewamy do ciemnych butelekKiedy osad się wytrąci, olej wlewamy do butelek z ciemnego, grubego szkła i mocno zakręcamy. Chroni go przed światłem i utlenieniem.
Olej z czarnuszki – zastosowanie
Olej z czarnuszki – zastosowanie w kuchni
Najszybszym sposobem na regularne przyjmowanie oleju z nasion czarnuszki jest pić go z łyżeczki lub w szotach z sokami albo syropami. Gdy dodasz odrobinę tego wyrazistego, zdrowego tłuszczu do potrawy, to podkręcisz jej smak. Ten olej nie nadaje się do smażenia. Powinno się go używać wyłącznie na zimno. Najlepsza pora dnia na olej z czarnuszki? To zależy od Ciebie! Niektórzy preferują rano, inni piją go wieczorem, przed snem.
Olej z czarnuszki – zastosowanie w pielęgnacji
Niektórzy Olej z nasion czarnuszki stosują na skórę. Używa się go także na włosy. Można nałożyć go tuż przed ich umyciem albo zrobić nim masaż skalpu.
Olej z czarnuszki – od jakiego wieku można podawać go dziecku?
Ten zdrowy tłuszcz możesz włączyć do diety już rocznego malucha.
Olej z czarnuszki – dawkowanie
Rekomendowane dzienne stosowanie Oleju z czarnuszki Olini:
- dzieci 1-2 lata – ¼ łyżeczki3-5 lat – ½ łyżeczki6 lat i więcej – 1 łyżeczka
- 1-2 lata – ¼ łyżeczki
- 3-5 lat – ½ łyżeczki
- 6 lat i więcej – 1 łyżeczka
- dorośli 1 łyżka
- 1 łyżka
Olej z nasion czarnuszki tłoczony na zimno to nie wyrób medyczny czy produkt leczniczy. Nie ma więc sztywnych zaleceń w zakresie jego spożywania. Nie dotyczy go także zagrożenie przedawkowania.
W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.
Jak stosować olej z nasion czarnuszki, żeby były efekty?
- regularnie
- w odpowiednich porcjach
- zawsze na zimno
Sposoby na olej z czarnuszki do picia:
- na słodko z miodem lub syropem klonowym albo z agawy
- w pysznych szotach – z miodem, kwaśnym sokiem i owocowym syropem
- z innymi olejami – z wiesiołka, lnianym lub tranem
- w koktajlu owocowym
- z dodatkiem soku z cytryny
Jak jeszcze można stosować olej z czarnuszki na co dzień:
- dodawaj go do jogurtu
- skrop nim zupę krem
- polej nim sałatkę lub przekąskę
Olej z czarnuszki tłoczony na zimno – cena
Więcej kosztuje olej z czarnuszki tłoczony na zimno, nierafinowany i niefiltrowany, z dobrych ziaren i przebadany. Taki produkt zawiera np. więcej tymochinonu. Korzystniej jest kupować go w subskrypcji.
Olej z nasion czarnuszki – ceny bez abonamentu/z abonamentem:
- 100 ml – 54,90 zł/49,40 zł
- 250 ml – 99,90 zł/89,90 zł
- 500 ml – 189,90 zł/170,90 zł
- 1 l – 329,90 zł/296,90 zł
Gdzie kupić olej z czarnuszki?
Olej z czarnuszki – gdzie kupić ten najsmaczniejszy?
Znajdziesz go w:
- sklepach ze zdrową żywnością
- olejarniach, w których jest tłoczony na miejscu
- hipermarketach, na działach z naturalnymi produktami
- sklepach internetowych od zaufanych marek
Zwróć uwagę na to, czy olej:
- nie ma dodatków w składzie
- jest odpowiednio przechowywany – z dala od promieni słonecznych
- znajduje się w ciemnej butelce, która chroni jego zawartość
Wybierz olej z czarnuszki zimnotłoczony od dostawcy, który gwarantuje jego świeżość i bezpieczną dostawę.

Opinie ekspertów
Najczęściej zadawane pytania
-
Dlaczego mój olej tym razem ma inny kolor niż poprzednio?
-
Smak i kolor naszego oleju z czarnuszki potrafi różnić się mocno w zależności od partii ziaren, z których go tłoczymy. Raz olej jest ciemny, gęsty i intensywny w smaku, a innym razem może być przezroczysty i delikatny. Zależne jest to od ilości osadu, który w niefiltrowanych i nieoczyszczonych olejach jest naturalnie obecny. Raz tego osadu jest więcej a raz mniej. Dodatkowo czasem chętnie opada na dno. Różnice w żaden sposób nie wpływają na właściwości oleju. My nie ingerujemy w nasze oleje, akceptujemy ich humory. Nie oczyszczamy ich i nie filtrujemy, żeby były przezroczyste. Nie podgrzewamy ich, żeby pozbyć się osadu ani nie rafinujemy, żeby mogły dłużej stać na półce. Butelkujemy nasze oleje tuż po wytłoczeniu. Dzięki temu możesz cieszyć się pełnią ich wartości odżywczych i wyjątkowym smakiem.
-
Czy muszę trzymać olej z czarnuszki w lodówce?
-
Olej z czarnuszki zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które są wrażliwe na wyższą temperaturę, dlatego należy go przechowywać w lodówce. Wskazana jest dla niego temperatura od 4 do 10°C – dobrym miejscem będzie jedna z półek na drzwiach lodówki.
-
Czy mogę spożywać olej po dacie minimalnej trwałości?
-
Zalecamy trzymanie się terminów, które są podane na etykiecie. Olej nie traci jednak swoich właściwości z dnia na dzień! Data minimalnej trwałości jest orientacyjna. Olej można spróbować spożywać kilka, a nawet kilkanaście dni po terminie. Po tym czasie nie trzeba go wylewać! Można go z powodzeniem zużyć do celów kosmetycznych, jako balsam do ciała, dodatek do kremu albo do olejowania włosów.
-
Od jakiego wieku można dzieciom podawać olej z czarnuszki?
-
Olej z czarnuszki można zacząć podawać dzieciom, które ukończyły 1 rok życia. Na początku warto zacząć od kilku kropelek, żeby maluch powolutku oswoił się z nowym smakiem.
-
Jak podawać olej z czarnuszki dziecku?
-
Olej z czarnuszki ma dość wyrazisty, korzenny smak, który, szczególnie na początku, warto złagodzić. Można dodać do niego jeden z naszych miodów, syrop z rokitnika i aronii albo multiwitaminowy sok z jagody kamczackiej. Wszystkie chwyty dozwolone i na pewno każdy znajdzie swój ulubiony sposób na smaczne podanie tego oleju.
5 powodów, dla których warto nam zaufać
Wierzymy, że można jeść zdrowo, naturalnie i smacznie, a produkty tworzyć z troską o ludzi i środowisko.